CZK/€ 24.885 +0,48%

CZK/$ 23.151 +0,16%

CZK/£ 29.465 +0,56%

CZK/CHF 26.179 +0,52%

Text: Redakce

08. 11. 2021

20 komentářů

Může cirkulární ekonomika snížit finanční náročnost realizace Zelené dohody

 

Co skutečně znamená chytřejší, ekologičtější, oběhové hospodářství a energetická transformace pro národní ekonomiky? Jak transformovat tyto rozsáhlé nápady na místní řešení?

Loading 

Návrh na revizi předpisů Evropské unie (EU) v oblasti klimatu, energetiky a dopravy se nejvíce dotkne rezortu průmyslu, životního prostředí, zemědělství, dopravy, ale i řady dalších. Nedílnou součást předpisů EU představuje udržitelný finanční systém, resp. podpora udržitelných investic a praktické naplnění požadavků nařízení o taxonomii.

Vyvstávají tak otázky, jak vnést do středu finančního systému úvahy o životním prostředí s cílem podpořit hospodářství EU na ekologičtější a odolnější oběhový systém„Je nezbytné vytvořit silný tým lidí, kteří budou zastřešovat požadavky taxonomie k trvale udržitelnému investování a zprostředkovávat background směrem k EK a v případě nutnosti silně oponovat EK,“ uvádí v tiskové zprávě Ministerstva průmyslu a obchodu náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž.

Musíme se ozvat

Podle analytičky Hospodářské komory Karina Kubelkové bude pro vyjednávání o konečné podobě jednotlivých iniciativ Zelené dohody a vyhodnocení jejich skutečného dopadu na stát zásadní, aby plán na ekologickou transformaci reflektoval možnosti a potřeby České republiky.

„Přechod ke klimaticky neutrální ekonomice a plnění cílů EU v oblasti environmentální udržitelnosti bude vyžadovat značné investice ve všech hospodářských odvětvích a podstatná část těchto finančních toků bude muset přijít ze soukromého sektoru,“ vysvětluje Karina Kubelková a pokračuje: Zásadní pro Českou republiku je přehodnocení evropského finančního rámce tak, aby byla uznána podpora financování ekonomických činností, primárně v energetickém sektoru, a to včetně jádra a zemního plynu na přechodné období, které respektují rovnováhu mezi skutečnými požadavky reakce na klimatickou změnu, a přitom zachovávají konkurenceschopnost českého byznysu.“

REKLAMA

Musí být začleněná do projektů cirkulární ekonomiky

„Ve společenství států Visegrádské čtyřky musíme využít společné síly a tahu na branku při jednání s EK o konečné podobě balíčku Fit for 55, který se bude finálně schvalovat v roce 2022, tedy v době předsednictví ČR v Radě EU,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Česká republika musí být připravena formulovat požadavky a prosazovat úpravy tak, aby plán EU na ekologickou transformaci reflektoval potřeby a možnosti členského státu.“

Snahy o to, aby konečná podoba balíčku odpovídala možnostem a poptávce ČR, resp. zemí V4, byly zdůrazněny na společné konferenci. Země V4 mají potenciál stát se zeleným srdcem Evropy, když správě zareagují a zhodnotí možné dopady na společnost a průmysl a její finanční náročnost,“ říká k významu společného vyjednávání v rámci V4 náměstek ministra průmyslu a obchodu pro fondy EU Marian Piecha.

Podle ředitele divize Nová energetika skupiny UCED – Václava Skoblíka – je energetika nedílnou a významnou součástí celé ekonomiky každého státu a musí být začleněna do projektů cirkulární ekonomiky. „Ať se jedná o decentralizová řešení výroby elektřiny a tepla nebo o likvidaci a další využití odpadu. Například prostřednictvím plazmového spalování odpadů nebo projektů energetického využití vodíku s jeho začleněním mezi standardní a podporované technologie,“ podotýká Václav Skoblík ze společnosti UCED, která patří do skupiny CREDITAS.

Zelená dohoda

Změna klimatu a zhoršování životního prostředí představují pro Evropu a celý svět existenciální hrozbu. K překonání těchto výzev vznikla Zelená dohoda pro Evropu, která má Evropskou unii transformovat na moderní, konkurenceschopnou ekonomiku, jež účinně využívá zdroje a kde se do roku 2050 dosáhne nulových čistých emisí skleníkových plynů, bude hospodářský růst oddělený od využívání zdrojů, nebude opomenut žádný jednotlivec ani region.

Zelená dohoda pro Evropu rovněž nastiňuje směřování naší společnosti po pandemii covidu-19. Na realizaci jejích cílů půjde jedna třetina investic ve výši 1,8 bilionu eur, které jsou k dispozici v rámci programu oživení NextGenerationEU a sedmiletého rozpočtu EU.

Loading

Vstoupit do diskuze 20 komentářů


Související články

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Představujeme nejlepší evropské akcie

I když je evropský akciový trh provázán s globální ekonomikou stejně jako všechny ostatní, nabízí investiční příležitosti, které jinde najdete jen těžko. A zatímco americké indexy se čím dál víc soustřeďují na technologické firmy, Evropa nabízí diverzifikovanější investiční prostředí. Abychom lépe ilustrovali možnosti evropského trhu, podíváme se na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Honza

  8 listopadu, 2021

  Takhle krásně mluvili naposledy komunisté v 70. letech.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  8 listopadu, 2021

  Tak tady se výjimečně shodujeme.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  8 listopadu, 2021

  Tohle zelené fanatické šílenství není nic jiného, než absurdní realizace komunistického hesla „poručíme větru, dešti“.

  A není to náhoda, že ty strašlivé zelené žvásty a prázdné floskule velmi nápadně připomínají projevy těch kovaných bolševiků.

  Odpovědět

 • Rachel

  8 listopadu, 2021

  Zelenou ideologii financuje systém účetních peněz. Pokud obhajujete MMT, obhajujete i green deal.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  8 listopadu, 2021

  A to pravě ne. Účetni peníze jsou nástrojem.

  Stejně jako nůž, kterým můžete krájet potraviny, nebo vraždit.

  To, že tvrdím, že nůž je výborný nástroj na krájení, přece automaticky neznamená, že jsem příznivcem vraždéní.

  Odpovědět

 • Rachel

  8 listopadu, 2021

  Mimo systém MMT by projekty zelené ekonomiky byly tak ztrátové, že by se nemohly masově rozšířit. MMT umožňuje dlouhodobě vládní exekutivě financovat nerentabilní, ztrátové agendy a projekty, protože si prostředky pro ně vyrobí.
  Není to nic složitého na pochopení, pokud uvažujete v descartovských termínech a nikoliv ideologických sloganech a zjednodušených interpretacích ekonomie.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  9 listopadu, 2021

  Samozřejmě. V tomto nejsme v rozporu.

  Účetní peníze umožní státu financovat úplné nesmysly, jako je např. green deal. Současně ale umožní financovat i např. pomoc ekonomice v krizi.

  Pomoc státu v krizi, to je to analogie k použití nože ke krájení. Green deal to je analogie k použití nože k vraždění.

  Myslel jsem, že toto podrobné a polopatické vysvětlení nebude potřebovat. 🙂

  Odpovědět

 • Maroš Lupták

  10 listopadu, 2021

  Obávam sa že tieto peniaze sa zatiaľ využili na vyvolanie inflácie alebo stagflácie. Neexistuje jediný vierohodný dôkaz za celú ich existenciu, ktorý by podporil že v niečom pomohli. Ekonomický rast? Od ich zavedenia najpomalší vôbec. Pomoc? Len tomu koho si mocipán vyberie na účet všetkých ostatných. Pandemická pomoc? Áno, umožnili bezprecedentné obmedzovanie ekonomicky na úkor stagflácie ktorú si teraz užívame. Kognitívna disonancia LVL 9000.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  11 listopadu, 2021

  Tak jestli si myslíte, že od roku 1971 (kdy byly opuštěny poslední zbytky zlatého standardu) se lidstvo nikam neposunulo a ustrnulo namístě, pak je mi Vás skutečně líto. Od doby opuštění zlatého standardu vyspělé ekonomiky prosperují jako nikdy dříve. Samozřejmě, že vždy budou existovat přechytralí notoričtí nespokojenci, kterým to bude málo. 🙂

  A pokud si myslíte, že růst před rokem 1971 zajišťovalo zlato, jako součást peněžního systému, tak se hluboce mýlíte.

  I před rokem 1971 rozvazovaly ekonomice ruce právě elastické účetní peníze. A zlato fungovalo jako jakási cenová kotva, ale hlavně jako kotva, která periodicky stahovala ekonomiky ke dnu prostřednictví peněžních kontrakcí.

  Za to, že nejste schopen vnímat, že to omezení ekonomik zachraňovalo lidské životy, opravdu nemůžu. Pokud by státy omezily ekonomiky v prostředí rigidního 100% zlatého/BTC standardu, pak by té ekonomice nemohli pomoci a to omezení by vedlo do velmi hluboké a dlouhé globální ekonomické krize, z které bychom se jen velmi těžko dostávali, pokud by to bylo vůbec možné.

  Stačí se podívat, jaké problémy způsobuje pouhé dočasné narušení dodavatelských řetězců, jež vzniklo všemi těmi omezeními ekonomik. To je ale úplná legrace, oproti situaci, v níž by státy nemohly ekonomikám pomoci, a ti dodavatelé by namísto dočasného omezení jejich činnosti rovnou krachovali. To byste si teprve „užíval“ pořádný Armadeddon. Nějaká stagflace by proti tomu byla procházka růžovou zahradou.

  Stagflace opravdu není to nejhorší, co může ekonomiku potkat. To je třeba si uvědomit. Lidé zhýčkaní trvalým růstem a vysokou životní úrovní, se mohou potentovat, když slyší slovo stagflace. Ale stagflace není nic strašného. Není to sice nic, co by si lidé měli přát, ale teprve až hospodářské krize by se lidé měli bát.

  Inflaci způsobily především ony problémy v dodavatelských řetězcích. Pomoc ekonomikám ze strany státu samozřejmě mohla vyvolat určité inflační tlaky také, ale i kdyby se tak stalo, pak je to jen velmi nízká cena za to, před čím nás tato pomoc zachránila.

  Další růst inflace bude táhnout růst cen energií. Takže lze jen poděkovat vládám, že domácnostem a firmám pomohly v covid krizi zachovat produkci a pracovní místa a např. v ČR navíc i razantně rostly mzdy a důchody, takže domácnosti budou moci zdražování energií lépe čelit. Katastrofa pak by nastala, kdyby nás růst cen energií zastihl v době, kdy covid zdecimoval ekonomiky, kterým státy nemohly pomoci, takže domácnosti i firmy by to zdražení energií mohlo dostat do mnohem větších potíží.

  Odpovědět

 • Honza

  11 listopadu, 2021

  Já jen doufám, že kromě teoretizování zde, popř. na Finmagu, nikde nic reálného neřídíte (kromě svého auta a domácnosti).

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  11 listopadu, 2021

  Zase Vám došly argumenty, tak končíte primitivním a hloupým osobním útokem. Pro Vás je to už v podstatě typická „závěrečná reakce“. 🙂

  Když nemáte, co byste věcného napsal, tak raději nepište nic. 🙂 Nebudete pak vypadat tak hloupě a bezradně. 🙂

  Odpovědět

 • Honza

  11 listopadu, 2021

  Ve vašem případě, jak říká klasik: „zbytečná práce“.

 • Rachel

  11 listopadu, 2021

  Richard Fuld prognostik letos v březnu:

  „Ty peníze tady zůstanou a velmi pravděpodobně budou obíhat na těch kapitálových trzích, takže budou držet na hoře ceny aktiv. Do běžné spotřeby, aby tlačily na cenu spotřebního koše se nejspíš už nikdy nevrátí. 🙂 “

  https://finmag.penize.cz/diskuze/424982-covid-jednou-skonci-ale-dluhy-uz-nikdo-nezaplati

  Jakou asi hodnotu bude mít vaše současné tvrzení za několik měsíců?

