CZK/€ 24.745 +0,14%

CZK/$ 22.792 +0,00%

CZK/£ 28.930 +0,33%

CZK/CHF 25.049 -0,10%

Text: Daniel Kuchta

24. 01. 2008

12 komentářů

Je čínský akciový trh časovanou bombou?

 


 

Zní to všechno moc hezky, akciím v Číně (a zejména na burzách v Šanghaji a Šenzenu, kam mají přístup pouze domácí investoři) se skutečně daří a i přes výraznější korekce v minulém roce dosahují roční výnosy přes 100 %. Je ale skutečně možné, aby takový vývoj pokračoval i nadále?

Akcie jsou předražené
Ohromný růst akciového trhu v Číně za posledních pár let nahrává portfolio manažerům a obchodníkům, kteří tak mají silné argumenty k nákupům akcií. Ač se nám to líbí nebo ne, investoři, zejména ti nezkušení, rádi nakupují na základě minulého vývoje, hezkých stoupajících grafů apod.

Rozumnější investoři většinou vyhledávají akcie na základě různých ukazatelů, které jim mohou pomoci při výběru zajímavých titulů. Velmi často je používán ukazatel P/E (poměr cena akcie/zisk na akcii). Za rozumnou je všeobecně považovaná hodnota kolem 15 ("optimální P/E" je ale různé u různých odvětví).

P/E na trzích s čínskými akciemi se ale v poslední době dostaly přes hodnotu 50 (akcie obchodované v Šanghaji), resp. 30 (akcie dostupné zahraničním investorům, obchodované v Hongkongu), což určitě není málo. I když P/E určitě není jediným a ideálním ukazatelem pro ohodnocení akcií, není radno jeho význam podceňovat.

Čínská vláda navíc plánuje umožnit domácím investorům investovat také na trhu v Hongkongu. Na jedné straně by to bylo dobře, protože by se prostředky investorů z Číny rozprostřeli do většího množství titulů a poptávka po akciích v Šanghaji by nebyla tak zbytečně přehnaná. Na druhé straně se ale zájem čínských investorů přesune na akcie v Hongkongu, což může vést díky arbitrážím a zvýšené poptávce k dalšímu rychlému zvýšení cen akcií na Hongkongské burze.

REKLAMA

Nebezpečí P/E…
A v čem že je to čínské P/E tak nebezpečné? Kromě toho, že ukazuje očekávání rostoucích zisků v budoucnu, je rovněž indikátorem předražených akcií, jejichž cena neodpovídá skutečné hodnotě akcií společnosti. Optimistická očekávání tlačí ceny stále vzhůru a ty jsou neúměrně drahé. Tito investoři ale jaksi zapomínají, že optimismus a velká očekávání nemusí znamenat pozitivní budoucí vývoj. Bohužel.

Například v roce 2000, kdy došlo ke splasknutí technologické bubliny, dosahoval P/E akcií v indexu DJIA průměrnou hodnotu 30, u indexu S&500 to bylo 44 a u technologického indexu NASDAQ 100 dokonce neuvěřitelných 102. Následný dvouletý propad na polovinu (u NASDAQu na méně než třetinu) má v paměti skoro každý, kdo se o akcie alespoň trochu zajímá.

V té době, stejně jako dnes v Číně, byly považovány všechny nové akciové tituly za zlatý důl a upisovaly se s ohromnými zisky. Do akcií investoval každý, kdo měl alespoň nějaké volné prostředky, akcie internetových společností, avšak nejen ty, byly hitem. Nehledělo se na to, že přemrštěné ceny na burze jsou na míle vzdáleny od skutečné hodnoty společností.

Čeká nás druhé Japonsko?
Problémem není jenom přestřelená cena akcií, ale až nepříjemně podobný vývoj, jaký probíhal například v Japonsku na přelomu 80. a 90. let. Enormní růst hospodářství, vysoká inflace, růst cen nemovitostí, obrovský boom na akciových trzích, kdy si firmy zlepšovaly svou ziskovost tím, že investovali raději do akcií než do svého podnikání (což je v dnešní Číně také bohužel úplně běžná záležitost a nemá s rozumným investováním nic společného), roztočily gigantickou spirálu, kterou se vláda pokusila zastavit rychlým a výrazným zvýšením úrokových sazeb. Dopad na trhy byl zdrcující a následná recese trvala skoro 15 let.

REKLAMA

Zastánci pokračujícího růstu pořád existují
Jedním z oblíbených argumentů zastánců dalšího růstu čínských akcií je zmenšující se podíl exportu čínských společností do USA a tím i menší závislost Číny na největší ekonomice světa. Zvyšující se domácí poptávka tak pomáhá udržovat vysoké tempo růstu ekonomiky, což je příslibem pro další růst akciových trhů.

