CZK/€ 24.380 +0,14%

CZK/$ 23.706 +0,67%

CZK/£ 28.780 -0,02%

CZK/CHF 25.162 +0,38%

Text: Petr Zámečník

16. 08. 2017

0 komentářů

Neživotní pojištění v krychli aneb Co nařizuje Evropská komise

 

Neživotní pojištění se dočkalo další regulace. Evropská komise zveřejnila nejen jaké, ale také jak mají být poskytovány informace o pojištění klientům. Až do nejmenších podrobností. 

Evropská komise (EK) v prováděcím nařízení představila „standardizovaný informační dokument“ pro neživotní pojištění. Veškeré informace o produktu se budou muset vejít na dvě strany A4 s tím, že malé písmeno „x“ musí být vysoké nejméně 1,2 mm. „Pokud tvůrce produktu použije tři strany papíru formátu A4, musí být na žádost příslušného orgánu s to prokázat, že bylo zapotřebí více místa,“ uvádí nařízení.

Obtížně se ale bude zřejmě vysvětlovat i další z bodů nařízení. „Informační dokument o pojistném produktu musí být formulován v jednoduchém jazyce, který zákazníkovi usnadní pochopení obsahu tohoto dokumentu,“ uvádí Evropská komise a dodává: „Je třeba se vyhnout odbornému žargonu.“ Proč to může být problém?

Kolegové novináři z některých velkých celostátních deníků se musí ve svých článcích vyhýbat odborným termínům. I z oblasti ekonomie. Na černou listinu se dostává i pojem „inflace“, který se musí opisovat jako „růst spotřebitelských cen“. Jak ale opisovat „jednoduchým jazykem“ pojmy z pojišťovnictví? Zejména v situaci, kdy je v rámci finanční gramotnosti pro velkou část populace počítat i s procenty

Obrázek 1: Informační dokument o pojistném produktu

REKLAMA

Informační dokument o pojistném produktu

Zdroj: Příloha prováděcího nařízení Evropské komise (EU) 2017/ 1469

Informační dokument může být uložen i na jiném „trvalém nosiči dat“ a je přípustné i uspořádání do jediného sloupce. V takovém případě je ale přesně stanovené pořadí jednotlivých polí:

  • O jaký druh pojištění se jedná?
  • Co je předmětem pojištění?
  • Na co se pojištění nevztahuje?
  • Existují nějaká omezení v pojistném krytí?
  • Kde se na mne vztahuje pojistné krytí?
  • Jaké mám povinnosti?
  • Kdy a jak provádět platby?
  • Kdy pojistné krytí začíná a končí?
  • Jak mohu smlouvu vypovědět?

Jistá benevolence ovšem i ve formuláři je: „Napravo od názvu může tvůrce umístit logo své společnosti.“

REKLAMA

Nařízení bylo vydáno 11. srpna 2017 a nabývá účinnosti 20 dní po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Standardní informační dokument aneb Dobrý sluha…

Standardní informační dokument k pojistným produktům je dobrý sluha a může klientům pomoci při srovnání pojistných produktů i k přehledu povinností a možností s pojistným produktem spojených.

Otázka ale je, jak budou informační dokumenty vypadat v praxi a zda „jednoduchý jazyk“ nepřinese více nejasností než užitku. Stačí se podívat na rozdíl mezi záplavou a povodní. A co teprve, kdyby přišla další biblická potopa… rozliší klienti jejich odlišnosti?

A nabízí se otázka posuzování správnosti vyplnění dokumentu ze strany dohledového orgánu. Stačí si vzpomenout na zákaz nazývání investičního životního pojištění (IŽP) spořením či spořicím produktem, byť pouze v rámci dohledového benchmarku, a následné sankce za každé slůvko „spoření“ nalezené při kontrole poblíž životní pojistky i v nepoužívaných interních materiálech.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sportujete? Tak si raději zkontrolujte svoji pojistku

Úrazové pojištění je vhodným doplňkem široké pojistné ochrany zejména pro sportovně aktivní lidi. Aby úrazové pojištění ale skutečně chránilo, musí zahrnovat všechny aktivity, které člověk provozuje.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

10. 08. 2022

Průzkum: Doplňkové penzijní spoření má jen 5 % dětí

Tři čtvrtiny Čechů ví o možnosti sjednat doplňkové penzijní spoření dětem, sjednané ho má ale jen 5 % nezletilých. Respondentům na něm vadí především nízké zhodnocení. To přitom u vyvážených strategií loni dosáhlo téměř 5 %. Překážkou je i dlouhé trvání produktu. Na to penzijní společnosti reagují […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

29. 07. 2022

Analýza: Pouze u 30 % nemovitostních pojistek zatím nehrozí podpojištění

V souvislosti s urychlující se inflací, která se již v loňském roce projevila při poruše dodavatelských řetězců v enormním růstu cen stavebních materiálů a dalších technologií (a jejíž další prohloubení lze v aktuální situaci dále jistě očekávat), se objevuje zásadní riziko. Pojistné částky u neindexovaných smluv pojištění […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.