CZK/€ 24.725 -0,02%

CZK/$ 23.416 +0,10%

CZK/£ 28.639 -0,16%

CZK/CHF 24.478 +0,42%

Text: Martin Bouček

24. 01. 2008

22 komentářů

Konference Měšce.cz a investiční příležitosti – pokračování

 


 

Pokračování ve svém referování o odborné konferenci na téma "Investiční příležitosti pro drobné investory", pořádané serverem Měšec.cz dne 13.3.2007, začínám od důležité otázky, totiž implementace MiFID. Tou se v České rebublice zabývá ČNB a na konferenci o ní mluvil David Rozumek.

David Rozumek z ČNB o MiFID
Historie této evropské směrnice regulující finanční trh začíná v diskusích mezi jednotlivými regulátory zemí EU už v roce 2000, vydání Rámcové směrnice pak v r.2004 (2004/39/ES). Zjistil jsem na stránkách Ministerstva financí, že v rámci přípravy této směrnice působila v roce 2001 skupina expertů vedená Lamfalussym, která připravila proces reformy jednotné regulace kapitálových trhů v rámci Evropské unie. Po vedoucím této skupiny se pak mluví o Lamfalussyho procesu.

Pan David Rozumek přirovnal Rámcovou směrnici v národních podmínkách českého právního řádu k zákonům a Implementační nařízení (č. 1287/2006 a 2006/73/EC) k našim prováděcím vyhláškám.

Tyto "vyhlášky" pak nedávají žádný tvořivý prostor národním regulátorům (připomenu jen, že naším byla Komise pro cenné papíry a nyní je jím Česká národní banka). Na tvorbě Implementačních nařízení se podílí sdružení regulátorů CESR – a to s ambicí stát se hlavním evropským regulátorem.

Co vlastně MiFID ve zkratce obsahuje: obecně zásady a cíle volného pohybu služeb na kapitálových trzích. Zahrnuje velmi široké pole typů podkladových nástrojů (např. dnes neregulované deriváty) a zároveň se snaží pokrýt kategorie v co největší šíři. Protože směrnice stojí spíše na zásadách a cílech, než na taxativních definicích, znamená pro obchodníky s cennými papíry určité rozvolnění oproti stávajícímu stavu.

REKLAMA

Zaujalo mne, že MiFID obsahuje rozdělení zákazníků do tří skupin: 1) retailový zákazník, kdy je třeba uplatnit přesná pravidla jednání, 2) profesionální zákazník (nižší stupeň jeho ochrany), 3) způsobilá protistrana, a zde se pravidla jednání neuplatňují. (Kategorizace měla úspěch i mimo EU – převzalo ji Japonsko.)

Klient může přecházet z jedné kategorie do druhé a také být u jednotlivých nástrojů v jiné kategorii, podle toho, jakou ochranu potřebuje. Je otázkou, jaké nároky na klienta budou kladeny při vlastním zařazování do té které skupiny. Může se stát, jak se vyjádřili někteří účastníci konference, že zákazníci budou chráněni při svých investičních obchodech velmi přísně i proti své vůli (zařazení většiny klientů mezi retailové zákazníky).

Tady upozorňuji na článek paní MARTY GELLOVÉ o tom, co znamená implementování MiFIDu pro nás, jako finanční poradce a investiční zprostředkovatele. Protože stejně, jako se z vedlejšího trhu RM-Systému stane uplatněním zásad MIFIDu regulérní burza, měly by se pro ty z nás, kteří pracují pod hlavičkou zprostředkovatelského makléře, stát zastřešující společnosti obchodníky s cennými papíry. To není legislativně nic snadného.

Vratislav Svoboda, předseda představenstva Atlantic Kilcullen Asset Management
Pan Svoboda měl na konferenci poslední přednášku věnující se alternativním možnostem investování pro drobné investory. Z rozsáhlé prezentace vybral zajímavé části pro účastníky konference a mne zaujaly obecné postřehy o vývoji trhů.

REKLAMA

Investiční témata pro nadcházející období jsou 1) Návrat k základům (např. dividendové akcie), infrastruktura (např. energie, potraviny, voda), komodity, 2) Stárnoucí obyvatelstvo a nová střední třída, (farmacie, zdravotní služby, některé druhy realit) 3) Rozvíjející se trhy (Asie, Latinská Amerika, východní Evropa).

Ke třetímu bodu se váže i kombinace trhů pod zkratkou BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína). BRIC zahrnuje 43% světové populace obyvatelstva a na jednotlivých trzích prudce narůstá poptávka obyvatelstva.

Pan Svoboda ve své přednášce zahrnul mezi standardní třídy aktiv akcie a dluhopisy na rozvinutých trzích, jako alternativy k nim potom právě BRIC, realitní trhy a komodity. Diverzifikace investice mezi vyspělé trhy (Evropa, USA) a alternativy mne oslovila. Realitní fondy jsou myslím v módě, ale reality si drží korelaci s akciemi (jak ukazuje graf převzatý z prezentace Vratislava Svobody), kdežto komodity v období poklesu na akciových trzích jdou nahoru.

Navíc růst a pokles na akciovém trhu probíhá obecně v desetiletém cyklu, kdežto u komodit se jedná až o dvacetileté cykly. Soudím z toho, že diverzifikace do takto různých aktiv umožňuje stabilizaci portfolia i v čase.

Shrnutí
Obchodníci s cennými papíry a přes ně, protože jsou jejich klienty, Burza cenných papírů Praha i RM-Systém, mají zájem o drobné investory. Připravují pro ně podmínky a je zřejmě otázkou času, kdy čeští investoři začnou hojněji využívat příznivých podmínek k vlastnímu, např. on-line investování.

Dle mého názoru bychom my, jako investiční zprostředkovatelé, neměli z daného procesu vypadnout, protože je to často naše práce uvést klienty do problematiky investic. Je možné, že díky navázání nás poradců přímo na obchodníky s cennými papíry budeme s to navrhnout pro volné prostředky klientů sofistikovanější portfolio. Obecně to samozřejmě znamená další sebevzdělávání a vyhovění nově vznikající legislativě podle směrnice MiFID.

Prezentace jednotlivých přednášejících a Investiční sborník 2007 lze stáhnout zde.

Vstoupit do diskuze 22 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Co stojí za růstem inflace?

Česká inflace mimořádně roste. Podobný scénář lze nalézt i v dalších ekonomikách, Spojené státy ani Británii nevyjímaje.  Ovšem české statistiky jsou v mnohém horší než například v eurozóně. Růst inflace v České republice má podle odborníků vícero příčin.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Piaxabay.com

22. 04. 2022

Specialisté na investice: Vracíme se k normálu. Party (ne)končí?

Ekonomika zpomaluje a zvyšování sazeb ČNB by mělo pokračovat i letos. Co to znamená pro investory? Specialisté na investice se shodují, že končí těžké období pro konzervativní fondy. Co může v letošním roce trhy ohrozit? A kde naopak vidí příležitosti?

Text: Jana Zámečníková

22. 02. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Pavel Zachrdla

  22 března, 2007

  Vaši myšlenku „díky navázání nás poradců přímo na obchodníky s cennými papíry budeme s to navrhnout pro volné prostředky klientů sofistikovanější portfolio“ nějak nechápu. Můžete ji nějak více rozvést či nějak zdůvodnit?

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  22 března, 2007

  Myslel jsem tím, že když už jednou společnost, pod jejíž hlavičkou zprostředkovávám smlouvy o investování do OPF, bude muset být obchodníkem s cennými papíry, nemusí být problém použít ve speciálních případech i třeba deriváty apod. Vůbec ale netuším, jestli moje představa není příliš optimistická, protože normální finanční poradce/zprostředkvatel, který se na investice nespecializuje, nebude nikdy nic takového řešit…

  U Vaší společnosti by ovšem nebyl problém, který se v tom skrývá, se zaplacením takového zprostředkování, protože u Vás je, pokud vím, částečně placené poradenství. Když jsem mluvil s panem Kožúškem o certifikátech, dozvěděl jsem se, že tam vzhledem k nízkým poplatkům, není prostor pro provize.

  Odpovědět

 • Marek

  22 března, 2007

  Pane Boučku, to by byl konec firmy, „pod jejíž hlavičkou zprostředkováváte“. Ale ta možnost bude (ona už je), jen byste musel změnit tu hlavičku:-))) Zajímalo by mne, zda je v souladu s legislativou celý název firmy, „pod jejíž hlavičkou zprostředkováváte“. Nebo radíte? Co na to MiFID?

  Odpovědět

 • Jan Valachovič

  22 března, 2007

  Zkuste obchodní rejstřík 😉 problém neexistuje……

  Odpovědět

 • Marek

  22 března, 2007

  Cca před dvěma lety se prvně diskutovalo o poradenství vs. zprostředkování. Výsledek je ten, že je to šumafuk? Zprostředkovatel může mít v názvu Finanční poradenství? Pak by to zasloužilo oprášit.

  Odpovědět

 • Jan Valachovič

  22 března, 2007

  Nejdřív zkuste ten rejstřík….
  A je to plně ekvivalentní s tím jestli může mít zprostředkovatel na vizitce poradce, není to zakázáno a tak to tak valná většina má.

  Odpovědět

 • Marek

  22 března, 2007

  Co na to pan Zachrdla?

  Odpovědět

 • :-)

  22 března, 2007

  A Jan Tleskač ?

  Odpovědět

 • Anonym

  22 března, 2007

  a Venclovský?

  Odpovědět

 • Marek

  22 března, 2007

  A pan Zachrdla?

 • Pavel Zachrdla

  22 března, 2007

  Máte-li nějaký konkrétní dotaz, napište mi na zachrdla@triman.cz. Na veřejnosti komunikuji jen pokud sám mám pocit, že mám co říci ;-).

 • Marek

  22 března, 2007

  Zprostředkovatel může mít v názvu Finanční poradenství?

 • Martin Bouček

  23 března, 2007

  Marku, už jednou v diskusi odpověď zazněla: nezákonné to není. Co není zakázáno, je dovoleno.

  Jinak u té diskuse jsem „byl“ také. Myslím, že investiční zprostředkovatel by neměl mít na vizitce finanční poradenství. Ale myslím, že valná většina podniká na ŽL (nejlépe 2 – na zprostředkování a poradenství), nejen na licenci od KCP/ČNB (pokud si to dobře pamatuji, tak jako registrovaný investiční zprostředkovatel nepotřebujete mít na zprostředkování INVESTIC ŽL, stačí ta registrace).

 • Anonym

  23 března, 2007

  …myslím že nebyl dotaz na vizitky ale na název velké firmy. Možná nejde o to, jestli je to zákonné, ale jestli je to dle názoru pt. diskutujících zcela v pořádku.Názor pana Zachrdly by mne velmi zajímal (či jeho vysvětlení proč k tématu již nemá co říci… dříve měl). že by zde zvítězila autocenzura a servilnost? 🙂

 • Roman

  23 března, 2007

  Oficielně v názvu dle obch.rejstříku „finanční poradenství“ není (bylo někdy?), v praxi (na vizitkách, v článcích, v doméně, viz http://www.fincentrumfp.cz) stále je. Možná probíhá změna. Proč to mlžení místo odpovědi?

 • Jan Valachovič

  23 března, 2007

  To není žádné mlžení. Pokud chci do něčeho štourat, je dobré si zjistit základní
  fakta….. A pokud to tazatel (a to ještě anonymní – FUJ:-) nedokáže není důvodů se tomuto věnovat nějak více.
  A když vás FCTR tak zajímá (či leží v žaludku), projděte si weby konkurence a to poradenství vás přes monitor přímo umlátí.

 • Anonym

  23 března, 2007

  ??? http://www.ovb.cz, http://www.bcas.cz... ??? nic mne neumlátilo:-) připojuji se, dotaz stále stejný, neberte ho osobně – je ok používat FP v názvu firmy?

 • Anonym

  23 března, 2007

  …respective připojovat FP „neoficiálně“ k logu?

 • Jan Valachovič

  23 března, 2007

  Na anonym odpovídat nemohu….
  Já tu odpovím a budou mě pak bombardovat, že podporuji takovoudle krajně nefér diskuzi, ne opravdu nemohu 🙂
  (bojim, bojim)

 • Martin Bouček

  23 března, 2007

  Poslyšte, pane Anonyme, v diskusích na investujeme.cz každý z nás vystupuje svým jménem. To, že s Vámi komunikujeme, je vlastně proti tomuto nepsanému pravidlu. Pan Zachrdla Vám nabídl emailovou komunikaci, bude-li na co odpovídat. Stejně tak můžete napsat na redakci ke mně.

  Pochopte prosím situaci, chceme-li, aby prezentované názory měly úroveň, není možné diskutovat v nerovných podmínkách. (Diskutující svým vlastním jménem, který vlatně riskuje pověst, naproti tomu anonym, co neriskuje nic, tudíž často bez zábran.)

  Z tohoto hlediska zde má místo cenzura (mou osobou prováděná), ne autocenzura či servilnost. Přeji pěkný den.

 • Martin Bouček

  22 března, 2007

  Marku, neberte to prosím jako úhybný manévr, ale já Vám nerozumím. Já v tuto chvíli nepracuji exklusivně pro žádnou poradenskou společnost. Nicméně chápu, že s registrací mohu navázat spolupráci s nějakou z firem, která by třeba byla zároveň obchodníkem s cennými papíry již nyní.
  Jinak já osobně se před klienty netajím, že moje práce spočívá jednak v poradenství (případně ve vytvoření finančního plánu) a jednak ve zprostředkování příslušných smluv. Živnostenské listy mám na obě dvě možnosti.

  Odpovědět

 • L. Konečný

  24 března, 2007

  Jesli nedostanete za doporučení koupit : certifikát , fond , akcie , žádné provize , až bude euro a žádná koruna 2013 , změňte firmu a založte si nějakou Správu Jmění v Praze. Jednu jen pro milionáře a druhou pro průměrně vydělávající lidi. 6% roční růst kapitálu klientů nechte bez provize klientum celý a z růstu kapitálu nad 6% ročně si vezměte 1/4 , tak jako dělal kdysi dávno Warren Buffett s jeho komanditními společnostmi. No a já budu s Vámi dálkově spolupracovat za pár stovek euro měsíčně online , protože budu bydlet ve Španělsku od 2010. Já mám na to oprávnění : jsem za 2 roky 200% v plus s akcií Volkswagen a za další 2 roky budu 200% v plus s akcií Daimler.

  Odpovědět