Dalším trochu pochybným trumfem optimistů je pořádání letních olympijských her. Ty by měly znamenat příliv kapitálu do země, zvýšení příjmů z turismu a zviditelnění sponzorů, kteří si tak otevřou cestu na nové trhy v zahraničí. S olympijskými hrami souvisí i tvrzení, že Čínská vláda jednoduše nenechá akciové trhy jen tak padnout, zejména ne v tomto roce, a v případě potřeby napumpuje do trhů množství peněz, aby zabránila výraznějším propadům.

Oba tyto argumenty však jednoduše a výstižně neguje výrok Charlie Robertsona z ING: "Fakt, že několik atletů bude kroužit příští léto na olympijském stadionu v Pekingu, neznamená, že čínský akciový trh nemůže v příštím roce výrazně poklesnout…"

Vrcholem neznalosti poměrů na akciových trzích by pak mohla být situace, když někoho napadne nabízet čínské akcie společně s jinými rozvíjejícími se trhy jako zajímavou alternativu ke ztrátovým americkým akciím postiženým nadcházející recesí.

V tomto kontextu se může zdát zajímavý článek v magazínu Forbes, který rovněž Čínu za jeden z nejvíce ohrožených akciových trhů na světě (na stejnou úroveň však dal Českou republiku, o čemž bych si asi dovolil polemizovat). Jedním ze spouštěčů zhroucení u zhroucení těchto trhů je právě i recese v USA. Propojenost současných akciových trhů je zkrátka nemalá a to bychom se pak propadu mohli dočkat velmi rychle. Svoji nadměrnou volatilitu a citlivost na vývoj na amerických trzích už navíc rozvíjející se trhy ukázaly v uplynulých dnech.

Není důležité být za každou cenu součástí davu, který investuje s pochybnou vidinou velkých zisků. Investičních příležitostí, která skýtají mnohem menší rizika, než jsou čínské akcie, je stále dost. Je lepší být mimo trh a nevydělat, než zbrkle a chybně investovat a přijít o většinu peněz.

Loading

Vstoupit do diskuze 12 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Honzajs

  11 ledna, 2008

  Čínské ekonomika roste velmi rychlým tempem na úrovni 10% již dlouhou dobu. Zároveň se však jako celek jeví jako náchylný ke korekci, p/e je příliš vysoké. Pokud však někdo investuje v horizontu 20-ti let, může o takovéto investici uvažovat. Musí ale počítat s tím, že jeho cesta nebude rozhodně přímá a čekají ho prudké propady a následné růsty.

  V Číně rychlým tempem roste střední třída. Zajímavé investiční příležitosti tak podle mne lze najít zejména mezi společnostmi poskytujícími služby / dodávajícími výrobky, které bude tato rozvíjející se střední třída spotřebovávat ve stále větší míře (např. kavárny v Číně, mobilní telefony, cestovní kanceláře, on-line hry…). Sama střední však dosud nedokáže utáhnout čínnský ekonomický růst. To činí Čínu do značné míry závislou ne exportu do vyspělých zemí, resp. outsourcingu z nich.

  Další zajímavou příležitostí v Číně představuje i ekologie. Ovzduší a vody v Číně jsou velmi znečištěné, proto i zde lze nalézt zajímavé investiční příležitosti.

  O den dříve vyšlo toto na http://www.penize.cz
  http://www.penize.cz/40257-nejdrazsi-firma-sveta-aneb-jeden-z-mnoha-paradoxu-ciny#diskuze

  Odpovědět

 • Martin Stepnicka

  11 ledna, 2008

  Mozna. Ale radeji po nejake vyraznejsi korekci. Nevnucuju tim nikomu casovani trhu, ale tento trh si nejaky vyraznejsi propad pred investovanim jednoznacne zaslouzi. A jen velmi omezene procento portfolia bych si tam dovolil vlozit. Mame dost kandidatu na vyrazny rust mimo jine i v nabidce Next 11 pana Traxlera (osobne bych preferoval treba treba Jizni Koreu, Brazilii a latinskou Ameriku obecne, Turecko … ), takze pokud si chce nekdo pohrat s emerging na delsi horizont, tak to urcite lze s mene infarktovymi lokalitami.

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  12 ledna, 2008

  Čína zaznamenala sice hezký růst za poslední roky.Obhajujete ji zde jako emerging market s velkou perspektivou,kam stojí za to investovat na dlouhém horizontu.

  Mám zásadní problém s investicí do Číny:politické prostředí.Zamyslel se někdo nad tím,proč stát,ve kterém žije nejvíce lidí na planetě,nemá ani jednoho zástupce mezi nejbohatší dvoustovkou lidí na světě(my ho máme-119.místo)?No jasně,vždyť tam mají komunismus!!!Absence soukromého vlastnictví!Dokud tam někdo neudělá „samet po česku“,tak se tam raději na dlouhý horizont nehrňte,protože to tam může dopadnout ještě všelijak.Nebo máme z historie málo důkazů o tom,že tzv.komunismus s lidskou tváří nefunguje?

  Teď k té PetrolChina,Ernstyoungovci jsou sice uznávaná kapacita,ovšem Forbes také a ten to vidí malinko jinak.

  Market Value PetrolChina 208 mld. USD
  Market Value Exxon 410 mld. USD

  nebo že by na peníze.cz pracovali se starými informacemi??Opravte mě jestli se pletu:Neprodal náhodou někdy v listopadu významný balík PetrolChina W.Buffet?

  Odpovědět

 • Honzajs

  12 ledna, 2008

  Buffett během loňského roku Petrochinu prodal, je to tak.

  Nevím, kdy Forbes dělal žebříček, ze kterého vybíráte, ale je to možné vysvětlení.
  Důvod nedávného vyskočení kapitalizace Petrochiny koncem roku 2007 nebyl jenom růst cen akcií, ale zejména EMISE DALŠÍCH AKCIÍ na domácím trhu (v den emise dokonce kapitalizace přesáhla 1000 mld USD). Výrazně tak narostl počet akcií, ale cena se změniila daleko méně.

  Soukromé vlastnictví není na ideální úrovni, ale existuje. Politické riziko existuje také.
  Přesto lze podle mne dlouhodobí investoři by o Číně měli uvažovat.

  Pokud nejste ochoten akceptovat politické riziko, je tu druhá možnost, jak investovat do Číny – investovat zadními vrátky.
  Tedy přes společnosti, které dodávají Číně to, co sama nemá a co bude pro svůj další růst nutně potřebovat.

  Disclosure:
  Čínské akcie zatím nemám, většinu portfolia mám v malých komoditních akciích.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  13 ledna, 2008

  Dovolte mi pánové vstoupit do diskuze ohledně investic do čínských akcií. Investuji do OPF Templeton China pravidelně každý měsíc od poloviny roku 2005 stále stejnou částku defacto s nulovým pořátečním vkladem. K 31.12.2007 dosáhlo mé kumulované zhodnocení 70%, k 31.10.2007 bylo dokonce 100%. Kolik je to v p.a. se mi nechce počítat, ale každý ví, jaká je výkonnost čínských akcií. Do konce 3.čtvrtletí 2006 bylo zhodnocení slabé, až potom začlo silně akcelerovat.

  Co tím chci říci? Pokud se rozhodnete investovat, a je jedno kamkoliv, udělejte to hned a to nejlépe prostřednictvím pravidelných investic. Není to první předmět investice, kde jsem takto investoval, předtím to byl ruský akciový trh a ještě dříve střední Evropa.. Nejvyššího zhodnocení dosahuji až během 2. – 3.roku pravidelných investic.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  13 ledna, 2008

  Chce to samozřejmě tvrdou disciplínu a investovat pravidelně bez ohledu na situaci na trhu. Na velké poklesy je třeba při dlouhém investičním horizontu nahlížet jako na velkou slevu v supermarketu. Osobně to řeším přes trvalý příkaz ze svého bankovního účtu nebo příkaz k pravidelným nákupům u svého brokera. Kdybych neměl zajištěny automatické platby, určitě bych občas vzhledem k situaci na trhu investici neprovedl, ať už z důvodu, že trh by se mi zdál příliš vysoko nebo naopak, že bych viděl prostor pro další pokles při down trendu.

  Odpovědět

 • ricmund

  14 ledna, 2008

  Dobrý den Vážený pane Piták, gratuluji k dobrému tahu s OPF Templeton China, ale připadá mi důležité zmínit, že Vaše zhodnocení kumulované 70% je v USD v CZK jste velmi výrazně níž, ale i tak jste trefil!

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  14 ledna, 2008

  Ano, máte pravdu, to jsem v pozdní noční hodinu, kdy jsem to psal, opomněl dodat. Po přepočtu do CZK je zhodnocení cca mírně nadpoloviční. Když jsem začínal, nakupoval jsem za cca 25 Kč/USD. Tím jak USD oslabuje, já za stále stejnou částku v CZK nakupuji více USD, které jsou investovány. Takže ten propad hodnoty USD, u mě není tak dramatický, jako kdybych vše investoval najednou v létě 2005.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  12 ledna, 2008

  Na http://www.edisk.cz jsem umístil statistiku regionálních, sektorových, komoditních indexů a spot cen komodit k 3.1.2008.
  Data jsou setříděna dle zhodnocení za 1 rok.

  Statistiku je možné stáhnout přes následující link:Akciove_indexy-statistika_2008-01-10.xls

  Odpovědět

 • Anonym

  12 ledna, 2008

  Statistika je k 10.1.2008

  M.P.

  Odpovědět

 • toáš

  14 ledna, 2008

  Nevíte, kde lze zmíněné P/E zobrazit pro české akcie? Děkuji.

  Odpovědět

 • LifeFinance

  14 ledna, 2008

  http://www.bloomberg.com/apps/quote?ticker=CEZ:CP

  Fundamentální analýza ČEZu. Vše je na Bloomberg.com.

  Odpovědět