CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

Text: Daniel Kuchta

17. 08. 2009

7 komentářů

Martin Fuchs: Investoři dnes mohou očekávat nadprůměrné zhodnocení

 


 

Jaký je váš názor na současné, poněkud nestandardní dění na akciových trzích a jaká je vaše predikce vývoje do budoucna?

Akciové trhy se dnes podle mě chovají standardně. Po obrovských panických výprodejích, které souvisely s obavami investorů o budoucnost finančního světa v závěru loňského roku, je to co se děje od jara letošního roku, kdy selektivně řada akciových trhů velmi výrazně roste, něco naprosto přirozeného. Spousta investorů se jednoduše podívala na ocenění akcií a zjistili, že jejich hodnota je relativně nízko. Takže já osobně spíše hodnotím vývoj v dnešních nestandardních dobách za poměrně standardní.

Co se týče krátkodobé predikce na akcie, to je jednoduše loterie. Ti kdo investují do akcií krátkodobě, jsou s trochou nadsázky sázkaři. Naopak ti, kdo investují právě v dobách jako je rok 2009, se střednědobým horizontem, mohou s velkou pravděpodobností očekávat vyšší, než průměrné zhodnocení.  

Co říkáte na názory, mluvící o tom, že dnešní růst je pouze výsledkem přetlaku likvidity na trzích, které tam nalily vlády ze svých záchranných balíčků?

Globální data stále ukazují na recesi, světová ekonomika zpomalila, resp. některé ekonomiky zpomalily méně výrazně, některé spadly do recese. Pokud jde o to, jestli stojí za dnešním posilováním obrovské státní stimuly celé řady ekonomik, tak to je pravda. Investoři jednoduše odhadují, že stimuly jsou tak silné, že opravdu mohou reálně pomoci nastartovat ekonomický růst, a proto do akcií investují. Takže ano, je logické že řada investorů pozitivně hodnotí akciové trhy také proto, že vlády provedly a provádí velmi silné stimulační balíčky pro nastartování ekonomiky.

Můžeme si vzít například Čínu, která je společně s USA vedoucí zemí, co se týče různých finančních balíků. Čína nalila do své ekonomiky 586 miliard USD, a to zejména do infrastruktury a různých částí státního sektoru s jedním cílem, udržet současný ekonomický růst. Vypadá to tak, že Čína letos bude růst o osm procent, což jsou v dnešní době globální recese skutečně vysoká čísla. Čínský, ale například i indický akciový trh letos rostou o desítky procent a řada analytiků je optimistická a očekává další růst. I naše finační skupina řadí region rozvíjející se jihovýchodní Asie za perspektivní.

REKLAMA

A nemáte strach z toho, že jde pouze o přesouvání problému do budoucna, kdy může být ještě hůř, než je dnes?

Musíme se na to podívat ze dvou pohledů. Oživuje-li se dnes ekonomika pouze proto, že do ní stát vhání peníze na spotřebu a nic víc za tím není, tak ano, to by mohlo být do budoucna velmi nebezpečné. Úlohou těchto balíčků však není pouze krátkodobé zalepení díry, ale to, aby se přes státní stimuly ekonomika pomohla nastartovat. Pakliže se toto podaří, tak stimulační balíčky můžou reálně napomoci ekonomickému růstu.

Posuneme se dál. O které druhy investic, resp. které produkty dnes mají vaši klienti největší zájem?

V letošním roce je největší zájem zejména o dvě kategorie investic. Za prvé to jsou investice do akciových fondů, což je pochopitelné, protože trhy jsou relativně levné. Máme sice řadu klientů, kteří zatím nechtějí investovat, neboť se obávají turbulencí z loňského roku, ale pak je tady druhá skupina těch, kterým je jasné, jak jsou trhy relativně levné, takže na tom není nic překvapivého.

Druhou věcí, kterou lze ze statistik jednoznačně vyčíst je to, že v letošním roce se výrazně lépe daří prodávat fondy smíšené a fondy fondů a to zejména ve formě tzv. profilových fondů. Je to logické, řada klientů je dnes nespokojena s úroky na spořicích účtech či termínovaných vkladech, které mají výrazně nižší úročení a hledají nějaké investice, které by mohly vydat víc, ale vůbec investicím nerozumí, a tak hledají profilové fondy, tedy fondy šité na míru jak opatrným a vyváženým, tak i dynamickým klientům. Řada klientů dnes např. své prostředky přesouvá ze spořicích produktů do vyvážených fondových portfolií. Ta jsou buď ve formě smíšených fondů, nebo fondů fondů. Záleží už jenom na schopnostech té dané finanční instituce.

