CZK/€ 25.425 -0,14%

CZK/$ 23.531 -0,41%

CZK/£ 29.689 -0,34%

CZK/CHF 26.703 -0,46%

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

19. 10. 2023

0 komentářů

Kde se neplatí daň z příjmu z prodeje kryptoměn?

 

Kryptoměny se v Česku daní podobně jako jiné příjmy. Přitom vzhledem k tomu, že jde poměrně o nové aktivum, tak české daňové předpisy nestanovují speciální zacházení z kryptoměnovými investicemi. Tyto příjmy z investic se tak daní dle základního pravidla, že na příjem uplatňujete náklady, poté můžete uplatnit daňové slevy a odpočty a z vypočteného daňového základu platíte 15% daň z příjmu.

Loading 

Pro kryptoměnové investice bohužel neplatí různé osvobození od daně z příjmu, jako je například u prodeje investičních nemovitostí nebo pro prodej cenných papírů. Tam jste totiž při splnění stanovených podmínek osvobozeni od daně z příjmu. Pro kryptoměny nemůžete uplatnit ani časové kritérium ani kritérium objemu prodeje. A daň z příjmu platíte i u kryptoměn, které jste už drželi několik let. A také u každého malého prodeje. Pro kryptoměny neplatí ani možnost osvobození od daní z příjmu jako příležitostný příjem do limitu.

Zdanění kryptoměn je tak v Česku poměrně přísné. A pokud jste realizovali nějaký ten zisk, tak se připravte na to, že tento musíte zdanit. A také máte povinnost podat daňové přiznání, zaměstnavatel vám v tomto případě nemůže udělat roční zúčtování daně.

Základní pravidla pro danění kryptoměn v ČR

 • Nákup kryptoměny za fiat měnu není nutné zdanit ani uvádět do daňového přiznání. Daní se teprve realizovaný prodej a příjem z prodeje.
 • Přičemž jako příjem z prodeje kryptoměn se počítá: prodej kryptoměny za fiat měnu, nákup zboží za kryptoměnu a také směna jedné kryptoměny za jinou.
 • Jako výdaj uplatňujete kupní cenu kryptoměny v době nákupu a poplatky s tímto spojené.
 • Kryptoměny účtujete systémem FIFO (tedy first in first out) nebo jako vážený průměr nákupních cen prodaných kryptoměn.
 • Příjem z prodeje patří do tzv. příjmu z movitých věcí (dle §10 zákona o daních z příjmu).
 • Pro příjem z investic do kryptoměn není nutné mít živnostenské oprávnění. Jiné to je ale pro těžbu kryptoměn, v takovém případě musíte danit jako OSVČ.

Jak neplatit daň z příjmu při investování do kryptoměn?

Jedinou možností, jak v Česku neplatit při tomto investování daň z příjmu, je kryptoměny pouze nakupovat a dále držet, tedy hodlovat. V takovém případě daň z příjmu neplatíte, i když hodnota kryptoměny kolísá a mohli byste realizovat teoreticky velký zisk. Daň z příjmu z kryptoměn také neplatíte, pokud prodáváte se ztrátou.

Jinou možnost české daňové předpisy neumožňují. Navíc není ani dobrým nápadem příjmy z kryptoměn před daňovou správou tajit. Daňová správa si je totiž vědoma toho, že v této oblasti dochází k častým daňovým únikům, takže provádí kontroly i u poskytovatelů služeb (burzy, kryptosměnármy a podobně).

Kde se daň z příjmu z kryptoměn neplatí?

Ke kryptoměnám mají různé státy různé postoje. A to platí i pro vybírání daně z příjmu z kryptoinvestic. Je tak několik zemí, kde při obchodování a investování na kryptotrzích jako fyzická osoba neplatíte daň z příjmu.

 • V Německu se tak například daň z příjmu neplatí, pokud držíte danou kryptoměnu alespoň jeden rok. Po splnění tohoto časového testu je investice osvobozena od daně z příjmu.
 • V Portugalsku se až do roku 2023 daň z příjmu také neplatila, v současné době platí ale úprava podobná té německé. Tedy kryptoměny držené rok a déle jsou osvobozeny od daně z příjmu.
 • V Singapuru nemusíte splnit ani daný časový test. Prodej kryptoměn je osvobozen od daně z příjmu bez dalších podmínek.
 • Podobně to je i na Maltě, proto jsou také Malta a Singapur často označovány jako kryptoměnové daňové ráje. Za daňový ráj je v tomto ohledu považované i Švýcarsko.
 • Na Kypru, v Řecku, Slovinsku, Estonsku nebo Bělorusku jsou také občané osvobozeni u kryptoměn od daně z příjmu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Příjmy z cenných papírů

Jak se daní příjmy z cenných papírů?

Cenné papíry, především akcie, podílové fondy nebo ETF, jsou velmi oblíbenou formou investice. Podle toho do čeho investujete, můžete mít pravidelné příjmy z držby těchto cenných papírů. Nebo naopak můžete mít příjem z prodeje těchto cenných papírů. Jak se tento příjem daní, jak se z něj platí […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

19. 02. 2024

investice do kryptoměn

Investice do kryptoměn v daňovém přiznání

Zdanění investic do kryptoměn, bitcoinu i jiných altcoinů, je v českém daňovém systému jedno z nejpřísnějších. Neexistuje možnost osvobození od daně, ani při splnění určitých podmínek, jako je tomu například u držby cenných papírů. Kryptoměny jsou víceméně považovány za komodity a daní se vždy a všude. Téměř. […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

17. 01. 2024

Daňové přiznání: investice

U kterých investic budete muset podat daňové přiznání

Realizovaný příjem z investic a kapitálového majetku automaticky neznamená, že musíte zaplatit i daň z příjmu a podat daňové přiznání. Některé investice jsou totiž zdaněny srážkovou daní už při výplatě a jiné zase můžou být od daně z příjmu osvobozené. V takovém případě pak daňové přiznání podávat […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *