Úterý 26. října. Svátek má Erik.

Do jakých komodit investovat v roce 2016?

Investování do komodit je zajímavou alternativou pro dynamické, ale i konzervativní investory. Mezi nejznámější komodity patří drahé kovy, zejména zlato a stříbro. A právě tyto dva kovy se dostaly v současné době do zorného úhlu mnoha investorů.

Je patrné, že dokud budou centrální banky snižovat úrokové sazby, poptávka po drahých kovech potrvá.  A při té příležitosti není divu, že při současné ceně drahých kovů stoupá i zájem o akcie těžařů. Vedle investic do zlata a stříbra mohou být akcie těžařů vhodnou alternativou.

Dražší bude šálek kávy, ale i litr benzinu

Ale komodity nejsou jen kovy, mezi obchodovatelné suroviny patří také zemědělské plodiny. Velmi zajímavou komoditou je například káva. Sucha ve Vietnamu a Brazílii zvýšila pravděpodobnost nižší produkce kávy, než se původně očekávalo. Pokud se podmínky nezmění, můžeme se v následujících měsících dočkat zvýšení cen kávy.

Další známou komoditou je ropa. Své dno si, zdá se, již prožila a dá se očekávat, že její cena opět poroste. I když věříme, že v dlouhém období bude obchodování s ropou ziskové, měli bychom v tuto chvíli být opatrní a nepustit se příliš hluboko do dlouhých pozic. Doporučuji počkat si na vývoj v následujících měsících.

Nekonvenční alternativa – lithium

Další hodně zajímavou komoditou je lithium. Proč zrovna tento nejlehčí kov? Vysvětlení je prosté. Moderní doba je na baterie. Tedy konkrétně na akumulátory, za jejichž růstem kapacity a zmenšování stojí právě lithium (články jsou označené Li-ion).  A tak lze díky vzrůstající potřebě baterií do mobilů, notebooků, tabletů, sekaček, vysavačů, ale také elektromobilů očekávat dramatický růst poptávky po lithiu, a tím pádem je výhodné využít tohoto trendu i v oblasti zhodnocování úspor.

Většina drobných komoditních investorů nekupuje materiální komodity, ale obchoduje na komoditních trzích pomocí derivátů, například ETF (fond, sleduje konkrétní komoditu nebo jejich skupinu), futures nebo CFD – investoři vydělávají tím, že předpovídají, jakým směrem se bude cena aktiva pohybovat. Do lithia se dá investovat formou ETF, indexů či přímo do akcií a dluhopisů těžařských společností.

Díky obchodování s deriváty můžete dosáhnout vyšších výnosů, ale musíte také počítat s možností mnohonásobně vyšších ztrát. Trh s komoditami může být velmi nestabilní, dochází ke značným cenovým výkyvům. Komodity jsou rizikovější investice, ale právě nestabilita trhu z nich dělá zajímavý prostředek obchodování, který vám může při respektování všech rizik přinést zisk.

Autor je ředitel Saxo Bank pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.

Investujete do komodit na komoditní burze?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Jeden komentář: “Do jakých komodit investovat v roce 2016?”

  1. Karel napsal:

    Tak především…do komodit se neinvestuje, s komoditami se jen a pouze spekuluje.

    To by si měl pán Saxofon uvědomit, než sem začne psát zase nějaké krávoviny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.