Pozorujete nějaké výraznější změny v chování investorů v posledních dvou letech?

Statistiky za poslední kvartál nám vykazují, že nám přibyly asi tři miliardy korun zejména ve zmíněných fondech akciových a stále trvá zájem o smíšená portfolia a fondy fondů. To hlavní, co se dnes oproti minulosti změnilo, je pokles poptávky, ale i nabídky po zajištěných fondech. Tyto fondy v minulosti táhly celý byznys kolektivního investování v ČR.

REKLAMA

Velmi zjevný je dnes odklon od fondů peněžního trhu a to naprosto zásadní, čemuž se ani nedivím. Fondy peněžního trhu, které kupují výhradně krátkodobé dluhopisy a depozita, jsou totiž mimořádně citlivé na krátkodobé sazby a pakliže nám ČNB sníží sazbu na 1,25 %, a k tomu je na bankovním trhu poměrně silná konkurence v oblasti spořicích produktů, na které když se podíváte, tak na první pohled působí jako by byly dotované, výsledkem je pak jednoznačný odklon investorů od fondů peněžního trhu. A proto ten zvýšený zájem o akciové fondy a smíšená specializovaná portfolia.

HSBC má v nabídce také některé fondy označované jako fondy absolutního výnosu. Jaké jsou jejich výhody pro klienty a jak na ně klienti reagují?

Jde o poměrně nový a populární investiční nástroj. Ke klasické skupině dvou typů podílových fondů, kdy jeden je aktivní a má překonat trh a druhý je pasivní a má cíl kopírovat vývoj trhu, přibyla třetí skupina fondů – fondy s absolutní návratností, nebo se jim také říká fondy absolutního výnosu, nebo fondy freestyle. Každá společnost si to nějak označuje, ale jde prakticky stále o to samé. Abych to přeložil do češtiny, jsou to fondy, u kterých nehraje žádnou roli srovnávací index. Fond nemá za cíl index ani kopírovat ani překonávat. Základní strategií je investovat tak, aby ve střednědobém horizontu byla výkonnost kladná, a to bez ohledu na vývoj trhu. Snahou správce je růst v případě, že trhy rostou, a udržení hodnoty v případě poklesu trhu.

U nás máme v nabídce hodně těchto fondů a musím potvrdit, že zájem o ně je velký. Takové fondy máme jednak ve skupině určené pro klienty hledající profilová portfolia, a pak máme i fondy, které investují na konkrétních trzích. Jako průkopník v regionu BRIC máme samozřejmě také fond BRIC Freestyle, jehož investiční strategií je dosahování pozitivní výkonnosti ve střednědobém horizontu bez ohledu na to, zdali akciové trhy Brazílie, Ruska, Indie a Číny budou růst, nebo klesat.

Pro širší veřejnost je samozřejmě zajímavější fond Multimanager Premium, což je zajímavá investiční strategie, která zjednodušeně říká: investuj do čeho chceš ať už jsou to akcie, dluhopisy, komodity, nebo měny. Cílem je dosáhnout ve střednědobém horizontu kladnou výkonnost někde kolem pěti procent a přitom udržovat kolísavost kolem čtyř procent. Specialitou je pak asi to, že jako fond fondů investuje do nejlepších fondů světa. Takže díky tomuto fondu mohou klienti investovat do šedesáti tisíc fondů světa, jejichž sledování má na starosti speciální divize HSBC porovnávající  všechny fondy na světě a vytvářející specializovaná portfolia. Nejenom z fondů registrovaných v ČR, ale ze všech fondů po celém světě.

Pokud jsme u fondů fondů, mnoho investorů má problém, nebo strach ze zvýšených poplatků, které u těchto nástrojů hrozí.

Ano, to je historická zkušenost, která říká investorům v ČR neinvestovat do fondů fondů, které měly kromě svého vstupního poplatku také správní poplatek, který se pohyboval kolem dvou procent. Společnosti investovaly pouze do fondů své skupiny, které měly navíc své správní poplatky. Takže zde existoval zádrhel ve formě skrytého správního poplatku, který dosahoval přibližně čtyř procent. Jde ale o starý koncept a dnes to už u řady fondů takovým způsobem nefunguje. Dnes u těchto fondů správní poplatky nepřekračují dvě procenta.

REKLAMA

Pokud dnes má silná společnost zájem o některý fond od jiné společnosti, dochází ke vrácení správních poplatků, což je v konečném důsledku příjmem podílníků. My máme v nabídce 4 fondy fondů, z nichž žádný nemá ukazatel TER vyšší než dvě procenta. A to je dnes typický poplatek řady lokálních akciových fondů. Dnes je tedy pro českého investora mnohem jednodušší dostat se levně kamkoli na světě, stačí se jen podívat, co je v nabídce.

