CZK/€ 23.550 -0,34%

CZK/$ 21.633 -0,70%

CZK/£ 26.712 -0,54%

CZK/CHF 23.636 -0,25%

Text: Veronika Hejná

26. 05. 2021

36 komentářů

Jak funguje bitcoin? Důvěra v systém a tweety Elona Muska

 

Foto: Shutterstock

Ačkoliv existuje nepřeberné množství různých kryptoměn (anebo lépe řečeno „kryptoaktiv“), retailoví investoři často přistupují ke kryptu jako k jedné homogenní skupině. Na čem je postaveno fungování bitcoinu a proč jeho cena tak prudce propadla?

Loading 

Alternativa centrálních platebních systémů

Pokud vezmeme jako příklad platby prostřednictvím PayPalu, je jejich podstatou existence tzv. trusted third party (typicky banky). Ta potvrdí, že zákazník má dostatečný zůstatek na bankovním účtu a je možné provést konkrétní transakci. Tento centralizovaný systém je ale relativně pomalý.

„Kryptoměny v tomto směru přinesly určitou alternativu takovému systému. Obecně jsou totiž založeny na využití metod kryptografie, které nahrazují bezpečností opatření a opatření proti padělání, jinak zajišťované právě onou třetí stranou,“ uvádí právník Jan Eisenreich, který je expertem v oblasti fintechu a blockchainových řešení.

Průlomem v této oblasti bylo představení whitepaperu (konceptu fungování) bitcoinu v roce 2008. Bitcoiny jsou v podstatě peníze, založené na kryptografickém základě. Tuto kryptoměnu vytvořil člověk vystupující pod pseudonymem Satoschi Nakamoto. „Nakamota se od té doby snažila vypátrat spousta lidí, ale do dnešního dne není jasné, jestli je Nakamoto jednotlivec, anebo skupina osob. Byl dokonce nominován na Nobelovu cenu, ale nominace vzhledem jeho anonymitě nebyla přijata,“ připomíná Eisenreich.

Jak funguje bitcoin?

Fungování bitcoiunu je postaveno na tzv. peer-to-peer principu. Každá provedená transakce je zanesena do blockchainu, tedy jakési veřejné účetní knihy bitcoinových transakcí.

REKLAMA

„Právo zařadit transakci do blockchainu mají tzv. těžaři. Ti, zjednodušeně řečeno, poskytují výkon svých počítačů k výpočtu složitých algoritmů. Po nalezení řešení tohoto matematického problémů získají těžaři právo k potvrzení bloku transakcí, za což dostanou předem určení počet bitcoinů. Respektive ho získá ten první těžař, který verifikuje onen blok transakcí. Po tomto potvrzení jsou transakce v bloku zařazeny do blockchainu, čímž je zabráněno tomu, aby někdo utratil ten samý bitcoin dvakrát,“ vysvětluje Eisenreich.

Díky tomu, že bitcoinu je omezené množství (jde o 21 milionů bitcoinů), není možné emitovat dodatečné množství této kryptoměny. Na rozdíl od centrálních bank, které mohou sami rozhodovat, kolik peněz pustí do ekonomiky. Emisní algoritmus bitcoinu vytvořil přímo jeho tvůrce, který tak určil, že se jednak každých deset minut emituje určité množství, jednak každé čtyři roky dochází k halvingu“, tedy množství vygenerovaných coinů se snižuje na polovinu „Z celkového zamýšleného množství bitcoinů ve výši 21 milionů jich bylo vygenerovánu už více než 18,6 milionů,“ dodává Jan Eisenreich.

Konkrétně bitcoin se také dostává již do centra pozornosti institucionálních investorů. Například PayPal už v březnu spustil možnost platby kryptoměnami v rámci USA prostřednictvím služby Checkout With Crypto, která by podle předpokladů měla být do konce roku dostupná i na dalších kontinentech. A je pravděpodobné, že to bude jen první vlaštovka, kterou by mohly následovat další společnosti,“ říká hlavní analytička TopForex Olívia Lacenová.

 

REKLAMA

Vliv těžby na životní prostředí a tweety Elona Muska

Podle analýzy univerzity v Cambridge spotřebuje těžba bitcoinu za rok okolo 121,36 terawatthodin elektřiny, což je přibližně dvakrát více než celá Česká republika. Šéf Tesly Elon Musk, který nejprve oznámil, že bude bitcoin přijímat jako platební prostředek za své elektromobily, vzápětí toto rozhodnutí vzal zase zpět.

„Tesla pozastavila možnost nákupu vozidel pomocí bitcoinů. Jsme znepokojeni stále častějším využíváním fosilních paliv pro těžbu a transakce s bitcoiny, především uhlí, které má nejhorší emise. Kryptoměna je v mnoha ohledech dobrý nápad a věříme, že má slibnou budoucnost. Ta však nemůže přijít, pokud je to na úkor životního prostředí,“ napsal Elon Musk na twitteru. Bitcoiny, které v únoru za 1,5 miliardy dolarů Tesla nakoupila, však prodávat nehodlá. O víkendu si Musk neodpustil další tweet. Na Twitteru uvedl, že v boji proti fiat měnám kryptu fandí.

Propad ceny kromě tweetů Elona Muska umocnilo i vyjádření centrální banky Číny, která uvedla, že banky nemohou provádět kryptoměnové platby. Jak Čínská lidová banka uvedla, prudký nárůst a opětovný pád bitcoinu ohrožuje finanční systém a podniky by se měly mít na pozoru před jakýmikoliv transakcemi s virtuální měnou.

Podle investičního analytika Fincentrum & Swiss Life Select Richarda Bechníka je cena bitcoinu spíše než reálnou hodnotou projevem důvěry v daný systém do budoucna.

„Globálně se také hromadí zvýšené snahy o regulaci kryptoměn. To vše má na bitcoin znatelné dopady, kdy máme za sebou dokonce třicetiprocentní jednodenní propad jeho ceny. Cena kryptoměn je extrémně citlivá na jakékoliv spekulace, vyjádření nebo jenom drobné náznaky zvýšené regulace,“ upozorňuje Bechník s tím, že nedávné vysoké ceny bitcoinu byly hnány FOMO efektem. Investoři měli zkrátka obavy, že jim ujede vlak a propásnou jedinečnou příležitost. „To podporuje nárůst cenové bubliny, aniž by tomu odpovídaly fundamenty,“ uzavírá Richard Bechník.

Loading

Vstoupit do diskuze 36 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kryptoměny zaznamenaly průlom

Kryptotrhy zaznamenaly minulý týden průlom a bitcoin dosáhl nejlepšího výkonu od začátku roku 2021. Vzhledem k přetrvávající nejistotě na širších kapitálových trzích je však stále příliš brzy na to, abychom mohli říci, že jsme z nejhoršího venku.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Uzasly divak

  26 května, 2021

  Deje se toho stale dost:

  https://www.e15.cz/kryptomeny/mit-bitcoin-je-lepsi-nez-drzet-dluhopisy-prohlasil-dalio-kryptomene-pomohl-k-cenovemu-odrazu-1380798

  https://www.kurzy.cz/zpravy/594690-elon-musk-presvedcil-tezare-aby-vytvorili-radu-pro-tezbu-bitcoinu-na-podporu-vyuzivani/

  A samozrejme i na poli vyvoje a zdokonalovani samotneho bitcoinu – viz prave probihajici „hlasovani“ o prijeti Taproot a Schnorrovych podpisu.

  Odpovědět

 • Julinka Fuldenkovova

  26 května, 2021

  Kdepak, bitcoin umira (uz zase a stale dokola), psala to profesorka Julinka Fuldenkovova. A ta to ma z VUMLu nastudovane!

  Odpovědět

 • Čert

  26 května, 2021

  Čína (Indie, …) jednou bitcoin zakazuje, jindy podporuje.
  Jednou se říká, že Čína plánuje bitcoin použít jako nástroj proti dominanci dolaru, jindy ho zakazuje.

  Jednou kritici kritizují bitcoin za to, že většina těžařů se koncentruje v Číně (a to prý dává Číně moc bitcoin ovlivňovat, či dokonce provést 51% útok), podruhé kritici větší bitcoinu problémy naopak proto, že Čína omezí těžbu (a ta se logicky přesune jinam a tedy dominance Číny poklesne).

  Čert aby se v tom vyznal.

  Odpovědět

 • Emil

  26 května, 2021

  Čert se v tom nevyzná, ale pan Fulda ano – ten se totiž vyzná ve všem 🙂

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  3 června, 2021

  Reakce států jsou chaotické, zmatené a mnohdy kontraproduktivní a bláznivé (snahy o vytváření vlastních kryptoměn). To je vše. 🙂

  Odpovědět

 • Z E J M É N A

  3 června, 2021

  Včetně založení centrálních bank.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  11 června, 2021

  Centrální banka (FED) v prostředí smíšeného peněžního systému (zlatému standardu podléhající hotovostní peníze + účetní bezhotovostní peníze) byla založena s dobrými úmysly eliminovat dopady periodicky se vyskytujících bankovních krizí. Nakonec se to ale ukázalo (v roce 1929) jako poměrně zásadní systémová chyba, protože zavedení FEDu do bankovního systému pouze prodloužilo periodu a zvýšilo amplitudu dopadů takových cyklických bankovních krizí.

  Nakonec až v roce 1971 lidstvo definitivně opustilo poslední zbytky zlatého standardu, které byly tou skutečnou příčinou oněch periodických bankovních krizí (zlatou kotvou periodicky stahující ekonomiku ke dnu). Od té doby k žádné vážné systémové bankovní krizi nedošlo a pokud už nastala ona neslavná hypotéční krize, nešlo o něco, co mělo nějaké systémové příčiny v principech peněžního systému a zažehnání této krize bylo právě díky tomu, že se světová ekonomika nacházela již v prostředí 100% účetních peněz, bylo velmi snadné a účinné.

  Centrální banky mají tedy v současném peněžním systému zcela nezastupitelné místo.

  Odpovědět

 • A těmto impotentním korupčním chaotům svěřujete peněžní monopol?

  4 června, 2021

  O M G

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  11 června, 2021

  Tak snad na to včas přijdou, že se pouští do nesmyslů. Jednou ze základních vlastností centrálních bankéřů by měla být konzervativnost a zdrženlivost. Naštěstí vliv centrálních bankéřů na naše životy se velmi, velmi přeceňuje. Jejich role je spíše v tom, zachraňovat to, co už ekonomika a vlády samotné nezvládají. A to jim jde docela dobře, protože to není nijak složité. 🙂

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  26 května, 2021

  Předně BTC nejsou peníze. Podstatou peněz je vztah mezi emitentem peněz a jejich držitelem, který však při vzniku BTC nevzniká. Na BTC tak lze nahlížet jako na jakousi kryptokomoditu, kterou lze prodat/koupit za skutečné peníze, popř. směnit za jinou skutečnou komoditu nebo jinou kryptokomoditu (pak jde ale o barterovou nikoliv peněžní směnu).

  Pokud někdo „platí“ na paypalu BTC, pak tedy nedochází k prodeji a nákupu daného zboží. V takovém případě dochází pouze k primitivní barterové směně zboží za kryptokomoditu, nikoliv za peníze. Nicméně ve skutečnosti se lze domnívat, že drtivá většina „plateb“ BTC na paypalu probíhá tak, že paypal přijaté BTC prodá za peníze a těmi zaplatí prodejci daného zboží, který přijímá pouze peníze. Ve skutečnosti tak k žádné „platbě“ BTC nakonec nedochází (vyjma případů, kdy prodejce akceptuje „platbu“ v BTC a v tom případě jde o barter, jak už jsem napsal).

  Současně samozřejmě není pravda, že centrální banky mohou samy rozhodovat, kolik peněz pustí do ekonomiky. Nemohou. O tom kolik vznikne peněz rozhodují v drtivé většině soukromé banky a jejich dlužníci, kteří tím že si od banky půjčí peníze tyto peníze vytvářejí. A když pak dlužníci dluhy bankám splácejí, tak tyto peníze zase zanikají. Současné peníze tedy vznikají jako vztah mezi dlužníkem a držitelem peněz, přičemž banky o tyto vztahy zaznamenávají ve svých účetních knihách. Proto se ji říká účetní peníze. Tento vztah mezi dlužníkem a držitelem peněz je prostý. Dlužník vytvoří peníze a ty utratí za něco, co si chtěl koupit a po té sám musí navýšit svoji produkci tak, aby vydělal peníze i na splacení svého dluhu v bance. Nic takového ve světě krypto“měn“ nefunguje. BTC se zaměřil pouze na odstranění třetí strany, která je ale pro vztah mezi emitentem peněz a držitelem peněz klíčová. Tím, že BTC odstranil třetí stranu (banky), tím současně odstranil i onen vztah mezi emitentem a držitelem peněz, čímž došlo k tomu, že BTC není penězi a je jen jakousi pseudokomoditou.

  Obdobně při emisi komoditních peněz vzniká vztah mezi emitující bankou a držitelem těchto peněz v podobě závazku banky držiteli bankou emitovaných bankovek vyměnit tyto bankovky za předem dané množství měnového kovu. I zde tak při emisi peněz vzniká vztah mezi emitentem peněz a držitelem peněz.

  Rovněž smysl BTC jako rychlého platebního prostředku se ve světle nedávno zavedených okamžitých bankovních plateb zdá být až směšný. Jediné pole působnosti BTC, kde má zatím jakousi přednost oproti současnému platebnímu standardu vidím v rychlosti mezinárodních „plateb“. Nicméně zde je na prvním místě bezpečnost transakcí nikoliv jejich rychlost. Paypal by samozřejmě mohl v rámci mezinárodních plateb být rychlý jako blesk ale nemůže, protože by tím šel proti své hlavní výhodě, kterou poskytuje nakupujícím, v podobě ochrany kupujících, kdy k „uvolnění“ platby ve prospěch prodávajícího dojde až tehdy, kdy kupující v dané lhůtě dodané zboží „nereklamoval“. U plateb spojených s běžnými transakcemi v prostředí internetu tak zřejmě nikdy nebude požadováno, aby byly rychlejší, než tok samotného prodávaného zboží, takže tato přednost BTC v podobě rychlosti převodu není nijak zásadním konkurenčním kritériem. A v ohledu rychlosti platby z pohledu platícího jsou současné platební karty v podstatě bezkonkurenční. 🙂

  Odpovědět

 • Antimonopolista

  26 května, 2021

  Zastánce bezcenných papírku se zákonem vynuceným oběhem promluvil: „Penězi je jen bolívar a zimbabwský dolar. Ne zlatá či stříbrná mince, nebo bitcoin“.

  Čím dál víc lidí si ale myslí opak.

  A ne, peníze nemusí mít žádného emitenta. Natož monopolního! Když se platilo perlami, tak je emitoval kdo? Poseidon? :-)))))))))))
  Pokud by se lidé dohodli, že penězi je standardizovaná stříbrná uncová mince, tak pak ji může razit kdokoli, kdo má z čeho. A ryzost mohou testovat přístroje a mincovny mohou hodnotit spotřebitelské časopisy s tím, že konkurenti jim sami rádi nabonzují nepoctivé konkurenty.
  Nebo se lidé mohou dohodnout, že budou přijímat bitcoin – což ve stále větší míře dělají. A dělají to proto, že totalitáři vašeho typu jim sebrali zlato, uvalili DPH na stříbro a všechny, kteří chtěli zavést svobodnou zlatou či stříbrnou měnu, skončili ve vašich kriminálech (e-gold, NotHaus…).

  Je otázka, zda má bitcoin emitenta. Vlastně asi má. Jen to není silou represivního aparátu vynucený monopol, ale decentralizovaná skupina těžařů: to oni každých 10 minut emitují nové bitcoiny.

  Penězi je to, co lidé za peníze považují a ne to, co jim vnutí nějaký diktátor, generální tajemník či císař!

  „V takovém případě dochází pouze k primitivní barterové směně zboží za kryptokomoditu, nikoliv za peníze.“
  Tenhle váš nuceně pohrdavý tón je jak z blahé paměti Rudého práva. Co je vám do toho, jaký instrument lidé mezi sebou používají jako prostředek směny?

  Ty vaše papírky fundamentálně selhávají v základní DEFINIČNÍ vlastnosti peněz: uchovatel hodnoty. A proto penězi již NEJSOU! Nesplňují definici!
  A postupně to dochází čím dál většímu počtu lidí, z čehož máte tik a plodíte čím dál nervóznější texty.

  „není pravda, že centrální banky mohou samy rozhodovat, kolik peněz pustí do ekonomiky. Nemohou. O tom kolik vznikne peněz rozhodují v drtivé většině soukromé banky a jejich dlužníci“
  Ano, tento kartel je potřeba vnímat jako jeden celek, jeden komplot. Centrální banka a jí řízený oligopol bank komerčních. Ruku v ruce generují nové inflační peníze pomocí úvěrů, monetizace dluhu, QE, atd…

  „Proto se ji říká účetní peníze.“
  Přívlastek asi jako „lidová demokracie“.

  Můžete být k BTC kritický, ale jediným validním arbitrem toho, co je užitečné a co ne, co přežije a co ne, je trh, tedy suma individuálních rozhodnutí tržních subjektů. A toto vás jako totalitáře a zastánce násilím vynucených monopolů budí ze sna. Dobře vám tak. Bude pro vás jen hůř. Ten trend je zcela zjevný (pohledem 2 a 6 let zpět ho uvidíte i vy).

  Vaše vzteklé plivání jedovatých slin je zkrátka směšné: kdyby bitcoin byl tak k ničemu, tak ho nikdo nepoužívá.
  Realitou ale je, že ho používá čím dál víc lidí a firem. Opět – podívejte na trend, na situaci před třeba 2 a 6 lety.
  Kdežto těch vašich barevných papírků se dnes lidi zbavují téměř za jakoukoli cenu – jen koukněte na tu rvačku o byty (= ochrana před inflací těch vašich zelených obrázků). A to je jen první krok, první kamínky vypadlé z hráze.

  Odpovědět

 • Pavel

  26 května, 2021

  Antimonopolista: Takže nejlepší ochranou před inflačními penězi je vysoce volatilní coin, který vytvořil někdo, o kom dodnes ani nevíme, kdo to je? Ty vaše „tržní subjekty“ v minulém týdnu na BTC povětšinou přišly o dost peněz…. Ne imaginárních, ale reálných. Snad jen kdo shortoval, tak vyhrál.

  Proč to tedy nechce přijímat Musk za auta? Uhlí je kec, ale to, že ráno prodá auto za 1BTC a večer ten samý BTC má jen polovinu té ranní hodnoty, to je docela silný argument. Radši ty inflační peníze… To je taky rozhodnutí tržního subjektu….

  Ano, teď je vyšší inflace a logicky se to čekalo, to, že lidi panikaří s byty, to je jejich hloupost, za dva roky si budou rvát vlasy, až ten samý byt budou pronajímat za cca 60% jejich měsíční splátky na ten byt. A velmi brzy se dají očekávat příslušné kroky ČNB, která bude v souladu s inflačním cílováním inflaci krotit. Nezapomeňme taky na narušené dopravní řetězce, přerušené výroby atp., to zákonitě sníží produkci, tedy působí na růst cen. Ale pokud se povede Covid zkrotit, nebo alespoň hodně zmírnit, dost brzy se to může vrátit do normálu a bubliny na některých aktivech splasknou.

  Odpovědět

 • Antimonopolista

  26 května, 2021

  Je vidět, že se opravdu vyznáte do hloubky.
  Prosím nezkoumejte, kdo a proč chce používat bitcoin. Je to jen jeho věc! Kdo jste, byste se mu do toho pletl?

  S tím Muskem jste mimo. Myslíte, že Musk pár týdnů dříve, kdy bitcoiny za auta začal přijímat, nevěděl, že je volatilní? Teprve až pak dostal brilantní analýzu od doc.PavlaPhD.MBA, která mu otevřela oči?
  Samozřejmě že ne! Rozhodl se zapojit do rozhazovačného dotačního plánu socialistického prezidenta Bideta a bylo mu naznačeno, že pokud chce sosat „zelené“ dotace, je jaksi „nevhodné“ zároveň propagovat a přijímat bitcoin.
  On hlavně také nakoupil bitcoiny za 1.5 mld USD do firemních rezerv + blíže neupřesněné množství bitcoinů vlastní i osobně. A na tom se NIC nezměnilo.

  „Radši ty inflační peníze…“
  Ale vždyť je vám, ani vašemu druhému já Fuldovi od Lehmanů, nikdo nebere! Klidně si plaťte zimbabwskými dolary, nebo papírky z dostihů a sázek. Nám je to jedno, my věříme zlatu, stříbru a bitcoinu a hodláme v tom pokračovat i když se budete vztekat.

  Centrální banky budou inflaci krotit? Zvedat úroky v době, kdy vlády mají rekordní deficity i dluhy? Kdy jim to zvedání úroků dost zkomplikuje život? Budou zvedat úroky v době, kdy plno lidí horko těžko splácí své dluhy, úvěry a hypotéky? Kdy firmy jsou vyčerpané covidem a potřebují levné úvěry, jinak zbankrotují? No to jsem opravdu zvědav! Ale jestli na to chcete vsázet, tak prosím, nikdo vám přeci nic nenutí. Jen to samé očekáváme od vás.

  ECB a FED nic zvedat nebude. Pokud zvedne ČNB, tak to ale doprovodí nějakou jinou křivárnou typu QE či kurzový závazek (při tom minulém natiskla 2.000 miliard té vaší „pevné“ měny).

  Odpovědět

 • Pavel

  26 května, 2021

  A jak to víte, že nic neprodal? Protože to psal na twitteru? Možná se jen probral z rauše a nějaký finanční manažer mu vysvětlil, že se jde zahedgeovat proti drobným kurzovým výkyvům, ale asi těžko proti výkyvům v desítkách procent za den. Ale máte samozřejmě pravdu, že bez dotací by Tesla nejspíš ani neexistovala, u nás máme taky takové.

  Nebojte, nic mi neberete, stejně jako já vám neberu váš fetiš. BTC je v podstatě něco jako vzácná baseballová kartička, známky, nebo stará Škoda Rapid. Určitá skupina lidí je za to ochotna hodně zaplatit a někteří na tom mohou vydělat, zatímco jiní prodají pod cenou. Oproti dříve zmíněným sběratelským záležitostem je ale značně volatilní, pokud se nepletu, před týdnem bylo vymazáno za jeden den skoro milion účtů s pákou během jednoho dne… A tou Škodou si aspoň můžete někam zajet, k čemu je Bitcoin? Když i lístky na BTC dýchánky se platí v dolarech… 🙂

  Za mě jsme už za vrcholem, teď si to zase někam klesne, výš než před rokem o něco a tam se to bude nějaký ten rok plazit do strany, než se to zase nějak na měsíc nebo dva vyhypuje.

  Strategie koupit a držet je z mého pohledu naprosto sebevražedná, stačí se podívat na graf. Radši koupit, když je to dole, v hypu prodat a za měsíc dva zase koupit, až to spadne. Takhle se na tom dá vydělat nejvíc. Těch vašich nenáviděných zelených papírků, které na rozdíl od BTC berou prakticky všude, až snad na jednu hipster kavárnu v Holešovicích…

  Odpovědět

 • Antimonopolista

  26 května, 2021

  Mimo.
  Koupit a držet samozřejmě funguje.
  V 2017 byl naprosto nepředstavitelný bullrun a vylétlo to až na ATH těsně pod 20.000 dolary (do té doby nevídaná cena, ještě na začátku toho roku to snad bylo za tisíc).
  Pak to během 2018 spadlo až o 80% (= ten současný propad je vlastně čajíček) na 4000 USD.
  A vyrojilo se 1000 takových „Pavlů“ (a při všech minulých propadech také), kteří trousili moudra o tom, že to je mrtvé a už se to nikdy nevzpamatuje.

  A víte co? I ten největší blázen, který do toho vstoupil přesně na tom tehdejším vrcholu jednorázovou investicí (hrubě nedoporučovaný přístup), tak je dnes výrazně v plusu.
  Protože i po tom současném propadu, který tak excituje doomsayery vašeho typu, jsme nad 38tis dolary, čili skoro na dvojnásobku toho minulého ATH.

  Ale jasně, vy máte křišťálovou kouli a proto si můžete dovolit toto: „Radši koupit, když je to dole, v hypu prodat a za měsíc dva zase koupit, až to spadne. Takhle se na tom dá vydělat nejvíc.“

  Asi byste byl jediný, kdo pozná, kdy je to „dole“ a kdy „nahoře“, kdy na dně a kdy na vrcholu.
  Nám ostatním zbývá DCA – postupné pravidelné nakupování a průměrování ceny (pak je vám ta volatilita do značné míry volná).
  Tak hodně štěstí – za nějakou dobu si můžeme porovnat, kdo udělal lépe.

  Odpovědět

 • Pavel

  26 května, 2021

  Většina těch největších bláznů to pak neunesla a realizovala ztrátu. Kdy do toho investovala většina Čechů? A byly o tom články i tady? No až už to bylo nahoře samozřejmě, před půl rokem to nikoho nezajímalo.

  Byl bych jediný, kdo pozná, kdy je to dole a kdy nahoře? Stačí se proboha podívat na graf. Když mám rozumný zisk, prodávám třeba i daleko před vrcholem, protože obzvlášť u BTC nikdy nevíte, co kde kdo řekne. A měsíc až dva poté jsou tři skupiny lidí, ti, kteří vydělali, ti, kteří prodělali a ti, kteří drží a čekají na další hype. Mám známého, který prodal několik coinů při minulém hypu o vánocích 2017 a koupil byt v Praze. To mi dává smysl, má něco reálného, co také nemálo narostlo na ceně a má kde bydlet. Ano, před měsícem by z toho měl ještě víc, ale za pár měsíců třeba zase skoro nic. Proto říkám, pro zisk na kryptu je důležité rozumně vystoupit a taky rozumně nastoupit. Kdyby v tom chtěl náhodou pokračovat, mohl si pak někdy v 2019 zase dokoupit za pár tisíc a zopakovat to a nedávno zase prodat a zase z toho získat něco reálného.

  Já se snažím kupovat užitečné věci, které k něčemu slouží a je a i bude o ně zájem, takže stará auta, umění, baseballové kartičky a BTC jde zcela mimo mě.

  Navíc s přílivem velkých bank a dalších společností do krypta tihle dokupující věřící budou sloužit jen jako jejich potrava. Projedou graf dolů, vy dokoupíte, projedou ho znovu, vy dokoupíte… A tak pořád dokola. Oni si pak ze skutečných peněz mohou i něco koupit, zatímco vy pořád jen hodlujete a věříte. A co z toho?

  Odpovědět

 • Pepe

  28 května, 2021

  http://www.tydenikhrot.cz/clanek/bitcoinem-nezaplatis-nigerie-zakazala-bitcoin-kryptomeny-inflace

  Odpovědět

 • Antimonopolista

  3 června, 2021

  „Většina těch největších bláznů to pak neunesla a realizovala ztrátu.“

  Ano. Za blbost se platí. Co já s tím? Platit budete i vy za vaši důvěru ve stát a jeho sliby, nebojte.
  ___________________________

  „Kdy do toho investovala většina Čechů?“

  Nevím a neřeším. Řeším své investice a svou budoucnost.
  Na druhou stranu: Česko je v oblasti kryptoměn země velmi rozvinutá, to zde vznikla Paralelní Polis, to zde sídlí největší světový výrobce bitcoinmatů WBTCC, to zde vznikl první a dominantní těžební pool SlushPool, to zde vyvinuli a vyrábějí nejlepší a nejrozšířenější HW peněženku trezor.io, atd…
  Takže logicky je zde i adopce na docela vysoké úrovni, tedy zde bude i vysoký počet lidí, kteří do bitcoinu investovali již před delší dobou.
  ___________________________

  Nicméně když obě vaše věty sečtu, tak mi z toho stejně vychází, že i vy to chápete a jen máte potřebu plivat jedovaté sliny (z pocitu, že jste něco prošvihl). Tedy že chápete, že prodělá jen ten jelen, který nakupuje na vrcholech a pak panicky prodává po poklesech. Dovedu si představit vaše komentáře po propadech na přelomu 2017-2018. Nicméně pokud tehdy nějaký Jelen Jouda nakoupil na tom neuvěřitelném vrcholu necelých $20tis a pak měl pevné nervy a neprodal, tak dnes, po tom „hrozném“ letošní květnovém propadu, je stále pohodlně v plusu.

  A to, že je někdo Jelen, je prostě problém Jelena a rozhodně ne bitcoinu!
  ___________________________

  Stačí si nastavit automat (např. koupě za 100Kč každý den) a můžete na volatilitu zapomenout. Od teď za 3 roky budete se slušnou pravděpodobností již jen v plusu. Nejpozději okolo příštího HALVINGu, až rychlost těžby zase klesne na polovinu. A ještě 2-3 halvingy a skoro všechny BTC již budou vytěženy – přičemž nabídka na burzách je z významné části tvořena právě hlavně těmi nově vytvořenými bitcoiny.

  Logicky: investoři bitcoinu ve velké míře kupují na dlouhodobé držení, kdežto těžaři potřebují vytěžené bitcoiny prodávat, aby měli na elektřinu, mzdy a nákup těžebního HW – náklady těžby se limitně blíží tržní ceně bitcoinu, protože logicky kdyby tam byla větší mezera, větší zisková marže, tak tak přiláká další těžaře, jednoduché zákony trhu.
  ___________________________

  „Mám známého, který prodal několik coinů při minulém hypu o vánocích 2017 a koupil byt v Praze.“

  Jasně, kdo nemá střechu nad hlavou, tak u něj není od věci si za výnos ze spekulace tu střechu koupit. Ale co někdo, kdo bydlí ve svém, další byt už si koupil jako investici, další 3 nemovitosti dříve či později zdědí, už má solidní portfolio akcií a drahých kovů, atd…?

  Při vyšší expozici do nemovitostí už bych se bál partají reprezentujících mladé závistivé líné bezzemky (piráti, zelení, socani, …), že mi na ně budou chtít hrábnout, protože to je pro ně jednodušší, než aby vzali do ruky lopatu (jako naši otcové a dědové) a přičinili se o své bydlení sami.
  Stejně tak bych se bál partají reprezentující důchodce (KSČM, ANO), že mi v těch investičních bytech zavedou regulované nájmy a ochranu „sociálně slabých“ nájemníků – protože díky demografii stát nebude mít na penze. Rozhodně ne na takové, aby to dalo na tržní nájem. A tak ten problém hodí na vlastníky.
  ___________________________

  „Já se snažím kupovat užitečné věci“

  Touto větou pouze dokazujete svou neznalost bitcoinu, jeho přínosů a jeho užitečnosti.
  ___________________________

  „Navíc s přílivem velkých bank a dalších společností do krypta tihle dokupující věřící budou sloužit jen jako jejich potrava. Projedou graf dolů, vy dokoupíte, projedou ho znovu, vy dokoupíte… “

  A tímto zase dokazujete, že nerozumíte ekonomii a investicím.
  Když budu automaticky nakupovat za 100Kč denně (= průměrovat cenu), jsou mi ty výkyvy grafu u zadele. Pouze těžím z toho, že vstup velkých hráčů (bank, fondů, všech firem – diverzifikace rezerv) nutně z dlouhodobého hlediska směřuje bitcoin vzhůru.

  Odpovědět

 • Pumel

  26 května, 2021

  Proc Musk prestal akceptovat Bitcoin:

  https://www.euro.cz/byznys/v-bitcoinove-kauze-tesly-nejde-o-obnovitelne-zdroje-ale-spise-o-souvisejici-dotace-rika-ekonom-kovanda

  A jaky je realny dopad na bitcoin:

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/co-by-rekl-bitcoin-na-muskuv-gambit-vubec-nic-154967

  ————–

  Propad bitcoinu neni ani tak dusledkem Muskova prohlaseni, jako toho, ze na malo regulovanych (vice trznich) kryptoburzach jde na bitcoin spekulovat i s obrovskou (napr. 1:100) pakou.
  Pak staci, kdyz Musk svym prohlasenim snizi cenu bitcoinu treba i jen o 1% a spekulantum zacnou vybuchovat jejich prepakovane pozice.
  Nicmene volatilita bitcoinu v case klesa, takze za nekolik let….

  https://www.kurzy.cz/zpravy/594772-kryptomenovy-propad-minuly-tyden-vygumoval-z-trhu-cca-800-000-uctu-a-cca-12-mld-usd-v-pozicich/

  ————–
  I kdyz Musk mozna hraje uplne jinou hru:
  Je znamo, ze planuje vyrobu efektivnich/uspornych ASIC chipu na tezbu bitcoinu.
  Zaroven dodava (k montazi na domy) zarizeni obsahujici solarni panely a baterie.
  Je tedy dost pravdepodobne, ze planuje postrcit svuj byznys tim, ze rekne: „Zacnu zase za auta brat bitcoiny, ale jen ty vytezene zelene – napriklad pomoci teto me technologie, kterou dodavam na klic“.

