CZK/€ 24.645 -0,26%

CZK/$ 23.422 -0,13%

CZK/£ 29.110 -0,59%

CZK/CHF 23.502 -0,56%

Text: Petr Zámečník

10. 05. 2013

20 komentářů

Pojišťovací agenti jsou daňovými hříšníky

 


 

Nepodat daňové přiznání se nevyplácí. O tom se v dohledné době přesvědčí 9 400 pojišťovacích agentů, kteří v letech 2010 a 2011 nepodali daňové přiznání a dluží státu desítky milionů korun. A na špatně zvolený výdajový paušál jich doplatí ještě mnohem víc. Uvádí to tisková zpráva Generálního finančního ředitelství.

S podivem ovšem je, že o žádné jiné skupině profesí se Generální finanční ředitelství nešíří… „Z tohoto pohledu je zvláštní, že Generální finanční ředitelství vydává samostatnou tiskovou zprávu právě o pojišťovacích zprostředkovatelích, u kterých neexistuje to, co se obvykle označuje jako „šedá ekonomika“, a pro orgány finanční správy je tedy velmi jednoduché příjmy pojišťovacích zprostředkovatelů dohledat,“ komentoval záležitost Petr Šafránek, generální sekretář AFIZ pro server Patria.cz.

Generální finanční ředitelství se o skupinu pojišťovacích agentů může specificky zajímat právě proto, že lze velmi snadno dohledat jejich příjmy. Pouhou spekulací by bylo tvrzení, že některý z finančních zprostředkovatelů/pojišťovacích agentů prodal nevhodný produkt kompetentní osobě na ředitelství. Vyloučit ovšem nelze ani takovou variantu.

Pojišťovací agenti, kteří nepodali daňové přiznání, mají možnost ještě podat dodatečné daňové přiznání. Sankcím se sice již nevyhnou, tímto krokem je ale minimalizují.

Jak je možné nepodat daňové přiznání?

Finanční zprostředkovatelé a pojišťovací agenti jsou samostatnými podnikateli. Zdaleka ne všechny společnosti, pod jejichž hlavičkou pracují, ale tento fakt dostatečně zdůrazňují. Stačí se podívat na inzeráty typu „Hledáte práci? Volná pracovní doba, práce z domova a zajímavý výdělek“ s dodatkem „Možná práce na HPP i VPP“. Potřebu živnostenského listu pak podají jako „pouhou formalitu“.

REKLAMA

Finanční správa si ale posvítí i na pojišťovací agenty, kteří daňové přiznání včas podali. U nich se pozornost soustředí na paušální výdaje. „Řada fyzických osob k příjmům dosaženým z činnosti pojišťovacího agenta a zprostředkovatele totiž nesprávně uplatnila „paušální výdaje“ ve výši 60 % z dosažených příjmů, namísto výdajů ve výši 40 % z dosažených příjmů,“ uvádí Generální finanční ředitelství.

Pro finanční poradce a pojišťovací agenty se tak blíží těžké chvíle. Pokud neuplatnili výdaje správně, hrozí jim sankce za špatné vyměření a pozdní zaplacení daně. Finanční úřady si již na ně brousí zuby. Ke kontrolám chtějí přistoupit od července 2013.

Tip: Zatímco zprostředkování investic a pojištění přináší příjmy „z jiného podnikání“, u kterých jsou uplatňovány „paušální“ výdaje ve výši 40 % z příjmu, zprostředkování úvěrů včetně hypoték je podnikáním na základě živnosti, kde lze uplatnit do výdajů 60 % příjmů.

Finanční úřady začínají být ve zjišťování daňových deliktů úspěšné. Podle Jana Knížka, generálního ředitele Generálního finančního ředitelství, vedlo zefektivnění kontrol k přínosu ve výši 18 mld. Kč. Daňové kontroly se zabývají především rizikovými obory, mezi něž se očividně kvalifikovalo též zprostředkování pojištění.

REKLAMA

Stanovili jste špatně výdaje? Podejte dodatečné daňové přiznání

Finanční zprostředkovatelé, kteří svůj daňový přečin zjistí, mají ještě šanci k nápravě. Mohou podat dodatečné daňové přiznání se správnými údaji a daň doplatit. Finanční úřad jim sice pravděpodobně vyměří sankci za pozdní zaplacení daně, ale ta bude nižší než v případě, kdy chybu odhalí daňová kontrola. Navíc čím dříve bude daň doplacena, tím kratší bude i samotné prodlení.

Opravou daňového přiznání a doplacením daně ale vše nekončí. Vyšší daňový základ znamená také vyšší základ pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění. Pokud bude překročen příjem pro platbu minimálního pojistného, je nezbytné doplatit i správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.

Vstoupit do diskuze 20 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • stas

  13 května, 2013

  Vymáhání daně z pčájmů je organizovaný zločin mafie!

  Odpovědět

 • stas

  13 května, 2013

  příjmů

  Odpovědět

 • Petr

  13 května, 2013

  Kolega takto odrbává stát už asi 5 let. Jak je to možné ? Je to jednoduché, až se tomu nechce věřit. Je manažerem v jedné brněnské makléřské společnosti, měsíčně má tak cca 50.000 – 90.000 Kč. Za celých 5 let ani jednou nepodal žádné daňové přiznání, vůbec neodvádí sociální ani zdravotní pojištění. U kamaráda je zaměstnán za minimální mzdu, takže vůči úřadům je zaměstnanec. Zaměstnavateli každý měsíc vrací zpět do ruky to, co za něj odvedl státu a nějaké všimné. Před nástupem do pojišťovacího byznysu měl tento kamarád živnost, po nástupu ji cca do 2 měsíců pozastavil, ale pojišťovně to pochopitelně neřekl. No a ta mu vesele posílá každý měsíc provize, on z nich nic neodvádí státu, ani zdravce a na sociálku, prostě oficiálně vůbec nepodniká jako OSVČ. Takto se mi směje už pátým rokem, jaký že to jsem debil, že vše poctivě přiznávám, daním a odvádím pojistné. Přitom by se stačilo podívat na jeho účet v bance pět let nazpátek měsíc po měsíci. Celkově ak podle mě tento člověk okradl stát ve výši několika milionů korun a pokračuje v tom dál. Takto se u nás podniká.

  Odpovědět

 • Danar

  13 května, 2013

  Tak ten se bude dost divit, až mu to spocitaji :)
  To, co totiž ten finanční úřad ted děla je prave ta křížová kontrola těch, co peníze posilaji a temi, kdo je dostávají

  Odpovědět

 • danar

  13 května, 2013

  Tak to spada pod trestny čin kraceni dane, to znamena promlceni 10 let.

  Odpovědět

 • Původní kolemjdoucí

  14 května, 2013

  Nejsem sice právník, ale řekl bych, že těch trestných činů se tam najde víc než jen krácení daně. Jsou mezi námi i tací, co naděláme.
  Té paní co se rozčilovala bych napsal asi tolik. Pokud mi zákon na jedné straně ukládá povinnost /osobně to vidím spíš jako sankci/ a na druhé straně mi umožňuje abych si tuto povinnost legálně snížil, mám právo toho využít. A že to bude muset zaplatit ona? Popravdě, protože má stejné možnosti, je mi to jedno. Pokud by této možnosti využili všichni, donutilo by to zákonodárce k přehodnocení daňového systému. Proč to jde někde tak, že daň platím až když peníze utratím?

  Odpovědět

 • bývalý

  18 května, 2013

  Nemohu si pomoct, ale mám neodbytný dojem, že buď kecáte Vy nebo ten Váš kamarád. A proč?
  Píšete, že je manažerem u makléřské společnosti a pak zase, že kamarád je u pojišťovny. Tak kdo mu posílá ty peníze? Pojišťovna nebo makléřská společnost? A na základě čeho- faktura nebo jen tak?
  Pokud je přímo u pojišťovny, tak musí být v registru a ten si FÚ křížově hlídají. Pokud to jde přes nějakou společnost, tak by byla blbá, kdyby sitohle nepohlídala. Atd,
  Jinak existují elegantnější a legální způsoby, jak zaplatit minimum.

