Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

McAfee: bitcoin za milion a dva roky poté

bitcoin za milion

Přesně před dvěma lety, 29. listopadu 2017 předpověděl John McAfee (jedna z předních světových e-osobností), že do tří let, konkrétně do konce roku 2020, bude hodnota bitcoinu jeden milion amerických dolarů. Prostě bitcoin za milion. Předpověď byla v období raketového růstu, rozšíření povědomí o kryptoměnách i mezi laickou veřejnost a v době, kdy bitcoin viděl každý růžově.

Bylo to podobné, jako když na začátku 20. století předpovídali klidný čas a století míru. Ještě před tím, než přišla první i druhá světová válka, než začala studená válka a všechny další okrajové války 20. století. Bylo to období optimismu a eufemismu, radosti z nepoznaného a s hromadou pozitivního očekávání. Stejně tak před dvěma lety bitcoin rostl a s ním celá kryptokomunita.

V tuto chvíli přišel John McAfee a předpověděl bitcoion v hodnotách kolem půl milionu dolarů. Předpověď poté ještě upřesnil, aby lépe odpovídala tomu raketovému růstu v závěru roku 2019.

Místo bitcoinu za milion následovala korekce

Začátkem roku 2018 byla cena bitcoinu korigována a rozhodně to nevypadalo na to, že bude milionová předpověď někdy dodržena. McAfee se ale svého názoru nevzdal a dále si za ním stál. Ona ostatně velká kolísavost a nestálé hodnoty je jedna ze základních vlastností bitcoinů už několik let. A po strmém růstu zatím vždy následoval víceméně stejně strmý pokles.

Předpověď například ukazuje, o kolik procent současný stav zaostává za předpovědí, o kolik procent méně bitcoin stojí a kolik dnů by mu podle současného vývoje trvalo, aby předpověď dohnal.

Dva miliony jsou vždycky víc než jeden

McAfee ale stále neztrácí svůj optimismus. A sebral odvahu a předpověď modifikovat. Konkrétně ji zvýšil na 2 miliony dolarů za jeden bitcoin na konci roku 2020. Jeho argumentace je postavená především na:

  • vzácnosti bitcoinu, hodně se jich ztratilo, ty současné se spíše hodlují, těch budoucích se těží stále méně, vzácnost ještě dále umocní následný halving (tedy snížení odměny při těžbě a dokončení bloku),
  • dále pak na faktu, že centrální instituce už kryptotrh otestovaly (Venezuela) a nyní kryptoměny začnou užívat jako součást devizových rezerv,
  • ekonomická recese také přinese riziko do běžných investic, takže více lidí bude ochotno diverzifikovat svůj majetek i do kryptoměn.

Bude rok 2020 rokem kryptoměn

Rokem kryptoměn měl být už 2018, ale podle nejnovějších předpovědí to bude až rok 2020. A možná ani to ne, on jeden u těch kryptoměn nikdy neví. Slibují převratné technologie, slibují nové pojetí peněz. Přitom ale stále bojují s jedním menším problémem. Vlastně nejsou ničím užitečné.

Můžete s nimi zaplatit. Ale nikdy nebudete vědět moc dopředu, kolik vás co bude stát, protože cena kryptoměn je opravdu extrémně volatilní. Taky zaplatíte nejspíš nějaké ty poplatky a úplně rychle to nebude. Studie ukázaly, že současné platební systémy (Visa, MasterCard) jsou rychlejší, levnější a minimálně stejně spolehlivé, ne-li dokonce lepší.

Můžete s nimi taky investovat a diverzifikovat portfolio. A pak hodlovat a hodlovat (tedy držet prostě kryptoměny, dokud opravdu nebudou stát ony dva uvedené miliony). Ale to riziko spojené s držením kryptoměn se blíží spíš spekulaci. Však ne nadarmo je jednou ze základních pouček kryptoinvesticí, že investovat máte jen tolik, kolik si můžete dovolit ztratit. A to ztratit úplně a nevratně.

Zatím to tak prostě nevypadá, že by zrovna rok 2020 měl být kryptorokem. Ale třeba nás kryptotrh zase překvapí, stejně jako v roce 2017.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.