Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Jak vybírat vhodného futures brokera

Kurzy akcií, burza

Vybrat vhodného futures brokera není jednoduchý úkol. Na internetu koluje mnoho informací, které si z důvodu častých změn v nabídce mnohdy protiřečí. Tyto informace jsou bohužel často nekompletní. Na co se soustředit při výběru brokera?

Každý trader, čili obchodník, bude posuzovat brokery dle vlastních požadavků, které mohou být velmi specifické. Obvykle nás bude zajímat:

  1. výše komisí, tedy kolik peněz si broker odvede za zprostředkování obchodu,
  2. počáteční kapitál nutný k vytvoření účtu,
  3. poplatky spojené s vedením účtu apod. (často poplatky za neaktivitu v obchodování),
  4. technické zázemí, tedy vhodnost nabízených nástrojů pro váš způsob obchodování (např. nabízená platforma, data apod.),
  5. spolehlivost (např. zavedené jméno firmy),
  6. správná exekuce příkazů,
  7. jednoduchost používání (např. výběru peněz, řízení účtu apod.) a
  8. zákaznická podpora.

Naprosto klíčová se jeví první 4 kritéria, čili cena, počáteční kapitál, poplatky a technické možnosti, které nám broker ve své službě nabízí. Zatímco začátečník se bude orientovat hlavně na cenu a vystačí si se základními platformami a nástroji technické analýzy, pokročilý obchodník s předem definovaným stylem obchodování si rád připlatí za nástroje, které potřebuje každodenně využívat.

Spolehlivost brokera je další důležitý prvek při rozhodování. Mnoho začínajících brokerů láká na skvělé nabídky, nízké komise a počáteční vklady, ale realita bývá odlišná a velmi frustrující. Převádět velikou sumu peněz k takto časem neprověřeným společnostem je rizikové. Oproti tomu firma, která je dlouho na trhu (např. Interactive brokers), si nemůže podobné nedostatky dovolit a vaše peníze jsou u ní v daleko větším bezpečí.

Tabulka 1: Základní podmínky vybraných futures brokerů

Futures Broker

Minimální vklad (individuální účty)

Komise za kontrakt

(+ 1,15$ na kontrakt u CME)

Interactive Brokers

10 000$

Fixní: 0,85$

Dle objemu: 0,25 – 0,85$

TradeStation

5000$

Dle objemu: 0,25 – 1,20$

AMP Futures

500$

1,68$

E*TRADE

10 000$

Do 90 dní: 1,49$

Po 90 dnech: 2,99$

Generic Trade

0$

0,59$

MB Trading

500$

Dle objemu: 0,45 – 0,85$

optionsXpress

2000$

3,50$

TD Ameritrade

2000$

2,25$

Optimus Futures

2500$

0,80$

Kdybychom se rozhodovali pouze dle ceny, jednoznačně by nás zaujala nabídka AMP Futures, Generic Trade a MB Trading, protože mají velmi nízké minimální vklady. Generic Trade a MB Trading mají navíc menší komise.

Je ale nutné si uvědomit, že pro vstup do obchodu na populárních amerických trzích (např. S&P, Dow Jones) stejně musíme mít na účtu okolo 2000 $ jako zálohu (tzv. initial margin). Minimální vklady pohybující se okolo 500 $ jsou pro reálné obchodování utopií. Zvláště když je nutné počítat s případnými ztrátami, které účet nesmí zruinovat.

Konečná minimální částka se tak bez ohledu na brokera téměř vždy vyšplhá do výše zhruba 4000 $. Malé minimální vklady dávají smysl pouze tehdy, chceme-li si obchodování zprvu nanečisto vyzkoušet a zatím do něho příliš neinvestovat, nebo mít více účtů u více různých brokerů z důvodu technických či diverzfikačních. Proto není minimální vklad až tolik důležitý.

Více vypovídající jsou komise. Zde nalezneme veliké rozdíly. Komise jsou uváděny za kontrakt, tzn. za otevření či zavření pozice. Abychom získali komisi za celý obchod, musíme částku vynásobit dvakrát a nakonec přičíst poplatek burze podle toho, na jakém obchodujeme trhu (např. pro zmíněné S&P a Dow Jones je tento poplatek 1,15 $ na kontrakt). I ty nejnižší komise se tedy po přepočtu výrazně zvýší a s frekvencí např. 30 obchodů na měsíc vytváří nezanedbatelnou částku. V tomto ohledu vítězí Generic Trade (u brokerů s plovoucími komisemi se musí raději počítat s vyšší ze dvou částek – ty nižší obvykle představují jakousi množstevní slevu pro obchodníky pracující s velikými pozicemi v řádu několika stovek kontraktů).

Zákazník orientovaný výhradně na cenu by se tedy mohl snadno rozhodnout pro Generic Trade, který navíc nabízí spolu s účtem zdarma i vlastní platformu pro samotné obchodování.

V praxi je výběr složitější. Závisí na výběru dat a potřebných obchodních softwarů, čili platforem (každá nabízí specifické nástroje). Některé platformy se dají za nemalý příplatek pořídit externě a poté připojit na datový tok skoro jakékoholi brokera. Jiné jsou zdarma, ale získáte je pouze tehdy, pokud máte vytvořený účet u konkrétního brokera.

Stejné problémy existují s daty. Existují data externí i data vázaná k brokerům. Chci-li kvalitní, rychlá data, účet u Interactive Brokers, který nabízí pouze vlastní nedokonalá data, je mi k ničemu.

Proces hledání vhodného brokera je tedy hledání optimální kombinace nástrojů, které obchodník potřebuje, za nejlepší možnou cenu.

Uveďme si příklady:

1)    Jsem obchodník orientující se na automatické strategie. Nepotřebuji kvalitní rychlá data, protože pracuji s časovým rámcem 30 minut a obchody uzavírám vždy na konci dne. Své automatické strategie potřebuji programovat a robustně testovat.

Jednoznačnou volbou v tomto případě je pro mě TradeStation. Jakožto obchodník s automatickými strategiemi mě příliš nezajímá minimální vklad, protože vzhledem k obchodnímu stylu jsem na vysokou investici připraven. Komise jsou také v pořádku, s 30 minutovým časovým rámcem očekávám málo obchodů, a data mě nezajímají, postačí průměrná.

TradeStation nabízí platformu s vlastním jednoduchým programovacím jazykem a výbornými možnostmi testování (genetické optimalizace apod.), navíc ji dostanu zdarma spolu se založením účtu. V tomto příkladě by pro mě jakožto obchodníka naprosto jasně převážila má potřeba pro specifický software. Mohl bych si vybrat brokera s nižším minimálním vkladem i komisemi, ale zato bych např. dostal naprosto nevyhovující platformu a musel draze dokupovat další testovací či programovací software.

2)    Potřebuji velmi kvalitní data, protože pracuji se změnou nabídky a poptávky v rámci několika vteřin. Mám větší frekvenci obchodů a obchody uzavírám do několika málo minut. Oproti automatickým strategiím nepotřebuji velikou sumu na účtu.

I tentokrát je pro mě klíčové technické zázemí, ale možností je tolik, že najít nejlepší řešení není vůbec jednoduché. Vím, že potřebuji kvalitní data, proto mohu rovnou vyřadit všechny brokery, kteří mi tuto možnost neposkytují – tedy např. zmiňované Interactive Brokers. Zároveň ale potřebuji obchodní software, čili platformu, která mi dovolí zkoumat nabídku a poptávku na každé jednotlivé ceně. Těchto platforem je několik, ale mezi klasické a dostupné varianty patří např. Ninja Broker a Sierra Chart.

Musím tedy vyhledat brokery, kteří mi zároveň nabízí kvalitní data a zároveň podporují Ninja Broker či Sierra Chart. To jsou kupříkladu Optimus Futures nebo AMP Futures.

Teprve v této chvíli má smysl porovnávat ceny komisí a další kritéria těchto dvou brokerů. AMP Futures např. nabízí podporu pro české a slovenské klienty, což může být pro mnoho zákazníků, kteří neovládají cizí jazyk, rozhodující. A to přestože je zákaznická podpora v AMP Futures nedokonalá a zakládání i řízení účtu je u tohoto brokera problematické.

Vyhledat vhodného futures brokera je velice komplexní a individuální záležitost. Samotní brokeři situaci neulehčují. Mnohdy uvádí nedostatečné oficiální informace, kvůli čemuž může trvat výzkum vhodných kandidátů i řadu dní.

Ve výsledku se však pokročilý obchodník zaměřuje především na technické možnosti, které mu broker nabízí. Nejjistější se jeví diverzifikace skrze více účtů, kde přinejmenším jeden z nich je založen u naprosto spolehlivého brokera. Začínající obchodníci by naopak měli vybírat hlavně dle ceny a hledat brokery s nízkými komisemi, kteří k založení účtu nabízí zdarma i obchodní platformu (externí by se prodražila), a spíše menším minimálním vkladem.

Obchodujete s futures?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.