CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

Objem peněz v podílových fondech roste. Česko se vyrovnává západní Evropě

 


 

Od vypuknutí krize v roce 2008 vzrostly investice do fondů o více než 75 %. Faktického krizového dna bylo dosaženo v roce 2011. Od té doby se investice v domácích fondech zdvojnásobily. Poprvé byla překonána předkrizová úroveň majetku ve fondech v roce 2014. V posledních letech navíc došlo k akceleraci trendu.

Český investor pozvolna přesouvá volné finanční prostředky z běžných účtů směrem k podílovým fondů. Může za to především pokles úrokových sazeb z vkladů, který srazil úročení na běžných účtech k nule. Do fondů tak již investuje každý sedmý Čech. Stále však zůstává konzervativní.

Celkový objem majetku investovaného přes členy asociace vzrostl o 10,72 % na téměř 1,273 bilionu korun. Od začátku roku 2016 se majetek ve fondech kolektivního investování zvýšil o více než 13,8 % na 431,99 miliardy korun, přičemž 82 % majetku je drženo fyzickými osobami a 18 % právnickými osobami. Oproti roku 2015 došlo sice k mírnému zvolnění, přesto se majetek v podílových fondech blíží západní Evropě. Objem peněz v podílových fondech převýšil majetek spravovaný pojišťovnami, stavebními spořitelnami či penzijními fondy.

Konzervativní investice hýbou trhy

Největší podíl stále tvoří konzervativní investice. Každá druhá investice směřovala do smíšených fondů, kde objem majetku vzrostl o více než 14 % na 157,173 miliard korun. Dluhopisové fondy s objemem 123,879 miliardy korun si připsaly 10,75 %. Dluhopisům však vzhledem k záporným výnosům již odzvonilo.

Největší nárůst majetku vykázaly nemovitostní fondy, a to o více než 50 % na 18,67 miliard korun. Akciové fondy vzrostly o 17,22 % na 81,28 miliard korun a fondy fondů o téměř 13 % na 20,226 miliard korun.

REKLAMA

Překvapením není více než čtvrtinový pokles majetku ve fondech peněžního trhu na 3,23 miliard korun, které v současných podmínkách nejsou schopny konkurovat ani nejníže úročeným vkladům bank. Snížil se i objem majetku ve strukturovaných fondech (minus 2,72 %) na 27,534 miliard korun.

Hodnota majetku v zahraničních fondech vzrostla v loňském roce o 15,52 miliard korun na 196 miliard korun. Podíl domácích fondů se zvýšil o 34, 47 miliardy korun na 236,5 miliardy korun a je tedy mírně nadpoloviční.

Roste obliba netradičních tříd aktiv. Dokazuje to i objem spravovaného majetku ve fondech kvalifikovaných investorů, který ke konci roku 2016 dosáhl 99,91 miliard korun. Fondy kvalifikovaných investorů nejsou zahrnuty ve statistikách domácích a zahraničních fondů, spadají však také pod správu AKAT.

Pozitivní trend bude pokračovat

První trojka zprostředkovatelů zůstala i v loňském roce beze změny. Skupina České spořitelny hospodařila s majetkem klientů ve výši 109,5 miliardy korun, skupina ČSOB se 100,1 miliardy korun a skupina Komerční banky 60,6 miliardy korun. Pětici největších hráčů doplňuje ještě skupina Conseq s 29,9 miliardami korun a skupina UniCredit Bank s 27,4 miliardami korun. Menší hráči si ale postupně ukrajují větší podíl, trh roste a rozšiřuje se i o další společnosti.

REKLAMA

Kapitálový trh by se měl i v letošním roce vyvíjet podobně jako v roce loňském. Investiční fondy budou patřit k nejrychleji rostoucím složkám úspor domácností. Nemovitostní fondy budou pokračovat v růstu. Nastane však útlum dluhopisových fondů, protože již není prostor pro růst cen státních dluhopisů, postupně se však zvýší význam korporátních dluhopisů a dluhopisů rozvíjejících se trhů. Rozhodující pro akciové fondy bude teritorium a odvětví.

Proces změny investičních návyků konzervativních investorů jde pomalu. Trvalo například deset let než se investoři přesunuli z fondů peněžního trhu k fondům smíšeným. Smíšený fond je pro investory nákup určité expertízy, bude proto ještě pár let trvat než se český investor na dluhopisech spálí a přesune své portfolio k diverzifikovanějším investicím. Konzervativní investice tak budou převažovat i v letošním roce. A bude pokračovat i pozitivní trend dlouhodobých investic – zajištění na stáří či budoucnosti dětí. 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Fincentrum & Swiss Life Select Investice roku 2022 – prestižní žebříček nejúspěšnějších fondů na českém trhu

Třináctý ročník ocenění nejúspěšnějších fondů českého investičního trhu – Fincentrum & Swiss Life Select Investice roku 2022 – zná své vítěze. Na základě ukazatelů výkonnosti a rizik se na prvních místech umístily: v kategorii Konzervativní fond to byl Conseq Invest Konzervativní, mezi Progresivními dluhopisovými fondy získal první místo […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Josef Mašek

    3 března, 2017

    Už delší mi nějak připadá, že dluhopisy jsou asi nejvhodnější způsob investování. Jak sami v článku píšete, je to obecný trend českých investorů. Pravidelně sleduji nejnovější zprávy a velmi jsem si oblíbil server W4T, kde mají poměrně zajímavé věci https://www.web4tra­der.cz/prave-se-deje/. Celkem mě zaujalo, že americká banka JPMorgan přesouvá české státní dluhopisy z indexu rozvinutých trhů do indexu rozvíjejících zemí. Podle odborníků by to mělo zvýšit poptávku s čím se nedá dělat nic jiného než souhlasit.

    Odpovědět