CZK/€ 24.650 -0,04%

CZK/$ 23.135 +0,57%

CZK/£ 28.902 +0,49%

CZK/CHF 24.004 +0,57%

Text: Josef Novotný

28. 02. 2008

3 komentáře

Nové zahraniční akcie na RM-S: Jsou perspektivní?

 


 

Nově uvedené společnosti na RM-Systém rozšiřují investičních možnost pro domácí investory. Jedná se o nadnárodní, stabilní a finančně silné korporace s růstovým potenciálem, které patří ve svých odvětvích ke klíčovým hráčům na trhu.

O velikosti společností hovoří jejich tržní kapitalizace, která ve všech případech přesahuje 60 miliard dolarů. Největší společností je s tržní kapitalizací 460 mld. USD ropný gigant Exxon Mobil a nejmenší řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald´s (tržní kapitalizace 66 mld. USD).

Všechny společnosti dlouhodobě vykazují dobré hospodářské výsledky a pravidelně vyplácejí dividendu. Průměrný dividendový výnos těchto pěti společností je 1,87 %.Tab. č. 1: Základní fundamentální ukazatele společností

Ukazatel

XOM

REKLAMA

MCD

VOW

INTC

MSFT

Průměr

P/E

11,72

19,54

13,34

17,38

15,42

REKLAMA

15,48

P/S

1,3

2,89

0,55

3,06

4,62

2,48

P/CF

9,76

N/A

8,71

9,7

REKLAMA

12,13

10,08

P/BV

3,93

6,53

2,2

2,77

7,65

4,62

Ziskové marže (%)

11,2

10,51

2,62

51,92

29,29

21,11

Div. výnos (%)

1,6

2,75

0,83

2,67

1,49

1,87

Tržní kap. (mld. USD)

490

65

55*

116

259

202,34

ROE (%)

34,9

23,16

10,89

17,55

47,72

26,84

ROA (%)

19,6

12,01

2,04

13,41

25,36

14,48

Beta

0,98

0,83

0,76

1,35

0,84

0,95

* Tržní kapitalizace je v miliardách EUR.

Exxon Mobil (XOM)

Exxon Mobil je největší ropnou společností na světě, která denně vytěží okolo10 miliónů barelů ropy. Hospodářské výsledky za rok 2007 byly nad očekávání úspěšné, když zisk dosáhl 41 mld. USD. To je nejvyšší částka, která kdy byla dosažena americkou společností. Úspěšné hospodářské výsledky odrážejí silnou poptávku po ropě, ropných produktech a zemním plynu.

V uplynulém roce posílil tento akciový titul o 24 % na hodnotu 95 USD. Pod vlivem krize realitního sektoru však oslabily akcie v tomto roce o 5,3 %.

Vývoj titulu Exxon Mobil vidíme na dále pozitivně a očekáváme, že akcie překonají v průběhu tohoto roku hodnotu 100 USD. Hlavními důvody růstu cen akcií jsou: významný hráč na ropném tru, silná poptávka po ropě a zemním plynu, významné investice do nových nalezišť a v neposlední řadě podporu po akcie představuje také výplata dividendy (dividendový výnos 1,6 %).

Rizika jsou spatřována především v možném poklesu poptávky po ropě a sporu s venezuelskou státní společností PDVSA.

Microsoft (MSFT)

Společnost Microsoft je zaměřena především na výrobu, licencování a prodej softwarových produktů. Mezi ně patří operační systémy pro servery i osobní počítače. V souladu s celým technologickým sektorem zaznamenaly akcie Microsoft od začátku tohoto roku výrazný propad, když oslabily o více než 20 % a smazaly tak zisky z roku 2007.

