CZK/€ 24.650 -0,04%

CZK/$ 23.135 +0,57%

CZK/£ 28.902 +0,49%

CZK/CHF 24.004 +0,57%

Text: Petr Zámečník

01. 11. 2018

34 komentářů

Jiří Paták: Kupuji celou společnost ChytryHonza.cz

 

Konec spekulací o prodeji ChytryHonza.cz. Jiří Paták před necelým rokem opustil vedení společnosti. Nyní ji kupuje celou a vyplácí Aegon i Rockaway. Transakci mu pomáhá financovat DRFG Davida Rusňáka. 

K dnešnímu dni ke svému podílu 20,5 % kupujete zbývající část ChytryHonza.cz. Co vedlo k rozhodnutí o odchodu dalších akcionářů – holandské společnosti Aegon a Rockaway?

Dal jsem zbývajícím akcionářům atraktivní nabídku a ti s prodejem svých podílů souhlasili. Jsem přesvědčen, že distribuce finančních produktů postavená na digitálních nástrojích má nejsilnější etapu růstu ještě před sebou. Proces digitalizace bude trvat roky, ale ChytryHonza.cz má aktuálně nejlepší startovací pozici na trhu. Desátým rokem budujeme naši technologickou kompetenci a k tomu disponujeme špičkovou poradenskou sítí. Zúžení počtu akcionářů navíc dodá firmě potřebnou akceschopnost a jasné priority.

Na trhu se spekulovalo o možném prodeji ChytryHonza.cz do rukou společnosti DRFG. Ta nakonec nestojí zcela stranou této transakce. Jaká je její role?

Příjemně mě překvapil zájem hned několika potenciálních partnerů o vstup do společnosti či  financování transakce. S Davidem Rusňákem sdílíme pohled na hlavní trendy na trhu. Oba věříme, že na trhu dojde k výrazné konsolidaci, že konkurenceschopnost bude postavena hlavně na technologiích a že výraznější roli budou hrát investiční produkty. Proto jsem rád, že DRFG transakci financovala a je možné, že vedle ChytryHonza.cz spojíme síly i v dalších projektech.

Jaká byla cena, za kterou jste odkoupil podíly společností Aegon a Rockaway?

REKLAMA

Přesnou cenu jsme se rozhodli nezveřejnit.

Před 2 lety jste v rozhovoru pro Investujeme.cz uvedl, že ChytryHonza.cz chystá expanzi na zahraniční trhy. K tomu ale nedošlo. Bude ChytryHonza.cz expandovat nyní, když jste se stal jeho jediným akcionářem?

Expanze do zahraničí souvisela s působením Aegonu v širším regionu CEE. Jak to bohužel někdy u korporací bývá, přestože jsme měli rozpracováno několik slibných projektů, nakonec zavál vítr jiným směrem a Holanďané se rozhodli v regionu neexpandovat, ale naopak svá aktiva rozprodat. Tato kapitola se tedy uzavírá.

V nejbližší době se budeme soustředit na konsolidaci sil na českém trhu. Realisticky se k expanzi můžeme vrátit až za několik let.

Před necelým rokem vás v čele ChytryHonza.cz vystřídal Nicolas Eich. Vrátíte se nyní zpět do nejvyšší exekutivní funkce? Jaké personální změny ve vrcholném vedení připravujete?

REKLAMA

Tým v čele s Nicolasem, který firmě dodal vzácné zkušenosti z francouzského trhu, odvedl dobrou práci. S ohledem na tlak regulace se soustředil především na budování pevných základů pro další růst.

Z pozice akcionáře budu mít na společnost rozhodující vliv, ale je potřeba říct, že za ta léta si ChytryHonza.cz ve svých řadách vychoval hned několik talentů, kterým tak nyní můžu dát mnohem větší příležitost. Pokud se však chceme postavit do čela konsolidace českého trhu poradenství, budeme muset vzít na palubu i nové seniorní tváře. O posilách nyní intenzivně jednáme.

Po odchodu z čela ChytryHonza.cz jste uváděl, že se budete postupně angažovat i v jiných projektech. Jakým projektům jste se v uplynulém roce věnoval?

Byla to výborná zkušenost se z každodenní operativy stáhnout a podívat se na finanční trh s odstupem. Člověk hned lépe vidí, jak se branže vyvíjí, jaké technologické novinky se uplatňují ve světě a co je potřeba udělat proto, abychom zůstali na špici.

Zároveň jsem měl tu čest podílet se na spuštění unikátního projektu Bidli, kde se pod jednu značku sloučily dvě přední české realitky, stavební a developerská firma, dodavatel energií a několik set hypotečních a finančních poradců. S Jiřím Lejnarem a jeho týmem jsme tak dali dohromady jedinečný koncept, který má na trhu co říct.

REKLAMA

Jaké jsou vaše plány s ChytryHonza.cz, když jste se stal jeho jediným akcionářem?

Od člověka, který začínal u online srovnávače, to možná zní překvapivě, ale jasnou prioritou bude poradenská síť. Zřetelně se ukazuje, že finanční služba, ať už začne na internetu nebo mimo něj, se bez profesionála v terénu neobejde. Proto musíme zajistit, aby měli hypoteční, pojišťovací i investiční experti v ChytryHonza.cz tu nejlepší oporu.

Investovat budeme nejen do nových technologií, které práci poradců zefektivňují, ale také do jejich zázemí a odborné připravenosti. Jen tehdy dokážeme zákazníka skutečně dobře obsloužit. Pro naše manažery zároveň spustíme speciální program, který jim umožní rozšířit týmy o nové kolegy.

Finanční poradenství v poslední době prochází velkým zejména legislativním tlakem. Jak vnímáte z pohledu akcionáře finančně zprostředkovatelské společnosti perspektivu tohoto trhu?

Přes všechny legislativní a regulatorní překážky, které jsou nám kladeny do cesty, bude naše branže zdravě růst. Role distributorů bude nadále posilovat na úkor samotných bank a pojišťoven. Počet hráčů na trhu se sice nevyhnutelně zmenší, protože menší a střední firmy si nebudou moci dovolit investovat do technologií a zvládnout nároky regulace, ale branže se tím aspoň zkvalitní a zpřehlední.

Skuteční profesionálové mezi poradci se o práci bát rozhodně nemusí. Právě naopak. O jejich služby bude stále větší zájem. Více zákazníků se také přesune na internet, z čehož bude ChytryHonza.cz jako online lídr těžit nejvíce.

Děkuji za rozhovor.

Vstoupit do diskuze 34 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • In

  1 listopadu, 2018

  Škoda, že nezaznělo, kolik dluhopisů letadla jménem DRFG musí prodat za tuto službičku, aby letadlo mohlo letět o chvilku déle. 🙂

  Odpovědět

 • Tomáš

  1 listopadu, 2018

  A škoda, že se nedozvíme, kolik z těch nově vydaných dluhopisů slouží na splácení těch starých i s úroky.

  Odpovědět

 • In

  1 listopadu, 2018

  Chytrý Honza je online asi jako Lidl. Ale jinak hezká pohádka.

  Odpovědět

 • 1 listopadu, 2018

  Máte na mysli tohoto pana Rusňáka, který díky svým kontaktům, vlivu a penězům v podstatě online sledoval utajované vyšetřování, které proti němu kvůli podezření z obřího podvodu vedla policie? Nejméně dvanáctkrát získal informace z evidencí policie a státního zastupitelství. Teď se z kriminálního příběhu David Rusňák, zeť ministryně Aleny Schillerové, vykoupil. Zaplatil statisíce do fondu na pomoc obětem trestných činů.

  https://neovlivni.cz/zaplatil-tak-se-zet-ministryne-vykoupil-z-kriminalni-kauzy/

  Odpovědět

 • josef

  1 listopadu, 2018

  Nejpodstatnejsi informace je, ze Rusnakovi bylo podminene odlozeno trestni stihani, coz je podmineno tim, ze se musi k trestne cinnosti PRIZNAT.

  Odpovědět

 • Karel

  1 listopadu, 2018

  V nejakem jinem clanku o teto transakci jsem vcera zachytil prohlaseni, ze Chytry Honza bude ve velmi dohledne dobe vetsi, nez OVB.
  Jiz pomerne dlouho sleduji tenhle trh jen zpovzdali a tak se ptam nekoho zasvecenejsiho. To jako fakt?

  Odpovědět

 • Michal

  1 listopadu, 2018

  Nesmysl. Je to lež a stejně tak je lež, že jsou pětka na trhu. Stejně jako byla lež, když Patak tvrdil, jak jsou největší v hypotekach, protože se spojili s hypocentrem Modré Pyramidy.

  Odpovědět

 • Michal

  1 listopadu, 2018

  Pořadí je dnes dle obratu v CR: Partners, Trust, Fincentrum, Broker, OVB, zatim Kapitol a Chytry Honza

  Není úplně náhoda, že poslední účetní uzávěrka je v obchodním rejstříku 2015.

  Odpovědět

 • Karel

  1 listopadu, 2018

  Diky

  Odpovědět

 • Insider99

  1 listopadu, 2018

  Tady to máte přehledně 🙂
  https://www.expertinafinance.cz/novinky/52-vse/financne-poradenske-firmy-v-cislech/157-mlm-a-pool-provize

  Odpovědět

 • Karel

  1 listopadu, 2018

  Pekne, tohle za mych mladych let nebyvalo 🙂

  Pokrok nezastavis 😀

  Odpovědět

 • Jan

  1 listopadu, 2018

  Ale čísla Chytrého Honzy tam stejně nenajdete. Honza je prostě vykuk.

  Odpovědět

 • Radek

  1 listopadu, 2018

  Já bych to úplně nezavrhoval. Přeci jen OVB poměrně rychle klesá ;).

  Odpovědět

 • Insider

  1 listopadu, 2018

  Všude se píše, jaké zářné a světlé zítřky čekají tento obor a dva klíčoví akcionáři prodávají svůj podíl v jednom z největších broker-poolů. Buďto byla cena za odkup pro Aegon a Rockaway natolik zajímavá, že s prodejem souhlasili, nebo se ve světle nově příchozích regulatorních a legislativních opatření jeví obor finančního zprostředkování méně atraktivním (či zcela neatraktivním). Těžko říct, kde je skutečná pravda. Na druhou stranu se nám trh pěkně přeskupuje a konsoliduje, před pár týdny byl avizován odchod cca 300 – 400 poradců z Partners, dnes Chytrý Honza mění majitele za pana Patáka a DRFG Rusňáka.

  Odpovědět

 • In

  1 listopadu, 2018

  U Partners je to jen nafouknutá fáma. A u Chytrého Honzy mohu přidat ještě jednu hezkou fámu a to je, že polovina Chytrého Honzy už je domluvená na odchodu do jiného poolu.

  Odpovědět

 • In

  1 listopadu, 2018

  a Aegon prodával, protože zjistil, že koupil nesmysl. Chytrý Honza NEVLASTNÍ ŽÁDNOU ŠKÁLOVATELNOU online technologii a ani online kompetenci. je to prostě zkrachovalý pool Bonnet s generátorem shitových leadů a neúspěšným projektem Chytrých adres.

  Odpovědět

 • Holomek

  1 listopadu, 2018

  to IN : projekt Chytrá adresa byl výdělečný a soběstačný a Chytrý Honza jej po odchodu Patáka prodal Hypocentru Modré Pyramidy, dnes jedou od názvem BIDLI.

  Takže asi tak.

  Odpovědět

 • In

  1 listopadu, 2018

  Tak to jedou dobře hodně neviditelně.

  Odpovědět

 • Holomek

  5 listopadu, 2018

  To In : jsi demagog, tvrdil jsi že projekt Chytrá adresa nebyl výdělečný a soběstačný. To není pravda. A když jej Chytrý Honza prodal do BIDLI, tak to jak s poradci dál pracuje BIDLI Chytrý Honza již neovlivňuje. capito ?

  Odpovědět

 • Anonym

  2 listopadu, 2018

  Též mám pocit, že ChH je spíše prázdná schránka

  Odpovědět

 • Insider99

  2 listopadu, 2018

  Business se nedělá na pocity, ale na čísla 🙂

  Odpovědět

 • 3 listopadu, 2018

  Tak Chytrý Honza je spíše prázdnou schránkou ? V tom případě si zkuste zjistit, za kolik se tato prázdná schránka prodala. Částky, za které se transakce uskutečnily, nechce ani jedna strana komentovat, ale podle našich informací (viz odkaz níže) měl Paták (prostřednictvím Davida Rusňáka a jeho DRFG) zaplatit dohromady několik stovek milionů korun, maximálně však půl miliardy korun. Osobně netuším, kolik má Chytrý Honza poradců, jestli se jedná o několik set, jeden tisíc nebo několik tisíc poradců, ale přemýšlejte: takováto armáda poradců Vám dokáže při zajímavě nastavené provizi postupně penetrovat trh finančními dluhopisy z dílny DRFG (jejich dluhopisy, investiční fondy a další). Než něco dlouhá léta budovat a přemlouvat poradce a firmy ke spolupráci, je lepší si tyto koupit a hotovo. Kupujete již vybudovanou a funkční síť s obrovským dosahem na trhu a u klientů. V tom spočívá onen majstrštyk. A prodat to můžete vždycky, nebojte, on se při rozumné ceně vždy někdo najde.

