CZK/€ 24.565 +0,10%

CZK/$ 24.167 -0,24%

CZK/£ 29.173 +0,10%

CZK/CHF 25.362 -0,54%

Text: Petr Zámečník

01. 08. 2018

3 komentáře

Kryptoměny pronikly do životního pojištění…

 

Kryptoměny mají sice své nejlepší měsíce za sebou, ale stále dokáží přilákat investory. Potíž je, jak do kryptoměn investovat. Slovenská pojišťovna Novis nabízí řešení – přes životní pojištění. Jaká jsou rizika a výhody takové investice? 

Investovat přímo do kryptoměn může být problém. Sice je možné si koupit bitcoin v „bankomatu“, ovšem taková transakce je poměrně drahá – a limituje investice do kryptoměn právě na historicky první měnu. Investovat lze i na kryptoměnových burzách, ovšem získat přístup na některou z nich není zcela triviální. Navíc hackeři úspěšně ukazují rizika takovéto investice.

Kryptoměny v loňském roce prolomily hranice „velkého finančního světa“ a americká komise pro cenné papíry schválila uvedení future kontraktů na dvou burzách. Opět se ale jedná pouze o bitcoin a další kryptoměny stále stojí stranou.

Od konce ledna letošního roku otevřela investiční skupina Comfort Finance Group svůj Kryptofond pro další investory. Jedná se ale o fond kvalifikovaných investorů, tudíž je možné investovat částku od 1 mil. Kč.

V březnu letošního roku spustil Coinbase indexový fond na kryptoměny, kde jsou vedle bitcoinu (62 %) zastoupeny též ethereum (27 %), bitcoin cash (7 %) a litecoin (4 %), ovšem minimální investice činí 10 tis. USD, nemluvě o 2% poplatku za správu, což je na indexový fond skutečně hodně. Je ale i jiná možnost… investiční životní pojištění.

REKLAMA

Investiční životní pojištění unese vše…

Evropský úředník považuje evropského investora za omezeně svéprávného, a tak prostřednictvím směrnice MiFID II reguluje, kdo, jakým způsobem a komu může nabídnout investice. Nutno podotknout, že úspěch podvodníků nabízející „investice“ v neregulované sféře podporuje potřebnost regulace… Výsledkem je, že dokud člověk nemá dostatečně velký majetek, aby si mohl dovolit milionové investice do fondů kvalifikovaných investorů, k zajímavějším a levnějším investicím se zpravidla nedostane.

Regulace investic se ale (zatím) vztahuje pouze na investiční produkty. Nikoli na pojišťovací. A tak pojišťovny mohou schovat do investičního životního pojištění nejrůznější „perličky“.

V minulosti např. pojišťovna Generali International se sídlem na ostrově Guernsey v průlivu La Manche uvedla na český trh předražené životní pojištění GI – Vision, které bylo dokonce dražší než i české předražené produkty. V tomto případě se jedná o vytvoření drahého produktu, jehož cílem byla maximalizace provizí zprostředkovatelů. Jsou ale i jiné motivy

Kupříkladu pojišťovna Quantum Leben vytvořila produkt s podkladovým aktivem dluhopisů jedné společnosti – tedy investice, kterou nelze standardně nabízet veřejnosti. Navíc v situaci, kdy ČNB považuje za „veřejnou nabídku“ něco jiného než zákon o podnikání na kapitálovém trhu. A obdobný je i případ slovenské pojišťovny Novis a jejího Novis Digital Assets Pojistného Fondu.

REKLAMA

Novis Digital Assets Pojistný fond

„NOVIS Digital Assets Pojistný Fond je negarantovaný pojistný fond. Díky tomuto pojistnému fondu se pojistník může účastnit na celém řetězci financování, obchodování a vlastnictví virtuálních měn. Je to jediný pojistný fond, který umožňuje běžnému klientovi investovat do nově vznikajícího světa virtuálních měn. Strategií fondu je investovat do všech dostupných segmentů současných a budoucích kryptoměn, zejména prostřednictvím obchodních technik (pomocí arbitráže) a mining,“ uvádí pojišťovna k fondu na svých stránkách.