  https://www.kurzy.cz/zpravy/594690-elon-musk-presvedcil-tezare-aby-vytvorili-radu-pro-tezbu-bitcoinu-na-podporu-vyuzivani/

  ————–
  No a jestli mate radeji potistene papirky (ceske, venezuelske, turecke, zimbabwske, …) ci statni dluhopisy (ceske, italske, turecke, recke, argentinske, …), tak verte, ze ne kazdy clovek tento vas nazor sdili:

  https://www.e15.cz/kryptomeny/mit-bitcoin-je-lepsi-nez-drzet-dluhopisy-prohlasil-dalio-kryptomene-pomohl-k-cenovemu-odrazu-1380798

  Odpovědět

 • Pavel

  27 května, 2021

  A nejaky podnik uz jste ridil? Predstavte si, ze vyberete BTC za zbozi, a na trzbach mate treba 1 milion dolaru v BTC. A druhy den uz jen pul milionu…. Chapete? Taky jak by se vam jako zakaznikovi libilo, kdyz vidite cenu za Teslu 1 BTC a nez stihnete zajit do Tesla shopu, tak uz to budou 2 BTC….

  Jedina schudna varianta mi prijde, kdyz by nekdo zaplatil bitcoinem, tak mit nejake analytiky, kteri jsou ready to okamzite prevest na dolar, anebo drzet, podle vyvoje trhu a v podstate neustale s tim nejak aktivne pracovat.

  Pamatujete, kdyz pri konci kurzoveho zavazku CNB se vsichni podnikatele pojistovali proti kurzovym rizikum, protoze pro ne by byl pruser uz jen to, kdyz behem mesice skoci EURO z 27Kc na 25Kc? Uz to muze byt pro firmy docela problem. A ted si predstavte, ze vam ta sama mena skoci za den z 27kc na 13,50 Kc.

  Uz to chapeme?

  Odpovědět

 • Pavel

  27 května, 2021

  A ještě se taky prosím podívejte, kdy zrusil prijimani plateb v BTC. Jeste 4 dny predtim byl BTC za skoro 60k dolarů, 13. května, kdy napsal ten tweet, ale už jen cca 50k dolarů.

  Ale verte, jakym pohadkam chcete, podle me mu to nekdo velmi durazne vysvetlil, ze BTC je blbost a muze Teslu pripravit o hromadu penez a na to on slysi, neni miliardar proto, ze by delal spatne financni rozhodnuti, proto BTC neakceptuje.

  Ale klidne si verte pohadkam o uhli a ekologii. A hodlujte! 🙂

  Odpovědět

 • Pumel

  3 června, 2021

  Zcela jistě za tím je ta „ekologie“, resp. snaha sáhnout si na zelené dotace.

  Ten problém s volatilitou by se ho netýkal, protože rozhodně nebyl předpoklad, že za bitcoin se budou prodávat VŠECHNA auta. V realitě by se jich za bitcoin prodalo sotva jedno procento, protože většina lidí bitcoin chce držet dlouhodobě a ne ho vydávat za pomíjivé a rychle zastarávající hračky. Plus tedy auta si většina lidí kupuje na leasing či úvěr. Těch lidí, kteří za auto dají 2 mega v hotovosti, těch moc není. Zlomek kupujících. A zlomek ze zlomku by to složil v bitcoinech.

  Takže to Musk podle mě plánoval jako formu DCA. Tedy to, co dnes dělá mnoho investorů: automatické postupné pravidelné investování do bitcoinu po malých částkách, průměrování ceny (= vyhlazení volatility).

  Ostatně zkuste si REALISTICKY tipnout, kolik procent nákupů by asi tak bylo v bitcoinu.
  A jaký zlomek toho Muskova jednorázového nákupu za 1.5 MILIARDY USD by roční tržby Tesly v bitcoinu asi tak byly (nepodstatný zlomeček).

  Kdybych vyráběl a prodával např. cihly, tak klidně vyhlásím, že budu prodávat i za BTC. Protože mi to minimálně udělá reklamu (bude se o mě psát, bitcoinová komunita si o mě řekne). Pokud u mě za BTC nakoupí třeba 2% zákazníků a já zároveň bitcoinu věřím víc jak barevný papírkům a chci do něj spořit, tak si tyto bitcoiny prostě nechám.
  Pokud za nějaký čas to procento třeba vzroste tak, že nebudu tržit dost korun na nákup vstupů, no tak přeci část těch utržených bitcoinů mohu obratem prodat (nakonec BTC lze i použít jako kolaterál na úvěr). O nic nepřijdu. Jen získám: ty obchody za BTC s největší pravděpodobností budou NAVÍC, protože ke mě pro cihly začnou jezdit „bitcoineři“, kteří dříve nakupovali u konkurence.

  A až za BTC budou prodávat všichni mí konkurenti, všichni obchodníci?
  No tehdy již volatilita bude daleko menší, protože volatilita je obrácenou hodnotou míry akceptace, míry rozšíření bitcoinu. Až bude rozšířen hodně, volatilita logicky zmizí. Ale to bude až tak za 10-15 let.

  Odpovědět

 • Pavel

  3 června, 2021

  To s vámi souhlasím, že se za 10 až 15 let obejdeme k nevůli mnoha podnikatelů zcela bez cashe, ale to, čím budeme platit, se celkem jistě nebude jmenovat Bitcoin. To nakonec přiznává i mnoho vašich souputníků…. Stejně jako nikdo dnes nejezdí autem Prezident z Kopřivnice. Taky bylo první, ale doba je už jinde…

  Odpovědět

 • TakJo

  3 června, 2021

  Určitě. Platit budeme CBDC, elektronickým EURem úročeným na úrovni minus 5 procent a s omezenou platností 1 rok. Bude to měna, kterou každý bude dostávat jen tak jako nepodmíněný základní příjem. Měna vydávaná státy s 500% HDP dluhem, s obyvatelstvem o průměrném věku 60 let, s 40% lidí pracujících pro stát a s ekonomikou zavražděnou GreenDealem.

  Tedy vy takovou měnou budete platit. My ne.

  Nebo budete platit mincemi vyrobenými z kozích bobků. Protože zlato tou dobou bude strašně zastaralé – ještě víc, než bitcoin.

  Odpovědět

 • Pavel

  4 června, 2021

  joj, ty vaše katastrofické scénáře. I úroky jdou v dlouhodobých cyklech btw., takže do budoucna by se spíš dalo očekávat jejich zvýšení, ale uvidíme. Pokud by došlo k nějakému opravdu rozpadu společnosti, k čemu vám bude BTC? To myslíte, že mineři a správci budou pro vás fungovat dál, aby vám umožnili zprostředkování plateb a v podstatě vedení krypto účetnictví?

  To už možná radši to zlato, ale já mám pro takové případy spíš jiný kov. Olovo…. 🙂

  Odpovědět

 • Veškeré vybrané daně půjdou na splátky úroků?

  4 června, 2021

  Jasně. Zvýšení úroků při rekordním zadlužení států.
  Tak schválně.

 • Pumel

  4 června, 2021

  Mineři minují, protože je to jejich výnosný byznys.

  A on ten rozpad demokratického socialismu doufám nepřijde skokově – pokud sledujete, tak vidíte, jak se bitcoin šíří, vyvíjí a rozvíjí. Kam dospěl za těch pár let existence.
  Čím větší problémy státních papírků (a státních dluhů, státních penzijních systémů, …), tím rychleji se bitcoin šíří.

  Takže až za několik let tento x-tý pokus se státní nekrytou inflační papírovou měnou dojde tam, kam v historii VŽDY došly VŠECHNY takové pokusy (hyperinflace AND/OR státní bankrot AND/OR měnová reforma), bitcon již bude plně rozšířený – kromě pár zapšklých zabedněnců. Ne nadarmo se říká, že za blbost se platí. Pohledem na váš korunový zůstatek dokonce i přesně zjistíte, kolik.

  Navíc ty problémy nepřijdou všude naráz a ve stejné intenzitě. Jsou a budou země, které takové problémy nemají. A z nich pak budete moci ty problémy v ČR a EU sledovat v televizi. Tedy pokud budete mít majetek v takové formě, kterou lze do takovýchto zemí převést (i přes odpor bankrotující ČR a EU snažící se prodloužit si existenci zdaňováním a znárodňováním všeho v dosahu).

 • Průměrná životnost fiat měny je výrazně kratší než lidský život

  4 června, 2021

  https://www.mises.cz/clanky/ekonomie-penize-a-bitcoin-2459.aspx

 • .....

  26 května, 2021

  Proc Musk prestal akceptovat Bitcoin:

  http://www.euro.cz/byznys/v-bitcoinove-kauze-tesly-nejde-o-obnovitelne-zdroje-ale-spise-o-souvisejici-dotace-rika-ekonom-kovanda

  http://www.seznamzpravy.cz/clanek/co-by-rekl-bitcoin-na-muskuv-gambit-vubec-nic-154967

  ————–

  Propad bitcoinu nani ani tak dusledkem Muskova prohlaseni, jako toho, ze malo regulovanych (vice trznich) kryptoburzach jde na bitcoin spekulovat i s obrovskou (napr. 1:100) pakou.
  Pak staci, kdyz Musk svym prohlasenim snizi cenu bitcoinu treba i jen o 1% a spekulantum zacnou vybuchovat jejich prepakovane pozice.

  http://www.kurzy.cz/zpravy/594772-kryptomenovy-propad-minuly-tyden-vygumoval-z-trhu-cca-800-000-uctu-a-cca-12-mld-usd-v-pozicich/

  ————–
  I kdyz Musk mozna hraje uplne jinou hru:
  Je znamo, ze planuje vyrobu efektivnich/uspornych ASIC chipu na tezbu bitcoinu.
  Zaroven dodava (k montazi na domy) zarizeni obsahujici solarni panely a baterie.
  Je tedy dost pravdepodobne, ze planuje postrcit svuj byznys tim, ze rekne: „Zacnu zase za auta brat bitcoiny, ale je ty vytezene zelene – napriklad pomoci teto me technologie, kterou dodavam na klic“.

  http://www.kurzy.cz/zpravy/594690-elon-musk-presvedcil-tezare-aby-vytvorili-radu-pro-tezbu-bitcoinu-na-podporu-vyuzivani/

  ————–
  No a jestli mate radeji potistene papirky (ceske, venezuelske, turecke, zimbabwske, …) ci statni dluhopisy (ceske, italske, turecke, recke, argentinske, …), tak verte, ze ne kazdy tento vas nazor sdili:

  http://www.e15.cz/kryptomeny/mit-bitcoin-je-lepsi-nez-drzet-dluhopisy-prohlasil-dalio-kryptomene-pomohl-k-cenovemu-odrazu-1380798

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  3 června, 2021

  Současné peníze jako uchovatel hodnoty neselhávají. Inflační růst cen v míře 1%-3% p.a. není žádné selhání. Je to naopak projev docela vysoké stability kupní síly peněz. Současné peníze tak samozřejmě penězi jsou i nadále.

  „A ne, peníze nemusí mít žádného emitenta. Natož monopolního! Když se platilo perlami, tak je emitoval kdo? Poseidon?“ Perly nebyly penězi. Byl prostředkem primitivní komoditní (barterové) nikoliv peněžní směny. Perly „emitují“ perlorodky a mezi perlorodkami a jejich držiteli neexistuje žádný právní vztah. 🙂 Takže perly nebyl samozřejmě nikdy penězi. To, že je někdo takto nazývá, je jiná věc.

  „Centrální banka a jí řízený oligopol bank komerčních. Ruku v ruce generují nové inflační peníze pomocí úvěrů, monetizace dluhu, QE, atd…“ Ale kdepak. Banky k emisi peněz nepotřebují centrální banku. Potřebují nebankovní subjekty, kterým by peníze mohly půjčit a tím společně s těmi dlužníky peníze vytvořit. Banky samotné bez nebankovních subjektů tvořit peníze nemohou. A při standardním QE (kdy centrální banka nakupuje státní dluhopisy od komerčních bank) žádné peníze nevznikají. To je jen všeobecně rozšířený omyl, či mýtus. Peníze vznikající prostřednictvím bankovních úvěrů nebankovním subjektům nejsou principiálně inflační. Při tomto druhu vzniku peněz dochází současně se vznikem peněz i ke vzniku nového závazku dlužníka splatit svůj úvěr a na straně nabídky se tak automaticky objeví dlužník a jeho nová ekonomická aktivita, která směřuje k nabídce nových statků na trhu. Společně s novými penězi tak na trh plyne i nová nabídka statků.

  Ano. Jediným validním arbitrem toho, co je užitečné a co ne, co přežije a co ne, je trh, tedy suma individuálních rozhodnutí tržních subjektů. Úplně stejně jako tomu bylo např. u holandských tupipánových cibulek, jako tomu bylo u dot.com akcií, jako tomu bylo u amerických hypoték zabalených do úhledných balíčků a orejtovaných od Standard and Poor triple A. 🙂 BTC v nejlepším případě bude existovat jako jakási krypto“komodita“. Skutečnými penězi se ale nikdy nestane, protože to je jen „komodita“ a lidstvo se nevrátí zpět do středověku, aby začalo zase provádět barterové transakce za novodobé digitální „perly“.

  „A toto vás jako totalitáře a zastánce násilím vynucených monopolů budí ze sna.“ Jaký monopol? Současný systém je navýsost tržní a plný konkurence. Dnes v podstatě každý může jít do banky a vytvořit peníze tím, že si je půjčí. Kde tu vidíte monopol?

  „kdyby bitcoin byl tak k ničemu, tak ho nikdo nepoužívá.“ No přesně to se v podstatě děje. Jediné, k čemu je BTC masově používán je spekulace. 🙂 Je to stejné jako u těch tulipánových cibulek. Ty taky nikdo nepoužíval k vypěstování těch tulipánů (to by prodělal kalhoty). Všichni je kupovali jen proto, aby je mohly později prodat mnohem dráž. 🙂 BTC jako prostředek barterové směny používá taky jen nepatrný zlomek účastníků té horečky a drtivá většina používá BTC jako prostředek k vytvoření spekulativního zisku. 🙂

  „„Penězi je jen bolívar a zimbabwský dolar. Ne zlatá či stříbrná mince, nebo bitcoin“.“
  To je stejné jako napsat, že penězi jsou jen lejna a toxické odpady a ne americký dolar nebo švýcarský frank. 🙂

  Lidé, co kupují byty, je nekupují proto, aby se zbavili peněz, které nemají. Většina z nich si na ty byty ty peníze půjčují (ty peníze tím vytváří). 🙂 A velká část té poptávky je opět spekulativní. A u bytů je problém hlavně v jejich nabídce, nikoliv v jakési nekvalitě peněz. 🙂

  Odpovědět

 • Tak jistě

  3 června, 2021

  Jasně, ceny opravdu rostou jen o 1-2%, vy jste geniální ekonom co všechno ví a smajlík je ultimátním argumentem, něčím jako kolkem, který stvrzuje, že vaše slova jsou svatá pravda.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  11 června, 2021

  Ceny statků zahrnutých to spotřebního koše. Pokud bude nabídka na trhu nemovitostí slabší než poptávka, prostou ceny nemovitostí i v BTC. Tomu žádná měna nezabrání. To je základní princip trhu.

  Odpovědět

 • Vymyslel definici a pak

  26 května, 2021

  „Předně BTC nejsou peníze. Podstatou peněz je vztah mezi emitentem peněz a jejich držitelem, který však při vzniku BTC nevzniká.“

  Taky bych si uměl vymyslet vlastní definici peněz tak, aby ji splňovaly třeba stravenky, nebo Ripple, nebo peníze ze hry Monopoly, nebo tabákové listy, nebo naše „účetní kniha“ v práci, kam si píšeme, kolik kdo vypil kafí a kolik jich kdo koupil, tedy kolik kdo dluží koupit.
  Nebo cokoli, co za peníze zrovna vyhlásit chci.
  Otázka ale je, proč by mou definici měli respektovat ostatní.
  Oni něco jako peníze budou používat a na mou či vaši definici se moc ohlížet nebudou.
  Říká se tomu tržní preference?

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  3 června, 2021

  „Oni něco jako peníze budou používat a na mou či vaši definici se moc ohlížet nebudou.“
  Jasně, že si každý může hrát na to, že když „platí“ BTC, tak používá peníze. Je to stejné, jako když po sobě děti „střílí“ kusem haluze. 🙂

  Jednoduše. Pokud používáte dva pojmy „komodita“ a „peníze“, pak se nevyhnete tomu, abyste obsah obou pojmů od sebe odlišil, např. tak že komodita je předmětem směnné peněžní transakce a peníze jsou zprostředkovatelem této peněžní směny. Jinými slovy jestliže má platit že komoditu lze prodat/koupit za peníze, pak komodita nemůže být současně penězi. Pokud směňujete komoditu za komoditu, jde o barterovou směnu. A pouze pokud směňujete komoditu za peníze, jde o peněžní transakci. Penězi tedy může být cokoliv, jen ne komodita. 🙂

  Odpovědět

 • Loysa

  4 června, 2021

  Penězmi je cokoli, co splňuje definici peněz.
  Např:
  – uchovatel hodnoty (fiat nesplňuje)
  – dobrovolně přijímaný prostředek směny (státní měna s vynuceným oběhem nesplňuje)

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  11 června, 2021

  Současné účetní peníze jsou s inflací okolo 2% p.a. nejlepším dostupným uchovatelem hodnoty. BTC je spíše brutálním destabilizátorem hodnoty. O nějakém uchování hodnoty zde nemůže být řeč. Samozřejmě je otázkou, co si představujete pod pojmem uchovatel hodnoty. 🙂

  Jak jste přišel na to, že současné peníze nejsou dobrovolně přijímaným prostředkem směny? Drtivá většina transakcí dnes probíhá bezhotovostně a zcela dobrovolně. Zákonná regulace se týká jen hotovosti a je zcela namístě. A ve Švédsku nemají uzákoněnu povinnost přijímat hotovost a stejně tam lidé švédskou korunu používají naprosto běžně s zjevně i dobrovolně. 🙂

  A dobrovolnost přijímání není nějakým důležitým, či dokonce základním definičním znakem. Pokud lze vůbec mluvit o tomto jako o definičním znaku peněz.

  A ty Vaše dva definiční znaky nejsou schopny oddělit od sebe komodity, finanční nástroje a skutečné peníze, takže použití pouze Vámi uvedených definičních znaků povede zcela nevyhnutelně ke zmatkům a potížím. Spíše bude úplně nepoužitelné. Ani to, že BTC by mohly být používán jako peníze z těch dvou znaků nedovodíte. Naproti tomu, moje definice je v tomto ohledu v podstatě dokonalá. Jen si to nejste ochoten připustit. 🙂

  Navíc požadavek na to, aby peníze byly nějakým super dokonalým uchovatelem hodnoty v prostředí tržních cen, je více méně nesmyslný. Hodnota peněz automaticky totiž kolísá s kolísajícími tržními cenami statků, jež si lze za peníze koupit. Jediné prostředí, kde by se daly vytvořit peníze, které budou dokonalým uchovatelem hodnoty, je tak prostředí s administrativně státem stanovovanými konstantními cenami. Tohle řešení ale určitě nechcete. 🙂 Vaše definice peněz vlastně vede do komunismu, kde by byly ty podle Vás nejlepší peníze uchovatelem hodnoty.

  Legrace je, že nejlepší peníze podle Vašeho kritéria uchovatele hodnoty by byly zároveň nejhoršími penězi podle kritéria dobrovolnosti jejich přijímání a naopak teoreticky nejdobrovolněji přijímaný BTC by byl nejhorším uchovatelem hodnoty (měřeno volatilitou).

  Odpovědět