CZK/€ 25.330 -0,12%

CZK/$ 23.428 +0,00%

CZK/£ 29.594 -0,04%

CZK/CHF 26.427 -0,66%

Text: Daniel Kuchta

24. 01. 2008

6 komentářů

Budou developerské firmy hitem letošního roku?

 


 

V období extrémně špatných nálad na trzích stačí jakákoli špatná zpráva, která se nemusí týkat ani odvětví, do něhož akcie patří, a dokonce nemusí pocházet ani ze země působení dané firmy. Nezarazí už ani samotný fakt, že akcie výrazně oslabují i přes absenci jakýchkoli firemních zpráv, což nelze nazvat jinak, než chaotickým výprodejem, podpořeným nejspíše nuceným uzavíráním pozic otevíraných na marži. Domácí developerské společnosti jsou toho jasným důkazem. Více než 6% denní propady jinak vysvětlit nelze.

Nemovitostní sektor dnes sice není nijakým extra tahákem, ale je jasné, že developerské společnosti na domácí burze doplácejí zejména na špatnou náladu na trzích. Navíc, ceny na historických minimech v kombinaci s relativně dobrými zprávami (alespoň u ECM to tak vypadá) by měly být určitým impulsem pro investory, kteří to s investováním myslí vážně a nenakupují jen podle toho, jak se chová většina.

Graf 1: Vývoj akcií ECM od emise na pražské burze


Zdroj: BloombergZejména dlouhodobí investoři by mohli podle mnohých názorů najít v těchto titulech zajímavou příležitost. Další mírné výkyvy (doufejme) v nejbližší době by jim totiž nemusely v jejich cílech až tak vadit. Po čase, kdy se tyto akcie opět dostanou do hledáčku investorů nakupujících podle minulých výsledků, kteří budou špatné načasování kompenzovat využíváním pákových produktů, mohou zisky z akcií těchto společností vynahradit nepříjemné chvíle krátkodobých propadů.

Co se týče akcií ECM, cena přesahující 2 000 korun se ukázala jako skutečně přehnaná, podpořená přílišným optimismem a nedlouho po mírném překročení této mety cena začala padat. Současná cena hluboko pod emisní cenou však rovněž není úplně "v pořádku", a zejména pokles v posledních týdnech určitě nemá nic společného s reálnou hodnotou akcie. Rovněž cena akcií společnosti ORCO se v současnosti vyskytuje na úrovni, kde byla naposledy někdy koncem roku 2005.

Graf 2: Vývoj akcií ORCO za uplynulé 3 roky

Zdroj:
Bloomberg


Je zajímavé, že ještě před třičtvrtě rokem se akcie developerských společností běžně obchodovaly s prémií nad NAV (čistá hodnota aktiv společnosti) v řádu několika desítek procent a prémie do 40 % byla považovány za férovou. Dnes jsou ceny akcií 40 % pod NAV, což vytváří mnohem příznivější podmínky pro případnou investici.

Nikde však není psáno, že ceny akcií developerských firem budou od teď pouze stoupat vzhůru. Jedním z rizik jejich dalšího vývoje může být skutečnost, že po nebývalém růstu se i u nás ceny nemovitostí přestanou hýbat tím "správným" směrem. Společnosti tak přijdou o jeden z mála opěrných bodů, na který se doteď mohly spoléhat. Každý nějak počítá s tím, že ceny jsou vysoké a dále porostou, a proto se není čeho bát. Řešením je samozřejmě diverzifikace projektů do více zemí, zejména směrem do východní a jihovýchodní Evropy.

Vzhledem k současné situaci může být nebezpečím i nedostatek likvidity od bank. Ty se v nejbližší době mohou velmi rozmýšlet, komu a na co půjčí prostředky, případně za jaký úrok. Nedostatek peněz nebo příliš drahé zdroje pak mohou ohrozit financování a výnosy z nových projektů. Na druhé straně ale tyto informace zase nejsou nijakou novinkou a investoři by s nimi měli počítat. Společně se zmiňovaným poklesem cen nemovitostí by však již problém mohl nastat.

I přes tato rizika se ale akcie domácích developerů zdají jako zajímavá příležitost pro budoucí investici. Na druhé straně se ale určitě najde mnoho těch, kteří developerským akciím stále nevěří, i přes zajímavé momentální ohodnocení jsou pro ně příliš drahé a alespoň na začátku roku dají přednost jiným titulům, které jsou i přes (a možná právě díky) momentální propady považované za budoucí lídry co do růstu na burze, jako je ČEZ, Telefonica, možná Unipetrol.

Na investování je nejhezčí to, že každý se může svobodně rozhodnout kam investovat, a to i bez toho, aby poslouchal rady kdejakých analytiků a redaktorů odborných magazínů.

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jan Traxler

  16 ledna, 2008

  Z pohledu drobnych ceskych investoru je take zajimava Immofinanz prodavana poradci AWD jako bezpecna investice. Dnes je na triletem minimu.

  Vsechny tyto developerske spolecnosti se zdaji byt podhodnoceny. Jenze ono to tak vubec nemusi byt, protoze se vychazi z odhadovanych cen nemovitosti a odhadovanych prijmu z pronajmu. Delsi dobu se hovorilo o tom, ze ocekavane zisky developerskych firem jsou nerealne, postavene na rychle rostoucich cenach nemovitosti v poslednich letech. Pak staci, aby se vynosy z dvou trech velkych projektu nevydarily podle ocekavani a razem muze byt fundamentalni hodnota akcie uplne jinde.

  Z pohledu stavajici nalady na trhu si myslim, ze jiz nemovitosntim akciim (celkove) v regionu stredni a vychodni Evropy nehrozi dalsi vyrazny propad. Ale ani bych necekal nejake rychle a prudke oziveni. Spise stagnaci a vysokou volatilitu.

  Odpovědět

 • Mario

  16 ledna, 2008

  Podobná anabáze jako s bankovními tituly.
  Teď by se měl investor vykašlat na všemožné fondy a chovat se podobně jako šejkové disponující miliardami. Nemusí kupovat rovnou Citigroup (ikdyž i ta je skvělou investicí na delší období), ale proč si dnes nekoupit Unicredito? Báječná investice! Investujte chytře:)

  Jako spekulativní(!) akcii v tomto roce považuji za velmi zajímavou možnost Breakwater resources (WKN 867121). Po dvojitém vrcholu následoval pád až na hranici 1EUR, kde se konsoliduje. Potenciál na tento rok vidím mezi 1,75-2EUR/akcii.

  Sám za sebe si letos budu hrát s vybranými akciemi z MDAX, které prošly velmi radikální „změnou“ v druhém pololetí roku 2007. Uvažuji, že krtátkodobě zařadím akcii HypoReal z DAX, která má (po včerejším výplachu)v krátkodobém horizontu na to, atakovat hranici 25EUR.

  PS: Musím se přiznat, že si hraju s myšlenkou koupit na 50% marži ECM:))

  Odpovědět

 • Jan Bartoš

  16 ledna, 2008

  Dobrý večer Mario,

  díky za tip na Breakwater.

  Myslím, že na Citigroup je jěště čas (současné PE pro neznalé evokuje prodejní nálady) a s ECM bych taky ještě vydržel (PE cca kol 11), spíše ORCO, je levně a větší.

  Jen můj soukromý názor.

  Odpovědět

 • Honzajs

  16 ledna, 2008

  Bankám se vyhněte, teprve teď začíná jít do tuhého.

  S&P MĚNÍ MODELY a zvyšuje odhady ztrát v subprime sektoru o 35%.
  Poznámka pod čarou: proč takovéto zprávy vždy najdu na UK webech a ne US?

  http://ftalphaville.ft.com/blog/2008/01/16/10217/sp-adjusts-risk-models-another-structured-finance-meltdown-ahead/

  Hrozí totiž přelití bankovní krize do sektoru prime hypoték. Vždyť už teď delikventní prime hypotéky činí 1/3 všech delikventních hypoték. Nejde tedy jenom o problém subprime hypoték.

