CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Text: Petr Fejtek

02. 10. 2011

2 komentáře

Lidé stále ještě fondy neodepisují

 


 

Pro evropské akcie právě skončilo nejhorší čtvrtletí od roku 2008, stejně tak (špatně) dopadly i akcie německé. Podobně s 16% ztrátou dopadl kvartál na Wall Street, kde přetrvává nervozita ohledně evropské dluhové krize i obavy z nástupu další recese. Nepomáhají ani občasná lepší makrodata.

Grunt každého portfolia jsou dluhopisy, ale ty základní, tedy americké 10leté bondy, klesly výnosem na další historické minimum 1,6865 %. No řekněte, koupili byste si dluhopis s takovým výnosem při inflaci a jejím výhledu někde u 4 %? T-bills (pokladniční poukázky) se prodávají prakticky bez výnosu. Zoufalé hledání safe haven tedy pokračuje i do vod reálných záporných výnosů. Začneme zakopávat soudky s whisky (slivovicí) na zahradě?

Výplach akcií přišel ve dvou vlnách: srpnové a zářijové. Srpnová zasáhla fondy velkým odlivem 2,4 miliardy korun, když miliarda odešla z fondů peněžního trhu a dluhopisových, zatímco po 600 milionech opustilo smíšené a zajištěné. Ani akciové nevydržely, ale 170 milionů nebyla tak zdrcující suma. Zato září již fondbyznys zasáhlo jen 600milionovým odlivem, přičemž jen z peněžního trhu odešlo 700 milionů a ze zajištěných 350 milionů korun. Akciové fondy se tentokrát pochlapily s celou čtvrtmiliardou a něco přidaly i dluhopisové.

To ukazuje, že i naši retailoví investoři se zbavují stádního strachu a jsou stále lépe „očkovaní“ proti základní chybě investora – bezhlavému útěku po poklesu trhů.

Podíváme-li se ale po dalších možnostech spoření, určitý signál vidíme na vkladech: trend poměrně silně klesá a za letošní rok vzrostou asi jen o polovinu úrovně roku 2009 (tehdy 119,5 mld. Kč, letos zatím jen 38 mld. Kč). Naopak další růst zřejmě vyprodukují jednorázové životní pojistky (za 1. pololetí 15 mld. Kč, takže do konce roku klidně i 30 mld. Kč), které svým způsobem kanibalizují na bankovních pobočkách právě vklady.

REKLAMA

K tomu jen detail – asi jen málokdo si dnes uvědomuje, že pojištění vkladů na 100% hodnotu bylo zavedeno jako (hysterická) „záchranná brzda“ po finanční krizi na podzim 2008. Přitom jde o hrůzný morální hazard a zároveň o nejhorší deformaci trhu, jen nikdo nemá odvahu navrhnout návrat na 90 %. Že jde o politický nesmysl a směšnou fikci, ukazuje nejlépe to, že fondu pojištění vkladů reálně ručí jen za 0,8 % objemu vkladů – ve FPV je sice už pěkných 18 miliard korun, ale to by stačilo tak na nějakou kampeličku. Navíc tento fond ručí i za právnické osoby, takže ručí nejen za 1,5 bilionu korun fyzických osob, ale celkem za 2,1 bilionu Kč uložených u 36 pojištěných finančních institucí.

Ale kontrolní otázka: kdo si myslí, že na bankovních pobočkách klientovi řeknou, že jednorázovka není pojištěná? Také proč by, vždyť je přece od pojišťovny… O tom, se kterou protistranou je uzavřena opce, ani raději neuvažovat. Co kdyby se klient v novinách dočetl, kolik a jakých státních dluhopisů má v bilanci. Když už se toho děsí i Mezinárodní měnový fond. Co zbývá jiného, než dividendové tituly? Leda ta slivovice!

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *