Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Dětské pojištění: Ano, či ne?

Dítě je jistě pro každého z nás ten největší dar, který můžeme mít. Kousek nás samotných, který pro nás znamená nejvíc na světě. A proto pro něj chceme to nejlepší. Nabízí se tedy logická otázka: Máme pojistit naše dítě? A kdy je vhodná doba? 

Pojištění je, když…

Předně si musíte s chladnou hlavou uvědomit, k čemu vlastně pojištění slouží. Havarijní pojištění auta vás kryje v případě nehody, kterou nedopatřením zaviníte. Díky němu budete mít finanční prostředky na nové auto. Pokud máte pojištěnou nemovitost, nemusíte se bát případného požáru, nebo zloděje. A takto bychom mohli pokračovat dále.

Pojištění je záruka, že nepřijdete k finanční úhoně. Zajišťuje, že nepřijdete o standard, na který jste zvyklí. Nikdy nezabrání samotné pojistné události, ani neminimalizuje možnost jejího vzniku. Nehody se stanou bez ohledu na to, zda jste pojištěni. Každá taková nehoda vás ale připraví o peníze a čas.

Pár příkladů úvodem…

A to je přesně to, co si musíte jako uvědomělý rodič uvědomit. Vaše dítko sice může mít odřené koleno, nebo vymknutý kotník, ale na rozdíl od vás jemu to nepřináší žádnou materiální nebo finanční újmu.

Pan Petr je instalatér (OSVČ), jeho manželka paní Marcela pracuje jako administrativní pracovnice (HPP). Společně vychovávají pětiletou holčičku. Loni v zimě, při odchodu ze svého bytu, uklouzl Petr na chodníku a ošklivě si zlomil ruku. Protože je osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) a neplatí si dobrovolné nemocenské pojištění, nemůže počítat s nemocenskými dávkami. Pro Petra se tak zlomená ruka stala velkým problémem. Jelikož Petr vydělává 25 tisíc korun, Marcela 15 tisíc korun a jejich rodinné výdaje jsou 30 tisíc korun. Výpadek v příjmu pocítí celá rodina. Kdyby si ale ruku zlomila jejich dcera, rodina by výpadek v příjmu takřka nepocítila (pomineme-li pár návštěv u lékaře).

Málokterý rodič si plně uvědomuje fakt, že je jakýmsi „řidičem autobusu“. Má zodpovědnost za spoustu „cestujících“ – ať to jsou jeho vlastní děti, prarodiče, nebo třeba vnoučata. Nese odpovědnost za všechny, kteří nejsou výdělečně činní. A právě proto je velmi důležité, aby byl ten člen domácnosti, který je výdělečně činný, kvalitně pojištěn.

Ano, přiznejme si, že takovéto smýšlení a plánování je trošku cynické a netaktní. Nicméně dobro naší rodiny by nám mělo ležet na srdci za všech okolností. Je třeba si uvědomit, že nejlépe pojištěné dítě je to, které má rozumně pojištěné rodiče. Protože právě rodiče vydělávají peníze a zajišťují životní standard – jak dítěte, tak celé rodiny. Pojištění dítěte proto nemusí být pro mnoho rodičů na programu dne.

Mnohem rozumnější je kvalitně pojistit sebe a peníze, které by spolklo pojištění potomka, rozumně investovat. Ať už do zájmů a koníčků samotného dítěte, nebo do nějakého investičního programu.

Mám tedy dítě pojistit?

Od prapočátků bylo pojištění zamýšleno pro případ fatální škody, jako bylo třeba ztroskotání lodi, požár rodného domu nebo zmrzačení rodinného příslušníka – vojáka –  ve válce. Přesně tak by mělo pojištění vypadat i dnes. Komerční pojištění má za co nejméně peněz krýt nejvážnější finanční rizika. Na všechno ostatní se můžeme „pojistit“ vlastními úsporami.

Děti bychom tedy měli pojistit zejména na velmi vážné onemocnění, trvalé následky úrazu a především invaliditu.

Mnoho rizik, které hrozí dítěti, eliminujeme právě my, rodiče. V pozdějším věku dítěte ale nemůžeme být všude. Proto, pokud chceme dítě pojistit právě na zmíněné úrazy (zlomené končetiny atd.), je rozumné počkat až na školní věk dítěte a do pojistky přidat i pojištění těchto úrazů. Pojištění by mělo být nastaveno tak, aby jeho denní dávka odpovídala propadu denní dávky příjmu rodiče, který s potomkem zůstane doma.

Investiční pojištění

Mnoho životních pojistek dětí nabízí i možnost zhodnocení peněz. Tato „investice“ je ale příliš nákladná a téměř nikdy se nevyplatí. Pokud však o takové možnosti uvažujete, doporučuji porovnat náklady a výnosy nabízené investiční pojistky s přímou investicí do podílových fondů. Možná budete z výsledku překvapeni.

Pojištění v kostce

Znám mnoho klientů, kteří přišli o práci, měli autonehodu, povodeň jim vzala nemovitost nebo jim spadl na dům strom. Možná ve svém okolí budete také někoho takového znát. Pro tyto případy je vhodné mít uzavřené pojištění.

Rodiče, kteří nemohou kvůli úrazu pracovat a přicházejí o mzdu, jsou pro rodinu většinou mnohem větší problém, než stejně zraněné dítě. Proto by měli být primárně pojištěni rodiče. A pokud chcete pojistit dítě, volte spíše rizika, která budou mít fatální dopad nejen na dítě, ale na celou rodinu.

Vždy si nechte také propočítat, zda se vašemu dítěti vyplatí vlastní pojistná smlouva, nebo zda bude výhodnější přidat potomka do „rodinné“ pojistky. Pokud chcete dítěti spořit, volte raději vhodný investiční program a pojistku nechte, ať pojišťuje.

Máte své děti pojištěné?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

2 komentáře: “Dětské pojištění: Ano, či ne?”

 1. napsal:

  Jo jo, od 1.prosince 2016 budete za ty vaše slavné „dětské“ pojistky taktéž ručit nádherných a jistě motivujících 5 let, tak hodně štěstí, než vám to nějaký fešák z MLM přebouchne, aby si udržel kariérový stupeň, nebo BJ, nebo měl na splátku svojí hypotéky, leasingu na Ferrari či opulentního životního stylu. Nějak do týmu lákat musí a na to ovečky rádi slyší, pardon vidí :0)

  • David Krůta napsal:

   Dobrý den, pane Anonymní,
   je vidět, že jste částečně informován. Od 1.12. opravdu přichází změna doby ručení za provizi. Nicméně nechápu, co má tato změna společného se článkem který pojednává o tom, zda je výhodné dítě pojistit, či nikoliv.
   S pozdravem, David Krůta – autor článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.