CZK/€ 24.745 +0,14%

CZK/$ 22.792 +0,00%

CZK/£ 28.930 +0,33%

CZK/CHF 25.049 -0,10%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 09. 2023

0 komentářů

Jaké daňové změny čekají studenty, kteří si přivydělávají na dohodu?

 

Nový akademický rok je za dveřmi a řada vysokoškoláků se bude s novým školním rokem ohlížet po možném přivýdělku nebo dlouhodobé brigádě. Jak se přivýdělky daní a jaké změny čekají nejen studenty, ale i ostatní brigádníky nebo pracující na DPP?

Loading 

„Studenti svůj příjem z brigády díky slevě na poplatníka obvykle nedaní,“ říká Jana Jáčová z UOL Účetnictví a dodává, že se to týká přivýdělku až do výše 205 600 Kč ročně. Sleva na poplatníka přitom činí 30 840 Kč za rok a lze ji využít v plné výši bez ohledu na to, zda student pracoval celý rok nebo třeba jen poměrovou část roku. Stejnou slevu na poplatníka uplatňují také rodiče na rodičovské dovolené a zaměstnanci, kteří chtějí mít dodatečný příjem ke svému stálému platu.

„Pracující studenti do dovršení věku 26 let, případně až do 28 let v případě prezenční formy studia v doktorském programu, si mohou navíc letos naposledy odečíst slevu 4020 Kč, pokud u zaměstnavatele společně s vyplněním tzv. růžového papíru doloží také potvrzení o studiu,“ upřesňuje Jana Jáčová.

Jaká jsou stávající pravidla u DPP

Dohoda o provedení práce (DPP) je nejlepší cestou pro dočasné přivýdělky do 300 hodin za kalendářní rok s měsíční odměnou do 10 000 Kč. Do této částky se totiž nemusí odvádět zálohy na zdravotní ani sociální pojištění. Jestliže jste navíc se zaměstnavatelem podepsali tzv. růžový papír, můžete uplatnit i slevu na dani nebo daňová zvýhodnění na děti.

DPČ na 20 hodin týdně

Dohoda o pracovní činnosti se může využít pro brigádu i zkrácený pracovní poměr a pracovat na ni můžete maximálně 20 hodin týdně, čili polovinu klasické týdenní pracovní doby. Zdravotní a sociální pojištění se vás bude týkat jen v případě, že je váš měsíční výdělek 4000 Kč a více.

REKLAMA

Změny od ledna 2024

V rámci ohlášení úsporného balíčku plánuje vláda výrazná omezení přivýdělků, která se dotknout nejen lidí pracujících na DPP, ale hlavně jejich zaměstnavatelů. Změny budou ukotveny v novele zákona o nemocenském pojištění a v novele zákona o pojistném na sociálních zabezpečení.

Jednou z nejvýraznějších změn je přitom zastropování úlev u DPP, aby si brigádníci nemohli vydělat neomezenou sumu, ze které neodvádí pojistné, pokud uzavřou více dohod s několika zaměstnavateli.

„Očekávané změny značně zkomplikují dohody pro brigádníky, kteří mají více souběžných dohod. Dohody v součtu nad 40 % průměrné mzdy budou zatíženy odvodem pojistného. A také firmy budou všechny brigádníky hlásit a tím vzroste administrativní náročnost. MPSV přislíbilo tu administrativu zjednodušit, uvidíme, jak legislativa k dohodám dopadne,“ hodnotí očekáváné změny Jana Jáčová.

Příklad: Průměrná mzda pro rok 2023 je stanovena na 40 324 Kč. Aby nemusel brigádník odvádět sociální pojištění, bude si moct u více zaměstnavatelů vydělat v součtu maximálně 16 130 Kč měsíčně.

V naší firmě zaměstnáváme aktuálně přes 200 brigádníků. Vesměs jde o studenty vysokých škol, účetní na rodičovské, ale i ty zaměstnané u jiných firem, kteří si chtějí ještě přivydělat,“ doplňuje Jáčová situaci ve firmě UOL Účetnictví.

Brigáda jako rozjezd kariéry

„Vysokoškolští studenti u nás zpravidla pracují dva až tři roky a třetina jich u nás zůstane i po ukončení studia,“ naráží Jáčová na skutečnost, že brigády v oboru bývají pro studenty častým odrazovým můstkem k získání první pracovní pozice na hlavní poměr.

„Pro nové brigádníky připravujeme také školení, ať už osobní, nebo formou videa, aby se mohli rychle zapracovat. Jejich práci nicméně i poté kontroluje, aby byly výstupy stoprocentní,“ uzavírá Jana Jáčová.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Penzijní spoření od července 2024 – více peněz od státu, žádný příspěvek pro důchodce

Od 1. července 2024 vstoupí v platnost další změny v oblasti doplňkového penzijního spoření (DPS). Mezi nejdůležitější novinky patří zvýšení maximálního státního příspěvku na 340 Kč měsíčně a ukončení jeho poskytování klientům, kteří již pobírají starobní důchod. Změny se dotknou všech účastníků DPS bez ohledu na datum uzavření […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024

Přehledně: Nejdůležitější změny v reformě penzí schválené vládou

Vláda pod vedením Petra Fialy přišla s „reformou“ penzí. Je postavená na šesti základních bodech – postupném zvyšování důchodového věku po roce 2030, jistém minimálním důchodu, snížení výpočtu nových důchodů, výchově dětí a péči o blízké, sdílení vyměřovacích základů manželů a vdovských a vdoveckých důchodech.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *