CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

Jak zkrachuje Evropská unie

 


 

Můžete mít zisk a přesto zkrachovat. Můžete být ve ztrátě a přesto přežívat mnoho let. Tenkou linii mezi „přežitím“ a „krachem“ netvoří zisk, ale cash flow – tok finančních prostředků. Dojdou-li vám peníze na účtu, můžete mít sebevýkonnější továrny a dosahovat vysokých zisků, a přesto se na vás mohou věřitelé vrhnout jako supi.

Německo nepatří mezi neperspektivní státy. Naopak. Je ekonomickým výsluním Evropské unie, státem, na jehož základech je vybudována eurozóna. A přesto minulou středu Německo neprodalo své desetileté dluhopisy. Investoři měli zájem jen o 3,65 mld. EUR z původně plánované nabídky 6 mld. EUR. Výnos nejbezpečnějších evropských bondů s úrokem 1,98 % již netáhne – investoři zahlédli koncem tunelu krach eurozóny.

V Evropě v poslední době zkrachovalo jen několik málo států: Řecko, Irsko a ještě dříve Island. Poslední Řecko se dostalo již za obzor a investoři počítají se ztrátou jistiny ve výši 50 %. Pozornost se přes Itálii, Španělsko a Portugalsko, jejichž dluhy jsou ještě splatitelné, mihla kolem Francie, bojující o rating AAA, a vrhla se vší silou na Německo. Nic naplat, že jeho ekonomika zrychluje růst. Zkrachovat může i tak spolu s celou eurozónou.

Jak zkrachuje Evropská unie

Evropská unie není jen eurozóna. Jsme tu ještě my a další státy s národními měnami. Česká koruna nás ale neochrání. Stačí se podívat na vývoj kurzu koruny vůči euru v dnešních dnech, kdy euro pod tlakem neúspěchu států eurozóny na dluhovém trhu padá. Koruna padá ještě rychleji. Nedá se nic dělat, Česká republika je malou otevřenou ekonomikou, která je životně závislá na okolních zemí.

Zkrachuje-li eurozóna, znamená to krach celé Evropské unie. Ale jak zkrachuje eurozóna? Pravděpodobně pomalu a v křečích, jak se budou potácet evropští politici neschopní dohody a svázaní zkostnatělými pravidly schvalovacích procesů. Eurozóně chybí důvěra. Tu může zajistit několika opatřeními, např. větší federalizací, ale … než by prošla centralizace rozpočtové zodpovědnosti, nebylo by co centralizovat. Navíc v nacionalistické Evropě by větší federalizace v mnoha státech ratifikačním procesem úspěšně zcela jistě neprošla. Tudy tedy cesta nevede.

REKLAMA

Samotné zbavení se rozpočtové suverenity je jednak stejně dlouhotrvající, ale zároveň se naskýtá otázka, v čí prospěch se jí zbavit. Ve prospěch Německa? To je neprůchodné. Ve prospěch Evropské komise? Už vidím, jak se o řecký, italský či portugalský rozpočet stará úřad, jehož předchozí činností bylo stanovování limitů zakřivení dovážených banánů či zpomalování pražských eskalátorů.

Nedostanou-li investoři důvěryhodný signál z eurozóny, Evropská unie končí. Bez peněz, bez perspektivy, v hospodářské recesi srovnatelné s krizí ve 30. letech minulého století. A z tahového podhoubí čerpají sílu extrémisté.

Loading

Vstoupit do diskuze 14 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • PAAAN Investoooor

  28 listopadu, 2011

  Proc by mela zkrachovat? Koukam tady je nekdo hodne v shortech. Nechapu naivitu lidi kteri si mysli, ze politici zahodej desitky let priprav na sjednocenou evropu pri prvni skobrtnuti. Naopak evropskou integraci tato krize jeste zvetsi, to je cil politiku, mit jednu EVROPU. Kde je problem? V tom ze bohatsi staty dotujou chudsi? No a co? Vzdyt je to tak i v jednotlivejch statech kde treba Praha dotuje opilce z moravy, tak proc by silni jedinci v Evrope nemohli dotovat slabsi? Tim se to postupne vyrovna a rozdily se casem srovnaj, EVROPA je jedna, otevrete oci. Ku predu leva zpatky ni krok.

  Odpovědět

 • kam

  28 listopadu, 2011

  Tim se to postupne vyrovnaj rozdily ze casem budou mit vsichni stejny hovno..

  Odpovědět

 • T

  28 listopadu, 2011

  Pokud začnou v dohledné době Němci kolkovat „německá“ EURa, tak se koruna zase stabilizuje.

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  2 prosince, 2011

  proč kolkovat? Mají to napsáno na každé bankovce.

  Odpovědět

 • Compliance

  28 listopadu, 2011

  Někdy mám pocit, že bez katastrof všeho druhu už ani neumíme žít ….. Mravenčení mám rád, ale musí mít trošku úroveň. Adventní okurková sezóna na investujeme.cz :).

  Odpovědět

 • ferda brablenec

  28 listopadu, 2011

  dobudkydanim … jen abych to kua nebyl ja

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  28 listopadu, 2011

  Nevidím proto důvod, proč by společnou měnu měly mít země, které mají diametrálně odlišnou ekonomickou úroveň a zároveň omezený vzájemný obchod. Tedy kromě čistě politického rozhodnutí. A tak tomu podle všeho v Evropské unii bylo. Nyní ale nikdo nechce přiznat, že se toto politické rozhodnutí neukazuje jako ideální.
  celý komentář je na http://proinvestory.cz/co-by-znamenal-konec-eura

  Odpovědět

 • chk

  29 listopadu, 2011

  pokud prijmu tuto teorii, pak nevidim duvod, proc by mel mit spolecnou menu chudej region jizni italie a severni. rozdil hdp na hlavu je vyssi nez mezi nekterymi zememi eu:)

  Odpovědět

 • Radek

  29 listopadu, 2011

  🙂 to je fakt, pak bychom měli taky založit Kp a Kzčr – Korunu pražskou a Korunu zbytku ČR

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  29 listopadu, 2011

  ČR / Itálii apod. drží pohromadě národnostní vazby, jeden stát.
  To v eurozóně chybí.

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  29 listopadu, 2011

  ČR / Itálii apod. drží pohromadě národnostní vazby, jeden stát.
  To v eurozóně chybí.

  Odpovědět

 • Radek

  30 listopadu, 2011

  To máte pravdu. Podle mého názoru „bohužel chybí“. Evropa je až úskostně nacionalistická :-(.

  Odpovědět

 • Warren

  29 listopadu, 2011

  Kdejaký český daytrader nebo poradce s pojištěním se považuje za nejchytřejšího ekonoma světa a chtěl by radit ministrovi financí v Německu nebo šéfovi ECB co maji dělat. Ale je to k smichu. Protože malý český daytrader nebo malý český poradce s pojištěním ví houby, ve srovnání s ministrem financí Německa nebo šéfem ECB. Nevim, co maji za význam ty pohádky, že euro bude zítra zrušeno a EU se rozpadne a začne válka. To jsou jen pohádky pro děti, ale ne pro dospělé.

  Odpovědět

 • Radek

  29 listopadu, 2011

  Zajímavý přístup… „ti nahoře vědí vše, tak držte hubu a krok“. Mno… děkuji, nechci.

  Odpovědět