Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Kursové sázení: Hrajeme si my, anebo sázkoví makléři?

Za jistých okolností je kurzové sázení velmi blízké (vysoce rizikovým) investicím. Sázkové kanceláře drží výhodu na své straně. Ony stanovují kurz. Jak se v nich orientovat? Správným sázením se lze i zajistit.

Loterie, sázení, automaty, ruleta… tento hazardní způsob života se zdá být stále více a více populární nejen mezi dospělými, ale i mladistvými občany. Sázení na automatických strojích lehce postrádá logiku, neboť čísla a obrázky, které jsou taženy, nejsou ani tak zdrojem určité posloupnosti či pouhé náhody, jak by se na první pohled mohlo zdát – významnou funkci zde hraje práce počítače a systém daného stroje. Vše, co ovládá počítač, je rychlejší než my.

Každý měsíc můžete potkat v jakékoliv herně stejné lidi, kteří přijdou s obálkou naplněnou výplatou a jsou schopni až ze zoufalosti ji tam celou vyházet. Co je horší, vracejí se sem pravidelně, dokonce i denně. Proč? No, přece chtějí alespoň „zdvojnásobit“ svoji výplatu. Přestože ji již tolikrát prohráli?

Už to není jen „jdu to zkusit,“ u těchto lidí se vypěstovala jistá forma závislosti, která se změnila ve specifický životní styl. Proto je to také hazard. Co ale kursové sázení například na sport? Je to to samé?

Kursové sázení je především hra, ale stále je třeba brát na vědomí, že je to hra o peníze. Mezi největší sázkové kanceláře u nás patří Fortuna, Tipsport, světovým gigantem je například Bwin. Původní myšlenkou těchto sázek bylo vždy tipování konečného výsledku, zda zápas skončí remízou či vyhraje jeden z týmů. Postupně však došlo k velkému nárůstu nabídky sázení, kdy už nemusí jít ani o sport, ale například o sázení na politickou situaci a podobně.

Zajímavosti kurzových sázek: Při kauze Rath nabídka kurzových sázek zněla, kolik se celkově najde ukrytých milionů (15 – 25, 25 – 35, více než 35 milionů aj.). Jiná sázka byla vypsána v bulvární kauze, zda se Ivety Bartošové popere Macura s Rychtářem (sázkoví makléři tomu přiřazovali velkou pravděpodobnost a kurz stanovili menší než 1,20).

Dnes se dá sázet téměř na všechno. Tomuto stylu hazardního života přispívá i globalizace internetu a rozvoj internetového sázení. Člověk nemusí ztrácet čas chozením a vybíráním zápasů (či jiných nabídek) až na pobočce. Všechny informace najde na internetu a může si vsadit z pohodlí domova. Výsledek se dozví i během několika minut a peníze může mít rychle připsány na účtu.

Sázkové kanceláře chtějí, aby sázkaři nabídkami žili a byli aktivní, co jen to půjde. V čekací době na vyhodnocení online sázky nabízí internetové portály i další hazardní hry, například ruletu a jiné hry jako blackjack a další. Obrovskému rozmachu se dostalo i internetovému live sázení, kdy hráč může sázet na vypsané položky v průběhu zápasu.

Je to však pouze hra? Je to jen na nás, na co vsadíme, případně jakému týmu ve sportovních sázkách fandíme, anebo jsme značně ovlivněni i něčím jiným?

Značně jsme ovlivněni samotnými sázkovými makléři, kteří kurzy vytváří z podrobných analýz zápasů jednotlivých týmů, aktuální formy a dalších faktorů, které by na utkání mohly mít vliv. Mnoho možností z nabídky na sázení je však zkreslených a slouží hlavně k tomu, aby se sázející odhodlali na zápas tipovat.

Příklad kurzového sázení

Příklad: z nabídky společnosti Bwin na domácí zápas FC Arsenalu (4. místo) 37. kola anglické Premier League ze dne 4. 5. 2014, kdy hostí West Bromwich Albion (16. místo). Jádro příkladu článku je psáno před konáním samotného zápasu, avšak v závěru ho porovnáme se skutečným výsledkem tohoto klání.

Aktuální forma domácího celku je více než dobrá, neboť v posledních 4 zápasech dokázal zvítězit, z posledních 5 prohrál pouze 1 zápas (a to na půdě soupeře). West Bromwich Albion má na svém kontě za posledních 5 zápasů 2 výhry (zhruba se stejně kvalitními týmy tabulky), 2 remízy (s dobrým i špatným týmem) a 1 prohru (s vedoucím celkem tabulky). Na tým ze zadní části tabulky to na první pohled nevypadá až tak špatně.

Tabulka: Ukázka vzájemných zápasů West Bromwich Albion a FC Arsenalu za poslední 3 roky:

Datum

Soutěž

Domácí

Výsledek

6.10.2013

Premier League

W.B.A.

1:1

25.9.2013

League Cup

W.B.A.

4:5 (PP)

6.4.2013

Premier League

W.B.A.

1:2

8.12.2012

Premier League

Arsenal

2:0

13.5.2012

Premier League

W.B.A.

2:3

5.11.2011

Premier League

Arsenal

3:0

19.3.2011

Premier League

W.B.A.

2:2

Na výhru domácího týmu sázková kancelář stanovila kurz 1,36, na remízu 5 a na výhru hostujícího týmu 7,25. Za posledních 6 domácích zápasů Arsenal neprohrál ani jednou, ale 3× z toho remizoval. Za posledních 6 zápasů venku W.B.A. prohrál celkem 4×.

Tyto statistiky by skutečně nasvědčovaly, že by měl mít domácí celek FC Arsenal převahu a bez sebevětších problémů vyhrát. Na domácím hřišti v minulých letech Arsenal vyhrál 2 ze dvou vzájemných zápasů, a to 2:0 a 3:0. Kurz 1,36 však není příliš vysoký a není pro nás tak lákavý.

Co nám tedy sázková kancelář dále nabízí? Na ukázku jsem vybral možnost „Tým 1 vyhraje a v zápasu bude celkem vstřeleno více než 2,5 gólu“. Kolik branek tedy v předešlých utkáních obou celků padalo? „Více než 2 góly“ padlo v 5 z posledních 7 vzájemných zápasů mezi Arsenalem a W.B.A., dále v 7 z posledních 8 utkání Arsenalu, a v 5 z posledních 8 utkání W.B.A. To, že vyhraje Arsenal a že v zápase padne více než 2,5 gólu je tedy velmi pravděpodobné a vypsaný kurz 1,75 nám už může přijít jako velmi atraktivní.

Vyplatí se nám zvážit tuto nabídku a „hodit“ tento kurz do tiketu, anebo se jedná o pouhý trik ze strany sázkové kanceláře? Zjistili jsme, že je velmi pravděpodobné, že Arsenal vyhraje, stejně tak, že pravděpodobně padne více než 2,5 gólu. Pokud však dáme tyto dvě pravděpodobnosti dohromady, celkové riziko neúspěchu se nám pochopitelně zvýší, tedy celková pravděpodobnost výhry klesne.

Po takové analýze bychom mohli dojít k závěru, že to až tak výhodné být nemusí. Jak si toto tvrzení ověříme? Podíváme-li se na kurzy jednotlivých akcí samostatně, zjistíme jádro této fikce. Na výhru Arsenalu vypsala sázková kancelář Bwin kurz 1,36 a na možnost, že v zápase padne více než 2,5 gólu, kurz 1,55. Prostým vynásobením těchto kurzů bychom došli ke kurzu 2,11, který je pochopitelně vyšší, než nabízený 1,75. Z tohoto příkladu lze tedy jasně  vidět, že nám sázková kancelář nabízí „méně peněz“ za „vyššího rizika“. Je tedy jen na nás, zda jsme ochotni toto riziko podstoupit a jestli je pro nás kurz 1,75 dostačující.

Jaké výhody pro nás tedy taková nabídka může mít? V zásadě jde o to, že na samém začátku této smíšené sázky investujeme pouze jeden kapitál, kdežto kdybychom jednotlivé sázky rozdělili do různých tiketů, bylo by nutné z počátku vynaložit kapitálu více (tedy alespoň na 2 samostatné tikety). Šance na výhru by sice teoreticky mohla být vyšší, ale ve hře stejně vystupuje lidský faktor, proto lze konečný výsledek jen předpokládat – stát se může skutečně cokoliv.

Jaké nevýhody pro nás taková nabídka může mít? Je to problém dvou nabídek v jedné – rozložením na jednotlivé sázenky bychom snižovali riziko neúspěchu, a pokud by vyšel jeden tip, nemohl by nás o část výhry připravit neúspěch tipu druhého. Tomu tak bohužel při této nabídce není.

Srovnání se skutečným výsledkem

Utkání na londýnském Emirates Stadium mezi domácím celkem FC Arsenal a hostujícím West Bromwich Albion skončilo ve prospěch domácích. První branku utkání zaznamenal již v 15. minutě domácí Giroud. To by sice mohlo nasvědčovat větší přestřelce, ale nic takového se nekonalo, skóre zůstalo neměnné 1:0.

Sázková kancelář nám nabídla na pohled lákavou nabídku, která by nakonec neskončila v náš prospěch. Pravděpodobnost odhadovaného tipu však tímto výsledkem ovlivněna nebude. Přestože si zápas důkladně zanalyzujeme s přihlédnutím na aktuální formu obou týmů, investice zkrátka vyjít nemusí a nastala jedna z možných variant.

Tip na závěr

V průběhu samotného zápasu lze ještě využít live sázení. Pokud by tento kombinovaný kurz byl obsažen ve větším tiketu, kde nám například jiné tipy již vyšly, bylo by vhodné si to určitým způsobem pojistit.

Je zajímavé sledovat vývoj jednotlivých kurzů na live sázení v průběhu samotného zápasu. V našem příkladu zejména tehdy, když Arsenal vstřelil branku. Protože to bylo již na začátku zápasu (15. minuta), kurz „bude celkem vstřeleno více než 2,5 gólu“ se značně snížil, a oproti tomu se zvýšila nabídka „bude celkem vstřeleno MÉNĚ než 2,5 gólu“. Tento kurz v této chvíli byl tak vysoký, že by se hodilo této opačné varianty využít k zajištění dílčí výhry.

Sázíte?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Jeden komentář: “Kursové sázení: Hrajeme si my, anebo sázkoví makléři?”

  1. Tom napsal:

    Sázejte jen u těch nejlepších sázkovek:
    http://www.nej­lepsisazky.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.