Úterý 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Kdo bude novým nejmocnějším člověkem světové ekonomiky?

Současný šéf americké centrální banky Ben Bernanke podle všeho ke konci tohoto roku ukončí své působení v úřadu a ve světových médiích se tak stále častěji objevují spekulace, kdo by jej měl nahradit. Ve hře jsou dva horcí kandidáti, ale jisté zatím není nic.

Ben Benrnanke měl tak trochu smůlu, když nastoupil po poměrně charizmatickém Alanu Greenspanovi, a navíc nedlouho po jeho nástupu se svět musel vyrovnat s hypoteční krizí, která přerostla do jedné z největších finančních krizí posledních dekád. I když mnozí připisují vinu za rozšíření krize Bernankemu je pravdou, že je v tom tak trochu nevinně a hlavní podíl viny leží možná na zmiňovaném Greenspanovi. Ať už kvůli dlouho drženým nízkým úrokovým sazbám, expanzivní měnové politice, nebo že umožnil vytvořit systém, který podporoval morální hazard, více másla na hlavě má předešlý šéf Fedu. Samotný Greenspan odpovědnost necítí a říká, že za krizi může lidská přirozenost a víra, že období prosperity mohou trvat nekonečně dlouho. Řekl to hezky, ale co jiného mu zůstává.

Pokud se ale zmiňuje expanzivní měnová politika, na Bernankeho skutečně nemá v historii asi nikdo. Za jeho působení jsme si zvykli, že nejjednodušším způsobem řešení problémů na finančních trzích a v ekonomice je tisk peněz a když tento způsob přestane fungovat, vyřeší se to ještě větším množstvím peněz. V poslední době se navíc Bernanke prezentuje hodně nejasnými výroky ohledně ukončování nebo pokračování kvantitativního uvolňování, čímž na trhy přináší pouze zmatek, nervozitu a zvýšenou volatilitu. Mnoho lidí si tak při jeho odchodu z postu šéfa Fedu oddechne.

Poté, co vyšlo najevo, že Ben Bernanke nejspíše nebude usilovat o prodloužení svého mandátu, se rozproudily diskuse na téma, kdo bude jeho nástupcem. Různé průzkumy favorizují různé osobnosti, ale největšími kandidáty jsou momentálně bývalý ekonomický poradce prezidenta Obamu Lawrence Summers a nynější viceguvernérka Fedu Janet Yellenová. Otázkou tedy je, jestli povede centrální banku USA oblíbenec prezidenta, nebo bude šéfovat americkým dolarům poprvé v historii žena.

První žena?

Feministky a zastánci průzkumů, z nichž vyplývá, že ženy jsou lepší šéfky než muži, mají jasno. A podle mnohých průzkumů to vypadá (resp. ještě před pár dny vypadalo), že jasno má většina dotazovaných odborníků, kteří mají k danému tématu co říct. Největším kandidátem pro mnohé je totiž Janet Yellenová. Současná viceguvernérka Fedu je blízkou spolupracovnicí současného šéfa úřadu a v mnohém také sdílí jeho názory, zejména co se týče uvolněné měnové politiky. Její odborné znalosti a zkušenosti s prací v „centru dění“ Fedu pro ní mohou být (kromě toho, že USA mají rádi zajímavé příběhy a první žena, která to dotáhla až do čela centrální banky zatím ještě stále největší ekonomiky světa, je zajímavým příběhem) tím, co rozhodne v její prospěch.

To, že je Yellenová ženou, ale nakonec může být také její nevýhodou. Další její slabinou oproti Summersovi je skutečnost, že není na mezinárodní scéně tak protřelá, jako je Summers. Je také považována za zastánce extrémně holubičí monetární politiky, přičemž podle názoru mnoha ekonomů dokáže při honbě za zvyšováním zaměstnanosti „překousnout“ i rostoucí inflaci. V jejím případě tedy nemůžeme očekávat rozhodné a rychlé ukončení kvantitativního uvolňování. Mnozí jí také vyčítají, i přes její navenek „mírumilovný“ image dokáže být při prosazování svých názorů poměrně agresivní.

Dominantní alfa samec

Jak již bylo naznačeno, Larry Summers se sice objevuje v odhadech společně s Yellenovou, ale ještě donedávna prakticky neměl šanci. Většina jeho kritiků mu vyčítá aroganci a snahu být za každou cenu dominantní, což znamená, že jakákoli dohoda s ním by byla přinejmenším složitá. Další jeho slabinou je podle ekonomů Summersova menší náklonnost k využívání monetární politiky při dosahování ekonomických cílů a navíc je považován spíše za zastánce deregulace, což mu dnes rovněž body nepřidá.

Na druhou stranu Summers má jednu nespornou výhodu, která souvisí s jeho dominancí, a tou je schopnost přesvědčit lidi a přimět je „zobat mu z ruky“. I když podle některých názorů Summers možná nedosahuje odborných kapacit Yellenové, je schopen všechny kolem sebe (nebo alespoň většinu) přesvědčit o opaku. Možná právě tato jeho schopnost (i když mnozí o tom právem pochybují) stojí za poměrně překvapivým, a hlavně výrazným vzestupem, který v posledních dnech Summers zaznamenal v souvislosti s preferencemi. V souvislosti s tímto nárůstem preferencí se však zmiňuje spíše jiná výhoda Summerse, a tou je náklonnost od samotného Baracka Obamu, s nímž v minulosti spolupracoval, a který jej, na rozdíl od Yellenové, osobně zná.

Podle odborníků jsou oba zmiňovaní kandidáti vhodní jako náhrada současného šéfa centrální banky a ani v jednom případě by to vzhledem k jejich znalostem a odbornosti nebyl špatný krok. Ostatní možní kandidáti tedy nemají šanci.

Pro zajímavost ještě zmíním, že pokud by mělo být rozhodování na běžných lidech, jejichž vzorek by mohli představovat například čtenáři ekonomických serverů, kteří rovněž přispívají do diskusí, nevyšel by z tohoto souboje vítězně pravděpodobně ani jeden zmiňovaný kandidát, protože nejčastějším návrhem je zrušení Fedu.

Jeden komentář: “Kdo bude novým nejmocnějším člověkem světové ekonomiky?”

  1. xx napsal:

    Bernanke spis utika pryc, protoze vidi jak to tisknuti penez skonci. Nasledky QE teprve prijdou, nebo myslite ze ne? Ostatne u lidi na vyssich funkcich je podobne chovani bezne, z tech Ceskych prikladu me treba napada Vladimir Bezdek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.