CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 01. 2024

0 komentářů

Komentář: Malé americké banky mění svůj byznys model. Bude to stačit?

 

Malé banky jsou v USA definovány jako banky, které se hodnotou svých aktiv neřadí mezi TOP 25 amerických bank. V ekonomice USA plní kritickou úlohu regionálních bank podporujících malé a střední podnikání a poskytujících spotřebitelské úvěry lokální populaci. Tyto malé banky například vlastní 67 % všech hypoték a půjček poskytnutých na komerční nemovitosti a obecně vlastní celkem 38 % všech poskytnutých amerických půjček.

Loading 

V období kovidové pandemie byly tyto banky zaplaveny vklady svých zákazníků. Protože růst půjček a hypoték byl ve stejné době anemický, investovaly tuto hotovost převážně do bondů, obecně považovaných za poměrně spolehlivý finanční instrument. Více než 300 těchto bank takto zaparkovalo více než polovinu svých aktiv a 100 z nich až kolem 75 %. V průměru však podíl bondů na aktivech všech amerických bank dosahuje pouze kolem 20 %.

Tento model se v době levných peněz jevil jako samozřejmý krok, ale cena nakoupených bondů začala klesat poté, co FED zahájil v roce 2022 zvyšování úrokových sazeb a seriózní odhady hovoří o ztrátách malých bank dosahujících dnes až 75 miliard dolarů. Čistý zisk u malých regionálních a komunálních bank poklesl ve 3. čtvrtletí 2023 o 20 až 93 procent a mnohé z nich jsou nyní nuceny rekapitalizovat nebo hledat jiná řešení. Tři větší regionální banky již na jaře 2023 zbankrotovaly.

Malé komunální a regionální banky v USA nyní za pochodu mění svůj model byznysu tak, aby odpovídal očekávanému delšímu období zvýšených úrokových sazeb. Na tom, zda a jak se jim tento manévr podaří, závisí budoucnost malého a regionálního podnikání i mnoha nadějných start-upů. Jsou často jejich prvním a nejdostupnějším zdrojem kapitálu a v místních podmínkách se jak tyto banky, tak jejich zákazníci velmi dobře znají.

Na tom, zda a jak se jim tento manévr podaří, tedy vlastně závisí nejbližší budoucnost celého významného privátního sektoru americké ekonomiky, jehož podíl na americkém HDP činil v posledních 20 letech až 40 % a reprezentoval hodnotu biliónů dolarů.

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 17 let

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Bitcoin ukončil týden na vyšší úrovni po silném přílivu do spotových ETF

Bitcoin zakončil minulý týden o 3 % výše po silném přílivu peněz do amerických spotových bitcoinových ETF. V úterý došlo k celkovému přílivu 887 milionů USD do amerických spotových bitcoinových ETF, což byl druhý nejvyšší den zaznamenaný od jejich spuštění. V čele stál FBTC společnosti Fidelity s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 06. 2024

Koupit a včas prodat? Tři “nafouknutné” akcie pro krátkodobé investice

Na trhu se objevují různé investiční možnosti, mohou to být stabilní pevně zakořeněné společnosti, nové startupy nebo také akcie, které jsou spíše krátkodobou záležitostí. Zaměřili jsme se na tři klíčové akcie, které by investoři mohli v krátkodobém horizontu prodat, aby se vyhnuli možným ztrátám. Konkrétně se jedná […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *