Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Korekce na akciích? Možnost tu je, ale Boston za tím není

Akciové indexy již nějaký čas překonávají historická maxima a mnoho investorů a analytiků každou chvíli očekává výraznější korekci. Ta se nakonec dostavila, a jako na potvoru přesně v den, kdy Bostonem otřásly výbuchy dvou bomb. Souvislost těchto dvou událostí je ale prakticky minimální, stejně jako v minulosti při podobných událostech.

Akcie si svým růstem a překonáváním maxim doslova koledují, přičemž korekce může být poměrně výrazná a může mít i delšího trvání. Jak již bylo řečeno, v pondělí se pesimisté dočkali a na trzích bylo cítit prodejce, bohužel pro ně měly prodeje krátkého trvání.

David Brzek, makléř společnosti Fio  k tomu říká: „Obecně se přikláním k tomu, že po dosažení historických maxim amerických indexů je prostor pro korekci poměrně otevřený. Pondělní pokles byl první vlnou, která může v průběhu dubna a května pokračovat. Poslední makroekonomické údaje byly spíše zklamáním, nervozitu bude zvyšovat i jednání o americkém rozpočtu a dluhovém stropu. Domnívám se, že pravděpodobnost poklesu v následujících týdnech zpět na minimálně hranici 1500 bodů u indexu S&P500 je podstatně pravděpodobnější, než že dojde k opětovnému růstu na nová maxima. V případě kombinace negativních faktorů může směřovat pokles až k hranici 1450 bodů. Přestože se aktuálně americké akcie nacházejí v blízkosti historických maxim, ocenění trhu měřeno ukazatelem P/E se na nadprůměrných hodnotách však nenachází. Tato skutečnost společně s pokračující aktivitou FEDu otvírá po ozdravné korekci prostor pro další růst v druhé polovině roku.

Některá média navíc začala spekulovat o možném propojení propadu na trzích s bombovými útoky na bostonském maratonu, které ochromily město a vyvolaly spekulace o možném teroristickém útoku. I když někteří tvrdí, že svým významem jde o září 2001 Bostonu, spojení této tragické události s výprodeji na akciových trzích je spíše spekulace.  Jan Schiller, portfolio Manager ve společnosti Conseq Investment Management, si myslí, že „jakkoli je událost v Bostonu lidskou tragédií, s poklesem trhů ji lze jen těžko spojovat. Americké indexy byly již před událostí 1,5 – 2 % v mínusu a bezprostřední výraznou reakci nepředvedly. Aktuální ceny amerických akciových futures kontraktů (16/4 12:30) ukazují na otevření růstem cen.“ Ani Jan Čermák, analytik ČSOB si nemyslí, „že by události v Bostonu měly mít na trhy dlouhodobější vliv. Co se týká akciových trhů, tak zde si netroufám odhadnout zdali přichází zásadnější korekce.Podle Josefa Rajdla, analytika společnosti Fincentrum, je také vliv událostí v Bostonu minimální, přičemž dodává, že „aby tomu tak bylo, musely by být spojeny s dalšími problémy či delší bezpečnostní operací. Mnohem vyšší vliv na finanční trhy má aktuálně celková světová ekonomická situace a politika FEDu.

 Co se týče zmiňovaných delších bezpečnostních operací, Boston je některými médii přirovnáván k září 2001 a útoku na Světové obchodní centrum. I u této, mnohem výraznější události, které doslova otřásla světem, se dá o přímém a dlouhodobějším vlivu na finanční pochybovat. Trhy již nějakou dobu klesaly a strmý propad, který probíhal také v období teroristického útoku, začal pár dní před samotným teroristickým činem a o pár dní později se trend na několik týdnů obrátil. Stejně tak se dají zmínit bombové útoky v Londýně v roce 2005, při nichž index FTSE 100 znamenal pouze jednodenní pokles v tehdy rostoucím trendu.

Ani komoditní trhy nebyly posledním bombovým útokem ovlivněny, i když i u nich by se na první pohled mohlo zdát, že pád cen byl výraznější, než dříve, zejména u drahých kovů. „Pokles byl kombinací faktorů, když v posledních dnech došlo ke snížení výhledu pro ceny komodit od několika investičních bank,  po horších datech z USA z minulých dnů přišla i slabá data z čínské ekonomiky (důležitá pro vývoj komodit) a v neposlední řadě byl znát vliv technických faktorů, když zlato prolomilo důležitou hranici podpory, což vyvolalo likvidaci větších pozic na trhu. Dlouhodobější vliv výbuchu na trhy tedy neočekávám. Riziko dalších teroristických útoků může samozřejmě zvyšovat napětí, ale u případných dalších poklesů to nebude opět tou hlavní příčinou,“ říká David Brzek.

Jak připomněl Ing. Jiří Šimara, analytik společnosti Cyrrus, pokles na komoditách totiž začal již v pátek, a to bez zřejmé příčiny. Za prodeji tak zřejmě stály technické vlivy, kdy po poklesu cen pod silné technické supporty došlo k aktivaci automatických prodejních pokynů a zároveň k otvírání krátkých spekulativních pozic. Nastal tak klasický efekt sněhové koule. Poklesy poté sice pokračovaly i v pondělí, ale zde byl příčinou report horších makrodat z čínské ekonomiky. Na tato data reagovaly i akciové trhy, přičemž nejsilnějším poklesem si prošli těžaři a další tituly přímo napojené na komodity.

Zmiňované možné riziko dalších teroristických útoků (i když velmi nízké) pak komoditám a zejména drahým kovům může naopak pomoci v obratu trendu a zmírnit propady posledních dnů.

4 komentáře: “Korekce na akciích? Možnost tu je, ale Boston za tím není”

 1. Milan napsal:

  Vážení kolegové, chcete vědět jak pracovat s klienty a spolupracovníky efektivněji? Napište mi na pfp.efektivita@gma­il.com, poradím Vám jak na to.

 2. Petr Ježek napsal:

  Investorům myšlenkově uzavřeným v systému nedojde, že pohyb akciových indexů je výslednicí jemné lidské psychiky v situaci informačně nejasných externích vlivů a nyní již nestálé úrovně syndikovaných operací obracejících trendy. Všichni zaujatí technickou analýzou nemají nejmenší důvod hledat a analyzovat ani klasické fundamenty, natož silové pozice obchodujících. Právě lpění na trendech a úsilí o jejich rychlé následování po obratu je spolehlivě submisivní reakcí na zámerné trendmaking akce. Není to realita, ale její více či méně (záměrně) zkreslený mediální obraz převedený do virtuálního jazyka financí, co působí na investory na nejen akciových trzích. Stačí málo a virtální bublina jedinečnosti všech těch Applů splaskne až na dřeň postradatelnosti smartfonů a jiných hraček, jen okrajově využívaných k práci – to je fundament. Dále nelze do nekonečna skrývat, že peněz, kterých je dost na finanční investice a málo na reálné, jsou peníze inflační z podstaty věci. Výnosy jsou stále méně hrazeny koncovými spotřebiteli, kteří by jim měly dávat smysl, naopak se zoufale koncentrují do finančn ích operací, které pouze přerozdělují pochybné a fakticky velmi omezené zdroje. Tahle hra je od počátku cinknutá, což se aktivním investorům nebude jistě líbit, ale fakta jsou fakta, na dojmech nezáleží. Vy slušní – neváhejte a odpojte se, byla by vás škoda.

 3. Bedja napsal:

  Když už mluví pan z kuchyně o průměrném P/E akcií indexu Dow Jones nebo S&P500 nebo DAX, pak nesmí zapomenout na to, že na vrcholu roku 2000 bylo průměrné P/E akcií v indexu Dow Jones 31 a průměrné P/E akcií v indexu S&P500 45. To znamená, že bodů mají sice dnes ty indexy stejně jako na vrcholu 2000, však s P/E jsou v průměru ty akcie USA 2× levnější a na nebezpečné předražení by mohly indexy USA ještě 90% růst. Však nelze mluvit o akciích a sledovat indexy. Musí se porovnávat jednotlivé akcie a to hlavně jejich poměry P/S. A aby se ty akcie vyplatily na jeden rok, musí ta firma očekávat letos růst zisku víc než 20%.

  • Petr Ježek napsal:

   Vaše úvaha nemá v diskrétní dimenzi chybu. Co ale znamená současná dvojnásobná láce, navíc prokazatelně vykazující téměř trvalý trend? Není to náhodou metodická chyba plynoucí z neporovantelného P/E dosaženého v různých podmínkách? Měříme v USD a ten prodělal od roku 2000 jistý podstatný vývoj. Dále, máme tu co dělat s efektem spoždění vzhledem k schopnosti přinejmenším dvouletého účetního tlumení nepříznivého vývoje dat (ukázkově případ Informix), takže současná data jsou nikoli projekcí do budoucnosti (očekávání), ale reflexí minulosti. Výnosy v důvěryhodné podobě se navíc mohou ze dne na den stát výnosy v nedůvěryhodné formě, Kypr je jen jedna falešná perla vypadlá z blýskavého bazarového náhrdelníku…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.