Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Pomůže vám investiční guru k výnosům?

Investice Daniel Kuchta 26.09.2013 | 14:55 1 Komentář

Úspěšní investoři, kteří si dokázali svým umem (s notnou dávkou štěstí) vydělat velké balíky peněz, fascinují investory po celém světě. Pro někoho jsou jen inspirací, někdo se přímo řídí jejich investičními postupy. Jak tito lidé investují? A je dobré se jejich investicemi řídit?  

Každý, kdo investicemi vydělal nějaké zajímavé peníze dříve či později začne tvrdit, že je to i díky tomu, že neposlouchal rady jiných lidí. Jestli je to pravda, nebo ne, skutečnost je taková, že mnoho ze známých investorů se tímto pravidlem řídí. Investují na základě svých vlastních zkušeností, znalostí, možná intuice, ale určitě se neřídí investičními doporučeními apod. Jak říká Warren Buffett, „názory analytiků čtu jen tehdy, kdy v novinách nejsou žádné jiné vtipy.

Inspirace při dlouhodobých obchodech

Na druhou stranu je mnoho lidí toho názoru, že když už oni vědí, jak na to, není od věci se jejich vědomostmi a znalostmi nechat inspirovat, nebo se rovnou jejich investičními rozhodnutími řídit. Je otázkou, jestli je to skutečně prospěšné řídit se při investování tím, jak investují úspěšní investoři, protože většina z nich zbohatla buď již před nějakou dobou a úspěch v minulosti není zárukou do budoucnosti, nebo zkrátka operují s jiným kapitálem, než jaký si může dovolit běžný malý investor. O nákupech a prodejích aktiv velkých investorů se běžný člověk může dovědět mnoho informací na internetu, ale většinou se tyto informace dostávají na veřejnost až po poměrně dlouhé době. Z toho vyplývá, že když už se někdo chce řídit obchodováním velkých investorů, měl by si vybrat takové investory, kteří investují na dlouhou dobu, takže krátkodobé pohyby by neměly mít na úspěch investice velký vliv.

Býci vs. Medvědi

Dalším zádrhelem při výběru toho správného guru jsou jeho vlastní preference, resp. postoj k trhům. Když jsou trhy v euforii a rostou, daří se těm, kteří se řadí mezi býky. Tehdy se určitě vyplatí řídit se těmi investory, kteří radí nakupovat. Ale jak řekl John Templeton, býčí trhy se rodí z pesimismu, rostou ze skepticismu, dospívají optimismem a umírají kvůli euforii.“

Naopak, v dobách kdy praskají bubliny a trhy se řítí dolů, jsou neocenitelné rady zarytých pesimistů a medvědů. Kdy má ale investor vědět, kterými radami se řídit? Buď si vybere pouze jednoho investora, kterého styl mu nejvíce vyhovuje, nebo může hádat a pak už žádné rady od velkých investičních guru stejně potřebovat nebude. Nakonec zde platí Buffetovo: „Trh, stejně jako bůh, pomáhá těm, kteří si pomohou sami. Ala na rozdíl od boha neodpouští těm, kteří nevědí, co činí.

Velká očekávání, velké zklamání

Hodně závisí také na očekávání. Nezkušený investor, který se rozhodne kopírovat rozhodování těch úspěšných a bohatých, může být po velmi krátké době zklamán svými výsledky. Jednak je to kvůli zmiňovanému opoždění investic, což je riziko zejména u těch, kteří jsou netrpěliví a očekávají prakticky ihned velké zisky. A také je to dáno tím, že i úspěšní investoři nejsou bozi, kteří mají stoprocentní úspěšnost. Vystihl to Larry Williams, který tvrdí, že „kdo svůj život řídí pohledem do křišťálové koule, mívá občas ústa plná skleněných střepů“.

Jak již bylo zmíněno, minulé zisky nejsou zárukou zisků budoucích a hodně velkých investorů se proslavilo tím, že se jim podařil jeden, nebo několik hodně výnosných obchodů. A ty se neopakují každý den. George Soros, který dokázal vydělat přes miliardu dolarů tím, že „položil na lopatky“ centrální banky Anglie a Itálie, tvrdí, že není důležité, jestli máme pravdu, nebo ne, ale to, kolik vyděláme, když ji máme a kolik proděláme, když se zmýlíme.

Nakonec se dá říci, že i kdyby bylo investování na základě myšlenek a tipů od velkých investorů tak výnosné a zajímavé, stejně se na světě každým rokem neobjeví několik dalších boháčů a úspěšných miliardářů. Probléme je totiž v tom, že lidé sice vědí, co ti druzí a úspěšní dělají a možná by to chtěli dělat stejně, ale nakonec přeci jen začnou dělat chyby. Vystihuje to výrok Benjamina Grahama, podle něhož lidé z Wall Street se nic neučí a všechno zapomínají.

V našem novém seriálu se v dalších článcích podíváme na několik velmi úspěšných a uznávaných investorů i obchodníků a na to, jak se jim vede v investování. Podíváme se i na ty, kteří inspirují investory i po své smrti, ale také na ty, kteří svými investicemi způsobili finanční ztrátu svým klientům, nebo na ty, které neúspěch vedl k tomu, aby si vzali svůj život.

Tagy guru rady

Jeden komentář: “Pomůže vám investiční guru k výnosům?”

  1. Anonym napsal:

    Chcizrušitobjednávku protože je to zase lež v článku před objednávkoubylo,že žádné peníze dopředu a žádné balíčky chtěl jsem se něčemu přiučit a něco si přivydělat a nakonec mi k potvrzení přišla dvojnásobná částka než jsem požadoval jsem invalidní důchodce bez příjmuProklínám všechny zloděje ahyjeny podvodníky,kteří se nestydí vydělávat na komkolivDobřesi to přečtěte Protože už dnes nebudete moct usnout protože když na vás nemá zákon tak vás dostihne váš vlastní hyenysmus ať už vědomý nebo nevědomý přestane se vám dařit okrádat chudákykletba je nezvratná a to i pro exekutivy kteří mají požehnání od státu,kterej taky ždīme český národ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.