CZK/€ 25.360 +0,04%

CZK/$ 23.427 -0,06%

CZK/£ 29.607 -0,09%

CZK/CHF 26.602 -0,11%

Text: Petr Zámečník

16. 08. 2017

0 komentářů

Neživotní pojištění v krychli aneb Co nařizuje Evropská komise

 

Neživotní pojištění se dočkalo další regulace. Evropská komise zveřejnila nejen jaké, ale také jak mají být poskytovány informace o pojištění klientům. Až do nejmenších podrobností.

Loading 

Evropská komise (EK) v prováděcím nařízení představila „standardizovaný informační dokument“ pro neživotní pojištění. Veškeré informace o produktu se budou muset vejít na dvě strany A4 s tím, že malé písmeno „x“ musí být vysoké nejméně 1,2 mm. „Pokud tvůrce produktu použije tři strany papíru formátu A4, musí být na žádost příslušného orgánu s to prokázat, že bylo zapotřebí více místa,“ uvádí nařízení.

Obtížně se ale bude zřejmě vysvětlovat i další z bodů nařízení. „Informační dokument o pojistném produktu musí být formulován v jednoduchém jazyce, který zákazníkovi usnadní pochopení obsahu tohoto dokumentu,“ uvádí Evropská komise a dodává: „Je třeba se vyhnout odbornému žargonu.“ Proč to může být problém?

Kolegové novináři z některých velkých celostátních deníků se musí ve svých článcích vyhýbat odborným termínům. I z oblasti ekonomie. Na černou listinu se dostává i pojem „inflace“, který se musí opisovat jako „růst spotřebitelských cen“. Jak ale opisovat „jednoduchým jazykem“ pojmy z pojišťovnictví? Zejména v situaci, kdy je v rámci finanční gramotnosti pro velkou část populace počítat i s procenty

Obrázek 1: Informační dokument o pojistném produktu
Informační dokument o pojistném produktu

REKLAMA

Zdroj: Příloha prováděcího nařízení Evropské komise (EU) 2017/ 1469

Informační dokument může být uložen i na jiném „trvalém nosiči dat“ a je přípustné i uspořádání do jediného sloupce. V takovém případě je ale přesně stanovené pořadí jednotlivých polí:

  • O jaký druh pojištění se jedná?
  • Co je předmětem pojištění?
  • Na co se pojištění nevztahuje?
  • Existují nějaká omezení v pojistném krytí?
  • Kde se na mne vztahuje pojistné krytí?
  • Jaké mám povinnosti?
  • Kdy a jak provádět platby?
  • Kdy pojistné krytí začíná a končí?
  • Jak mohu smlouvu vypovědět?

Jistá benevolence ovšem i ve formuláři je: „Napravo od názvu může tvůrce umístit logo své společnosti.“

Nařízení bylo vydáno 11. srpna 2017 a nabývá účinnosti 20 dní po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

REKLAMA

Standardní informační dokument aneb Dobrý sluha…

Standardní informační dokument k pojistným produktům je dobrý sluha a může klientům pomoci při srovnání pojistných produktů i k přehledu povinností a možností s pojistným produktem spojených.

Otázka ale je, jak budou informační dokumenty vypadat v praxi a zda „jednoduchý jazyk“ nepřinese více nejasností než užitku. Stačí se podívat na rozdíl mezi záplavou a povodní. A co teprve, kdyby přišla další biblická potopa… rozliší klienti jejich odlišnosti?

A nabízí se otázka posuzování správnosti vyplnění dokumentu ze strany dohledového orgánu. Stačí si vzpomenout na zákaz nazývání investičního životního pojištění (IŽP) spořením či spořicím produktem, byť pouze v rámci dohledového benchmarku, a následné sankce za každé slůvko „spoření“ nalezené při kontrole poblíž životní pojistky i v nepoužívaných interních materiálech.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Přehledně o daňovém přiznání za rok 2023. Na jaké slevy a odpočty máte nárok?

Blíží i povinnost podat daňové přiznání za předešlý rok. V tom si lze díky daňovým úlevám snížit daňový základ, nebo přímo vypočtenou daň. Nicméně některé slevy na vypočtené dani, jako školkovné či slevu pro studenta, budou moci daňoví poplatníci nyní využít naposledy, protože od příště je již ruší […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024

Platba paušální daně a výše invalidního důchodu

Živnostníci a podnikatelé plnící si své daňové povinnosti platbou měsíční paušální daně minimalizují své daňové starosti a povinnosti. Jaký vliv však má platba paušální daně na případný invalidní důchod prvního a druhého stupně, dřívější částečný invalidní důchod? Podívejme se na praktické výpočty.

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

21. 02. 2024

Velký přehled finančních novinek pro rok 2024 – dominuje zajištění na penzi

Zákonodárci se v závěru loňského roku činili a od 1. ledna platí, nebo v průběhu roku platit začne řada změn. Týká se to hlavně spoření na penzi a vzniku dlouhodobého investičního produktu (DIP), ale i hypoték, povinného ručení nebo stavebního spoření. Podívejte se přehledně na jednotlivé změny.

Text: Redakce

Foto: Pixabay

06. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *