Úterý 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Občané nakoupili rekordní objem Dluhopisů Republiky, ministerstvo další emisi stoplo

Foto: Shutterstock

V rámci 13. upisovacího období probíhajícího od 20. září 2021 do 23. prosince 2021 občané nakoupili Dluhopisy Republiky v celkové hodnotě přes 41 miliard Kč. Jedná se o naprosto rekordní výsledek úpisu od spuštění prodeje státních dluhopisů občanům. Ministerstvo financí vydání další plánované emise těchto dluhopisů prozatím zastavilo.

„V souvislosti s rekordní výší emise Dluhopisu Republiky vydané dne 3. 1. 2022 a dosažením druhého nejvyššího stavu jmenovité hodnoty těchto dluhopisů v oběhu přistoupilo Ministerstvo financí k dočasnému pozastavení zahájení dalšího upisovacího období, neboť vydání těchto emisí Dluhopisu Republiky umožňuje refinancování více než jedné čtvrtiny splátek korunových střednědobých a dlouhodobých dluhopisů splatných v roce 2022,“ uvedl Tomáš Weiss, Vedoucí oddělení Komunikace s médii Ministerstva financí.

Více se o Dluhopisech Republiky dozvíte zde.

Dosažením rekordního výsledku právě skončeného úpisu byl zvýšen stav jmenovité hodnoty státních dluhopisů určených pro občany v oběhu, který se tak pohybuje mezi dosavadními maximy. Počátkem roku 2022 celková jmenovitá hodnota státních dluhopisů určených pro občany v oběhu činí 80,1 miliardy Kč. Jedná se tak o druhý nejvyšší stav tohoto typu dluhopisu v oběhu za celé období, kdy byly občanům nabízeny, tj. od roku 2011. Vyšší stav jmenovité hodnoty dluhopisů pro občany byl zaznamenán pouze v roce 2013. V níže uvedeném grafu je zachycen vývoj jmenovité hodnoty dluhopisů určených pro občany v oběhu od roku 2011 až do 3. 1. 2022.

Zdroj: Ministerstvo financí ČR

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank, tyto dluhopisy ve své proti-inflační variantě představují pro letošek jeden z nejlepších bezpečných způsobů, jak veřejnost může úspory před inflací ochránit. „Lidé, kteří si Dluhopis Republiky pořídili v období před Vánoci 2020, třeba jako dárek pod stromeček, jak doporučovala tehdejší ministryně financí Alena Schillerová, se loni dočkali úrokové sazby takřka 6,3 procenta. Nejlépe úročené spořicí účty bank v ČR přitom nyní vykazují úrok kolem tří procent. Výnos na Dluhopisech Republiky je navíc kvůli pandemii osvobozen od daně.“

V předvánočním upisovacím období byly nabízeny dva typy šestiletých státních dluhopisů, a to reinvestiční a proti-inflační státní dluhopis. Nejvyšší zájem měli občané tradičně o pořízení proti-inflačního dluhopisu, jehož výnos kopíruje meziroční vývoj inflace. Z obou nabízených typů dluhopisů se jej prodala naprostá většina, a to 99,7 %.

Dluhopisy bylo možné pořídit prostřednictvím smluvních distributorů, kterými byly Česká spořitelna a ČSOB a rovněž prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu, který umožňuje kromě podávání žádostí o úpis současně i následnou obsluhu majetkového účtu bez nutnosti návštěvy kamenné pobočky distributora. Služby dostupné prostřednictvím elektronického přístupu jsou zdarma.

9 komentářů: “Občané nakoupili rekordní objem Dluhopisů Republiky, ministerstvo další emisi stoplo”

 1. Dušan napsal:

  Investovat a investovat. BNP Paribas Aqua RH CZK. Dobře zvolená investice. Bez pitné vody max.tři dny. A to se vyplatí.!!!

 2. Karl von Banhoff napsal:

  Takže tím, že vláda zruší vydávání protiinflačních dluhopisů nám chtějí říct co? Na energo žebračenky dosáhnou jen nejchudší a zaplatí to střední třída, která zchudne na úroveň těch chudých s tím rozdílem, že jí nikdo nepomůže. Kašlou na nás už od začátku !!! To mám peníze určené na vzdělání dětí nalít do zdražených energií, nechat se okrást prostřednictvím inflace a dětem říct, že jim nic nedám?

  • Richard Fuld napsal:

   Tahle vláda bude lidem samozřejmě pouze škodit. Ve jménu záchrany veřejných financí, které žádnou záchranu nepotřebují. 🙂 Zrušení dalších emisí protiinflačních státních dluhopisů bude ale jen taková bezvýznamná maličkost. 🙁

   • Milan napsal:

    Jsem rád, že je zde konečně vláda, která „mi bude škodit“. Dobrodiní té minulé vlády už bylo více než dost.

    • Richard Fuld napsal:

     Tak já bych preferoval vládu, která by aspoň neškodila.

     • Milan napsal:

      Naštěstí vaše pojetí ekonomie a uspořádání společnosti je pouze slepá ulice v Potěmkinově vesnici…

      • Richard Fuld napsal:

       Vaše pojetí je cesta do pekla. 🙂

       • Milan napsal:

        Vy to vidíte příliš vyhroceně – rozpad energetiky, automotive, dopravní obslužnosti, hitech průmyslu není v silách žádné vlády zvrátit. Zpomalit snad ano. Naději dává, že tato vláda nebude průšvihy zametat pod koberec, nebude je přikrášlovat a nebude tvrdit, že je v jejich silách je „vyřešit“.

   • Bureš napsal:

    A jéje, bolševický estébakofil….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.