  Odpovědět

 • Petr

  21 května, 2013

  Co na tom nechápete ? Dotyčný pracoval v pojišťovně a pak odešel k makléřské firmě. Dostává řádné faktury + peníze na účet, protože ale „oficiálně“ nepodniká, tak faktury háže do skartovačky. Co je na tom k nepochopení ? Znovu opakuji, že za posledních 5 let jako OSVČ neodvedl na sociálním ani zdravotním pojištění ani korunu a nepodal ani jedno jediné daňové přiznání. Jeho pravidelný měsíční výdělek je od 50.000,–Kč výše, stačí Vám to takto ? Jinak nechápu, co by si podle Vás měla makléřská společnost pohlídat ? To, že z peněz které dostává neodvádí sociální, zdravotní ani daně ? To je přece jeho problém a né té makléřské firmy. Já spíš nechápu Vás, čemu na tom nerozumíte. Kdybych to neviděl na vlastní oči, tak tomu sám neuvěřím. Dělá to tak minimálně 5 let nazpátek a dělá to tak pořád. Nikdy neměl žádnou kontrolu z FÚ, proč taky, když před lety živnost pozastavil a maká na černo ? Chápete to konečně ? Já si taky myslela, že je to nemožné, aby to takto procházelo bez povšimnutí. Jak jsem psala výše, směje se mi, jaký že to jsem debil, že vše přiznávám a řádně daním. Znovu Vám opakuji, že je to tak jednoduché, až se tomu nechce věřit. A je mi jedno, jestli mi věříte nebo ne, já jsem každý rok vše zdanila, on každý rok vydělá 600.000 Kč až cca 1,1 mio a ani KORUNU z toho neuvidí stát. Zatím mu to prochází a nic nenasvědčuje tomu, že by mu to nemělo procházet dál.

  Odpovědět

 • DanarA

  21 května, 2013

  Staci jedno udání

  Odpovědět

 • bývalý

  24 května, 2013

  Úvodem snad jen dotaz – jste muž nebo žena? Nick je Petr, ale píšete v mužském i ženském rodě. To je jen kvůli oslovení.
  Sice jsem nepsal, že to nechápu, nicméně jste to pořád nevysvětlil(-a).
  Zmiňujete jakési faktury, který dotyčný známý dostává. Pokud dostanu fakturu, tak platím. Když mám dostat peníze tak fakturu vystavuji já.
  To, že byl u pojišťovny a teď je u makléřské firmy je sice hezká informace, ale pro kočku.
  Já jsem se ptal od koho dostává peníze. Ještě od pojišťovny nebo již od makléře?
  Tyhle informace jsou podstatné pro stanovení čeho se dotyčný dopouští. Tohle totiž není jen „běžné“ odrbávání státu na daních a jiných poplatcích, ale naplňuje to skutkovou podstatu několika trestných činů a to je už poněkud jinší kafe.
  A co by si měla makléřská firma ohlídat? Z této věty usuzuji, že peníze mu zřejmě vyplácí ona. No jen to, jestli vyplácí peníze člověku, který má k podnikání příslušné oprávnění, protože až se to provalí ( jestli tedy vůbec, ale to je o něčem jiném ), tak se taky může stát, že FÚ po kontrole jim tyhle všechny „náklady“ vyndá z výdajů za X příslušných let nazpět a pokud je to v řádech, jak píšete, tak dodanit zhruba 2 mega s příslušným penále a pokutami bude docela dost peněz.

  Odpovědět

 • Karel P.

  13 května, 2013

  To je tak krásně česky ufňukaně napsané. Teď už chybí jen kolegu udat, a jít volit třešně.
  Každý svého štěstí strůjce a každý by si měl hledět svého.

  Odpovědět

 • Michaela

  13 května, 2013

  Aha, takže podle Vás je v pořádku neplatit daně, neodvádět sociální ani zdravotní pojištění ? Asi Vám nedochází, že za podobné vykuky to platíme my, co vše řádně daníme a odvody odvádíme. Nějak nechápu Vaši logiku, s těmi třešněmi jste úplně mimo.

  Odpovědět

 • Angel

  14 května, 2013

  Sice jsem někdo jiný a ano pokud má někdo možnost je v pořádku neplatit daně.

  Vám řekl, daně jsou OK a vy jste to přijal. Jenom proto že lidi jsou blbý si to nechají líbit

  Jeden příklad – zaměstnavatel zaplatí na SHM 26800.-Kč
  Z této částky dostanete na účet 15850.-Kč. Po započtení DPH mohu utratit 12500.-Kč.

  Všude korupce a „heslo z cízího krev neteče“.
  Dokud nebude naprosto transparentní výdajová stránka státu neuvidí stát od lidí, kteří to jsou schopni ovlivnit ani korunu na víc. A budou platit jenom blbci.

  Odpovědět

 • 14 května, 2013

  To je poloviční volovina. Ano, jsou lidé, kteří neplatí daně z důvodu, který uvádíš.

  Ale taky jsou lidi, co kašlou na daně, protože můžou. Velmi často mají huby plné alibistických keců.

  Lidi když můžou něco ojebat, tak to udělají. A kradou podle svých možností. Dělník u pásu je má, na rozdíl od poslance, malé.

  Odpovědět

 • alen11

  13 května, 2013

  Dobrý den pane Zámečníku, máte v článku podstatnou chybu.
  Ten, kdo dosud nepodal daňové přiznání podává řádné, ne dodatečné daňové přiznání.
  To je podstatný rozdíl.

  Odpovědět

 • Nemáš pravdu

  22 května, 2013

  http://www.da­narionline.cz/ar­chiv/dokument/doc-d34318v43811-lhuty-pro-podani-radneho-danoveho-tvrzeni-podle-danoveho-radu/

  Obecně o lhůtách stanovených pro podání řádného daňového tvrzení

  Lhůty ve správě daní rozlišujeme na lhůty stanovené zákonem a lhůty stanovené správcem daně (§ 32 odst. 1 daňového řádu). Lhůty pro podání řádného daňového tvrzení jsou lhůtami stanovenými zákonem, u nichž má přednost právní úprava lhůt v jiném daňovém zákonu před právní úpravou lhůt v daňovém řádu.

  Z hlediska počítání času je u lhůt pro podání řádného daňového tvrzení důležité vědět, zda se jedná o lhůtu stanovenou podle dní anebo o lhůtu stanovenou podle měsíců. Lhůta stanovená podle dní počíná běžet dnem, který následuje po dni, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek běhu lhůty (§ 33 odst. 2 daňového řádu). Příkladem lhůty stanovené pro podání řádného daňového tvrzení podle dní je 25denní lhůta pro podání daňového přiznání, je-li zdaňovací období kratší než 1 rok (§ 136 odst. 4 daňového řádu), nebo 25denní lhůta pro podání hlášení (§ 137 odst. 1 daňového řádu).

  Lhůta stanovená podle týdnů, měsíců nebo let počíná běžet dnem, který následuje po dni, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek běhu lhůty, a končí uplynutím toho dne, který se svým pojmenováním nebo číselným označením shoduje se dnem, kdy započal běh lhůty. Není-li takový den v měsíci, připadne poslední den lhůty na jeho poslední den (§ 33 odst. 1 daňového řádu). Příkladem lhůty stanovené na měsíce pro podání řádného daňového tvrzení je 3měsíční lhůta pro podání daňového přiznání u daní vyměřovaných za zdaňovací období, které činí nejméně 12 měsíců (§ 136 odst. 1 daňového řádu), nebo 4měsíční lhůta pro podání vyúčtování (§ 137 odst. 2 daňového řádu). Na rozdíl od předchozí právní úpravy lhůt stanovených podle týdnů, měsíců nebo let dle § 14 odst. 7 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů, upravuje daňový řád jiný konec těchto lhůt.

  Odpovědět

 • alen1

  24 května, 2013

  Lhůty pro podání daňového přiznání je něco jiného, než ten fakt, zda je podáváno řádné, opravné nebo dodatečné přiznání.
  Dodatečné přiznání se řídí ustanovením §141 daňového řádu.

  Odpovědět

 • Řádné podání

  24 května, 2013

  Pokud ho nepodal, tak není žádné řádné, a má problém… zeptej se na daňovém úřadě. Lhůty nepustí.

  Odpovědět

 • alen1

  24 května, 2013

  Nemusím se ptát, jsem daňový poradce.
  Pokud nepodal, podává řádné daňové přiznání.

  Odpovědět

 • alen11

  24 května, 2013

  Je naprostý rozdíl v tom, které paragrafy určují sankce za nepodání daňového přiznání nebo podání po lhůtě a mezi tím, kdy je možné podat řádné,opravné nebo dodatečné přiznání.
  Po lhůtě je možné nadále podat řádné DP, ale za pozdní podání je určena sankce.

  Odpovědět