CZK/€ 25.340 -0,08%

CZK/$ 23.267 -0,42%

CZK/£ 30.156 +0,23%

CZK/CHF 26.005 -0,04%

Text: redakce

17. 09. 2020

0 komentářů

Povinné ručení, aneb na co si dát pozor

 

Povinné ručení je druh pojištění, kde nepojišťujeme krytí vlastní škody. Je to zákonem dané, povinné pojištění. Tímto pojištěním kryjeme vlastní odpovědnost za napáchané škody na majetku a zdraví jiných osob, způsobené naší jízdou.

Loading 

Povinné ručení musí uzavřít každý vlastník (nebo spoluvlastník) vozidla používaného na veřejných komunikacích. Povinné ručení sice uzavírá majitel auta, ale jeho plnění není vázáno nutně na majitele auta. Pokud se stane, že své auto půjčíme nějakému příbuznému či příteli a on na našem autem způsobí škodu třetí osobě, nic se neděje. Tedy pokud máme uzavřené povinné ručení.

Pojištění kryje škodu způsobenou někomu jinému, kterou způsobí konkrétní auto. Pokud byl vinen řidič oprávněným řidičem, škoda se bude plnit přesto, že není majitelem auta.

Co má vliv na výši pojistného za povinné ručení:

  • typ vozidla,
  • parametry vozidla,
  • činnost, na kterou je vozidlo využíváno,
  • věk majitele/spolumajitele vozidla, který ho pojišťuje,
  • počet let držby řidičského oprávnění majitelem vozidla,
  • zohlednění bezeškodního průběhu.

Výška pojistného se odvíjí od typu vozidla

Velkou roli při utváření výšky pojistného hraje výkon motoru našeho vozidla. Platí, že čím silnější auto máme, tím více si připlatíme. Sice méně, ale stále významný vliv na výši pojistného má i činnost, na jakou je vozidlo využíváno (např. běžné používání, taxislužba, autoškola apod).

Výška pojistného je podmíněna vlastníkem vozidla

Věk majitele auta a délka jeho držby řidičského oprávnění jsou velmi podstatné faktory. Mladí řidiči si zpravidla za povinné ručení připlatí víc. Stejně tak i řidiči, kteří obdrželi řidičské oprávnění pouze nedávno (bez ohledu na věk) a koupili si hned auto.

REKLAMA

Pojišťovny jsou podnikatelské subjekty, které jen tak snadno nevstoupí do velkého rizika. Snaží se ho co nejvíce minimalizovat a předcházet mu. Vždy si všechno a každého ověřují. Je tedy logické, že nezkušeným řidičům neposkytnou výhodné pojištění.

V případě, že pojistník už v minulosti měl uzavřené povinné ručení a jezdil bez nehod, při uzavírání nové smlouvy má nárok na tzv. bonus. Bonus se projevuje jako procentuální sleva z výše pojistného. Pozor však na to, že podobný systém funguje i opačně. Při vysoké nehodovosti tento údaj pojišťovna zohlední a za povinné ručení si připlatíme více. Počet nehod během délky pojištění eviduje Česká kancelář pojistitelů.

Mnoho lidí dělá chybu v tom, že si při koupi auta uzavře pojištění povinného ručení a pořád dokola ho platí mnoho let. Takto se může stát, že platíme nevýhodné pojištění dlouhá léta. Pokud již několik let jezdíme (ačkoliv na našem prvním autě) bez nehody, při uzavření jiné nové pojistky bychom měli nárok na výše zmíněný bonus.

Nižší cenu si jako klienti pojišťovny můžeme dohodnout i telefonicky, v průběhu splatnosti pojištění. Pokud pojišťovna nevyhoví, smlouvu si můžeme jednoduše zrušit a udělat si novou.

REKLAMA

Čeho si při uzavírání povinného ručení všímat a na co si dávat pozor?

Slevy z výše pojistného

Kromě bonusu z povinného ručení se dají vybavit i jiné slevy. Je třeba si jen dát námahu hledat je a nespokojit se s prvním poskytnutým pojištěním. Věděli jste, že bonus za průběh beze škod se dá sdílet? Tato vymoženost je však určena pouze pro manžele.

