CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Jan Traxler

24. 01. 2008

29 komentářů

Komodity

 


 

Ačkoliv si to mnohdy ani neuvědomujeme, s komoditami se setkáváme dennodenně, například když pijeme kávu, jíme chleba, nebo tankujeme benzín. Každou chvíli si posteskneme, jak nám zdražují rohlíky, elektřinu, plyn… Proto je až zarážející, jak málo lidí dovede na růstu cen zároveň profitovat.

Skutečně velmi málo drobných investorů zahrnuje do svého portfolia komodity. Přitom jejich význam při diverzifikaci by neměl být přehlížen. Vývoj cen komodit není tržně závislý ani na akciích, ani na dluhopisech. A tak šlo třeba v letech 2000 až 2002, v době pádu akcií, dosahovat na komoditách poměrně slušných výsledků.

Na druhou stranu komodity jsou ještě volatilnější než akcie, jejich ceny velmi kolísají. Takže komodity by určitě neměly tvořit většinu portfolia, ale pouze menší část dynamické složky. V úvodním článku jsem uváděl, že doporučuji do komodit zainvestovat 15-20% portfolia.

Struktura komodit v portfoliu
Komodity, to jsou v podstatě veškeré suroviny. Často se dělí na čtyři základní sektory: paliva, drahé kovy, průmyslové kovy a zemědělské produkty. Vývoj každého sektoru je relativně nezávislý na ostatních. Proto je důležité také v rámci komodit rovnoměrně strukturovat portfolio (připomínám, že je řeč o pasivně spravovaném dlouhodobém dynamickém portfoliu) mezi všechny čtyři sektory. Osobně mírně převažuji sektory paliva a zemědělské produkty.

Komoditní investiční instrumenty
V minulém století nebyly komoditní trhy běžným investorům příliš přístupné. Avšak dnes je svět investičních instrumentů tak rozsáhlý, že v něm každý může najít vhodný nástroj, jak participovat na vývoji cen nejdůležitějších surovin.

Nejjednodušší pro správu v portfoliu běžného investora jsou takříkajíc komoditní akciové fondy – neboli podílové fondy (či komoditní ETF) investující do akcií firem, které se zabývají těžbou a zpracováním surovin. Tyto firmy zpravidla profitují na rostoucích cenách komodit, respektive na rostoucí poptávce po komoditách, což se projevuje i na cenách jejich akcií.

Jde tedy o nepřímou investici do komodit. A v tom spočívá hlavní problém komoditních fondů. Na cenu komoditních akcií má totiž vliv kromě poptávky po komoditách také mnoho dalších faktorů. To snižuje účinnost komoditních fondů jako nástroje pro diverzifikaci portfolia.

Z tohoto pohledu by bylo vhodnější využít různých indexových či strukturovaných produktů, jejichž cena je odvislá přímo od vývoje podkladového aktiva – komodit. Spektrum je velmi široké a pro nezasvěcené skrývá mnoho nebezpečí.

Rolování futures kontraktů
Komodity se běžně obchodují pomocí termínových kontraktů, tzv. futures. Jde o standardizované kontrakty na nákup/prodej určitého množství komodity v určitém termínu. V kontraktu je přesně specifikována také kvalita komodity a způsob vypořádání obchodu. Obchody se neuzavírají přímo s protistranou, ale s clearingovým centrem. Tak je zaručeno vypořádání obchodu.

Obchodování s futures kontrakty nechme spekulantům. Pro běžné investory je pouze podstatné si uvědomit, jak celý systém funguje. Tedy že komoditu nekupujeme přímo, ale pouze kupujeme termínový kontrakt, který za několik měsíců vyprší, a tak bude dříve nebo později potřeba tento kontrakt vyměnit za jiný a to stále dokola. Tomu se říká rolování kontraktů.

Při investici do indexových a strukturovaných produktů provádí rolování automaticky emitent. Při rolování dochází mnohdy k dodatečným ztrátám, protože ceny kontraktů s pozdějším dodáním bývají zpravidla vyšší. Takové situaci se říká contango. Někdy však nastává i opačná situace, tzv. backwardation, kdy je vyšší cena kontraktu s bližším dodáním. To způsobuje momentální velmi vysoká poptávka po komoditě. Při rolování pak investor profituje z nákupu kontraktu s nižší cenou.

Komoditní indexy
Je-li investor omezen výší svého kapitálu, pak bude pravděpodobně hledat pouze jeden instrument pro investici do komodit. Aby zároveň neriskoval výběrem jedné jediné suroviny, zvolí celý komoditní index. A tady přichází otázka, který index je vhodné zvolit?

Na trhu totiž existuje řada indexů, které mají různé složení. Často se v různých přehledech uvádí GSCI (Goldman Sachs Commodity Index), který konkrétně v tomto případě jako jediný vyloženě nedoporučuji. V jeho složení dosahuje sektor energie 74,4%, a tak by investice byla příliš závislá na ropě a dalších palivech.

Goldman Sachs ale počítá i další subindexy, kde sektor paliv zohledňuje menší měrou. Příznivější složení má subindex s názvem GSCI Light Energy, kde paliva zaujímají pouze 41,4%. Vedle rodiny indexů GSCI se nabízí například indexy CRB, DJ AIG Commodity Index, nebo RICI (Rogers International Commodity Index).

Budoucí vývoj komodit
Troufám si tvrdit, že komodity jsou ještě hůře predikovatelné než akcie. Z dlouhodobého hlediska však většině komodit svítí zelená, zejména v sektoru paliv a zemědělských surovin. Dlouhodobý potenciál růstu mohou navíc krátkodobě podpořit i případné extrémy počasí (hurikány, záplavy, sucho, požáry…). Stejně tak mohou ale sezónní výkyvy poslat některé komodity krátkodobě dolů.

Při pohledu na vývoj posledních let mám strach zejména o kovy. Mám dojem, že některé vyletěly až neúměrně vysoko a při ochlazení světové ekonomiky, a tedy poklesu celosvětové poptávky, by mohly podobně strmě letět dolů. Pokud bych portfolio spravoval aktivně, pak bych kovy na několik let úplně vypustil z hledáčku.

Další díl zde.

Loading

Vstoupit do diskuze 29 komentářů

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Michal Kára

  9 května, 2007

  As kovy: To myslite i drahe kovy – zlato?

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  9 května, 2007

  Ne, pouze prumyslove kovy.

  Odpovědět

 • J. Novák

  9 května, 2007

  Domnivam se , ze futures neni mozno prodat nebo koupit behem lhuty platnosti , ale jen posledni den platnosti. Je to tak , nebo jinak ?

  Odpovědět

 • Milan Bobek

  9 května, 2007

  Ano, je to jinak.
  Futures kontrakt na komoditu můžete koupit „kdykoliv“ a také „kdykoliv“ prodat během lhůty platnosti. Třeba i několikrát během jednoho jediného dne…

  Odpovědět

 • Mario

  9 května, 2007

  Většinu komoditních indexů nedoporučuji držet dlouhodobě, neboť u nich dochází ke změně emisního poměru, a tudíž i ztrátě na hodnotě indexu. Stačí si srovnat některý z Vámi uváděných indexů s podkladovým aktivem. Např. na stránkách onvisty.

  Korelace vývoje cen komoditních společností s vlastními komoditami je velká. Sám jsem jednu dobu uvažoval nad koupí společnosti KGHM místo mědi. Porovnání obou grafů je velmi poučné.

  Ještě bych chtěl na tomto místě upozornit, že velmi nebezpečná je zde měna dolaru, ve které se komodity většinou oceňují. Dnes máme dolar na historicky nejnižší úrovni a je otázka jak to bude dále. Třeba se to nezdá, ale porovnejte si například certifikát na ropu Brent a ceny ropy Brent. Nebudete věřit vlatním očím! Jak se zdála investice loni zajímavá, dnes byste mluvili jinak:-).

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  9 května, 2007

  Když nemáte velký kapitál, tak je celý komoditní index určitě zajímavou variantou. Neříkám, že je to vhodná volba pro každého. 😉

  Korelace tu samozřejmě je. A je vysoká především nyní – v době, kdy rostou celosvětově akcie i komodity. Zrovna u mědi si myslím, že bude vysoká i v době stagnace či poklesu akciových trhů. Ale u takové ropy bych čekal v budoucnu odlišný vývoj. Je to samozřejmě věcí názoru. 😉

  K tomu dolaru bohužel není co dodat. Snad jen to, že existují měnově zajištěné certifikáty do eura a dokonce i komoditní fondy do české koruny. A pak, z dlouhodobého hlediska bych se dolaru nebál. Ale opět je to věcí názoru. 😉

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  9 května, 2007

  P.S. Jinak jsem moc rád, že sem píšete své postřehy a doplňujete články o další důležité aspekty. Pokračujte v tom. Díky. 😉

  Odpovědět

 • Martin Douša

  9 května, 2007

  Kde bych to porovnání mohl najít? (certifikátu a ceny ropy?) Díky

  Odpovědět

 • Mario

  10 května, 2007

  Ehm. Já to hledal na Bloombergu, ale pochybuju, že ho máte doma:-))

  Odpovědět

 • Martin Douša

  10 května, 2007

  Nemám a ani nevím o co jde, můžete mi to popsat, či poslat? 🙂

  Odpovědět

 • Mario

  10 května, 2007

  Je to placený informační systém. (desítky tisíc měsíčně)
  Má ho většina obchodníků s cennými papíry a pak movitější fyzické osoby, které obchodují téměř profesionálně.

  Odpovědět

 • Anonym

  13 května, 2007

  http://www.zertifikatejournal.cz

  Odpovědět

 • Anonym

  13 května, 2007

  Zde jsou tedy pouze certifikáty k obchodování?

  Odpovědět

 • dědek

  11 května, 2007

  Koukám, že se konečně na vašich stránkách někdo zmínil o komoditním byznysu. Poslední dobou tento obor nabírá na popularitě a drobných spekulantů nám tu utěšeně přibývá, což je jenom dobře. Průkopníkem v tomto ohledu tu byl jistě pan Tomáš Řepík s jeho webem komodity.cz a v neposlední době je tu raketový nárůst webu financnik.cz, kde se jedná o obrovskou komunitu začínajících, pokročilích i full time traderů neboli spekulantů.
  Možná v článku mohlo zaznít, že v komoditách lze spekulovat pozičně nebo formou daytradingu, kterou například preferuji já a po mém zaměstnání si rád v pohodlí domova u svého PC přivydělám pár $$$. Specializuji se na index e-mini Russel 2000, který obchoduji přes Interactive Brokers, přes jejich online platformu a sám si zadávám vstupní i výstupní příkazy. Dnes si lze otevřít účet i IB od $5000. Na poziční obchody bych preferoval společnost PFG, pro opce (pozičně i intraday pro akciové tituly) bych jednoznačně preferoval elitní společnost Thinkorswim. Každopádně se někdy musím usmívat nad snahou investovat do podílových fondů, akciových titulů, přitom komoditní spekulace nabízejí velmi slušnou formu výdělku při minimálním riziku a velmi dobrém money-managementu a dodržování své obchodní strategie, ale člověk musí chtít sám na sobě pracovat, aby se dostal do fáze, kdy to chce dělat na full time. Znám tradery, kteří věnují daytradingu i 2,5 hodiny denně a jsou velmi spokojeni.
  Omlouvám se za případné pravopisné hrubky, ale píši to v rychlosti musím se zase věnovat něčemu jinému, každopádně dobře, že podobný článek se tu objevil, kdo se chce více dozvědět o možnostech komoditního byznysu asi bych ze svého nezaujatého pohledu klidně doporučil financnika.cz, kde máte vše v českém jazyce.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  11 května, 2007

  Jako autor článku bych chtěl pouze říct, že jsem se o komoditách nezmiňoval jako o byznysu (daytrading futures kontraktů), ale jako o důležité součásti portfolia dlouhodobých investic. Článek neměl nabádat nikoho ke spekulacím s komoditami.

  Odpovědět

 • Dědek

  11 května, 2007

  to Traxler: samozřejmě rozumím a chápu, že článek jde touto cestou. Když jsem cca před 1/2 rokem zaregistroval tento web, očekával jsem tu i debaty a články i na téma na poli spekulací v komoditním byznysu, ale asi chápu, že tento web je především zaměřen pro investory (velké, střední nebo drobné), kteří si nechávají část svých výdělků spravovat od finančních poradců, což bohužel není moje parketa, protože si rád rozhoduji já sám jakým způsobem svoje volné prostředky budu investovat a komoditní spekulace při vší úctě k výnosům v podílových fondech, akciích a dalších finančních instrumentům se s výnosy v komoditách nedají srovnat. Samozřejmě na druhou stranu připouštím, že člověk musí do takového stádia a rozhodnutí dojít sám, že se začne sám aktivně zajímat, jak si vydělat peníze sám a nenechává to na druhých, ale od toho jsou tu právě finanční poradci. Ne každý má touhu sám hledat a spravovat si investice a ani to není jeho zájmem, ale rád by někam bezpečnou cestou investoval své volné prostředky. To beru a respektuji a proto chodím a čtu a diskutuji a píši příspěvky především na tyto speciální weby zaměřující se na spekulace v komoditách. Ale jinak si sem čas od času zajdu přečíst zajímavé a mnohdy inspirující články:-))
  Přeji vám mnoho úspěhců
  T.H.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  11 května, 2007

  Myslim, ze se v jadru divame na vec velmi podobne, pouze kazdy stojime na jinem brehu reky. Komoditni byznys, stejne jako jakekoliv jine podnikani, by mel kratkodobe vydelavat daleko vic nez pasivni parkovani (=dlouhodobe investovani) penez. Jenze podnikani vyzaduje cas a energii cloveka. A je otazkou, zda se tento vyssi vynos oproti dlouhodobemu investovani podnikateli (traderovi) vyplati. Nemluve o tom, ze vetsina podnikatelskych projektu (stejne tak i obchodnich systemu) kratce po startu zkrachuje. Takze krome casu a energie zde mame take daleko vyssi riziko neuspechu. Rika se, ze kdo ma vytrvalost, tak casem uspeje. A ja tomu verim. Ale kazdy si musi sam odpovedet, zda mu stoji za to, takovou cestu podstupovat.

  Vetsina lidi skutecne nechce spravou penez travit cas a radsi si za to zaplati odborniky. Zvlaste ti, kteri treba uz nejaky byznys maji, dobre jim funguje, a tak chteji pouze cast kapitalu presunout z firmy do investic.

  Kdyz rozjizdite byznys (i ten komoditni) a dari se Vam, tak muzete dosahovat vynosu i v radu stovek procent. A nebo take spadnout do pekne velkeho minusu. Ale cim vetsi kolos ridite, tim se procentualni zisky snizuji a casem Vam ani daytrading komodit nebude schopen vydelavat vic jak dlouhodoba investice.

  Casto mi to prijde, ze traderi silne kritizuji dlouhodobe investice a vsechny financni poradce a kazdeho, kdo doporucuje fondy apod. Ale ja trading povazuji za podnikani a to podle me nejde vubec s investovanim srovnavat. To je jako kdyby za mnou nekdo prisel: „Mam milion korun. Mam ho investovat do fondu, nebo mam zacit podnikat? Co je vyhodnejsi?“ Jak rikam, to proste podle me nejde srovnavat. Nekdo rad podnika a nekdo chce investovat. A nekdo dela oboji. 😉

  I ja Vam preji mnoho uspechu. 😉

  Odpovědět

 • Dědek

  12 května, 2007

  Ano naprosto s vaším příspěvkem souhlasím, nakonec jsem to zmínil i v předešlém příspěvku, že chápu, že jsou lidé, kteří chtějí své prostředky pouze investovat a nemají ambice je dále aktivně obhospodařovat a obrátí se na profesionálního poradce. Nebojte se i tradeři diverzifikují. Daytrading je náročný velmi na čas a časem i já své aktivity přesunu do pozičního tradingu, klidných komoditních spredů a opcí.
  Samozřejmě každý trader upravuje s vývojem času svoji obchodní strategii podle toho jak se vyvíjí trhy. To je samozřejmě přirozené.

  S pozdravem
  T.H.

  Odpovědět

 • Mario

  11 května, 2007

  To myslíte vážně?? Při minimálním riziku?
  Trochu objektivnější přístup by neškodil! Jsou to vysoce spekulativní nástroje s vysokým rizikem.
  Já sedím na trhu 10 hodin denně, jelikož to dělám profesionálně, ale troufat si tvrdit, že stačí 2,5 hodiny denně? Škoda slov.

  Odpovědět

 • Dědek

  11 května, 2007

  to Mario: Ono hodně záleží na trhu jaký obchodujete, jakou máte obchodní strategii, jaké časové období při daytradingu obchodujete. Někdo obchoduje od otevření trhů do oběda, někdo spekuluje pouze na posledních 2 obchodních hodinách. Někdo obchoduje pouze s trendem, někdo protitrendově, někdo je zaměřen na swingové obchodování, další preferuje scalping, někdo tyto metody používá provázaně. Co si budeme povídat komoditní byznys není o obchodování s jedním kontraktem, ale o více kontraktech („multikontrakty“). S dobrým position-sizingem a money-managementem lze obchodovat bez problémů klidně i 2,5hod. Trading je velmi specifický druh byznysu a přístupů a možností jak obchodovat je celá řada, ale to jistě víte, když se tím živíte. Jenom pro zajímavost já osobne obchoduji 4hodiny denně, ale nejedu na full time, což mám v plánu pokud to půjde dobře do 1 roku.
  Byl jsem na semináři jednoho amerického tradera, který se věnuje především opčnímu byznysu a denně tomu věnuje cca 10-15min aby si zadal do svého portfolia vybrané opce na dané akciové tituly nebo si pouze zkontroluje jak se mu opce vyvíjí a po zbytek dne má volno. Proto, že se u toho dost nudil začal se věnovat i daytradingu a vymýšlí různé automatizované systémy (AOS), a veškeré takto vydělané peníze díky AOS dává na charitu. To má něco do sebe, co říkáte? :-))

  Odpovědět

 • Mario

  11 května, 2007

  Jak jednoduché, že?
  A kolik ten seminář stál? Předpokládám, že i vstupné šlo na charitu:-))

  Odpovědět

 • Dědek

  12 května, 2007

  Dobrý den pane Mario,
  vy jste na tom semináři byl? Ano skutečně část výtěžku z třídenního semináře šla na charitu, kde byl předán šek ředitelce z Kapky naděje. Kolik stál třídenní kurz? Je to pro vás podstatné? Pokud ano tak pro ty co využili připojení s notebookem + oběd a občerstvení po celý den 15.000,-Kč, pro ty co neměli notebook 12.000,- Kč s DPH. Snad se vám po této informaci bude klidněji dnes spát:-))
  Každopáně díky za vaši reakci a přeji vám mnoho úspěchů ve vašem byznysu.
  S pozdravem
  T.H.

  Odpovědět

 • Jiří Starý

  12 května, 2007

  Výborně, čekal jsem kdy se tu objeví někdo od finančníka s jejich 2,5 hodinovým easy byznysem 🙂

  Tradingem se živím, vím dobře, co to obnáší, takže marketingové oblbování začátečníků ze strany financnik.cz do komodit, opcí, daytradingu považuji minimálně za neetické.

  Ještě smutnější je, že po této jejich masáži se nadšení začátečníci bez zkušeností s pomalejšími instrumenty, bez zvládnuté psychologie a řízení peněz vrhají do obchodování pákových instrumentů s účty 5k USD. Bohužel si to většina uvědomí až nad vyčištěným účtem.

  Odpovědět

 • Mario

  12 května, 2007

  Ano, znám několik jedinců i jejich jepičí život na trhu komodit. Proto se mi nelíbí takovýto příspěvek, který může svádět, že opce a komodity, popř. futures jsou „piece of cake“….
  To je POUZE pro zkušené investory, ostřílené korekcemi, extrémními růsty a případně velkými ztrátami a zisky.

  Odpovědět

 • Dědek

  13 května, 2007

  Dobrý den,
  ano máte pravdu není to pro každého a obecně platí, čím více dáte vstupního kapitálu do tohoto byznysu tím lépe. Sám jsem 2 roky pouze sháněl informace, budoval si svoji obchodní strategii, backtestoval, papertradoval a pak jsem se do něčeho pustil. Nebyl jsem samozřejmě vyjímkou a první live obchody silně ovlivnila psychika a papírové výsledky byly najednou ty tam. Postupně jsem si začal anylyzovat, kde dělám chyby dostal jsem se zpět na nulu a teď už jsem v zisku, ale chce to na sobě pracovat a trávit desítky, stovky hodin u obrazovky monitoru.
  Ano znám osobně oba pány z Finančníka a měl jsem možnost si osobně vyslechnout jakým způsobem obchodují 2,5hod. denně. Je to jenom marketing nebo pravda? Asi uznáte, že tohle vám asi já nezodpovím. Na jejich webu i seminářích každou chvilku zaznívá, že tento byznys je v zásadě na pochopení jednoduchý, nikoliv však snadný a vyžaduje spoustu usilí, energie, samostudia i placených seminářů než se někam posunete s tím mi dáte za pravdu. Ano z osobních setkání znám docela dost lidí, kteří své účty dostaly do stavu, že měly pouze a margin a broker už jim nepovolil dále obchodovat, znám tradery, kteří díky money-managamentu pokud jim účet spadne pod nějakou % úroveň přestávají obchodovat live a přechází na paper, doplní prostředky a poučeni jdou znovu do trhů. Ale za 3 roky co tento byznys znám jsem se nepotkal s jediným traderem, který by svůj účet totálně zrušil nebo přišel o všechno své jmění.
  Pokud budete mít klidnější spaní nejsem žádným cíleným propagátorem Finančníka a rozhodně čerpám informace i ze zahraničních webů. Ale zřejmě i vy tam chodíte, když tyto informace víte. Zajímavé:-)) Finančník je z mého pohledu poze alternativou, kde a jakým způsobem sehnat informace o tomto byznysu. Proto bych byl rád, abych touto cestou nebyl jakkoliv s tímto webem spojován, pouze jsem ho v diskuzi zmínil jako jeden z možných informačních zdrojů.
  Přesně z tohoto důvodu se nechci pouštět do další diskuze, protože teď se tu budeme přít a dávat rozumy, kdo jak to vidí, a nakonec to skončí vzájemný napadáním, což obecně bývá problém každé internetové diskuze. Tohle je na tomto webu poslední můj příspěvek, protože bychom se dostaly do začarovaného kruhu. Původně jsem komentoval článek pana Traxlera, své názory jsme si vyjasnili ve dvou diskuzních příspěvcích a tím pro mě tato diskuze končí. Jinak sem budu samozřejmě rád chdit číst zajímavé články.

  Odpovědět

 • Jiří Starý

  13 května, 2007

  Nebojte, přít se s vámi jistě nebudu, pouze na vysvětlenou – ano, máte pravdu, monitoruji mnoho zdrojů a přispívám na naše i zahr. fóra. Proto jsem chodil i na finančníka na fórum, do doby než jsem se v příspěvcích pozastavil nad nesrovnalostmi mezi jejich „marketingovou masírkou“ a realitou z pohledu 7 let FT zkušeností na trhu (a rozhodně ne neúspěšných).

  Nejdříve jsem byl označen za agenta p. Řepíka (znám jméno i jeho web, ale nikdy jsem ho neviděl ani neslyšel). A schválně, co myslíte, prošly mé další příspěvky psané výhradně faktograficky, cenzurou ?

  Docela překvapující u tak jimi široce deklarované podpory komunity traderů, že. Podle příspěvků na jiných fórech nejsem sám, kdo se pozastavil nad stylem a dost často i kvalitou těmito pány předkládaných informací. Bez ohledu na to jestli jsou placená či zdarma.

  Též to považuji za svůj poslední příspěvek zde.
  Hodně štěstí v tradingu

  Odpovědět

 • Jan Jakubec

  16 května, 2007

  Jako bych četl finančníka, ty samé poučky.

  Odpovědět

 • P. Hrivnák

  18 května, 2007

  Taky mi to náramně připomíná financnik.cz, pánové Podhajský, Nesnídal se věnujou tradingu max. 3 roky, vystupují jako guru, pořádaj semináře a vykládaj nováčkům, že komodity a e-mini jsou pro ně nejvhodnější :-))
  Jako zadní vrátka vždycky přidaj něco o psychologii o které začátečník i když bude papertradovat 2 roky nemůže mít ani páru.
  Nechápu, že na to tolik lidí skočí, když nic jinýho tak si alespoň zjistim, kdo mi to tlačí do hlavy.

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  14 května, 2007

  Dobrý den.
  Rád bych se v praxi zeptal, jak přesně funguje diskont (resp. cena diskont certifikátu) krátce před splatností.
  Mám na mysli situaci, kdy do splatnosti zbývají 1-2 měsíce a cena podkladového aktiva již VYSOCE přesahuje CAP.
  Moje očekávání bylo, že v této situaci již diskont přestane hrát jakoukoliv roli a kurs certifikátu se bude rovnat CAPu. Nicméně tomu tak není, cena je stále, i když nijak markantně, pod CAPem a dokonce i nepatrně oslabila.
  Ještě bych doplnil, že CAP není vyjádřen v eurech, nýbrž v korunách, přičemž koruna posiluje, což onen mírný pokles nikterak nevysvětluje, spíš naopak.
  Děkuji za případné osvětlení.

  Odpovědět