CZK/€ 24.350 +0,25%

CZK/$ 22.389 +0,79%

CZK/£ 28.298 +0,62%

CZK/CHF 25.551 +0,56%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 09. 2023

0 komentářů

Komentář: Jsou investice do ESG objektivně a chladně vykalkulovaným krokem?

 

Globální environmentální hnutí zaměřené proti hrozící klimatické změně vyvolalo v život nový fenomén. Investiční bankéři začali ve velkém zakládat nové ESG investiční fondy a investování do těchto fondů vypadá v dnešní době jako téměř jistá věc. Vždyť vlády téměř všech zemí se předhánějí ve svém úsilí finančně podporovat a daňově zvýhodňovat ESG podnikání.

Loading 

Soukromé i veřejně vlastněné firmy rychle vyhlašují své vědecky měřitelné cíle environmentálního přístupu k podnikání. FOMO (fear of missing out) se zdá být při investování do ESG aktivit všudypřítomné. Jde však o investiční vlnu založenou na reálné tržní poptávce nebo nesenou pouhým ideologickým zanícením?

To už není zdaleka tak jasné. Ideologické vzplanutí pro spravedlivou a dobrou věc vždy s sebou nese ohromné finanční náklady. Jistý indický politik se kdysi vyjádřil v tom smyslu, že to, aby Mahatma Gándhí žil chudě, stojí spoustu peněz. Budou je vlády a firmy mít pro ESG aktivity k dispozici?

Velká Británie nedávno posunula zákaz prodeje aut se spalovacími motory z roku 2030 na rok 2035. Energie z Velké Británie bude zřejmě v nadcházející zimní sezóně levnější než energie vyprodukovaná v Evropské Unii a Británie ji hodlá do EU vyvážet. K její výrobě budou použita fosilní paliva.

Brazilský prezident se nechal slyšet, že náklady na transformaci energetických zdrojů rozvojových zemí směrem k obnovitelným zdrojům by měly hradit vyspělé západní ekonomiky. Ty se však potýkají se svými vlastními velkými strukturálními problémy, Německem počínaje a USA konče. Právě v USA oznámilo několik investičních firem spravujících privátní kapitál, že zruší asi 20 ESG investičních fondů. Mezi nimi i Black Rock a State Street.

Neviditelná ruka trhu Adama Smithe působí, i když se na ni zapomíná. Jsou investice do ESG objektivně a chladně vykalkulovaným krokem s akceptovatelnou mírou rizika, jsou skutečně činěny na základě existující poptávky, nebo jde pouze o na ideologii, byť bohulibé, založenou investiční vlnu živenou FOMO fenoménem, bez ukotvení v ekonomické poptávce zajišťující návratnost a výnosnost investic?

REKLAMA

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 17 let

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Příští rok přinese všem dohodářům řadu výhod. Co to ale znamená pro zaměstnavatele?

Letos na podzim byla vydaná dlouho projednávaná novela zákoníku práce, která vstoupila od 1.října 2023 v platnost. Pro zaměstnavatele to znamená řadu změn, zejména pokud mají uzavřené pracovní smlouvy se svými zaměstnanci na DPP a DPČ. Znamená to konec dohodářů, anebo k tomu budou zaměstnavatelé přistupovat sportovně?

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *