CZK/€ 24.350 -0,10%

CZK/$ 22.998 -0,61%

CZK/£ 28.284 -0,36%

CZK/CHF 24.612 -0,68%

Text: Daniel Kuchta

02. 05. 2011

32 komentářů

Partners nabízí výběr z celého „vesmíru“

 


 

Nové fondy Partners Universe 10 a 13 jsou v nabídce od 28. dubna a jsou určeny především investorům s investičním horizontem delším než 5 let a vyšší tolerancí k riziku. Partners Universe 10 nabízí vyvážené portfolio s podílem rizikových aktiv 70 %, Partners Universe 13 je pak určen dynamickým investorům, kterým nebude vadit alokace až 90 % prostředků do rizikových aktiv. To je poněkud neobvyklé, protože čeští investoři jsou považováni za hodně konzervativní a do rizika se jim moc nechce.

Partners si od nových fondů hodně slibují, v čemž jim může pomoci statistika o tom, že lidé mají dostatek volných peněz k tomu, aby investovali. Svou silnou stránku vidí Partners v distribuci, ale stejně je těžké odhadnout, jestli budou lidé ochotni investovat do rizikovějších aktiv, které jsou po vývoji v posledních letech spíše v nemilosti. Možná i proto společnost uvažuje o otevření konzervativního fondu.  

Hlavním tahákem má být aktivní správa fondů bez navázání na benchmark, v kombinaci s širokou nabídkou fondů v portfoliích fondů Partners. Společnost chce investovat do fondů nebo ETF desítek investičních společností, které patří mezi nejznámější a největší ve světě, přičemž na výběr by mělo být více než 2 500 fondů. V současnosti se tento počet pohybuje kolem pěti stovek od jedenácti investičních společností.

Pravdou je, že samotný klient či poradce by měl určitě velký problém s výběrem vhodného produktu, resp. portfolia fondů z takového množství a nabídka investiční společnosti může tento výběr zjednodušit a zefektivnit. Aktivní správa fondů bez benchmarku zase dává manažerům fondu volnost při změnách strategie a flexibilitu při změnách vývoje na trzích. Zkušenosti ale mluví sami za sebe a dlouhodobé překonávání trhu není pravidlem nejenom u většiny amatérů, resp. indivuálních investorů, ale i u drtivé většiny profesionálních portfolio manažerů.

Pomůže Pioneer

Pomáhat se správou fondů budou Partnerům lidé ze společnosti Pioneer Investments. Možná proto nikoho nepřekvapí, že nové fondy Partners Universe mají velmi podobnou strategii, jakou již několik let prezentuje společnost Pioneer pod hlavičkou Multibrand. Nabízí Konzervativní, Vyváženou a Progresivní strategii a hlavním tahákem je stejně jako u Partners možnost investovat do fondů zahraničních investičních společností, které na českém trhu nejsou běžně dostupné.

REKLAMA

Pioneer samozřejmě své know how Partners investiční společnosti nenabídne jen tak zadarmo. Další věcí, která plyne ze spolupráce se společností Pioneer Investments je totiž zakomponování jejích produktů do fondů Partners, v nichž pro dnešek tvoří celou čtvrtinu obou portfolií.

Fondy mohou, ale nemusí zajišťovat měnové riziko, což může být příležitost pro vyšší zisk vykoupena vyšším rizikovým potenciálem při investování do nástrojů v cizích měnách.

Jak je to s poplatky?

Trochu ošemetně vypadají poplatky nových fondů. Společnost deklaruje, že fondy budou bez vstupního poplatku, což bude v případě přímé distribuce pro investory určitě zajímavé. Pokud ale budou fondy nabízeny pouze jako součást investičního životního pojištění, celá výhoda nulových poplatků se prakticky ztrácí a jde o pouhý marketingový tah.

Společnost počítá také s výstupními poplatky. Ty však v případě kvalitní správy mohou být pro investory spíše motivací k tomu, aby peníze zbytečně z fondů nevybírali, protože po pěti letech jsou nulové. Pro někoho to může být plus, pro někoho ne.

REKLAMA

Správcovské poplatky se pohybují na přijatelné úrovni 1,5 (Universe 10), resp. 1,6 % (Universe 13). Dalším poplatkem, který společnost bude investorům (od roku 2012) v případě výnosů účtovat, bude poplatek za zhodnocení. Ten bude společnost účtovat v případě, že fond dosáhne za rok výkonnost vyšší, než inflaci navýšenou o 1,5 %, a zároveň hodnota podílového listu bude vyšší, než při posledním účtovaném poplatku za zhodnocení. To zní férově. U běžně distribuovaných fondů v ČR je to novinka, která se běžně využívá u hedge fondů.

