Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Podle UniCredit bude recese ovlivňovat akciové trhy celé první čtvrtletí

Podle divize Markets & Investment Banking skupiny UniCredit budou počáteční týdny roku 2008 ovlivňovat obavy z hospodářské recese. Oživení by mělo nastat až ve druhém čtvrtletí a ceny akcií by se měly na současné hodnoty vrátit v polovině roku.

Očekávají se další negativní zprávy z finančního sektoru, na což odpoví FED snížením úrokových sazeb až o půl procenta. Další snižování sazeb nebude nutné, protože ekonomika USA bude procházet „měkkým přistáním“. Evropská centrální banka, i přes očekávání trhu, nebude své sazby snižovat a na konci roku by měli být ve výši 4 %. Evropská ekonomika sníží tempo svého růstu, na druhé straně se jí ale bude dařit vymaňovat se z vlivu USA.

Dolar bude kvůli pokračujícímu vývoji na finančních trzích v prvním pololetí vůči euru dále oslabovat a kurs eura vůči dolaru překoná úroveň 1,5. Ve druhé polovině se situace uklidní, obavy z recese opadnou a dolar by měl zpevnit na hodnotu 1,45.

Akciové trhy, ovlivněny výraznou nervozitou a nejistotou, zažívají v prvních měsících roku volatilní období. Oživení se očekává až ve druhém čtvrtletí. „Navíc nižší zhodnocení, další snižování úrokových sazeb v USA, rekordní výplaty dividend a pozitivní čísla u růstu výnosů firem budou fungovat jako mocná protiváha zátěže představované vyššími cenami měn a komodit. Přesto potenciál pro další růst výnosů bude mít klesající tendenci. V polovině r. 2008 budou indexy akciových trhů pravděpodobně zhruba na nynějších hodnotách, přičemž horizontální trend se očekává i pro druhou polovinu roku. Podmínky pro mid & small-cap akcie zůstanou pro střednědobý horizont obtížné“, říká se v tiskové zprávě UniCredit Bank.

Zdroj: Tisková zpráva UniCredit Bank, Měšec

Čtěte dále:
Pavel Hadroušek, Tomáš Rojík: Akciové trhy na křižovatce
Daniel Kuchta: Hlavní témata příštího roku: Opatrnost a hypoteční krize
Pavel Kohout: Americké hypotéční strašidlo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.