HSBC je známá také nabídkou zajištěných fondů. Dnes se ale o nich tolik nemluví a jejich nabídka je mnohem menší, než v minulosti, a to není pouze případ HSBC. Je to dáno specifickými podmínkami na finančních trzích?

Ano, my jsme každý rok vydávali čtyři tranše po několika fondech, a to nejenom v ČR, ale po celém světě, kde byl zájem o tyto fondy rovněž velký. Nicméně, žádná velká společnost nemůže přijít na trh se zajištěným fondem v době, kdy situace na trhu skutečně není příznivá. U zajištěných fondů je zajišťující složka vytvářena pomocí vysoce bonitních dluhopisů, u nichž ale dnes výnosy výrazným způsobem klesly a potenciál těchto produktů rovněž výrazně klesl. Takže období v němž se dnes nacházíme, není úplně ideální pro konstrukci zajištěných fondů, a proto nabízíme našim klientům jiné produkty, které mají, z našeho pohledu, pro ně daleko větší užitek. Samozřejmě to ale neznamená, že se ke konceptu zajištěných fondů nevrátíme v případě, že se situace na finančních trzích pro tento typ produktu zlepší.

HSBC se profiluje jako banka pro klienty s vyššími příjmy. Jelikož dnešní krize poměrně výrazně zmenšila majetek u bohatých lidí, mohou tito klienti přijít o výhody, které nabízí služby privátního bankovnictví. Jak tuto situaci řešíte se svými prémiovými klienty?

V ČR i v dalších 42 zemích po celém světě poskytujeme svým klientům globální službu HSBC Premier, která nabízí exkluzivní, nadstandardní servis, a to za podmínky, že u nás budou mít deponovaný majetek alespoň ve výši jednoho milionu korun. S nabídkou této služby jsme v ČR začali na jaře loňského roku.  Naši klienti nemají u nás peníze pouze v investicích, ale také ve spořicích produktech, kde máme rovněž poměrně širokou nabídku termínovaných vkladů, spořicích účtů a prémiových vkladů. A tyto produkty jsou mezi našimi klienty rovněž velmi populární, takže tento problém nemáme a neřešili jsme ho.

Využíváte k distribuci svých produktů externí sítě, nebo spoléháte pouze na pobočkovou síť?

V České republice jsme nabídku investičních produktů zahájili prostřednictvím třetích stran a v současné době pokrýváme celý tento trh, což je v oblasti podílových fondů asi pět tisíc poradců v ČR. Takže tyto společnosti hojně využíváme. Kromě toho jsou dnes hlavní páteří naše Premier centra, která máme zatím tři, dvě v Praze a nově jsme otevřeli i exkluzivní Premier centrum na náměstí Svobody v Brně.

Rozdíl mezi těmito dvěma kanály je velmi jednoduchý. Premier centra se zaměřují na střední třídu obyvatelstva České republiky, zatímco finanční poradci oslovují prakticky každého, kdo je schopen investovat alespoň minimální částku. A ta se pohybuje kolem 100 000 korun, což znamená, že dosah finančních poradců je mnohem širší, na mnohem větší skupinu lidí. Kdežto Premier centra jsou exkluzivní záležitostí, zaměřující se na klientelu s vyššími příjmy, která může v bance deponovat alespoň jeden milion korun.

Děkuji za rozhovor

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářů

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jakub

  17 srpna, 2009

  „Fond (absolutního výnosu) nemá za cíl index ani kopírovat ani překonávat. Základní strategií je investovat tak, aby ve střednědobém horizontu byla výkonnost kladná, a to bez ohledu na vývoj trhu.“ – Wow tak to je mazec, konečně fond který chce být ziskový… To že podílové fondy jsou tak tragické, že polovina se snaží bohužel v drtivé většině neúspěšně o překonání trhu a druhá polovina se o to radši ani nesnaží a jen kopíruje nějaký index, za což si nechá zaplatit nehorázné poplatky a tedy nedosáhne ani jeho výnosu je bohužel smutný fakt. (Zvláštní, že lidi do toho stále cpou prachy.) Ale ohánět se tím, že založím fond který bude zkoušet skončit v plusu což očekávají naprosto všichni investoři působí trochu komicky 🙂