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  11 listopadu, 2021

  Jakože lidi začnou prodávat dluhopisy, akcie nemovitosti a další aktiva a ty peníze začnou utrácet za větší spotřebu elektřiny, pohonných hmot, za potraviny…? Že kvůli prodejům aktiv a utrácení takto získaných peněz poroste cena statků zahrnutých do spotřebního koše? No to se asi nestane. 🙂

  Jestli se takto chováte Vy, pak vězte, že jste velmi výjimečná osoba (laskavě řečeno). 🙂 Lidé své investice a úspory neprožírají, pokud vysloveně nejsou k tomu okolnostmi donuceni. Lidé mají naopak v dobách nestability sklony své úspory a investice navyšovat. 🙂

  Pokud porostou ceny spotřebních statků, bude to především kvůli potížím producentů a kvůli situaci na trzích s energiemi, nikoliv z důvodu náhlého navyšování spotřeby financované prodejem aktiv.

  Pokud jde o hodnotu mých prognóz, tak já nemám nějaké velké ambice na odhadování budoucnosti. Soustředím se na principy chování ekonomiky a ekonomických subjektů, na příčiny toho, co se stalo nebo se děje.

  Prorokování budoucnosti přenechávám těm, co si bláhově myslí, že to jde. 🙂

  Odpovědět

 • Rachel

  10 listopadu, 2021

  Pomoc státu v krizi? Vy tomu opravdu věříte? Je pohodlnější věřit než přemýšlet…
  Tiskové konference MF jsou zřejmě pro vás nezpochybnitelné orákulum.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  11 listopadu, 2021

  Já ale nepotřebuji věřit tomu, že stát ekonomice v krizi pomohl. To je prostě skutečnost.

  Ještě horší, než něčemu pouze věřit, je ignorovat, či popírat skutečnost. 🙂

  Zatímco když něčemu věříte, tak je alespoň šance, že to čemu věříte, je pravda.
  Ale pokud popíráte skutečnost, máte 100% jistotu, že se mýlíte. 🙂

  Odpovědět

 • Maroš Lupták

  8 listopadu, 2021

  Štáty si narobili do nohavíc keď ceny energií stúpli o zanedbateľných 30% a rozhadzujú energo žobračenky na dlh. Vďaka tomu sa mi dobre spí, pretože toto nemôže prejsť bez korekcie realitou. Plán na 30 rokov bude odsunutý politickými plánmi na 4 roky.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  18 listopadu, 2021

  Tak ty energie šli nahoru těm chudákům, co chtěli ušetřit s Bohemia Energy, o 1000%, ne o 30%. O 30% jdou nahoru u těch standardních dodavatelů, kteří si nakoupily elektřinu do zásoby ještě za levno.

  Odpovědět

 • Lysenkové

  10 listopadu, 2021

  Další fuldovina, další POVINNÉ vnucování dalšího státního shitcoinu obchodníkům.
  https://burzovnisvet.cz/investice/zpravy/ekonomika/digitalni-euro-se-pravdepodobne-stane-zakonnym-platidlem-rika-panetta-z-ecb/

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  18 listopadu, 2021

  Jen další pádný důvod, proč se od eura držet v bezpečné vzdálenosti a nevstupovat, nikdy. EU je plná bláznivých diletantů.

  „Panetta se minulý týden ohradil proti argumentům, že digitální euro bude „zbytečné“ uprostřed jiných alternativ, a uvedl, že centrální banka zajistí jeho dostatečnou atraktivitu, aby motivovala k jeho používání.“

  Ten blb si vůbec neuvědomuje, že čím větší atraktivitu elektronické hotovosti zajistí, tím blíže posune celý bankovní systém k totálnímu kolapsu. Hoďte na něj sítě. Hned. 🙂

  Před několika lety o obdobně bláznivém návrhu na zavedení státní měny, která by nahradila dosavadní monetární systém hlasovali v referendu Švýcaři, kteří to drtivou většinou odmítli (vollgeld).

  Tihle ECB diletanti chtějí zavést v podstatě to samé, ale bez referenda, jen tak, jako nápad nějakých šílenců, kteří vůbec nevědí, co dělají, že tím mohou přivodit totální destrukci bankovního systému. Je to jako když si děti hrají se sirkami v muničním skladu.

  Odpovědět