CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

Text: Dušan Šídlo

28. 02. 2011

3 komentáře

Ochrana spotřebitele? Zapomeňte!

 


 

V srpnu 2009 se na webu Finformation.eu objevila tisková zpráva o tom, že se Sdružení obrany spotřebitelů zapojilo do mezinárodního projektu, jehož cílem je testování produktů finančního trhu. Testování produktů mělo za cíl snížit informační asymetrii mezi finančními institucemi a spotřebiteli. Tohoto cíle chtěl projekt dosáhnout poskytnutím jasných a nezkreslených informací o každém produktu či finanční instituci, a to na základě jednoduchých a transparentních srovnávacích metod. Na stránkách projektu www.finformation.eu měly být o každém testovaném produktu uveřejněny přehledné finanční prospekty, které měly být doplněny o právní rozbor související dokumentace.

Vybraní experti měli nejprve testovat produkty z oblasti investic, hypotéčních úvěrů, pojištění, osobních účtů a kreditních karet. Kromě německé Stiftung Warentest se projektu účastnili také externí spolupracovníci ze společnosti TANK s.r.o.

A jaký je výsledek jejich bádání pro české spotřebitele? Výsledek je bohužel takový, že užitečný projekt nevydržel ani rok. Webové stránky přitom měly velmi pochybnou kvalitu – spotřebitelé před zavřením webu mohli na stránkách najít pouze obecné rady, které snad nemohl nikdo chtít financovat. Smutné je, že dnes najdeme na zmiňovaných webových stránkách již jen informace v polštině o módě a životním stylu. Po výsledku práce německých a českých finančních expertů ani památky, přestože byl projekt financován evropskou organizací DG Sanco.

Jak bylo naloženo s penězi určených na projekt, je otázka. Podle některých zdrojů si externí spolupracovníci TANK s.r.o. stěžují na nezaplacené faktury od Sdružení na obranu spotřebitelů. Navíc, sdružení bylo posláno Krajským soudem v Praze v loňském roce do insolventního řízení. Podle zveřejněných zpráv nasekalo sdružení velké dluhy a dostalo se do problémů (zdroj: tn.cz). Ano, stejné sdružení, které má lidem pomáhat s osvětou mimo jiné v tom, jak se nedostat do dluhové pasti. Možná je v tom však sdružení nevině, protože si stěžuje na nevyplacené dotace od Ministerstva průmyslu a obchodu. Ať tak či onak, tento projekt klientům finančních institucí vůbec nepomohl.

Ještě že tedy u nás již několik let celkem dobře fungují soukromé projekty jako například www.bankovnipoplatky.com nebo www.produktovelisty.cz. Nedostatek transparentních informací na finančním trhu totiž snižují mnohem lépe než megalomanské projekty různých neziskových sdružení. A jde to i bez dotací ze státního rozpočtu nebo od evropských organizací.  

REKLAMA

Dušan Šídlo, analytik Partners a autor knihy Život jako riziko

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentářeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  3 března, 2011

  Anarchie a finanční nestabilita v SOS skutečně projekt Finformation i spolupráci s TANK potopily. Je to velká škoda.
  Spousta peněz se vyplýtvalo zcela zbytečně a TANK z vlastních zdrojů vytvořil podstatně lépe fungující databázi a web, který se spustí v horizontu měsíců.
  Spolupráce TANK a SOS bývala mohla být velmi plodná, nicméně zkrachovala na politikaření a nepořádku v SOS. Proto TANK navázal spolupráci se Sdružením obrany investorů a časopisem dTEST, což jsou transparentní a fungující organizace obrany spotřebitelů.
  Úvěrové infolisty (k hypotékám a stavebnímu spoření) najdete již dnes na stránkách t-a-n-k.eu , infolisty k produktům pravidelného investování se tam objeví coby dup.
  A můžete se těšit na portréty, infolisty a srovnání dalších typů produktů a online nástroje pro skuteční finanční poradce, které pro Vás v těchto dnech připravujeme.
  Vít Kalvoda
  TANK s.r.o.

  Odpovědět

 • Roman

  13 března, 2011

  Nedávno mi kamarád povídal o webu http://www.malepenize.cz ,který je soukromý a má asi podobný cíl. Nedávno začal jeho provoz, ale lidi si tam mohou psát o radu, docela zajímavé.

  Odpovědět

 • Kamil

  10 května, 2013

  Bohužel u nás se chrání spíše dlužník než věřitel a proto používám web http://www.dluzis.cz kde dlužníky zveřejňuji. Třeba se tako situace jednou změní ale rozhodně k tomu nepřispěje zkrácení doby splatnosti.

  Odpovědět