  Odpovědět

 • Anonym

  18 srpna, 2009

  Absolut return fondu je na trhu pomerne dost a vysledky zatim mizive.
  Vetsina beznych fondu je prilis siroce diverzifikovana, a tudiz odsouzena k prumeru (minus poplatky), takze vzdycky bude vetsina fondu za trhem zaostavat. Ja uprednostnuji aktivne spravovane fondy s koncentrovanym portfoliem. Jedine ty maji sanci byt lepsi nez trh. Zejmena v soucasne situaci doporucuji aktivni spravu (at uz formou vlastni spravy portfolia, nebo prostrednictvim aktivne spravovanych fondu).
  Prichazi k nam moda nizkonakladovych ETF a dalsich pasivnich indexovych produktu. Oproti siroce diverzifikovanym fondum je to lepsi volba. Ale v obou pripadech investor kupuje „cely trh“ a musi s sebou zbytecne tahnout i „loosery“.
  Vice rozebiram v clanku
  http://www.finez.cz/odborne-clanky/detail/diverzifikace-a-efektivni-investovani/
  Jan Traxler
  P.S. Skutecne aktivne spravovanych fondu neni mnoho, ale existuji a jsou dostupne i drobnym investorum.

  Odpovědět

 • Ales

  23 srpna, 2009

  Mohl byste pár skutečně aktivně spravovaných fondů prozradit? Díky.

  Odpovědět

 • Mole

  20 srpna, 2009

  PR v článku PR pod článkem,ach jo…

  Odpovědět

 • chk

  21 srpna, 2009

  slysel jsem, ze neni vyloucen odchod HSBC z republiky. pry mate zalostne vysledky. muzete to nejak komentovat? je to pravda, nebo pouze jedna z kachen?

  Odpovědět

 • Anonym

  21 srpna, 2009

  Bankovní sektor obecně zřejmě ještě čekají krušné časy (viz snížení ratingu relativně zdravým českým bankám). Problémy toxických aktiv nebyly ve své podstatě vyřešeny. Pouze se do ekonomik cpaly peníze, aby se jejich fungování udrželo na jakéstakés úrovni.

  Odpovědět

 • thomas

  27 srpna, 2009

  Je všeobecně známo, že realitní trh v USA je v současné době otevřen výhodným nákupům a investicím. Nejvíce využívanými způsoby jsou nákupy propadlých zástav od bankovních institucí nebo propadlé zástavy nemovitostí v situaci, kdy majitel nezaplatil daň z nemovitosti a v neposlední řadě nákupy přímo od majitelů, kteří si již nemohou dovolit platit měsíční splátky.
  Pokud vás nabídka levných nemovitostí v USA oslovila a chcete využít situace, pak realitní trh nabízí několik variant, jak postupovat. V první řadě je dobré využít služeb profesionála, tedy osoby, která má praktické znalosti realitního trhu a zároveň se aktivně podílí na investování v USA. Takovou osobou je profesionální realitní investor.
  Jaké techniky nákupů a prodejů používá profesionální realitní investor v USA? Takové, které za co nejmenší riziko investice nabízí co největší zisk v závislosti na podmínkách té které situace. Dobrý realitní investor vám vysvětlí detailně postup transakce včetně případných rizik. Rovněž by vám měl nabídnout možnost nákupu za použití minimálních vlastních prostředků, čímž omezujete riziko investice. Tím je investice chráněna hodnotou nemovitosti, která převyšuje vkládanou investici.
  Zde je jeden z konkrétních způsobů, jak je možno nemovitosti nakoupit:
  Propadlé zástavy nemovitosti z neplacení daně z nemovitosti, kdy 100 tisícová hodnota domu je pořízena za dlužnou částku z nezaplacené daně (hodnota nemovitosti je 100000 USD, daň z nemovitosti je 1000 USD ročně. Majitel domu nezaplatil daně po dobu 3 let + úroky z prodlení = finální cena je cca 5 až 6.000 dolarů za celý dům). Toto je pouze jeden způsob, jak výhodně nakoupit nemovitost a mít tak velmi dobrou výchozí pozici pro její případný prodej nebo další využití.
  Co všechno můžete takto nakoupit? Především rodinné domy, rekreační chaty a pozemky. Nakoupené nemovitosti je možné užívat nebo pronajímat a nechat starost o nemovitost tzv. property management, tedy firmě, která se stará o nemovitost v době pronájmu. Z hlediska placení daně z příjmu z nemovitosti je pro vás, jako investora, nejvýhodnější zisk z nemovitostí opět investovat do nemovitostí a využít tzv. 1031 exchange a vyhnout se dani z příjmu.
  Zdroj: International investment estates, LLC, autor: Thomas Smid,CEO http://www.nemovitostivusa.cz; investmentestates@hotmail.com>,

  Odpovědět