Slevu z pojistného můžeme dostat i v případě, že se chystáme v téže pojišťovně uzavřít již několikátou smlouvu v pořadí. Slevu také můžeme uplatnit v případě, že máme dítě do 15 let nebo zdravotně těžce postiženého člena rodiny.

Jaká je nabídka

Než se rozhodneme uzavřít smlouvu s některou pojišťovnou, je vhodné se informovat o aktuálních cenách a nabídce pojistných produktů. Kvůli srovnání výše pojistného nemusíme chodit z pojišťovny do pojišťovny. Dá se to i z pohodlí domova, prostřednictvím online porovnávačů. Slouží nejen k utváření obrazu, ale díky nim si můžeme pojištění rovnou i uzavřít.

Asistenční služby pojišťoven

Všechny pojišťovny se alespoň trošku liší přístupem, politikou a svou nabídkou. Každá pojišťovna nám poskytne trochu odlišný produkt, za trochu jinou cenu, s jinými možnostmi a obsahem balíčku pojištění. Pojišťovny mají i jinak nastavené asistenční služby. V případě, že plánujeme uzavřít nové povinné ručení, kladení důrazu na asistenční služby při výběru pojištění je vždy vítáno.

REKLAMA

V případě, že bychom na cestách někomu způsobili škodu, budeme vděční, když nám někdo zvedne mobil a poradí nám, jak dále postupovat.

Možnosti připojištění

Pojišťovny poskytují mnoho připojištění, které je možné využít. Připojištění nemusíme využít hned při uzavírání povinného ručení. Vždy však existuje možnost, že je někdy v budoucnu budeme chtít využít. V rámci připojištění se nám nabízí například pokrytí nákladů následkem střetu se zvěří či přírodního živlu. Připojistit si také můžeme čelní sklo, ale například i úrazy posádky a jiné.

Každá pojišťovna si zvlášť upravuje podmínky povinného ručení a připojištění. Některé pojišťovny mají v ceně povinného ručení i položky, které jinde vystupují pouze ve formě připojištění. Pokud již nyní víme, že bychom v budoucnu chtěli využít některé připojištění, je vhodné vybrat si pojišťovnu, která má širokou nabídku připojištění za výhodné ceny.

Závěr

Sice je povinné ručení ze zákona povinné, ale netřeba ho vnímat jako zbytečné obtěžování ze strany státu a odbýt si tuto povinnost nejlevnější možností. Proč? Jak můžeme vidět povinné ručení má své opodstatnění – kryjeme jím vlastní odpovědnost za napáchané škody na majetku a zdraví jiných osob způsobené naší jízdou. Bez něj bychom si auto ani nemohli přihlásit.

Nicméně, je rozdíl, zda si zvolíme tu nejlevnější možnost, nebo si dáme na výběru vhodného pojištění záležet. Protože rozdíl mezi jednotlivými pojištěními se může ukázat právě tehdy, když bychom to nejméně chtěli – při vzniku nějaké pojistné události.

Při nějaké případné škodné události lze nejlépe ukázat ochota pojišťovny vyplatit pojistné plnění v plném rozsahu. Některé pojišťovny vyžadují spoluúčast, jiné zase do pojistného plnění započítávají amortizaci. Rovněž existuje možnost zajímavých připojištění, se kterými si můžeme povinné ručení „vylepšit“, a získat tak lepší krytí – např. při střetu se zvěří, pojištění skla a jiné.


autorka: Kristína Barboráková

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Co zavést povinné ručení na osobu a nikoli na dopravní prostředek?

Povinné ručení se od přelomu roku bude nově vztahovat také na elektrické koloběžky, segwaye, sněžné skútry, zahradní traktory a dokonce na motorová golfová vozítka. Prostě na všechna „pohybovadla“, jejichž konstrukční rychlost převyšuje 25 km/h. Jestliže ovšem mají hmotnost nad 25 kilogramů, bude se na ně povinnost ručení […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *