CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 -0,81%

Text: Daniel Mareš

11. 03. 2020

6 komentářů

Důchodová komise chce živnostníkům navýšit odvody. Podle MF je řešením paušální daň

 

Jen málokterá zpráva z poslední doby vzbudila mezi podnikateli takový rozruch. Komise pro spravedlivé důchody, kterou zřídila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, přišla s nastavením parametrů nového důchodového systému. Počítá se v ní s tím, že živnostníci začnou platit mnohem vyšší odvody než dosud. Není překvapením, že podnikatelé s takovým postupem nesouhlasí. 

Ministerstvo financí (MF) uvádí, že dosavadní návrhy Komise pro spravedlivé důchody nezohledňují zejména příjmovou stránku penzijního systému. Platí to i pro kategorii takzvaného minimálního důchodu tak, jak byl prezentován, a nárocích na něj. MF neuvažuje o zvyšování daňové zátěže pro podnikatele. Lepším řešením pro živnostníky je podle Zdeňka Vojtěcha z MF návrh paušální daně.

„Paušální daň bude fungovat na zcela dobrovolné bázi a živnostníkům přinese větší jistotu v podobě budoucího starobního důchodu. Řada z nich totiž v současné době odvádí na sociálním pojistném pouze minimum a jejich zabezpečení na stáří je tak nejvíce rizikové,“ vysvětluje pro server Investujeme.cz Zdeněk Vojtěch a dodává, že díky navýšení složky odvodu sociálního pojistného budou tito podnikatelé odvádět větší odvody, aniž by jejich celkové zatížení jakkoliv vzrostlo. MF plánuje zavedení paušální daně od 1. ledna 2021.

Také si přečtěte: Jak daleko míří důchodová reforma


Podle důchodové komise je současné nastavení parametrů důchodového systému neudržitelné, a proto u živnostníků prosazuje úpravu stávajícího konsenzuálního rozdělení jejich příjmů tak, že se má razantně zvýšit část peněz podléhající pojistnému. Komise chce, aby se živnostníkům odvody vypočetly ze 75 % rozdílu mezi příjmy a výdaji – nyní z 50 % – a zároveň aby se jim i zvýšil minimální základ pro výpočet pojistného ze současných 25 na 40 % průměrné mzdy.

REKLAMA


Problém je v absenci skutečné důchodové reformy, to paušální daň nevyřeší

Hlavní analytička Hospodářské komory (HN) Karina Kubelková sděluje, že z šetření HN vyplynulo, že její každý desátý člen by kvůli realizaci opatření Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) musel ukončit své podnikání. „V případě mikro podniků je toto číslo ještě vyšší. A to je pádný důvod, proč s navrženou změnou nesouhlasit,“ podotýká Karina Kubelková.

Petr Dufek, analytik Československé obchodní banky (ČSOB) chápe, že zvyšování daňové zátěže podnikatelé nevítají ani se z něj neradují. Zcela oprávněně hájí svoje zájmy, zvlášť když jim stát přidává na další administrativní povinnosti v podobě EET pro každého, sebemenšího živnostníka, který se snaží uživit vlastníma rukama a musí se spoléhat jen sám na sebe.

„Možná kdyby náš penzijní systém měl nějakou jasnou perspektivu udržitelnosti, měl by i vyšší důvěru živnostníků ochotnějších se na něj více spolehnout. Vzhledem k tomu, že jediná penzijní reforma skončila zrušením a žádná jiná není ve hře, dochází pouze k flikování penzijního systému a zřejmě i k erozi důvěry,“ myslí si Petr Dufek.

Odbornice HK vysvětluje, že problém spatřují především v absenci skutečné důchodové reformy, která by měla mimo jiné zajistit udržitelné zdroje financování důchodového systému. Pouhé zvyšování daní a odvodů podnikatelů do průběžného pilíře ale k takovému výsledku nevede.

REKLAMA

„Podnikatelé si mohou na stáří spořit různými způsoby, což řada z nich skutečně dělá, a nemusí tak nutně přispívat vyššími částkami do systému, aby získali vyšší státní důchod,“ uvádí Karina Kubelková.

Vyšší odvody budou znamenat dražší služby

Podle analytika ČSOB se díky kroku MPSV zvýší podnikatelům náklady a u řady řemesel to povede ke zvýšení ceny za práci. To je logické zvlášť tam, kde se už nyní živnostníci – řemeslníci nedostávají. Takže nakonec to zaplatí ti, kteří je budou potřebovat – zákazníci.

„Představu, že peníze do státního rozpočtu, kde se ihned utratí, vznikají samy od sebe, nesdílím. Kolik živnostníků raději skončí, nikdo neví, ale pro část to bude spolu s další připravenou administrativní náloží demotivující. Demografický problém a s ním spojené dopady do penzijního systému to stejně nijak neřeší,“ uvádí Petr Dufek.

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

sociální pojištění při práci v důchodu

Musíte platit sociální pojištění, když pracujete v důchodu

Sociální pojištění je v ČR povinnou daní z práce. Tuto daň platí zaměstnanci, odvody na sociální pojištění platí i zaměstnavatelé, povinné zálohy musí odvádět OSVČ. Sociální pojištění je strháváno i z práce z dohod, pokud jsou svou výplatou nad daný měsíční limit.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

11. 08. 2022

Evropský důchod

Jak získat evropský důchod

Evropská unie zatím něco jako evropský důchod nevyplácí. Za splnění daných podmínek ale můžete dostávat starobní důchod z několika členských států EU. Nebo alespoň můžete dosáhnout toho, že se vám práce v jiném členském státě započítá do důchodu ve státě vašeho bydliště.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

14. 06. 2022

Sociální pojištění v důchodu

Musíte platit sociální pojištění, když pracujete v důchodu?

