CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

Text: Petr Gola

27. 06. 2019

1 komentář

Jak vyšší důchodový věk snižuje penzi

 

Důchodový věk v Česku postupně stoupá až na 65 let, přičemž v budoucnu lze vzhledem k demografickým a ekonomickým trendům očekávat další zvýšení důchodového věku. Z důvodu vyššího důchodového věku volí více lidí odchod do předčasného důchodu. 

Každoročně stoupá počet lidí volících předčasný důchod, neboť z různých důvodů nemohou pracovat až do řádného důchodového věku. V budoucnu se dá očekávat, že počet žadatelů o předčasný důchod klesat nebude.

Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení. Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých započatých 90 kalendářních dní. Občané mající řádný důchodový věk 63 let a více mohou do předčasného důchodu odejít nejdříve v 60 letech, občané mající předčasný důchod nižší než 63 let mohou do předčasného důchodu odejít nejdříve tři roky před dosažením řádného důchodového věku.

Důchod v 67 letech? Ve světě nic zvláštního

Ve většině vyspělých zemí světa se řádný důchodový věk postupně prodlužuje. Již nyní je důchodový věk 67 let na Islandu a v Řecku a v některých dalších zemích se důchodový věk na 67 let postupně zvyšuje (např. v Austrálii, v Nizozemí, ve Velké Británii či v USA). V Irsku nebo v Dánsku se důchodový věk postupně zvyšuje na 68 let.

O kolik přijdete díky předčasnému důchodu?

Předčasný důchod se při dosažení řádného důchodového věku nepřepočítává a je nižší oproti řádnému důchodu i z důvodu nižší získané doby pojištění oproti případu, kdy by žadatel o důchod pracoval až do dosažení řádného důchodového věku. Z důvodu prodloužení řádného důchodového věku je finanční ztráta z důvodu čerpání předčasného důchodu vyšší.

REKLAMA

Praktický příklad

Pan XY (ročník narození 1959) má řádný důchodový věk dle aktuálně platné legislativy 64 let. V letošním roce při dovršení 60 let však odejde do předčasného důchodu. Krácení se bude provádět za započatých 17 x 90 kalendářní dní. Pan XY získá dobu pojištění v rozsahu 40 let. Osobní vyměřovací základ, tj. průměrná hrubá měsíční mzda za odpracované roky v současné hodnotě, pana XY bude 40 000 Kč.

 • Nejdříve si vypočítáme předčasný důchod a potom zjednodušeně i řádný důchod. Při výpočtu řádného důchodu budeme počítat, že pan XY získá dobu pojištění v rozsahu 43 let a osobní vyměřovací základ bude mít rovněž 40 000 Kč. V obou případech provedeme výpočet dle výpočtové formule roku 2019.

Předčasný důchod pana XY (o čtyři roky dříve) by činil 11 290 Kč. Řádný starobní důchod by však dosahoval 16 846 Kč.

 • Ve druhé variantě si vypočítáme předčasný důchod pana XY, pokud by byl jeho řádný důchodový věk 65 let a odešel do předčasného důchodu v 60 letech. Důchodový věk 65 let platí pro muže narozené v roce 1965 a později. Výpočet provedeme dle legislativy roku 2019. Krácení se bude provádět za započatých 21 x 90 kalendářní dní.

Předčasný důchod pana XY (o pět let dříve) by dosahoval 10 027 Kč.

 • Ve třetí variantě si pro zjednodušení vypočítáme předčasný důchod pana XY, pokud by jeho řádný důchodový věk byl 63 let, což byl řádný důchodový věk pro muže narozené v roce 1953. Výpočet opět pro zjednodušení a porovnatelnost provedeme dle výpočtové formule roku 2019. Krácení se bude provádět za započatých 13 x 90 kalendářních dní.

Předčasný důchod pana XY (o tři roky dříve) by dosahoval 12 553 Kč.

REKLAMA

Na praktickém příkladu je vidět, že zvýšení řádného důchodového věku má negativní vliv na výpočet předčasného důchodu. Přestože by ve všech třech případech pracoval pan XY stejně dlouhou dobu a měl stejně vysoké příjmy a odešel přesně v 60 letech do předčasného důchodu, tak měsíční částka předčasného důchodu se dost liší.

S rostoucím důchodovým věkem se zvyšuje krácení za předčasnost. Vlastní investice a úspory na penzi jsou tedy velmi důležité i s ohledem na prodlužování důchodového věku a očekávaného čerpání předčasného důchodu.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rozhovor: Penzijku bude první pilíř dominovat ještě dvě až tři generace

Demografický vývoj, který zvyšuje podíl lidí důchodového věku, je klíčovým argumentem pro neodkladné řešení důchodové reformy. Jak v rozhovoru pro Investujeme.cz upozornil Pavel Vaněk, ředitele penzí a investic ve finanční skupině UNIQA, nad změnou penzijního systému by měla panovat široká shoda napříč politickým […]

Text: Milan Vodička

Foto: Uniqua

07. 04. 2022

Z jaké mzdy se počítá důchod?

Měsíční částka starobního důchodu závisí na získané době pojištění a průměrné mzdě za odpracované roky (osobním vyměřovacím základu). Jak se vypočítá průměrná mzda pro výpočet důchodu v roce 2022?

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

10. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Anonym

  27 června, 2019

  Trochu manipulativni titulek, ze?
  Kvuli vyssimu duchodovemu veku budou mit lide vyssi duchody proto, ze je to donuti dele pracovat. Koneckoncu i z duvodu nizsiho duchodoveho veku maji zeny mensi duchod. Takze clanek je o predcasnem duchodu, ale titulek jaksi navozuje neco jineho.
  Mimochodem – vyssi duchodovy vek zajisti lidem s invalidnim duchodem vyssi invalidni duchod.

  Odpovědět