  https://www.czechcrunch.cz/2018/11/jiri-patak-za-stovky-milionu-korun-kupuje-zpet-financni-srovnavac-chytryhonza-cz-ktery-kdysi-zalozil/

  Odpovědět

 • Anonym

  3 listopadu, 2018

  Prázdná schránka se dá koupit i za stamiliony… Podle mých informací ChH opravdu nebyl výkonnou firmou a majitelé se jej velmi rádi zbavili. „Vybudovaná a funkční síť“ jsou v tomto případě dost silná slova. To, že v tom DRFG vidí potenciál na distribuci svých produktů, je naprosto zřejmé. Tím spíše, že nějaká ta jejich dceřinka na poradenství a zprostředkování, kterou tam měli(a snad ještě mají), byla neviditelná. Ano, prodat to můžete vždy. Nicméně, rozumná cena nemusí být ta, za kterou by to majitel rád prodal. Rozumná cena může být i ta generující velkou ztrátu.

  Odpovědět

 • 3 listopadu, 2018

  …podle mých informací…aha, pán ví všechno a byl přítomen samotné transakci a všemu, co jí předcházelo. Sorry jako a teď tu o červené Karkulce prosím. Víte kulový a předpokládám, že jste od konkurence, což by mě vůbec nepřekvapilo.

  Odpovědět

 • Insider99

  4 listopadu, 2018

  Všechny tyhle spekulace bohužel podporuje hlavně ChH sám ….
  Kdyby si plnili své zákonné povinnosti a zveřejnili svoje účetní uzávěrky jako ostatní velké firmy, nemusely by tu být tyhle dohady …..
  https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-firma?subjektId=376225

  Odpovědět

 • 5 listopadu, 2018

  Pánové, to nemáte nic jiného na starosti, popř. do čeho píchnout, že tu píšete takové komentáře ? Ruku na srdce, koho na trhu koupě Chytrého Honzy zajímá (vyjma prodávajícího a kupujícího) ? Bude levnější chleba ? Méně výluk v pojištění ? Méně papírování a byrokracie ? Proberte se, na trhu mění vlastníky denně x-firem, tak o čem tu je celý ten zbytečný humbuk ? Chtěl bych mít vaše starosti, fakt…

  Odpovědět

 • Bucej

  5 listopadu, 2018

  Hm…každý Anonym je též prázdná schránka…

  Odpovědět

 • Pes

  1 listopadu, 2018

  Ze strany DRFG zajimava alternativa distribuce jejich zvlastnich produktu

  Odpovědět

 • Tony

  1 listopadu, 2018

  Letadlo letí, ČNB jen hledí, nevite ně kdo, co tam ta hromada lidí z dozoru nad finančním trhem dělá?

  Odpovědět

 • kolega

  1 listopadu, 2018

  Gratuluji Chytrému Honzovi, to budou mít teda teď hodně našlápnuto. Nechápu tady ty závistivé komentáře.

  Odpovědět

 • Daniela Dlouhá

  1 listopadu, 2018

  znáte to, když se někomu daří, to hned vyvolá hodně emocí 🙂 tak snad bude Chytrý Honza fakt chytrý

  Odpovědět

 • Karel P.

  1 listopadu, 2018

  Pro CHH respektive Bonnet jsem pracoval pri skole a nemam vuci nim zadne vyhrady…dnes se sice zivym necim uplne jinym, ale i tak mam dobre vzpominky….

  Odpovědět

 • Richard

  1 listopadu, 2018

  Drfg podle mě nedělá nic, co by nedělaly jiné velké investiční skupiny….

  Odpovědět

 • Wt

  1 listopadu, 2018

  Typická diskuze na investujeme.cz pod článkem o konkurenci Fincentra :)) klasika..

  Odpovědět