CZK/€ 25.145 +0,12%

CZK/$ 22.682 -0,50%

CZK/£ 29.764 +0,09%

CZK/CHF 26.790 +0,43%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 06. 2024

0 komentářů

Šedá zóna novodobých investic: Jak se nestát terčem podvodů

 

Způsobů investování je v dnešní době čím dál více a investice s urychleným výdělkem svou oblíbenost napříč společností rozhodně neztrácí. Občas se ovšem může stát, že s novými investičními příležitostmi narůstají i obavy z šedé zóny a je na místě ověřit si fakta dříve, než daný způsob investování označit za podvodný.

Loading



 

Co je šedá zóna investic?

Šedá zóna investic se vztahuje k situacím, kdy se nové investiční příležitosti objevují v prostoru, který není plně regulován nebo je nedostatečně sledován. To může zahrnovat menší objemy finančních prostředků, které nepodléhají přísné regulaci. V praxi se jedná o investice v řádu desítek milionů korun, které nevyžadují důkladnou evidenci a schvalování. Tento prostor je často využíván malými a středními podniky, které chtějí rychle a jednoduše získat financování.

Z mého pohledu však šedá zóna ve smyslu regulace emisí dluhopisů neexistuje. Emise dluhopisů musí být vždy v souladu s právními předpisy a schválena, jinak je nelegální,“ uvádí Jan Skovajsa, majitel a CEO firmy myTimi a Bondbot.

Současná situace na trhu investic

Současný trh investic zůstává víceméně stabilní, i když se některé nové firmy objevují a jiné zanikají. „Nezaznamenávám růst počtu podvodných zprostředkovatelů, ale spíše nárůst podvodníků, kteří chtějí získat finance prostřednictvím legitimních firem a pak se vytratí,“ dodává Skovajsa. To ukazuje na potřebu důkladného prověřování všech nabídek a poskytovatelů investičních příležitostí. Investoři by měli být obezřetní a vždy důkladně prověřit každou příležitost, aby se vyhnuli podvodným schématům.

Bezpečnost emisí dluhopisů a ISIN

Z některých názorů může vyplývat, že povinnost mít ISIN (mezinárodní identifikační číslo cenného papíru) neřeší bezpečnost emisí. S tímto názorem ovšem Jan Skovajsa rozhodně nesouhlasí. Firmy financované pokoutnými zdroji je naprosté minimum a důkladná regulace a potřeba získat ISIN od České národní banky představují významnou bariéru proti podvodným aktivitám.

REKLAMA

Proto je důležité klást důraz na skutečnost, že regulace je klíčová pro ochranu investorů a prevenci podvodů. Firmy, které chtějí legálně emitovat dluhopisy, musí splňovat přísné požadavky, což významně snižuje riziko podvodů.

Rady pro nezkušené investory

Pro nezkušené investory je důležité dodržovat několik základních pravidel, aby se vyhnuli rizikovým investicím:

  • Investujte pouze do dluhopisů zajištěných hmotným majetkem.
  • Setkejte se osobně s majitelem firmy a zhodnoťte jeho důvěryhodnost.
  • Neinvestujte do dluhopisů firem s obratem menším než 20 milionů korun.
  • Investujte pouze do firem, jejichž produkt byste si sami koupili.
  • Prohlédněte si výsledovku firmy a zjistěte, zda je schopna financovat své dluhopisy z operativních zisků.
  • Zjistěte si jasný finanční forecast firmy, který ukazuje na schopnost splatit dluhopis a platit úroky.
  • Vyhněte se investicím do „next big thing“ nebo investicím na základě doporučení od známých.

Pokud něco zní příliš dobře na to, aby to byla pravda, pravděpodobně to pravda není.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Podhodnocené americké akcie: Potenciální příležitosti pro investory

V současném tržním prostředí představuje několik podhodnocených amerických akcií atraktivní příležitosti pro investory, kteří chtějí využít neefektivity trhu. Tyto akcie nabízejí potenciál k výrazným ziskům, protože se obchodují pod svou vnitřní hodnotou. Zde je bližší pohled na ty, které stojí za zmínku.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 09. 2024

Komentář: Výsledkem schizofrenní vládní pozice je rozpočtový kompromis

Ministerstvo financí představilo rozpočet na příští rok se schodkem 230 miliard korun. To není příliš ambiciózní plán, protože k vyrovnanému rozpočtu, který bychom si jistě zasloužili, má hodně daleko. I tak se ve srovnání s posledními lety jedná o jeden z nejnižších schodků. V loňském roce jsme […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

13. 09. 2024

Další rána pro důchodce, stát jim přestal přispívat na spoření. Co s tím?

Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které byly jedním z hlavních taháků tohoto produktu. Obrovské množství lidí nyní řeší, jak se samotným spořením i nastřádanými prostředky naložit. Variant je hned několik. Peníze mohou začít důchodcům přilepšovat k penzi, ale lze je […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *