Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Citigroup vykázala největší čtvrtletní ztrátu v historii

Vůbec největší ztrátu ve své téměř dvousetleté historii zaznamenala Citigroup ve čtvrtém čtvrtletí 2007, kdy kvůli hypoteční krizi v USA musela odepsat 18 miliard dolarů z hodnoty investic vázaných na rizikové hypotéky.

Čistá ztráta tak činila 9,83 miliardy dolarů, což je 1,99 dolarů na akcii (očekávaná ztráta se pohybovala kolem jednoho dolaru). Před rokem přitom vykázala banka zisk 5,1 miliardy dolarů (1,03 dolarů na akcii). Banka oznámila snížení dividendy o 41 % z 54 centů na akcii na 32 centů na akcii, což se samozřejmě špatně odrazí na vývoji kurzu akcie na burze. Nižší dividenda by měla bance ušetřit přibližně 4,4 miliardy dolarů.

Banka rovněž oznámila záměr získat likviditu od zahraničních investorů, mezi než by měla patřit i investiční společnost singapurské vlády s injekcí kolem 6,88 miliard dolarů.

Podobné problémy s nedostatkem likvidity postihly rovněž banku Merrill Lynch, která získala od zahraničních investorů kapitál ve výši 6,6 miliard dolarů. The Korean Investment Corp., Kuwait Investment Authority a japonská Mizuho Corporate Bank obdrží konvertibilní prioritní akcie společnosti, budou pasivními investory a nebudou mít žádné hlasovací práva, ani členy v kontrolních orgánech společnosti.

Zdroj: Fio, Patria

Čtěte dále:
Daniel Kuchta: Jaká překvapení nás čekají v roce 2008?
Pavel Kohout: Americké hypoteční strašidlo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.