CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

Text: Daniel Kuchta

24. 01. 2008

2 komentáře

Kdy budou akcie opět zajímavou investiční příležitostí?

 


 

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Svět se rozdělil na optimisty a pesimisty. A oba tábory si, jak se zdá, tvrdě stojí za svým. Optimistické verze tvrdí, že současná situace bude trvat maximálně do konce prvního čtvrtletí, pak se situace začne stabilizovat. Dopady recese, pokud vůbec můžeme mluvit o recesi, by podle optimistů neměly mít až tak zničující vliv na ekonomiku a běžné lidi, jako tomu bývalo v minulosti.

Nepoučitelní optimisté
Nejčastěji používaným argumentem je to že, jak to shrnul pan Add van Tiggelen, Equity Strategist z ING Investment Management, "žijeme díky strukturálnímu rozvoji v úplně jiném světě. V uplynulých deseti letech jsme viděli nebývalý vliv technologické revoluce, výrazný růst rozvíjejících se ekonomik a velké změny v demografickém složení vyspělých zemí."

Mnoho pesimizmu pak vytváří na trzích zbytečný chaos, který ale rozumní, pokrokově myslící investoři mohou využít ve svůj prospěch a pomalu ale jistě začít investovat do zajímavě ohodnocených akcií prakticky na všech vyspělých trzích. Podle optimistů by to mohlo vypadat tak, že je dnes prakticky nejlepší doba pro investování, protože můžeme investovat s výhledem zajímavých výnosů na trzích, které skýtají mnohem menší riziko, než jsou silně vydělávající rozvíjející se země. Tyto úvahy mají svou logiku a je tu vždy určitá šance, že se nakonec vyplní.

Problémem optimistických odhadů je ale skutečnost, že "nová doba, změny v chování investorů apod." zde byly i v dobách před největšími krachy na burzách v minulosti. A nikdy to nakonec nepomohlo tomu, že došlo k výrazným a dlouhodobým propadů, z nichž se trhy vzpamatovávaly velmi dlouho.

To, že nelze házet všechny akcie z určitého sektoru do jednoho pytle, dokazují také výsledky banky JP Morgan, která po reportu svých výsledků ve středu posílila téměř o šest procent. Stěží se však dá mluvit o nějakém zvratu v celém sektoru a akcie bank, i když už pořádně "odklesané" ještě pravděpodobně nemají to nejhorší za sebou. Jak dlouho nakonec bude těžit zmiňovaná banka z toho, že její výsledky překvapily celý trh?

REKLAMA

Pesimisté jsou na koni
Vodou na mlýn pesimistickým předpovědím je stále přetrvávající riziko dalšího propadu bankovního sektoru v USA a reálná šance nadcházející recese. Problémem bank v USA (a v konečném důsledku nejen v USA) je riziko vzrůstajících problému s běžnými, prime hypotékami. Vyšší úroky a další pokles cen nemovitostí, který podle všeho ještě zdaleka není u konce, totiž může mít negativní vliv také na běžné, nerizikové klienty s dobrou úvěrovou minulostí. I u nich totiž rapidní zvýšení nákladů, které není kompenzováno růstem ceny nemovitosti, znamená velkou pravděpodobnost vyskytnutí se nesnází. V poslední době i u prime hypoték rychle roste množství nesplácených úvěrů. Do problémů se tak mohou dostat další banky a společnosti poskytující hypotéky.

Bublina na nemovitostním trhu, která v předchozích letech překonala udržitelnou mez, praskla a začíná mít neblahý vliv na celou ekonomiku, nejen na banky poskytující hypotéky. Začíná se to projevovat na výrazně se snižujících maloobchodních tržbách a trhu práce, což jasně indikuje přicházející recesi.

A krize v nemovitostním sektoru podle všeho ještě zdaleka není zažehnána. Včerejší údaje o vydaných stavebních povoleních a nově stavěných domech vyzněly hodně negativně a opět srazily akciové trhy do záporných hodnot.

Jedním z řešení, o němž se mluví jako o samozřejmosti, která by měla bankovnímu sektoru pomoci, je snižování úroků. I to by ale podle posledních zpráv mohlo být ohroženo zvyšující se inflací, která díky drahé energii a potravinám do budoucna hrozí. Predikce dalšího vývoje je tím pádem prakticky nemožná. Rychlého zlepšení situace se ale tak brzo nedočkáme.

REKLAMA

Domácí burza na kolenou
Všechny špatnost jakoby se ještě několikanásobně přenášely na domácí burzu. Současná situace na první pohled vypadá tak, že se nevyplatí investovat do ničeho. Investoři podléhají všeobecně špatné náladě na zahraničních trzích a prakticky jediným ukazatelem, podle něhož se dá předpovídat dění na pražské burze, jsou výsledky na amerických trzích z předchozího dne. Výsledky společností prakticky jakby nic neznamenali, investoři se řídí pouze náladami a vývojem ostatních trhů, k tomu se přidávají nucené prodeje pozic uzavíraných na marži apod. Důkazem budiž středeční obchodování, při kterém opět nejvíce ztrácely bankovní tituly a developerské společnosti.

Takže jak na investice? Pro optimisty s pevnými nervy a dlouhým investičním horizontem se v současné době otevírají příležitosti zejména pro dlouhodobé investory, kterým nemusí vadit případný další volatilní vývoj, očekávají relativně brzké zklidnění nálad na trzích a současné ceny považují z hlediska nákupu za dlouhodobě zajímavé.

Pesimisté a ti, kteří nemají žaludek na to, aby čelili vysoké volatilitě, která v nejbližších měsících na trzích zřejmě bude pokračovat, by si měli investování na akciových trzích dobře rozmyslet. Jak již bylo mnohokrát řečeno, je lepší být mimo trh a nevydělat, než být mermomocí zainvestován a hodně prodělat. A ti ostatní se mohou utěšovat, že akcie nejsou jediným investičním nástrojem, pomocí něhož si můžeme rozmnožit své peněžní prostředky.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Miroslav Piták

  19 ledna, 2008

  Na http://www.edisk.cz jsem umístil statistiku regionálních, sektorových, komoditních indexů a spot cen komodit k 17.1.2008.
  Data jsou setříděna dle zhodnocení za 1 rok.

  Statistiku je možné stáhnout přes následující link:Akciove_indexy-statistika_2008-01-17.xls

  Odpovědět

 • Honzajs

  19 ledna, 2008

  Uvidíme co bude dál, zejména jak se vyvine situace okolo MBIA a Ambac.
  Ambac totiž v pátek 18/1/08 přišel o AAA rating od agentury Fitch.
  http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2008/01/18/AR2008011803592.html

  Dopady budou zřejmě dalekosáhlé.

  A citát na závěr:

  „Everyone thinks they’re looking at the cliff over Armageddon,“ said Ed Rombach, senior derivatives analyst at Thomson Financial. „If you think the write-downs have been bad so far, the next write-downs could be twice as big.“

  _________________

  Odpovědět