Zároveň pojišťovna ukazuje zhodnocení za posledních 12 měsíců. A zatímco kryptoměny mezi předvánoční vrcholem bitcoinu a začátkem roku 2018 ztratily desítky procent ceny, fond ukazuje lednovou ztrátu pouze 2,1 %. Za 12 měsíců se jedná o druhou ztrátu. První utrpěl fond v září 2017 ve výši 2,27 %. Od vzniku fond uvádí zhodnocení 87,2 %.

Jak dokáže fond vydělávat i při obrovských poklesech hodnoty kryptoměn není zřejmé. Složení portfolia pojišťovna neuvádí.

Pozor na poplatky a rizika

Investice prostřednictvím investičního životního pojištění je zpravidla zatížena znatelně vyššími poplatky než přímá investice do podílových fondů, které pojišťovny do své nabídky zařazují. Ovšem v tomto případě je srovnání obtížné. Do fondu přímo investovat nelze, neboť se jedná o vlastní fond pojišťovny.

REKLAMA

Pojišťovna k poplatkům pouze uvádí: „Pořizovací náklady se nevztahují na skutečně zaplacené vklady, ale jen na sjednané pojistné. Místo externích fondů správcovských společností jsou použity interní pojistné fondy pojišťovny, čímž je odstraněno dvojnásobné zatížení poplatky.“ V jaké výši ale poplatky pojišťovny jsou, není na stránkách uvedeno.

Náklady investice lze obecně minimalizovat investicí prostřednictvím mimořádného a nikoli běžného pojistného.

Investice do kryptoměn má svá specifická rizika. Přistoupíme-li na tezi, že se jedná o měnu, investice do kryptoměn je pak srovnatelná např. s investicí do amerického dolaru, eura či indické rupie. Jen s tím rozdílem, že za kryptoměnou nestojí žádná centrální banka a že nenese žádný úrok. Bitcoin je deflační „měna“, která má omezené množství, tudíž cena vyjádřená v jiných (inflačních) měnách by měla spíše dlouhodobě růst – pokud neupadne zájem investorů. Ostatní kryptoměny jsou převážně inflační (vydává se jich neomezené množství). Tak či tak, investor do kryptoměn vydělá pouze tehdy, pokud najde někoho, kdo je za ně ochoten zaplatit ještě více než on.

Investice přes pojišťovnu má i další specifické riziko. Jedná se o kreditní riziko pojišťovny. Podílové jednotky (listy) nejsou majetkem pojištěného, ale pojišťovny. Pokud by pojišťovna zkrachovala, správce konkursní podstaty její majetek prodá včetně investic a pojištěný se postaví do řady spolu s ostatními věřiteli. U podílových fondů při krachu investiční společnosti správce konkursní podstaty na investice sáhnout nemůže.

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sportujete? Tak si raději zkontrolujte svoji pojistku

Úrazové pojištění je vhodným doplňkem široké pojistné ochrany zejména pro sportovně aktivní lidi. Aby úrazové pojištění ale skutečně chránilo, musí zahrnovat všechny aktivity, které člověk provozuje.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

10. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • jakub

  1 srpna, 2018

  Dobrý den pane Zámečníku, nesouhlasím s tvrzením, že ostatní měny jsou převážně inflační a vydávají neomezené množství). Podívejte se na tento seznam a uvidíte, že v drtivém případě má každá virtuální měna uvedený aktuální počet mincí v oběhu a max počet. Pokud tomu tak není, tak tam není vyznačený totální počet.

  Odpovědět

 • jakub

  1 srpna, 2018

  https://coinmarketcap.com/

  Odpovědět

 • Adam

  1 srpna, 2018

  „Tak či tak, investor do kryptoměn vydělá pouze tehdy, pokud najde někoho, kdo je za ně ochoten zaplatit ještě více než on.“
  Tím z kryptoměn děláte nějakou hru. I když je fakt, že většina kryptoměn je k ničemu a teorie většího blázna na ně sedí, je tu několik kryptoměn, které mají reálné užití a řeší skutečný problém, jako například XRP, u kterého by nespekulativní poptávce dokonce mělo být jedno, jaká je její hodnota, což by mohlo přinést značný růst.

  Odpovědět