Hospodářské výsledky za fiskální rok 2007 však dopadly nad očekávání dobře, když Microsoft dosáhl celkových tržeb 51 122 mld. USD. Společnost těžila zejména z toho, že uvedla na trh novou verzi svého operačního systému pro PC, Windows Vista, dále z prodeje MS Office 2007 a nárůstu tržeb spojených s SQL Server a Windows Server. Ve prospěch tohoto akciového titulu hovoří také vydání nové verze OS Windows Server 2008 a SQL Server 2008. Zároveň spoléhá na to, že spotřebitelé budou postupně pokračovat v obměňování starého operačního systému Windows XP za nové Windows Vista.

Růstový potenciál je zde však omezen, a to především díky poklesu ziskových marží kvůli vadným konzolám Xbox 360, na které společnost zvýšila záruční dobu na 3 roky a v souvislosti s tím vykázala náklad v hodnotě 1,06 mld. USD. Dále se firma potýká s pirátstvím a nelegálními kopiemi svých produktů.

Na vývoj cen akcií mají negativní vliv i různé žaloby, týkající se porušování výsadního postavení na trhu (viz poslední udělená pokuta ve výši 899 mil. EUR), nebo z porušování práv duševního vlastnictví ostatních výrobců.

Intel (INTC)

Intel Corporation se zabývá výrobou a prodejem polovodičových čipů, vývojem vyspělých integrovaných digitálních technologií pro počítače a komunikační sektor. V oblasti procesorů je jednoznačně největším hráčem na trhu a vyhrává konkurenční boj nad největším konkurentem – společností AMD.

Tento akciový titul byl, stejně jako celý technologický sektor, výrazně ovlivněn hypoteční krizí v USA. Od začátku roku 2008 propadly akcie o více než 25 % blízko k 18 dolarům za akcii. K tomuto propadu přispěly také horší než očekávané hospodářské výsledky.

Současné ceny akcií blízko 20 USD jsou dle našeho názoru nízké a akciový titul Intel je podhodnocený. Očekáváme, že v tomto roce zaznamenají akcie růst a překonají hranici 25 USD.

Intel je nejvýznamnějším hráčem na tru s polovodičovými čipy, a to jak u osobních počítačů, tak i u serverů. Ovládá převážnou většinu trhu a jediného významného konkurenta (AMD) jednoznačně poráží.

Díky velmi malé konkurenci a vysoké poptávce po produktech se Intelu daří udržet velmi vysoké ziskové marže (více než 50 %). Pozitivně působí také dekonsolidace ztrátové jednotky NOR pamětí, což sice přináší jednorázové náklady (ve 4. kvartálu 234 mil. USD), ale dlouhodobě se zaměření na klíčový byznys vyplatí.

Volkswagen AG (VOW)

Automobilka Volkswagen patří mezi nejvýznamnější hráče na trhu, v celosvětovém měřítku jí patří podíl téměř 10 % a v Evropě ovládá 20 % trhu s automobily. Tento akciový titul zaznamenal v uplynulém roce výrazný růst, a to o 80 %. Od počátku roku ubral ze své hodnoty pouze 2,63 %, což ukazuje, že nebyl příliš ovlivněn turbulencemi na finančních trzích v důsledku hypoteční krize ve Spojených státech.

Vývoj akcií společnosti Volkswagen v následujícím roce vidíme pozitivně. Společnost patří mezi klíčové hráče na trhu a dokáže i přes řadu negativních faktorů (globalizace, růst nákladů, náročnější požadavky zákazníků…) zvyšovat počty prodaných aut.

Globální poptávka po autech vzrostla za minulý rok o 8,2 %, Evropa zaznamenala nárůst poptávky o 2,5 %. Společnost vykazuje dlouhodobě rostoucí tržby a zisky, které jsou způsobeny jednak rostoucí poptávkou po autech, a také dobrým řízením nákladům.

Podporu pro akcie představuje také výplata dividendy s výnosem 0,85 %. Do budoucna je možné očekávat díky silné pozici na trhu udržení růstového trendu. Rizika tohoto akciového titulu jsou především silné konkurenční prostředí a neustále se zvyšující požadavky zákazníků.

McDonald´s

McDonald´s Corp.  je s 31 tisíci restauracemi rozmístěnými ve více než 100 zemích největším světovým řetězcem s rychlým občerstvením. Provozování rychlého občerstvení patří mezi defenzivní odvětví, které není příliš ovlivněno jednotlivými hospodářskými cykly a je tedy vhodnou investicí v současné době (hrozící recese hospodářství USA).

Za uplynulý rok posílily akcie této společnosti o 34 %, a to především díky vysoké poptávce po rychlém občerstvení a pronikání na nové trhy. Díky silné expanzi na asijské trhy očekáváme posilování akcií McDonald´s také v budoucnosti.

Zvyšující se kupní síla v Číně a Indii společně s rostoucím podílem na trhu v těchto zemích budou v následujících letech přinášet vysoké tržby. Očekávaný pokles příjmů z USA by měl být nahrazen právě rostoucí poptávkou z asijských zemí.

Podporou pro tento akciový titul je vždy také výplata dividendy. Je pravděpodobné, že v následujících dvou letech překročí tento akciový titul hranici 70 USD. Rizika lze spatřit ve velkém počtu konkurenčních společností působících na trhu a dále pak v rostoucích cenách energií a vstupních surovin.Josef Novotný je analytikem Fio, burzovní společnosti.

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Karel

  1 března, 2008

  Tyto akcie nejsou perspektivní. Optimisti cekají rust amerického hospodárství 2008 jen +0%, pesimisti jeste méne. Optimisti cekají za pár let 2 dolary za 1 euro a pesimisti cekají dlouhodobe pád dolaru na nulu. Evropani si musí hledat akcie z Evropy a vyhnouti se menovému riziku a i Americani si hledají dnes na dlouhodobé investice ( aspon na 1 rok ) akcie v Evrope. Ale po katastrofálním zisku 2007 ceká letos banka Citigroup rust zisku +300%, tedy jakmile bude krach akcie u konce, pozdeji bude s akcií Citigroup dost vydeláno, snad 2009. Microsoft a Intel akcie v dolaru jdou 5 let vodorovne a v euro a korune z kopce, pri stálém poklesu dolaru, nikdo rozumný ze západu tyto akcie nechce. Techno akcie USA mely sezonu minulou dekádu. Tuto dekádu se vyplatí jen techno akcie Nemecka. Akcie Volkswagen je predrazená a rust zisku pramenící jen v úsporách u výdaju uz mel 2007 býti u konce, nebyl ale, tedy snad 2008 bude rust zisku uz u konce a tedy i rust kurzu. Rust cyklické akcie jako je VW by mel býti uz dnes po 3 letech u konce. Ale máme jiné perly mezi akciemi Evropy a bez menového rizika. Siemens, Solon. Americké akcie si meli páni nechat v USA a nedelat ceskému lidu s nimi ztráty.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  1 března, 2008

  … rad pan, ktery jeste pred rokem doporucoval jako vybornou investici akcie „stabilnich americkych bank“, mimo jine City, Wells Fargo. Pokud jste ho poslechli, mohli jste na vlastni kuzi zazit nejvetsi ztratu na bluechips od doby Enronu. Co myslite, budou jeho dalsi rady stejne „uspesne“? 😉

  Odpovědět

 • Karel

  6 března, 2008

  Nun mein Kind, Wells Fargo a Citigroup a Bank of America jsou ty nejlepsí akcie USA pro jejich dividendy na celý zivot. A jestli dnes jsou v dolaru za stejnou cenu jak pred 10 lety, je radost je kupovat pro kazdého inteligentního cloveka z USA. Tech inteligentních lidí v USA, co kupují dnes levné akcie bank na stálou investici je ale v USA málo, znám jen Buffetta. Vzdyt dividendy rostou 10% rocne a duchod jen 1% rocne. No a lidi z Evropy musí kupovat dnes akcie bank z Evropy na stálo jen pro dividendy. Tedy kdyz jsou akcie bank za cenu jak pred 10 lety , je to geniální investice na dividendy a ne ztráta penez za 10 let.

  Odpovědět