Je to na poradcích

Nové fondy společnosti Partners mohou být zajímavým zpestřením portfolia poradců společnosti. Je ale potřeba se vyvarovat toho, aby nezůstaly jediným řešením pro všechny klienty. Možná úspora nákladů by pak byla vykoupena tím, že mnozí klienti by dostali možná obecně kvalitní, ale pro ně nevhodný produkt.

Určitě bude špatně, když poradci budou tyto fondy nabízet klientům s averzí k riziku jako bezpečný bezrizikový produkt. Všichni máme na paměti, jak dopady bezhlavé distribuce takových „bezpečných“ produktů jako byly akcie společnosti Immofinanz, nebo kauza Helvag. Ano, mnozí si řeknou, že dnes již něco podobného není možné, protože lidé se poučili, skutečnost je ale taková, že lidé jsou nepoučitelní.

Podle Partners sice nebudou fondy nijak provizně zvýhodněné, ale určitě bude pro společnost lepší, už i po marketingové stránce, když se budou více prodávat její fondy, než fondy jiných správců. Je tedy pouze na Partners, aby se těchto kroků vyvarovala, a pak se z jejich novinek mohou stát kvalitní produkty pro určitou skupinu investorů, resp. klientů.

Vstoupit do diskuze 32 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zaostřeno na dluhopis – České nanovlákno III

Představujeme další z řady dluhopisů emitovaných společností RESPILON Nanofibers, která se věnuje komercializaci nanovláken. Dluhopisy slouží k financování výroby unikátního kosmetického produktu RespiBeauty a jeho uvedení na světový trh. Emise byla vydána 1. listopadu 2022 a její celkový objem činí 24 500 000 CZK. Jmenovitá hodnota dluhopisu, který je úročen […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • bob

  3 května, 2011

  Takže zase jeden z dalších podvodů. Když to zjednoduším:
  – bude to v mínusu nebo pod inflaci tak mě ještě stáhnou o 1,5%
  – vydělá to nad inflaci tak mě vezmou těch 1,5% a ještě další „daň za zisk“
  No a nejlepší pohádka na závěr – riziko je sice vysoký ale když to tam necháte víc jak 5 let tak riziko zázrakem zmizí. Taková hovadina! Tuhle pohádku taky říkali těm co před 8 lety investovali a před 3 lety z toho měli -80%?? 🙂

  Odpovědět

 • chk

  3 května, 2011

  ja te opravim. to hodnoceni jestli jsi pod nebo nad je uz ocisteno o poplatek, kterej ti vezmou za management fee. kazdopadne struktura poplatku je nastavena tak, aby hlupak zil v domeni, ze je to super. nic novyho:). opravdu to delaji jinak:). a jeste zapomneli dodat, ze pokud to bude fond fondu, tak je potencialni vynos ponizenej o poplatky z tech puvodnich fondu. to vymyslel kohout nebo prouza?:))

  Odpovědět

 • Milan

  3 května, 2011

  Tyrkysoví fanatici, kteří dělají finanční poradenství skutečně jinak…no comment.

  Odpovědět

 • Milan

  3 května, 2011

  Tyrkysoví fanatici, kteří dělají finanční poradenství skutečně jinak…no comment.

  Odpovědět

 • Petr

  3 května, 2011

  Na druhou stranu proč to hned shazovat? Ať ukáže čas, jak jsou tyto produkty výhodné. Myslím, že pořád je to lepší řešení než nejrůznější „investorská pojištění“ od ING apod.

  Odpovědět

 • Bogle

  3 května, 2011

  Fondy fondů? ok..Pioneer,BNP,Conseq..všecho zmetky, které se dají koupit „všude“..
  Kouzelné pohádky o složeném úročení, bez kouzelného složeného zpoplatkování,danění,mng fee, postavené na neprůhledných „inovačních“ certifikátech bez přímé vazby na podkladové aktivum a české chápání kvality bez „bublin“..
  Ach jo, zase pozlátko pro neznalé..
  Ach jo, zase výpach, že to budou moci prodávat ti nejlepší studenti s čerstvím živnosťákem, těšící se na ferrari, mega byt, boty od Vuittona a další blbosti..

  Odpovědět

 • abcd

  3 května, 2011

  Pořád lepší nejlepší student než psát „s čerstvím“ s měkkým I :oDD

  Odpovědět

 • Bogle

  4 května, 2011

  Pořád lepší vědet co dělám, co podkladem investice a v rychlosti naťukat y/i, než být hlupák, co dá svoje finance/svůj čas,práci,život../ někomu jinému..
  U nás se říká „blbec dává/platí/, chytrej bere“ a nějaká gramatika v tom nehraje roli studentíku..

  Odpovědět

 • abcd

  4 května, 2011

  Upřímně jsem svoje finance zatím nikomu nesvěřil (bohužel už nemám bezstarostný studentský život), ale na druhou stranu proč ne. Vaše argumentace je způsobem, že když mě bude něco bolet, tak přeci nesvěřím svůj život doktorovi:-D

  Odpovědět

 • Bogle

  4 května, 2011

  Trefné a sám jste si naběhl=nepůjdu ani k zvěrolékaři , když se škrábnu tak nepůjdu na ušní..chápete? Když investovat, tak ne s MLM prodejní sítí ani kdyby jejich poradci/prodejci uměli levitovat..

  Odpovědět

 • Tygr

  4 května, 2011

  I v rychlosti naťukám správné IY, v tom to nebude, ale je to zajímavá výmluva 🙂
  Mohl bych to vaše přísloví parafrázovat: “ Blbec platí bankám a pojišťovnám zbytečně velké peníze, chytrý si nechá poradit a Bogle platí dvakrát „

  Odpovědět

 • Harry

  15 května, 2011

  To Bogle:
  Myslím, že relevantní otázka je, zda jsou fondy
  Pioneer, BNP, Conseq zmetky proto, že se dají koupit všude?
  Navíc článek říká, že ve FoF Partners budou převažovat jiné fondy, které se přímo v ČR koupit nedají. To není případ Pio, BNP a už vůbec Consequ.
  Co myslíte neprůhlednými „inovačními“ certifikáty? Žádná z uvedených fondových rodin investiční certifikáty (téměř) ve svých fondech nepoužívá.
  Prosím o upřesnění.
  Myslím, že nikdo, kdo prodává fondy mimo IŽP to nedělá s vidinou rudého Ferrari a kabelky LV…. ¨
  Z tohoto pohledu mi Váš příspěvek přijde nefér, nekorektnost za intelektuální plky neschováte (nejsem poradce a nemám nic společného s P4LP ani Pioneer Investments).

  Odpovědět

 • Bogle

  16 května, 2011

  ..kolik asi studentíků v PFLP dnes švihající investička bude reálně,reálně schopných analyzovat samotnou investiční pobídku, např. Conseq s namýchanou strategií pro podniky střední evropy/které jsou samozřejmě prosycené inv. certifikáty vázanými nejen na dluh,ale hlavně na nekorektně stavěný výhled zisku viz výsledky/ a kteří z nich vysvětlí klientům, že úžasný Pioneer měl tak skvělé portfolio mngr,že neeviděli ani .com bublinu,ani tech bublinu,ani nemo bublinu,ani komodit bublinu..Conseg a jejich BRIC úlet ani neřeším..Je hezké udělat graf a mlýt o tom, jak akcie za 100 let vydělávají,ale dnešní investiční horizonty 15-20 let jsou už jen po pádech těchto 4 bublin o ničem..Je mi líto,dnes do finančního sektoru MLM lezou jen zlato-ferrari kopové, pro které je vidina pasivního příjmu bližší než příjmy pro klienta a pokud to považujete za plky, tak vaše erudovanost a hlavně svědomí končí právě u výlohy Luoise Vuittona..

  Odpovědět

 • Harry

  19 května, 2011

  Pane Bogle, vy na mě mluvíte španělsky. Conseq nabízí středoevropsklým podnikům nějaké certifikáty? Nic mi nenabídl … zatím. Nebo snad sestavuje své CEE portfolia z nějakých certifikátových bublin? Conseq řídí nějaký svůj BRIC fond?
  Prosím, napište mi jako poslednímu tupounovi, p o l o p a t ě, protože já vám vůůůůůbec nerozumím.
  Rozumím té dot.com bublině. TO je něco, o čem se hodně mluví i po letech. Tyhle velké firmy mají všechno, a pokud je fond zaměřený na IT technologie, těžko se před tím schovává. Já bych nechtěl investovat do BRIC fondu, a pak se dočíst v letáku, že fond zrovna investoval v Německu, protože se manažérovi nelíbila dovolená v Brazílii.
  Zpět k mé otázce, protože jste mi na ní neodpověděl: je něco šunt jen protože se to prodává všude?

  Odpovědět

 • Radek

  17 května, 2011

  Jestli se nepletu, tak PFLP budou fondy prodávat jen v rámci IŽP… nebo se něco změnilo?

  Odpovědět

 • já vím

  17 května, 2011

  to je samozřejmě hloupost. IŽP je jen doplněk pro objem a nízké TER. na tom by žádná investička nepřežila.
  primárně jsou fondy Partners IS určeny pro přímé investování s nulovým vstupním poplatkem a po pěti letech nulovým výstupním poplatkem. chystají se také velmi neobvyklé pravidelné investice, kde se sice určité poplatky zaplatí, ale zároveň jej klient dostane ve formě loyalty bonusu zpátky i s bohatým zhodnocením.

