CZK/€ 24.650 -0,04%

CZK/$ 23.135 +0,57%

CZK/£ 28.902 +0,49%

CZK/CHF 24.004 +0,57%

Text: Daniel Kuchta

04. 02. 2008

0 komentářů

Domácí investoři se mohou těšit na další zahraniční tituly

 


 

Drobní a střední investoři, pro něž je mimoburzovní trh s akciemi RM-Systém přednostně určen, mají další možnost, jak zhodnotit prostředky investicí do zahraničního titulu v domácí měně. Od úterý budou moci obchodovat s akciemi přední světové společnosti v oblasti mobilních komunikací – Nokia.

Akcie společnosti Nokia budou pro investory dostupné jak v segmentu EasyClick, na němž se o dostatečnou likviditu stará tvůrce trhu (velikost lotu je 50 kusů akcií, což při předpokládané ceně kolem 600 Kč představuje objem kolem 30 000 Kč), tak i prostřednictvím nákupů po jednotlivých kusech.

Co je zač Nokia

Společnost Nokia byla založena v roce 1865 a její původní činností byla výroba papíru. Pak se zaměřila na výrobu produktů z gumy. Mobilním a telekomunikačním technologiím se věnuje až od druhé poloviny 20. století. Výroba a prodej mobilních telefonů sice v současnosti tvoří většinu všech příjmů společnosti (bezmála 50 %), kromě toho se však společnost stále více zabývá také produkcí multimédií a síťových zařízení. Jedním z posledních oborů, v němž společnost začala podnikat, je oblast navigačních systémů.

S akciemi společnosti Nokia se obchoduje kromě Finska na šesti největších světových burzách a její tržní kapitalizace dosahuje hodnoty bezmála 100 miliard EUR (při ceně kolem 25 EUR). Dobrou zprávou pro potenciální investory jsou velmi dobré výsledky společnosti. Za rok 2007 dosáhla Nokia rekordních tržeb přes 53,4 miliardy EUR. Kromě toho společnost dokázala také zvýšit marži (na 14,1 %, přičemž průměr sektoru je 9,6 %) a rovněž upevnit své postavení na trhu s mobilními telefony (40,2 %).

Vyhlídky jsou pozitivní

REKLAMA

Nokia pravidelně jednou ročně vyplácí dividendu a v poměrových ukazatelích jasně předčí celý sektor. Ukazatel P/E dosahuje hodnoty 12,91 (sektor 24,7), rentabilita vlastního kapitálu je 53,89 (ROE sektoru je 15,9) a rentabilita vlastních aktiv je 23,9 (ROA sektoru je 6,3). Nokia se rovněž snaží snižovat náklady plánovaným přesunutím výroby z Německa do Rumunska – tato zpráva ale nebyla investory přijata úplně pozitivně. Společnost sice ušetří na mzdách dělníků, může ale přijít o podíl na německém trhu, který je pro Nokii jedním z klíčových.

Graf 1: Vývoj kurzu akcií společnosti Nokia (v USD)

Zdroj: Bloomberg

Podle Josefa Novotného, finančního analytika společnosti Fio, jsou vyhlídky titulu do budoucna dobré. „Za růstem z poslední doby (viz graf) stojí především dobré hospodářské výsledky společnosti a upevňování tržní pozice. Podporu pro tento akciový titul představuje také výplata dividendy s výnosem přesahujícím 2 %.

Naopak tlak na pokles cen byl vytvořen negativním sentimentem pro technologický sektor, způsobeným krizí realitního a finančního sektoru. Do budoucna je možné očekávat udržení růstového trendu. Je pravděpodobné, že v následujících dvou letech překročí tento akciový titul hranici 30 EUR. Rizika lze spatřit ve velkém počtu konkurenčních společností působících na trhu a dále pak v možné negativní reakci německých zákazníků na přesunutí výroby do Rumunska.“

REKLAMA

Nokia není jediná

Nokia ale není jedinou společností, která rozšiřuje vody investičních možností domácích investorů. Druhou společností, která je od dnešního dne dostupná jak na RM-S, tak i na Burze cenných papírů Praha (BCPP), je Vienna Insurance Group, majitel pojišťovny Kooperativa a České podnikatelské pojišťovny. Ty budou rovněž dostupné jak v segmentu EasyClick  (velikost lotu bude 25 akcií), tak i prostřednictvím nákupů po jednom kuse.

Další společnosti budou podle slibů lidí z RM-Systémů následovat v nejbližší době. „RM-SYSTÉM se rozhodl řešit aktivně nedostatek akciových titulů na českém kapitálovém trhu. Proto ještě v průběhu února vstoupí na RM-SYSTÉM akcie společností, které jsou vedoucími hráči v oborů IT, těžby ropy, automobilového průmyslu a potravinářství,“ říká Jiří Vodička, ředitel pro strategii a marketing RM-S. Domácí investoři se tedy mají na co těšit, rozšiřování investičních možností v domácí měně je v současné době určitě dobrou zprávou pro všechny.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.