  Delikvence prime ARM hypoték jsou necelá 4% (u subrpime je to 15%), ale díky rozsahu trhu to dělá bankám problémy.

  Polovina neplatičů prime hypoték měla hypotéky s pohyblivou sazbou nebo jenom se splátkou úroků, někdy ani to ne, jistina se dokonce navyšovala. No a teď přichází doba přechodu na standardní podmínky. Refinancování v dnešní době nepřichází v úvahu. Takže rázem jim splátky vyskočily třeba i o 100% nebo i více a to oni nezvládají. Životní náklady lidí totiž rostou rychleji než je vykazovaná míra inflace.

  Podle mne lidé sázeli na rostoucí ceny nemovitostí a to, že až přijde doba splácení i jistiny, oni svůj úvěr prostě přefinancují jiným podobným a opět budou platit jenom úroky. No a finální splátka měla být kryta prodejem zhodnocené nemovitosti.
  Prostě Business plán, který nevyšel. Byl postaven pro býčí trh nemovitostí a politiku „nulových“ sazeb na základě minulosti.

  Jenom Citi už byla nucena přitáhnout 20 mld USD, aby se udržela nad vodou.

  Zahraniční investice do US bank rostou velmi rychle. Teď jsem jenom o to, jaké limity pro investice do bankovního sektoru mají tito zahraniční investoři.

  Očekávám další výrazné ztráty bank v roce 2008. Pokud by banky narazily během roku 2008/9 na neochotu k dalším investicím, půjde opravdu do tuhého a budou následovat velmi tvrdá vyjednávání o podmínkách investic.

  No, uvidíme časem.

  Odpovědět

 • Jan Bartoš

  17 ledna, 2008

  Předně díky za každý podnětný názor. Musím říct, že tak do hloubky (% podíl subprime and prime na krizi) se v tématu neorintuji. Umím jen trochu počítat a po citi byla dnes druhá na řadě JPChase a rozdíl byl značný i ohlas investorů. Můj subjektivní pocit je, že bych neházel všechny US banky do stejného pytle.

  Bohužel na rozdíl od CEE trhů nemám ponětí o amerických reáliích jinak než z profláknutých mediálních zdrojů. Jak hluboce může Vámi zmíněný fenomén zvyšování podílu prime mortgages delikventů akcelerovat současný chaos? Jak je na tom v reálu americká střední třída?

  Příjemný večer.
  jb

  Odpovědět

 • Honzajs

  17 ledna, 2008

  Dovolím si sát sem link na můj budovaný investiční web:
  http://goodie.porcus.cz/projectx/web/home/

  A konkrétně problémy bank:
  http://goodie.porcus.cz/projectx/web/index.php?id=138

  Já nevím, které konkrétní banky budou mít největší problémy. Neví to teď snad nikdo.

  Řídit se v dnešní době MINULÝMI VÝSLEDOVKAMI je velká chyba. Skutečný fundament – a tedy budoucí zisky / ztráty jsou totiž ukryty v DNEŠNÍCH ROZVAHÁCH, PODROZVAHÁCH A DERIVÁTOVÝCH KONTRAKTECH. Investici do bank lze snad doporučit jenom profesionálům schopným udělat detailní analýzu výše uvedených položek.

  Takže pokud někdo není super expert na analýzy bankovních rozvah / podrozvah a derivátových kontraktů, nemá šanci poznat, že vámi vybraná banka je opravdu zdravá a že v roce 2008 neoznámí X miliard ztrát. Jestli přesto někdo kupuje bankovní akcie, je to jeho riziko, ale musí vzít na vědomí, že o reálném zdraví konkrétní banky nemá ani potuchu.

  Taková investice se pak ale podobá ruské ruletě – vyberte si banku podle pár čísel a doufejte, že nebude mezi zasaženými problémy.

  Já se proto raději vyhýbám všem bankám, rostoucí delikvence prime hypoték bude podle mne jedno z nosných letošních témat.

  P.S. podívejte se na dnešní Merill Lynch

  Odpovědět