CZK/€ 24.375 +0,06%

CZK/$ 23.139 -0,71%

CZK/£ 28.387 -0,11%

CZK/CHF 24.780 +0,38%

Text: Daniel Kuchta

19. 12. 2013

0 komentářů

Bill Gross – nejenom v akciích se vydělávají miliardy

 


 

Bill Gross je respektovaným specialistou na cenné papíry s pevným výnosem již poměrně dlouhou dobu, ale svůj nejvýdělečnější obchod udělal jen před několika lety. V roce 2008, kdy v USA naplno propukla hypoteční krize, se rozhodl zariskovat a vsadit peníze proti hypotečním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac, jejichž fungování již dlouhou dobu zapáleně kritizoval. Poté, co agentury nakonec převzala pod kontrolu vláda, mohl si Gross připsat výnos 1,7 miliardy dolarů. A pak že dluhopisy jsou nudné.

William Hunt Gross se narodil v presbyteriánské rodině v Ohiu. Po studiu na Duke university v Karolíně, kde vystudoval psychologii, narukoval a po návratu z armády získal titul MBA na Kalifornské univerzitě. V době studií také krátce zkoušel dráhu profesionálního hráče pokeru, a i když při tom nezůstal, sám tvrdí, že metody, které používal při výpočtu rizika a výnosů při této hře využil také při investování.

Po studiu působil jako investiční analytik ve společnosti Pacific Mutual Life Insurance, od roku 1976 pak jako asistent viceprezidenta společnosti v oblasti cenných papírů s pevným výnosem. Při investicích do dluhopisů zůstal prakticky po celou svou kariéru. Pod křídly pojišťovací společnosti vznikla v roce 1971 také investiční společnost Pacific Investment Management Company (PIMCO), která je dnes jednou z největších a nejznámějších investičních společností zaměřující se především na investice do dluhových cenných papírů. Společnost, která začínala s majetkem 12 milionů dolarů, dnes spravuje majetek ve výši téměř 2 biliony dolarů v 70 fondech, prostřednictvím nichž investuje především do různých státních, firemních i hypotečních dluhopisů, ale také CDS, akcií, ETF apod. Gross, jako jeden ze zakladatelů v ní působí jako hlavní investiční manažer, společně s Mohamedem A. El-Erianem a má na starosti největší dluhopisový fond PIMCO Total Return. Majetek Grosse se dnes podle magazínu Forbes pohybuje kolem 2,2 miliardy dolarů.

Řízení rizika je základ

Bill Gross je mezi investory obdivován zejména díky jeho schopnosti poznat, kvantifikovat a řídit riziko.  Pomohla mu v tom zkušenost z hraní pokeru a své poznatky podává dále v knihách „Bill Gross on Investing“ a „Everything You’ve Heard About Investing is Wrong“. Gross nemá problém změnit svou strategii prakticky ihned, když se podmínky na trzích mají změnit. Podle Grosse je základem pro úspěšnou investici v dlouhém horizontu je zformulovat dlouhodobý výhled a správně strukturovat portfolio. Důležité je myslet v tří až pětiletém horizontu a vyhnout se vlivu emocí, které vedou ke špatným rozhodnutím ve zlých časech na trzích. A pokud někdo nedokáže správně zhodnotit vliv všech důležitých faktorů, jako jsou alokace aktiv, diverzifikace, poměr rizika a výnosu a také náklady, tak se mu nikdy nepodaří porážet trhy a ostatní investory.

Známky za 3 miliony dolarů

Jednou ze zajímavostí u Grosse, která jen dokazuje, že když něco dělá, tak už pořádně, je jeho vášeň pro poštovní známky. Jako jeden z mála vlastní kompletní sbírku amerických poštovních známek z devatenáctého století. Zajímavým způsobem se pak dostal k té poslední, kterou získal výměnou za velmi cennou sérii známek, mezi sběrateli známých jako „Inverted Jenny“ (je na ní dvouplošník JN 4 „Jenny“ hlavou dolů) z roku 1918, kterých je na světě pouze 100 kusů. Tuto sérii vydražil za 2,97 milionu dolarů.

REKLAMA

Gross se také velmi rád a často vyjadřuje k měnové politice a neodpustí si kritiku centrálních bankéřů, když si myslí, že nedělají svou práci správně. Zmiňovaný příklad ze začátku hypoteční krize je toho důkazem, podobně jako varování investorům z roku 2011, kdy tvrdil, že dluhopisy nebudou kvůli svým nízkým výnosům stačit ani na pokrytí inflace. Investorům do dluhopisů doporučuje, že by měli očekávat extrémně dlouhé období nízkých úrokových sazeb i poté, co se Fedodhodlá ukončit kvantitativní uvolňování. A je zajímavé, že nedávno se na Twitteru vyjádřil, že „je potřeby si dávat pozor na červená čísla v roce 2014, protože všechny trhy jsou bublinovité“. Pokud věříte tomu, že Gross dokáže předvídat dění na trzích, mějte se na pozoru.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Peter Lynch – úspěšný chameleon

Investor, který se dokáže přizpůsobit podmínkám na trhu a proto jej nazývají i chameleon. Vedl jeden z nejúspěšnějších podílových fondů Fidelity Magellan Fund, přičemž hvězdou a legendou se stal za pouhých třináct let.

Text: Daniel Kuchta

11. 12. 2013

Jesse Livermore – král spekulantů

Modla všech spekulantů, ale také tragická postava. Ve své kariéře přišel několikrát o všechno, ale stále se dokázal vrátit na výsluní. Byl to obchodník samouk, ale do dnešní doby jej následují mnozí investoři a spekulanti. Jak sám začal, tak i sám skončil, když se v 63 letech zastřelil a svůj život v dopise na rozloučenou označil za neúspěch.

Text: Daniel Kuchta

05. 12. 2013

Julian Robertson – otec hedge fondů

Je považován za jednoho z mentorů v odvětví hedge fondů, založil jeden z nejúspěšnějších a největších hedge fondů své doby – Tiger Management. Technologická bublina a neochota přizpůsobit se většině mu jako investorovi téměř zlomily vaz, ale stále patří mezi nejbohatší investory, kterému se podařilo vychovat několik úspěšných manažerů hedge fondů.

Text: Daniel Kuchta

28. 11. 2013


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *