Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Ropa: Koupit, nebo prodat?

Ropa vylétla nad hranici 100 USD za barel. Pak se zas poslušně vrátila k 85 USD. Co tlačí ropu vzhůru a co ji oslabuje? Jak se bude vyvíjet v nejbližší době?

3. ledna proběhly na burze v New Yorku obchody za 100,09 USD za barel – byla překonána „magická“ hranice 100 dolarů za barel. Netrvalo však dlouho a ropa se dostala zpět na hranici 85 dolarů. Obchodování si tedy stále uchovává volatilitu.

Tlaky na růst cen

Ve prospěch růstu cen ropy aktuálně působí tři hlavní faktory.

 1. Příchod chladného počasí do USA – předpovědi věští teploty pod dlouhodobým průměrem. Většina USA přitom topí ropnými destiláty.
 2. Omezení dodávek kvůli teroristickým útokům na ropovod v Nigérii a hrozbě bombového útoku na jedné z plošin v Severním moři.
 3. Rozhodnutí OPEC o těžebních limitech a sporem mezi největší ropnou společností Exxon Mobil a Venezuelou.

Graf č. 1: Vývoj cen březnového kontraktu ropy

Vývoj cen březnového kontraktu ropy

Zdroj: Bloomberg

Tlaky na pokles

Stejně tak tlaků na pokles cen ropy je několik.

 1. Obavy z recese amerického hospodářství a ochlazení globální ekonomiky – znamenala by výrazné snížení poptávky po černém zlatu.
 2. Nárůst komerčních zásob ropy, které se zvýšily na cca 301 miliony barelů (zvýšení zásob však předcházel devítitýdenní pokles).
 3. Nově nalezené ropné pole u Brazílie – po listopadovém nálezu s potenciálem 8 miliard barelů bylo oznámeno objevení dalšího naleziště ropy. To signalizuje, že ropy bude v budoucnu dostatek.

Graf č. 2: Vývoj komerčních zásob ropy v USA
Vývoj komerčních zásob ropy v USA

Zdroj: Bloomberg

Nahoru, nebo dolů?

Prognóza vývoje cen ropy z krátkodobého hlediska je, díky mnoha možným a hůře předpokládetelným vlivů, velmi obtížná. Je však pravděpodobné, že díky sporům mezi největší ropnou společností a venezuelským prezidentem Hugo Chávezem dojde k mírnému posílení cen ropy.

Z dlouhodobého pohledu je očekáván pokles poptávky po ropě a snížení cen ropy. Trh s ropu prodělá v díky ochlazení globální ekonomiky zpomalení a může nás potkat změna růstového trendu. K ochlazení ropného trhu se přiklání také mezinárodní agentura pro energii (EIA), která snížila odhad letošního růstu poptávky po ropě.Autor je analytikem společnosti Fio, burzovní společnost a zpracoval téma též pro server Akcie.cz

Jakou cenu ropy tipujete na konec roku 2008?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

9 komentářů: “Ropa: Koupit, nebo prodat?”

 1. Honza napsal:

  No nevím, podle mě už problémy zase tak daleko nejsou:
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Ropn%C3%BD_vrchol#Kdy_m.C3.A1_tento_vrchol_nastat.3F

 2. Karel napsal:

  Nevíš o čem píšeš, ropy je prozatím dostatek, stačí jen otevřít nová naleziště např. na Aljašce.

  Je pravdou, že nahradit ropu jinou alternativou bude velmi obtížné avšak v současné době to prozatím není třeba. Ropy je stále dostatek a ropný vrchol, o kterém se poslední dobou stále mluví je ještě daleko. Jediným problémem tak mohou být nedostatečné těžební a rafinérské kapacity.
  V horizontu jednoho roku tedy rozhodně ropu při cenách okolo 100 USD rozhodně prodat

 3. Honza napsal:

  Ve prospěch růstu cen ropy působí tři jiné hlavní faktory.
  1) Ropa dochází, vrchol těžby je blízko (je jedno, jestli nastal loni nebo nastane za 25 let).
  2) Ropu neumíme v dostatečném množství nahradit. Nejsnadnější náhrada je navíc z uhlí, kterého je rovněž málo. Náhrada elektřinou z jaderné fúze (jediná naděje) je zatím hodně daleko.
  3) Ropu potřebujeme, bez ní by nastala ekonomická krize srovnatelná s vládou radikálních komunistů.

  Takže v perspektivé 1 roku nebo víc koupit.

  • Ives napsal:

   S Honzou teda nesouhlasím. O tom už se mluví kolik let, že ropa dochází a ono pořád nic. To jsou jenom plané falešné ekologické řeči. Stačí menší ochlazení hospodářského růstu ve světě (USA apod., to už teď probíhá) a jdeme down.

  • Konference napsal:

   Osobne si nemyslim, ze by cena ropy mela nadale rust podobnym stylem jako doposavad. Domnivam se, ze je nyni cena umele vysroubovana nahoru. Neverim, ze by v pristich trech letech, pokud se nestane neco mimoradneho, mohla jit ropa vyrazne pres stovku (max. nekam okolo 110 USD).

   Aktualne ocekavam „zpetny chod“, aneb pokles nekam na uroven mezi 70-85 USD. Proto bych osobne nekupoval ropu za cenu vyssi nez 80 USD.

   S ropou by navic mohlo vyrazne zahybat, pokud by se Iranu podarilo spustit vlastni ropnou burzu, na ktere se nebude obchodovat ropa v dolarech, ale v jinych menach. Pokud vim, tak projekt uz mel byt spusten. Ale v mediich se bohuzel zadne informace neobjevuji.

 4. Ives napsal:

  No to je jasný, že prodat. Jakmile se ropa dotkne hranice 100 USD, je ten správný čas otevřít short…

  • ricmund napsal:

   Vždycky trhy jakoukoliv barieru prorazí. Vždycky!

  • Pavel napsal:

   kazdy trader by vam vysvetlil, ze 100USD zadna bariera pro trading neni:)
   lepsi je si pockat, treba 2-3 dny, ze se skutecne trend otaci. jinak byste taky mohl zle dopadnout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.