  Odpovědět

 • Pavel

  3 května, 2011

  Nevím, jestli jsem nečetl dobře, ale kde je v článku napsané, že po 5 letech mizí riziko? Pokud vím, tak je tam jen to, že po 5 letech se už neplatí výstupní poplatek, jinak nic dalšího.

  Odpovědět

 • chk

  3 května, 2011

  jedna se o doporucenej investicni horizont.klasika u akciovych fondu.
  prelozeno do reci bouchacu to znamena „po 5 letech jste za vodou“.

  Odpovědět

 • Pavel

  3 května, 2011

  „prelozeno do reci bouchacu to znamena „po 5 letech jste za vodou“.“ – takovej kec, to mě fakt pobavilo:-D

  Odpovědět

 • Michal

  5 května, 2011

  Pánové a dámy, tak možno nějakou tu otázku, abychom se od hádání o i/y a plivání po sobě dostali i dál. Možno dáte pár dobrých rad ostatním lidem, kam své finance investovat, když tomu tolik rozumíte.
  Jaké fondy jako alternativu volit, když ne Pioneery, Conseqy či tento Partners, aby podmínky byly nastaveny lépe?
  Jaké zdroje ke čtení doporučíte (AJ/NJ/CZ)? Zatím jsem se na českých webech setkal vesměs s výše jmenovanými produkty, které jsou veskrze hodně proklamované.
  Předem díky za konkrétní odpovědi o produktech, na které by se lidé měli také zaměřit.

  Odpovědět

 • Bodo

  5 května, 2011

  Přečti si přednášku od Andrease Clause a odpovědi najdeš hned…
  http://www.obnovene-forum.estranky.cz/clanky/andreas-claus—financni-krize.html

  Odpovědět

 • Michal

  6 května, 2011

  Bodo, díky!

  Odpovědět

 • Harry

  15 května, 2011

  Zajímavý … a co s tím?
  Nenašel jsem v tom praktickou radu jak investovat a vyhnout se bublině na všech možných trzích.

  Odpovědět

 • Stas

  18 února, 2012

  Je to jednoduche, podepis smlouvu primo s Franklin Templeton a nepotrebujes byt veritelem Partners

  Odpovědět

 • Radek

  18 února, 2012

  Prosímtě, nemystifikuj. Když uzavřeš smlouvu přes zprostředkovatele (třeba Partners), nejsi jeho věřitelem. Peníze jdou přímo do fondu a smlouvu máš přímo s fondem.

  Odpovědět

 • stas

  18 února, 2012

  mas to nejak popletene! Partners podle clanku, ma svoje portfolio a nakupuje fondy typu Nacc, proto si muze vytvaret vlastni poplatkovou strategii a protoze drzi podily na svem depozitnim uctu a investicni mena se nakuouje za valuty, tak taky vynos bude mizivy. Precti si poradne co vlastne Partners nabizi

  Odpovědět

 • investor

  3 května, 2011

  super investice.Zdvojeny fee-icko. Bez vstupniho poplatku jen 1,6 % kazdym rokem z depa ( tzv. management fee )
  Nedavno jsem slysel pana Kohouta se vyjadrit ze vsechny poradenske spolecnosti jsou uuuplne o nicem, jenom partners je fakt seriozni !
  To ze pan Borkovec jsi chce namazat kapsy je pochopitelne, ja na jeho miste bych to udelal taky. Ale to ze pan Kohout vystupuje jako vazeny ekonom a potom takhle zdirat obcany. Osobne mam nazor ze Partners bude zachvilicku i politicka strana 🙂

  Odpovědět

 • Radek

  3 května, 2011

  Kdepak, politická strana bude ZFP akademie ;-).

  Odpovědět

 • taky investor

  4 května, 2011

  co blbnes, musej preci ti vysokoskolaci z neceho zit a nebudou makat za prumernej plat oni studovali a maj VSE a tak musej brat velky prachy a nejjednodussi je nakukat lidem ze oni jsou poradci a preprodat jim produkty! Neco jako preprodjce sracek z ebaje.

  Odpovědět

 • neoskubany

  26 května, 2011

  A dalsi skvele investicni zivotni pojisteni… Vazne si lide od partners mysli, ze jsou lide az tak moc hloupi? Asi ano.

  Odpovědět

 • Abc

  17 února, 2012

  Dobrý den,koukám že Bogle má ego které stoupá až ke hvězdám. A léčí si mindráky tím že všechno pomlouvá. Nechte ho na pokoji chudáka on za to nemůže. :-)

  Odpovědět

 • Novak

  18 února, 2012

  Investicni spolecnost podporena bombastickou reklamou je podezrela hned ze zacatku a navic slibuje nesplnitelne

  Odpovědět