Sociální pojištění je forma daně, která je odváděna ze závislé i nezávislé činnosti. Stejně jako je odváděno z těchto činností i zdravotní pojištění. Sociální pojištění je tvořeno důchodovým pojištěním a příspěvkem na státní politiku zaměstnanosti. Zaměstnanci navíc povinně přispívají i na své nemocenské pojištění, zatímco OSVČ se […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

27. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • #insider

  11 března, 2020

  Poradci musí všechny hovory nahrávat! Podle Rusnoka se zabránilo eldorádu. Povinnost nahrávat veškeré telefonické hovory mezi finančními poradci a jejich klienty má zavést novela zákona o kapitálovém trhu. Zpět k projednání do Poslanecké sněmovny ji sice vrátil Senát, který se proti plošnému nahrávání postavil. To byl ostatně i jediný pozměňovací návrh. Poslanci však Senát přehlasovali. Novela zákona o podnikání na finančním trhu je tak finálně schválena.

  https://www.opojisteni.cz/legislativa/ceska-legislativa/poradci-musi-vsechny-hovory-nahravat-podle-rusnoka-se-zabranilo-eldoradu/c:18313/

  Odpovědět

 • Pozorovatel

  11 března, 2020

  Investiční zprostředkovatelé a poradci budou muset nahrávat všechny hovory s klienty. Poslanci dnes přehlasovali senátory a novelu zákona o podnikání na finančním trhu definitivně schválili. Senát navrhoval, aby se povinně nahrávaly jen hovory týkající se investičních obchodů. Proti tomu ale opakovaně vystupovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Ani ministerstvo sice původně nechtělo, aby se nahrávaly všechny hovory, názor však změnilo po doporučení České národní banky. Právě ta prosazuje co nejpřísnější postup a slibuje si od něho lepší kontrolu nad trhem.

  https://www.penize.cz/financni-poradenstvi/413119-financni-poradci-budou-nahravat-vsechny-hovory-s-klienty

  Odpovědět

 • Patrik

  11 března, 2020

  A to je přátelé jen začátek, drobná ochutnávka, protože s jídlem roste chuť. Po povinném nahrávání všech telefonních hovorů investičních poradců bude následovat snaha zavést totéž po všech pojišťovacích poradcích, kolegové přes hypotéky a úvěry budou následovat a zakončí se to povinným nahráváním realitních zprostředkovatelů. Jo jo, na tuto vládu ANO + ČSSD + KSČM bude finanční sektor ještě dlouho vzpomínat (zdanění technických rezerv pojišťoven, nahrávání všech hovorů investičních zprostředkovatelů…).

  Přijetí této legislativy výrazně omezující právo na ochranu osobnosti je na stížnost u Ústavního soudu, přičemž proti novele v této schválené podobě se velmi silně postavil i Úřad pro ochranu osobních údajů. Snad bude mít někdo koule tuto Ústavní žalobu podat…

  Odpovědět

 • Anonym

  12 března, 2020

  To jenom dokládá ubohost našich zákonodárců i celé současné vlády. Dokonce i ti, jejichž zájmy předkladatelé hájí – tedy klienti, zásadně s nahráváním dle průzkumu nesouhlasí. Je to zcela v rozporu sochranou osobních údajů. Doufám, že alespoň ÚOOÚ tu ústavní žalobu podá.

  Odpovědět

 • Insider

  12 března, 2020

  Trefně a výstižně to popsal jeden z poradců na Poradci-Sobě.cz…
  Nahrávání naprosto všeho a archivování 10 let je pro mě v této podobě něco naprosto nepřijatelného. Místo toho, aby se hledala cesta, jak šmejdi, kteří jsou skutečně šmejdy, byli eliminováni, jako vždy se to řeší plošným postihem, troufám si říct, že naprosté většiny těch, kteří svoje klienty ctí a něco takového je jim naprosto cizí. A šmejd si najde jiný způsob. Nesouhlasí s tím ani klienti, téměř 60% z nich je jednoznačně proti. Jen zhruba 20% s tím souhlasí v této podobě. Místo toho, aby si někdo chvíli dal práci uvažovat nad tím, jak to udělat, aby návrh zákona s kterým naprostá většina nesouhlasí, změnil tak, aby jejich námitky byly vyřešeny a klient stejně dobře ochráněn, demagogicky si prosadí hlasováním to, co potřbuje. Dovolím si velmi pochybovat o tom, že poslanci volili dle svého vědomí a svědomí, když je nazajímá ani názor jejich voličů, ani žádná jiná varianta. Dnes monitorujeme oblast investic, zítra to budou IŽP, po nich jakékoli ŽP a nakonec budeme monitorovat úplně všechno, každý prd, každý telefon, schůzku na kameru, nejlépe rovnou s advokátem a budeme to archivovat po celý život klienta a tři generace po něm. Navrhuji zavést nahrávání jakýchkoli hovorů, které se odehrají v jakékoli provozovně, třeba i v supermarketu u kasy. Nebo rovnou čipy se záznamem všeho, i toho, co se děje doma. Je to další postupný krok k omezení svobody a větší kontroly obyvatel, která je naprosto neúměrná tomu, co má řešit. Arogance moci.

  Odpovědět

 • Milda

  11 března, 2020

  Důchodová komise versus coronavirus. Kdo asi vyhraje. Hrajte si s ohněm a uvidíte takový výběr naspořených prostředků, který tu ještě nebyl.

  Odpovědět