CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

Text: Jan Traxler

04. 03. 2020

2 komentáře

Fond-show: NN (L) US Enhanced Core Concentrated Equity

 

Jeden z nejvýnosnějších korunových fondů za posledních 10 let. Ovšem za indexem S&P 500 zaostává. Mohl by být ještě výnosnější, kdyby neměl tak vysoké náklady na správu. 

Loading 

Základní údaje

Správce fondu

NN Investment Partners

Manažer fondu

Vincent Costa

ISIN

LU0405488825

Vznik fondu

13. 5. 2009

Velikost fondu

760 mil. USD

Rating Morningstar

***

SRRI (1-7)

5

 

Investiční strategie

Fond NN (L) US Enhanced Core Concentrated Equity investuje do akcií společností založených, kotovaných nebo obchodovaných v USA. Svou aktivní správou se snaží překonat výsledky amerického akciového indexu S&P 500. To se mu však dlouhodobě nedaří, na vině jsou zejména vysoké náklady na správu fondu.

Složení portfolia fondu se hodně podobá indexu S&P 500, přinejmenším pokud jde o největší váhy ve fondu a v indexu. Mezi největšími deseti pozicemi fondu najdeme společnosti Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Facebook, JPMorgan Chase, Procter and Gamble, Bank of America, AT&T a Johnson & Johnson. Oproti indexu S&P 500 zde mezi desítkou největších chybí jen Berkshire Hathaway a Visa.

Není tedy divu, že se i výsledky fondu velmi podobají indexu S&P 500, akorát je třeba započíst náklady na správu fondu. Na fond NN (L) US Enhanced Core Concentrated Equity se tedy můžeme dívat jako na poměrně jednoduché univerzální řešení, jak pomocí jednoho nástroje investovat do akcií na americkém trhu s průměrnými výsledky celého trhu.

Složení portfolia fondu

NN (L) US Enhanced Core Concentrated Equity

Historické výnosy (v CZK)

1 rok

15,19 %

~

15,19 % p.a.

3 roky

30,49 %

~

9,28 % p.a.

5 let

40,57 %

~

7,05 % p.a.

10 let

141,90 %

~

9,24 % p.a.

od založení

191,62 %

~

10,49 % p.a.

Fond NN (L) US Enhanced Core Concentrated Equity byl založen již v roce 2001. Korunová třída fondu funguje od května 2009. Její vznik se tedy povedlo perfektně načasovat na začátek růstového období. Od té doby, za necelých 11 let, hodnota investice stoupla téměř na trojnásobek. To odpovídá výnosu přes 10 % p.a. (v korunách). Na druhou stranu je potřeba také zmínit, že hodnota indexu S&P 500 stoupla ve stejném období zhruba o 250 %, tedy cca 12 % p.a. (v dolarech).

Historický vývoj hodnoty investice (v CZK)

NN (L) US Enhanced Core Concentrated Equity

 

Rizika spojená s investicí

Jako většina akciových fondů je i fond NN (L) US Enhanced Core Concentrated Equity zařazen do páté rizikové třídy na sedmistupňové škále SRRI. Hlavní riziko investice je označováno jako tržní riziko. Tím se myslí výkyvy cen akcií na burze. Názorná ukázka probíhá na burze zrovna poslední týdny, kdy panika kolem pandemie koronaviru srazila během dvou týdnů ceny akcií na burze v průměru o 10-20 % dolů.

Kdo takové výkyvy neumí unést, neměl by do akcií vůbec investovat. Na druhou stranu, kdo dokáže podobné propady ignorovat a investuje do akcií s dlouhodobým časovým horizontem, ten může profitovat z dlouhodobého růstu cen akcií. Ceny akcií z ekonomické logiky dlouhodobě rostou rychleji než inflaceakcie dlouhodobě více méně kopírují růst nominálního HDP. Když se pak čas od času vyskytne podobný krátkodobý propad jako nyní, je to třeba vnímat jako příležitost k nákupům a nepodléhat panice.

Fond NN (L) US Enhanced Core Concentrated Equity investuje výhradně do amerických akcií, a to pochopitelně v amerických dolarech. Tento fond má ale vedle základní dolarové třídy také korunovou třídu, která zajišťuje měnové riziko pevným kurzem USD/CZK.

Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek

max. 5,00 %

Výstupní poplatek

není

Poplatek za správu

1,80 %

Výkonnostní odměna

není

TER (celková roční nákladovost)

2,12 %

Vstupní poplatek může být dle statutu fondu až 5 %. NN Investment Partners ale běžně účtuje poloviční vstupní poplatek. Záleží také na objemu investice, můžete se zprostředkovatelem dojednat i nižší poplatky. Výstupní poplatek žádný účtován není. Nicméně fond je poměrně drahý na správu. Roční poplatek za obhospodařování a administraci fondu činí 1,80 % a celková roční nákladovost pak 2,12 %. To je v dnešní době na akciový fond poměrně vysoké číslo.

Závěrečné hodnocení

Fond NN (L) US Enhanced Core Concentrated Equity nabízí českým investorům jednoduchý způsob, jak v korunách bez měnového rizika investovat do největších amerických akcií. Fond již funguje téměř 20 let a v korunové třídě přes 10 let.

Z pohledu absolutních výnosů má na první pohled dobré výsledky (vysoké výnosy), neboť akciím v USA se velmi dařilo. V relativním srovnání s indexem S&P 500 ale fond zaostává, a to zhruba o 2 % p.a., což odpovídá roční nákladovosti fondu. Aktivní správa fondu tedy nepřináší přidanou hodnotu v podobě vyššího výnosu, který by kompenzoval náklady na správu fondu.

Jediná výhoda tohoto fondu ve srovnání s nízkonákladovým ETF, které jen pasivně kopíruje akciový index S&P 500, je tedy v měnovém zajištění do české koruny.


Autor je privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management.

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů NN Investment Partners a jsou platná k 31. 1. 2020.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

 


Související články

Fond r2p Invest SICAV výnosem 8,4 % p.a. dokazuje, že kolektivní investování se vyplácí

Vysoký výnos s přiměřeným rizikem je snad pro každého investora priorita číslo jedna. V letošním roce, více než kdykoliv dříve, nabídly „ochranu“ před krizí a stabilní zázemí především alternativní investice. Za všechny třeba fond r2p Invest SICAV, který pomocí svých vložených společností investuje napříč několika kontinenty do úvěrů a […]

Text: pr

21. 12. 2020

BNP Paribas Energy Transition

Fond-show: BNP Paribas Energy Transition

Další z top nejvýnosnějších fondů v ČR v roce 2020. Environmentální fond zaměřený na čistou energii. Ukázkový příklad aktivně spravovaného akciového fondu, který má pro investory vysokou přidanou hodnotu. 

Text: Jan Traxler

05. 08. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  4 března, 2020

  Jaký byl nezajištěný korunový výnos z toho podkladového portfolia?

  Portu by mělo stát jen 0,8 % ročně i se zajištěním do koruny.

  Odpovědět

 • Anonym

  4 března, 2020

  Tak jsem si to letmo spočítal sám: dolar od roku 2009 do roku 2020 posílil o 10 %. V levném ETF na S&P500 nezajištěném do korun by investor od roku 2009 do roku 2020 vydělal v korunách cca 275 %. Při investici milion korun by tedy vydělal zhruba o 800 000 Kč více než v recenzovaném fondu.

  Odpovědět