CZK/€ 24.725 -0,02%

CZK/$ 23.416 +0,10%

CZK/£ 28.639 -0,16%

CZK/CHF 24.478 +0,42%

Text: Roman Koděra

02. 07. 2019

0 komentářů

Kdo diktuje růsty a propady akciových trhů?

 

V pátek skončilo druhé čtvrtletí a též první pololetí a vysvědčení na Wall Street u indexu S&P 500 dosáhlo 17% růstu od začátku roku. To je stejně potěšující, jako samé jedničky mé dcery na jejím vysvědčení z 6. třídy. 

Zatímco doma jsem měl tušení, jak to vše dopadne, tak na Wall Street nebylo do poslední chvíle jasno. Setkání Trump vs. Xi nakonec dopadlo podle očekávání, a tak se můžeme těšit na nová jednání. Donald Trump byl během svého pobytu na G20 aktivní a ještě si odskočil jako první prezident USA na výlet do KLDR.

Při pohledu na graf indexu S&P 500 shrnu to podstatné. Máme za sebou slušně volatilní období. Vzpomene si ještě někdo na rok 2017, kdy jsme byli téměř bez volatiliy a všichni si stěžovali, že nevědí, jak to hrát?

Graf 1: Vývoj akciového indexu S&P 500

S&P 500 - růsty a propady akciových trhů

REKLAMA

V Grafu 1 najdete vše, od geopolitického rizika v podobě nové éry obchodních válek, až po potenciální sankce vůči Saudské Arábii v druhé polovině loňského roku. Ale to nejpodstatnější a možná nejjednodušší vysvětlení je prosté. Možná je to vše o Fedu a jeho schopnosti interpretovat jeho vizi ve stále se měnícím prostředí zmíněných událostí.

Cestovat v čase nelze, ale pokusím se alespoň ve zkratce zrekapitulovat časovou osu tak, aby jsme si popsali jednotlivá “V” v Grafu 1, neboli co nám kdy řekl Fed.

Akcie dosáhli svého maxima 3. října 2019 a od tohoto dne ztratily 20 %. Co se stalo? Šéf fedu Jay Powell v rozhovoru pro PBS řekl po třetím zvýšení v roce 2018, že Fed je ještě daleko od zařazení “Neutrálu”. On si pravděpodobně myslel, že cla a rostoucí mzdy roztočí inflaci… mýlil se!

Trh dal jasný signál, že se mýlil, ale Powell a jeho melody boys, ještě jednou zvýšili sazby v prosinci a my jsme byli svědky nejhoršího prosince v historii a nejnižšího bodu dosáhl index S&P 500 na Štědrý den… nadílka v podobě příslibu dalšího zvyšování  sazeb v roce 2019 poslala Santu na druhý konec Zeměkoule.

REKLAMA

Santa Claus rallye se nekonala a obrat nastal až 4. ledna 2019, když se svatá trojice Powell, Bernanke a Yellenová nechali slyšet, že bylo dost zvyšování a že je Fed hotov. Dno bylo tedy stanoveno záhy po novém roce a my jsme byli svědky nového historického maxima v následujících měsících. Index S&P 500 si připsal nejlepší 4 měsíce od roku 2001.

Sell in May and GO Away bylo letos na den přesně. 1. května 2019 se při konferenci po zasedání Fedu Powell “prořekl”, že ho neopustila myšlenka zvyšování sazeb. Trh úrokových měr se propadl o 75 bazických bodů a dal tak jasnou odpověď na to, co čeká, a že prosincové zvýšení byla chyba. Powell se však nechtěl vzdát a přes tlak, který na trzích způsobilo zavedení cel, pokles evropského ekonomického růstu a pohádka O princezně koloběžce v podání britské premiérky a celého Brexitu. Tak ne, a ne změnit tón svého projevu. Akcie se tedy opět vydaly směrem dolů. Pár dní na to padla jednání mezi USA a Čínou a akcie klesly o dalších 7 %.

Kdy akcie našly další dno?  3. června 2019. Co se stalo?  Jeden z hlasujících členů Fedu Jim Bullard prohlásil, že by Fed mohl snížit sazby, aby zamezil případnému poklesu ekonomiky. Bylo to den před Powellem, který následně přislíbil, že Fed zaujme takovou politiku, která bude potřeba, aby udržel ekonomický růst v zemi.

Před zasedáním v červenci tak máme před sebou hru o snížení sazeb. Uvidíme, jak se do celého očekávání promítne to, co se stalo o uplynulém víkendu.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Je pokles Netflixu příležitostí pro jeho nákup?

Snad celý finanční trh zaznamenal pád akcií Netflixu. Ten se spustil po ohlášení jejich výsledků za první kvartál, které ukázaly úbytek odběratelů o 200 tisíc. Pokles se však pod tíhou celého amerického trhu, který se propadá, stále prohlubuje. Tato streamingová platforma se nyní obchoduje kolem 195 dolarů […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.