CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Petr Zámečník

04. 03. 2011

2 komentáře

Je penzijní reforma uspěchaná?

 


 

V oblasti penzijní reformy drží Česká republika jednu opici – eh, jednoho primáta. Jsme zemí, v níž se o penzijní reformě nejdéle hovořilo, aniž by se uskutečnila. Není se čemu divit. Mezi politiky je rozšířen a z okolních zemí prověřen názor, že penzijní reforma svému politickému nositeli zlomí vaz. Obrazně, pochopitelně.

Politici o penzijní reformě hovoří již přibližně 15 let. To je téměř jednu generaci. Diskuse probíhá na odborné úrovni nejen v Bezděkových komisích a NERVu, ale i v médiích. Na nezbytností reformy v současnosti nepanuje zásadnější rozdíl – snad jen z řad komunistů zaznívá názor, že penzijní systém je udržitelný a ufinancovatelný.

„Nevím, proč se u nás vytvořila představa, že základním smyslem existence Nečasovy vlády je „uskutečnění reformy důchodového systému“,“ píše v článku pro MF Dnes prezident Václav Klaus. Vláda ovšem nemůže reformu neprovést. Alespoň základní kroky jsou nezbytné na základě loňského rozhodnutí Ústavního soudu.

Mezi základní úkoly současné vlády Václav Klaus řadí „nezbytnost zareagovat na  současný demografický vývoj, který vylučuje, aby se v průměru odcházelo do důchodu téměř dvacet let před průměrným věkem dožití a aby se nadále udržovala těsná závislost mezi výší předcházejících příjmů a státem vypláceného důchodu . Toto je naprosto elementární pravdou a z této pravdy by měla vycházet celá důchodová reforma.“

Zřejmě jsem četl jinou verzi vládního návrhu… ta, kterou jsem měl k dispozici já, a kterou představoval též ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek počítá se zvyšováním věku odchodu do důchodu podle aktuální demografické situace – a tedy podle mého názoru námitku Václava Klause přinejmenším z poloviny řeší. Do penze se nebude odcházet dvacet let před průměrným věkem dožití.

REKLAMA

Prezident Václav Klaus upozorňuje na skutečnost, že se penzijní reforma dotkne současných penzistů prostřednictvím zvýšení daně z přidané hodnoty. „Stejně tak není dnešním důchodcům jednoznačně říkáno, že se jich tato „důchodová“ reforma dotkne z úplně jiné strany, tedy že dojde – prostřednictvím zvýšení DPH – k významnému zvýšení cen a životních nákladů. To by dnešní důchodci měli vědět,“ uvádí konkrétně.

Václav Klaus ovšem pomíjí valorizaci penzí, která zvýšení životních nákladů související se zvýšením DPH budou kompenzovat. O záměru zvýšení daně z přidané hodnoty za účelem získání zdrojů na financování reformy současná koalice hovoří již závěrečná zpráva „druhé Bezděkovy komise“, s níž se vláda ztotožnila.

Na druhé straně je skutečností, že způsob zvýšení DPH mnohé překvapil. Hospodářská komora ČR byla doslova konsternovaná a v rychlosti připravila alternativní návrh na sjednocení daně na nižší, 17% úrovni. Vláda její návrh ovšem razantně smetla ze stolu.

Reformou (s velkým R) by mělo být sdělení, že se dosavadní systém nemůže udržet a že se na jeho změnu musí všichni začít co nejdříve připravovat,“ uvádí tučným písmem Václav Klaus a dodává: Musí být jasně řečeno, že státem vyplácený důchod má znamenat pouhé základní zabezpečení člověka na stáří a že všechno navíc už bude jen a jedině jeho svobodnou, dobrovolnou volbou (s různými variantami státní podpory penzijních schémat nebo – a to by bylo nejlepší – úplně bez této podpory).“ S touto vizí mohu jen souhlasit. Hledat s ní politický konsensus je ovšem nemožné. Prezident Václav Klaus se tak de facto vrací k návrhu ODS propočítávanému „první Bezděkovou komisí“.

REKLAMA

Jeden z čtenářů s přezdívkou „chk“ důvody pro penzijní reformu a pro koho je penzijní reforma určená, trefně shrnul: „Vzhledem k tomu, že demokratická většina propije výplatu v hospodě a prokouří ji v nejlevnějším tabáku, je potřeba státního nařízení, že si má tato většina kousek z výplaty dát stranou na stáří. Lidé s nadprůměrným platem, tedy zpravidla ti vzdělanější a schopnější, si dokážou zajistit stáří i jinak. Ale kvůli ním se ta reforma opravdu nedělá…“

Poselství, které Václav Klaus zanechává v samém závěru článku, považuji za vhodné vyzdvihnout: „V každém případě bych chtěl důrazně říci, že je třeba, aby tyto věci začali všichni brát dostatečně vážně a aby se ti, kteří na to ještě díky svému věku mají dostatek času, začali svými dlouhodobými úsporami či investicemi na své stáří včas připravovat.“

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • OSVČ

  7 března, 2011

  Reaguji na diskuse okolo důchodové reformy.21 let podnikám a do důchodu mám stejně daleko. Každý rok vyplńuji jiné daňové přiznání. Myslím, že mohu mluvit za většinu OSVČ. Všichni se honíme, abychom obstáli před státem, bankou, rodinou i sebou samými. Staráme se sami o sebe a ještě o zaměstnance. Vím, že mi nikdo zadarmo nic nedá. Vím také, že dosáhnout průměrné mzdy poctivou prací je v této zemi téměř nadlidské úsilí, pokud člověk nezastává státní, manažerskou nebo politickou funkci.Asi se moc nemýlím, když napíšu že sotva 2/3 obyvatel naší země nedosahují průměrné mzdy!Vždy jsem hlasovala pro modrou barvu, ale to ,co se děje vtéto době , mě nenechává klidnou! Peníze, které odvedli daňoví poplatníci jsou rozkradené, státní úřady jen bují a politici, co jsou u moci 20 let již ztratili schopnost posoudit, zda by dokázali žít s příjmem minimálním či průměrným. Zkusme všem politikům zmrazit konta a majetek a nastavit minimální mzdu ne na měsíc, ale alespoň na rok!!! Aby ukázali všem ostatním, jak to mají dělat! Je mi z naší budoucnosti dost smutno!

  Odpovědět

 • alfa

  7 března, 2011

  Stát nutí každého občana, aby odváděl na tzv. sociální- toto dělá občan 35-40 let a výsledkem je,že důchod je čím dál nižší (myslím nižší kupní sílu)a bude se chodit do důchodu stále později-co kdyby se podpořily mladé rodiny či omezilo rozkrádání a korupce např., to by bylo peněz!!!!). Zvýšení DPH s důchodovou reformou nemá vůbec nic společného!!!! Vyberou se peníze, které se ztratí či rozkradou a o nic jiného taky nejde….Jinými slovy pokud nebudu muset státu platit a nejde jen o sociální,ale i daně, DPH, různé další poplatky atd., tak se o sebe postarám a většina jistě taky. No tato vláda to má tak maximálně do podzimu…tak se vůbec nevzrušujme

  Odpovědět