CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

Text: Milan Vodička

06. 01. 2022

9 komentářů

Občané nakoupili rekordní objem Dluhopisů Republiky, ministerstvo další emisi stoplo

 

Foto: Shutterstock

V rámci 13. upisovacího období probíhajícího od 20. září 2021 do 23. prosince 2021 občané nakoupili Dluhopisy Republiky v celkové hodnotě přes 41 miliard Kč. Jedná se o naprosto rekordní výsledek úpisu od spuštění prodeje státních dluhopisů občanům. Ministerstvo financí vydání další plánované emise těchto dluhopisů prozatím zastavilo.

Loading



 

„V souvislosti s rekordní výší emise Dluhopisu Republiky vydané dne 3. 1. 2022 a dosažením druhého nejvyššího stavu jmenovité hodnoty těchto dluhopisů v oběhu přistoupilo Ministerstvo financí k dočasnému pozastavení zahájení dalšího upisovacího období, neboť vydání těchto emisí Dluhopisu Republiky umožňuje refinancování více než jedné čtvrtiny splátek korunových střednědobých a dlouhodobých dluhopisů splatných v roce 2022,“ uvedl Tomáš Weiss, Vedoucí oddělení Komunikace s médii Ministerstva financí.

Více se o Dluhopisech Republiky dozvíte zde.

Dosažením rekordního výsledku právě skončeného úpisu byl zvýšen stav jmenovité hodnoty státních dluhopisů určených pro občany v oběhu, který se tak pohybuje mezi dosavadními maximy. Počátkem roku 2022 celková jmenovitá hodnota státních dluhopisů určených pro občany v oběhu činí 80,1 miliardy Kč. Jedná se tak o druhý nejvyšší stav tohoto typu dluhopisu v oběhu za celé období, kdy byly občanům nabízeny, tj. od roku 2011. Vyšší stav jmenovité hodnoty dluhopisů pro občany byl zaznamenán pouze v roce 2013. V níže uvedeném grafu je zachycen vývoj jmenovité hodnoty dluhopisů určených pro občany v oběhu od roku 2011 až do 3. 1. 2022.


Zdroj : Ministerstvo financí ČR

REKLAMA

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank, tyto dluhopisy ve své proti-inflační variantě představují pro letošek jeden z nejlepších bezpečných způsobů, jak veřejnost může úspory před inflací ochránit. „Lidé, kteří si Dluhopis Republiky pořídili v období před Vánoci 2020, třeba jako dárek pod stromeček, jak doporučovala tehdejší ministryně financí Alena Schillerová, se loni dočkali úrokové sazby takřka 6,3 procenta. Nejlépe úročené spořicí účty bank v ČR přitom nyní vykazují úrok kolem tří procent. Výnos na Dluhopisech Republiky je navíc kvůli pandemii osvobozen od daně.“

V předvánočním upisovacím období byly nabízeny dva typy šestiletých státních dluhopisů, a to reinvestiční a proti-inflační státní dluhopis. Nejvyšší zájem měli občané tradičně o pořízení proti-inflačního dluhopisu, jehož výnos kopíruje meziroční vývoj inflace. Z obou nabízených typů dluhopisů se jej prodala naprostá většina, a to 99,7 %.

Dluhopisy bylo možné pořídit prostřednictvím smluvních distributorů, kterými byly Česká spořitelna a ČSOB a rovněž prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu, který umožňuje kromě podávání žádostí o úpis současně i následnou obsluhu majetkového účtu bez nutnosti návštěvy kamenné pobočky distributora. Služby dostupné prostřednictvím elektronického přístupu jsou zdarma.

Loading

Vstoupit do diskuze 9 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023

Analýza: Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Karl von Banhoff

  6 ledna, 2022

  Takže tím, že vláda zruší vydávání protiinflačních dluhopisů nám chtějí říct co? Na energo žebračenky dosáhnou jen nejchudší a zaplatí to střední třída, která zchudne na úroveň těch chudých s tím rozdílem, že jí nikdo nepomůže. Kašlou na nás už od začátku !!! To mám peníze určené na vzdělání dětí nalít do zdražených energií, nechat se okrást prostřednictvím inflace a dětem říct, že jim nic nedám?

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  6 ledna, 2022

  Tahle vláda bude lidem samozřejmě pouze škodit. Ve jménu záchrany veřejných financí, které žádnou záchranu nepotřebují. 🙂 Zrušení dalších emisí protiinflačních státních dluhopisů bude ale jen taková bezvýznamná maličkost. 🙁

  Odpovědět

 • Milan

  6 ledna, 2022

  Jsem rád, že je zde konečně vláda, která „mi bude škodit“. Dobrodiní té minulé vlády už bylo více než dost.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  7 ledna, 2022

  Tak já bych preferoval vládu, která by aspoň neškodila.

  Odpovědět

 • Milan

  7 ledna, 2022

  Naštěstí vaše pojetí ekonomie a uspořádání společnosti je pouze slepá ulice v Potěmkinově vesnici…

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  10 ledna, 2022

  Vaše pojetí je cesta do pekla. 🙂

  Odpovědět

 • Milan

  10 ledna, 2022

  Vy to vidíte příliš vyhroceně – rozpad energetiky, automotive, dopravní obslužnosti, hitech průmyslu není v silách žádné vlády zvrátit. Zpomalit snad ano. Naději dává, že tato vláda nebude průšvihy zametat pod koberec, nebude je přikrášlovat a nebude tvrdit, že je v jejich silách je „vyřešit“.

  Odpovědět

 • Bureš

  7 ledna, 2022

  A jéje, bolševický estébakofil….

  Odpovědět

 • Dušan

  6 ledna, 2022

  Investovat a investovat. BNP Paribas Aqua RH CZK. Dobře zvolená investice. Bez pitné vody max.tři dny. A to se vyplatí.!!!

  Odpovědět