CZK/€ 24.755 +0,06%

CZK/$ 23.747 -0,31%

CZK/£ 28.570 -0,91%

CZK/CHF 24.693 -0,60%

Text: Hana Bartušková

29. 11. 2019

0 komentářů

McAfee: bitcoin za milion a dva roky poté

 

Přesně před dvěma lety, 29. listopadu 2017 předpověděl John McAfee (jedna z předních světových e-osobností), že do tří let, konkrétně do konce roku 2020, bude hodnota bitcoinu jeden milion amerických dolarů. Prostě bitcoin za milion. Předpověď byla v období raketového růstu, rozšíření povědomí o kryptoměnách i mezi laickou veřejnost a v době, kdy bitcoin viděl každý růžově. 

Bylo to podobné, jako když na začátku 20. století předpovídali klidný čas a století míru. Ještě před tím, než přišla první i druhá světová válka, než začala studená válka a všechny další okrajové války 20. století. Bylo to období optimismu a eufemismu, radosti z nepoznaného a s hromadou pozitivního očekávání. Stejně tak před dvěma lety bitcoin rostl a s ním celá kryptokomunita.

V tuto chvíli přišel John McAfee a předpověděl bitcoion v hodnotách kolem půl milionu dolarů. Předpověď poté ještě upřesnil, aby lépe odpovídala tomu raketovému růstu v závěru roku 2019.

Místo bitcoinu za milion následovala korekce

Začátkem roku 2018 byla cena bitcoinu korigována a rozhodně to nevypadalo na to, že bude milionová předpověď někdy dodržena. McAfee se ale svého názoru nevzdal a dále si za ním stál. Ona ostatně velká kolísavost a nestálé hodnoty je jedna ze základních vlastností bitcoinů už několik let. A po strmém růstu zatím vždy následoval víceméně stejně strmý pokles.

Předpověď například ukazuje, o kolik procent současný stav zaostává za předpovědí, o kolik procent méně bitcoin stojí a kolik dnů by mu podle současného vývoje trvalo, aby předpověď dohnal.

Dva miliony jsou vždycky víc než jeden

McAfee ale stále neztrácí svůj optimismus. A sebral odvahu a předpověď modifikovat. Konkrétně ji zvýšil na 2 miliony dolarů za jeden bitcoin na konci roku 2020. Jeho argumentace je postavená především na:

REKLAMA

  • vzácnosti bitcoinu, hodně se jich ztratilo, ty současné se spíše hodlují, těch budoucích se těží stále méně, vzácnost ještě dále umocní následný halving (tedy snížení odměny při těžbě a dokončení bloku),
  • dále pak na faktu, že centrální instituce už kryptotrh otestovaly (Venezuela) a nyní kryptoměny začnou užívat jako součást devizových rezerv,
  • ekonomická recese také přinese riziko do běžných investic, takže více lidí bude ochotno diverzifikovat svůj majetek i do kryptoměn.

Bude rok 2020 rokem kryptoměn

Rokem kryptoměn měl být už 2018, ale podle nejnovějších předpovědí to bude až rok 2020. A možná ani to ne, on jeden u těch kryptoměn nikdy neví. Slibují převratné technologie, slibují nové pojetí peněz. Přitom ale stále bojují s jedním menším problémem. Vlastně nejsou ničím užitečné.

Můžete s nimi zaplatit. Ale nikdy nebudete vědět moc dopředu, kolik vás co bude stát, protože cena kryptoměn je opravdu extrémně volatilní. Taky zaplatíte nejspíš nějaké ty poplatky a úplně rychle to nebude. Studie ukázaly, že současné platební systémy (Visa, MasterCard) jsou rychlejší, levnější a minimálně stejně spolehlivé, ne-li dokonce lepší.

Můžete s nimi taky investovat a diverzifikovat portfolio. A pak hodlovat a hodlovat (tedy držet prostě kryptoměny, dokud opravdu nebudou stát ony dva uvedené miliony). Ale to riziko spojené s držením kryptoměn se blíží spíš spekulaci. Však ne nadarmo je jednou ze základních pouček kryptoinvesticí, že investovat máte jen tolik, kolik si můžete dovolit ztratit. A to ztratit úplně a nevratně.

Zatím to tak prostě nevypadá, že by zrovna rok 2020 měl být kryptorokem. Ale třeba nás kryptotrh zase překvapí, stejně jako v roce 2017.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kryptoměnová zima

Blíží se kryptoměnová zima: je bitcoin stále dobrou investicí?

Když jste se na začátku tohoto roku zeptali nějakého experta na kryptoměny, jestli se vyplatí kupovat bitcoin, tak jste se nejspíše dočkali kladné odpovědi. Na začátku roku 2022 se odhadovalo, že bitcoin dosáhne letos hodnoty až 100 000 USD. Jiné předpovědi se shodly na hodnotě přes 70 […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 06. 2022

Nezávislost bitcoinu

Jak moc je bitcoin napojen na současné úrokové sazby Fedu?

Bitcoin vznikl jako kryptoměna, která by měla být plně nezávislá na monetárních a reálných veličinách světové ekonomiky. Alespoň tak si to řada investorů představuje. Bitcoin slouží jako ochrana proti inflaci i proti negativním ekonomickým šokům v současné ekonomice. Opravdu to tak ale je. A ovlivní nějak cenu […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.