CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

IŽP: Je spoření, nebo není?

 


 

„Takové lepší spoření“ zakázala jako spoření prodávat Česká národní banka již na sklonku loňského roku. „Jde-li o produkty životního pojištění, neměla by propagace ve vztahu k pojistnému produktu obsahovat tvrzení, že se jedná o formu spoření peněžních prostředků nebo součást spořících programů apod., které by mohly vyvolat záměnu,“ uvedla ČNB v Dohledovém benchmarku 5/2013.

Proti opatření ČNB se zvedla nevýrazná vlna kritiky ze strany České asociace pojišťoven (ČAP). Pojišťovny celkem oprávněně namítaly, že prostřednictvím investičního životního pojištění je investováno do stejných aktiv, do jakých lidé investují prostřednictvím důchodového spoření či doplňkového penzijního spoření. A oba tyto produkty mají „spoření“ dokonce v názvu ze zákona.

Pojišťovny si ale nestěžovaly příliš. Přeci jen, Česká národní banka nad nimi drží dohled a s dozorovým orgánem je vždy lepší být zadobře. A není to z obav před přísnějšími kontrolami. Pokud ve vzájemných vztazích do soukolí komunikace nepronikne klín v podobě vážnějšího sporu, veškeré nejasnosti a námitky se mnohem snáze urovnají.

Investiční životní pojištění je bezpochyby kontroversní produkt. Dokáže nabídnout zajímavá riziková pojištění, ale jako produkt k ukládání volných finančních prostředků je ve své většině zcela nevhodný. Navíc je produktem, na němž je pácháno nejvíce podvodů a je prodáván často nevhodným způsobem. Vzpomeňme jen na případy, kdy jsou celoživotní úspory domácnosti vloženy do investičního životního pojištění na 30 let – ale rozloženy pouze na dvě roční splátky pojistného.

Právě masivní zneužívání investičního životního pojištění je důvodem, proč se snaží Česká národní banka zamezit jeho prodeji „jako výhodného spoření“. Má proti sobě ale silného nepřítele, který jí hází klacky pod nohy její snahy. A nejsou to pojišťovny. Je to ministerstvo financí.

REKLAMA

Ministerstvo financí jakožto navrhovatel a tvůrce legislativy na českých finančních trzích nejen podpořilo setrvání životních pojistek s rezervotvornou složkou mezi státem podporovanými produkty na stáří, ale zároveň ho považuje za spořicí produkt.

Změna v oblasti podpory soukromého životního pojištění je činěna v kontextu snahy navrátit tomuto daňovému benefitu původní charakter, tedy podporovat spoření na stáří. Ten, kdo svým soukromým životním pojištěním k tomuto cíli směřuje, tj. nebude naspořené prostředky čerpat před dosažením důchodového věku, se navrhovaná úprava žádným způsobem nedotkne,“ uvedlo ministerstvo financí v reakci na článek v Hospodářských novinách „Životní pojistky se uzamknou“.

S tímto tvrzením by ale Česká národní banka rozhodně nesouhlasila. Ve Věstníku ČNB částce 16/20114 ze dne 24. září 2014 nabádá pojišťovací zprostředkovatele, kteří jsou oprávněni prodávat též investice nebo penzijní spoření, aby klientům nabídli i jiné možnosti a ukázali jim srovnání výnosů a nákladů – z toho se pak klient pro IŽP nikdy nemůže příčetně rozhodnout. A pokud pojišťovací zprostředkovatel nemůže investice prodávat?

Pokud má zájemce zájem pouze o investici, či dokonce o spoření, není investiční životní pojištění v tomto případě vhodným produktem, neboť se jedná o produkt pojistný, nikoliv spořící či pouze investiční, a sjednání takového produktu pro klienta se vyvarovat,“ píše ČNB.

Loading

Vstoupit do diskuze 15 komentářů


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jáchym Bierhanzl

  20 října, 2014

  Velmi užitečný článek. Pan Zámečník si vzpomněl jak vypadá novinařina. A my, čtenáři, si díky němu připomeneme jak vypadá schizofrenie státní správy. A pokud si přečteme novou knihu paní Šichtařové, budeme celkem v obraze. Pocit: středně velká kocovina:).

  Odpovědět

 • Tomáš M.

  20 října, 2014

  Perfektní článek, máte recht. Taky žádné diskuse, protože tomu chlapci a děvcata „poradci“ nerozumí. Nadávat na pana Borkovce je jednodušší.

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  20 října, 2014

  Dobrý večer!
  Myslím, že velká diskuse je zde zcela namístě. Můj názor je tento: Pojem spoření se v českém prostředí používá poněkud obecněji, než je správné. Spoření ve svém pravýznamu je cosi jako porcelánové prasátko s dírou na zádech, kam jsem kdysi házel mince. Spořit znamená uchránit mne samého před spotřebou s výhledem na to, že někdy své prasátko slavnostně před sourozenci a prarodiči rozbiju, tak asi někdy okolo 15. prosince, abych mohl koupit dárek rodičům. Budu se velmi divit jak moc peněz tam mám (čím více mincí jakékoliv, i směšné nominální hodnoty, tím větší radost, „protože je toho víc“).

  Spořením, řekněme ten pojem s velkým S, je bezpochyby i osobní, běžný nebo spořící účet, i když banky jdou a tyto peníze ihned a se ziskem mně mnoho let nepochopitelným půjčují dalším lidem, nebo za ně nakupují dluhopisy s velmi krátkou dobou do splatnosti, přičemž z pohledu klienta má banka vždy ihned tolik likvidní zásoby hotovosti na pobočce, aby mu ihned a bez předešlého upozornění mohla jeho úspory (tedy vklady a jejich zhodnocení spořením – tedy ultrakonzervativní investicí) vyplatit, likvidovat.

  Ale vše, co souvisí s investováním, které jen trochu zavání kolísáním takového aktiva v čase, už je vnímáno jako Investice s velkým I. A tím je bezpochyby též zacházení pojišťovny s tou částí pojistného, která má zvyšovat rezervu na něm. A to přesto, že lze nastavit i velmi konzervativní strategie a to buď uvnitř tohoto bohulibého domu, anebo u externího správce.

  Závěr: každé spoření je podmnožinou slova investice. Já ovšem nemohu za to, že pro mnoho politiků a úředníků je investice synonymem nebezpečí, něco jako sprosté slovo, vzpomeňme na kooptované poslance FS, kteří v roce 1993 vyplodili zákony o SS a PP. IŽP je bez jakékoliv pochybnosti mix pojištění a investic.

  Současná názorová půtka MFČR a ČNB ohledně pojmů investování a spoření mi připadá značně směšná. Navzdory tomu, že MF trochu ustoupilo ze svého záměru daňově úplně podříznout investování v pojistkách, považuji chystané změny za smutné až k pláči, přesně ve stylu NE, líp už bylo. Místo selektivního odstřelu vlků zde máme hrozbu plošných jatek vlků a psů, koz a ovcí, jehňat i selat daleko dříve, než se z nich stanou berani, nebo třeba prasata. Laskavý čtenář pochopí i bez narážek na tyrkysové moře pana Borkovce.

  Odpovědět

 • Petr B.

  21 října, 2014

  Pan Borkovec má v tuto chvíli svých starostí více než dost. O Partners Polsko se již dlouhou dobu nemluví a dle informací přímo od zasvěcených lidí z Partners jde o totální propadák. Schopní lidé v Partners, často s certifikátem EFPA odcházejí, zakládají si vlastní malé firmy a navazují spolupráci s brokerpooly. Těch lidí je čím dál víc a víc. Zkuste dnes do Partners dostat schopného člověka, aby pracoval a stabilně nosil produkci, to už je téměř sci-fi. Jistě, nějaký ten mladík či slečna se najdou, ale to vše jen do té doby, dokud nenarazí na netu nebo u svých přátel na informaci, že si lze vydělávat jednou i vícekrát tolik pod brokerpooly, bez živení armády parazitujících manažerů a ředitelů nad vámi, mnohdy za úplné nic, jen proto, že byli ve firmě dřív a jsou zde déle. Mezi poradci i klienty se jako mor šíří e-book o „poradcích – šmejdech“ z Partners z pera klienta, který se cítí být jejich „prací“ poškozen. K tomu astronomické pokuty za údajné vzdělávání a poskytnutí know-how…tak to mi vážně řekněte, koho na tyto argumenty chcete do partners nalákat, nedej Bože ho v Partners udržet. Petr Borkovec vůbec nemá potuchy, co se děje tady v Brně, kolik poradců a manažerů přemýšlí o odchodu nebo zanáší tam, kde mají jednou tak velkou provizi za tutéž práci. Mnozí poradci ze strachu hrají hru, jako že jsou loajální a Partners je jejich jedinou volbou, ale za zády si připravují svoji budoucnost jinde a pod jiným modelem fungování a odměňování. Víte, ty řečičky o modrém oceánu až baští enom ti náctiletí advisoři, kteří firmou stejně jen protečou a o pár měsíců jsou venku…

  Odpovědět

 • Jáchym Bierhanzl

  21 října, 2014

  Co tak nechat tyrkysové moře šplouchat? Zkuste popíchnout raději státní správu, bylo by to alespoň k věci, vážený pane Petře.

  Odpovědět

 • Petr B.

  21 října, 2014

  Ono popíchnutí státní správy byste si vážený pane Bierhanzle představoval jak ?

  Odpovědět

 • Jáchym Bierhanzl

  21 října, 2014

  Jak by bylo libo, pane Petře. Jen prosím už ne tu Vaši ohranou mantru o úspěších a prohrách tyrkysového moře. Moc by jste mně potěšil :).

  Odpovědět

 • Pamětník

  21 října, 2014

  „…Mnozí poradci ze strachu hrají hru, jako že jsou loajální a Partners je jejich jedinou volbou, ale za zády si připravují svoji budoucnost jinde a pod jiným modelem fungování a odměňování…“

  Doplníme-li výraz „mnozí poradci“ o slova „vedení Lukešem a Borkovcem“ a nahradíme-li slovo Partners slovem OVB, tak spustíme stroj času.

  Situace je pak na 100% stejná, jako v roce tuším 2007.

  Odpovědět

 • on

  22 října, 2014

  Pěkná pohádka, která se opakuje pár let. A furt dělají 15 mld. Kč v hypotekach a miliardy v investicích atd. Pravda bude asi jina, což?

  Odpovědět

 • vasek

  22 října, 2014

  tak ty čísla se dají asi někde dohledat či ověřit, ne?

  Odpovědět

 • on

  22 října, 2014

  reportují se na AFIZ i ČNB, Partners je má ve výroční zprávě a má je i zde:

  http://www.jsme­partners.cz/cs/ma­gazin/2014/jsm­epartners-special/

  btw. audit dělá KPMG.

  Odpovědět

 • Yowie

  22 října, 2014

  on: Škoda, že také nezmíníte meziroční propad obratu o cca 200 milionů…

  Takhle by mohl neznalý člověk skoro nabýt dojmu, že ta firma neuvěřitelně roste..:-)

  Odpovědět

 • on

  22 října, 2014

  jo, pojistek se prodává méně. prostě slušná firma a propad oproti roku rekordnímu „reformnímu“ roku 2012 není takové překvapení. stále zapomínáte, že ta firma vznikla v roce 2007 a za sedm let 1,4 miliardy nebo 1,25 miliardy je skoro jedno, což? jak jste na tom vy?

  Odpovědět

 • Yowie

  23 října, 2014

  On: To jako tvrdíte, že firma, která v roce 2007 přišla na trh s claimem „poradenství jinak“, si v roce 2012 konečně uvědomila, že spořicí IŽP je blbost a propad provizí je tím ovlivněn? Nemyslíte spíš, že někteří, pravděpodobně na rozdíl od Vás, nebyli tak hloupí, aby podepsali nové mandátky a raději vzali nohy na ramena? Asi jste také nečetl nedávno zveřejněný e-book týkající se Partners a IŽP předpokládám, jinak byste takové kraviny snad ani nemohl vypustit…

 • Jan

  14 listopadu, 2014

  Jakákoliv forma spoření přes pojistku není ničím jiným než podvodem. Jelikož stát potřebuje lidi chudé a tedy manipulovatelné, tak nelze počítat s tím, že by zlodějinu za bílého dne utnul. Stejně jako ve školách finanční gramotnost nebude proto, že by se to bankovní, pojišťovací a další mafii nehodilo…

  Pojistná smlouva je, viz občanský zákoník, smlouva odvážná, jejíž plnění závisí na nejisté údálosti. Ano, má svůj smysl pro pojištění nemovitosti, auta, úrazu atd., ale ne pro spoření či investice.

  Z prostého selského rozumu nemůže být dlouhodobé vytváření aktiv součástí pojistky. Bohužel je na tom největší marže, a tak vyrostla spousta podvodných firem (kam osobně řadím i Finc…) právě na prodeji této prasárny. A teď se snaží na svých placených webech tyto firmy tvářit, jako že to nedělají, a při tom stačí podívat se na pár smluv okradených lidí, pár návrhů a hned je jasno.

  Žasnu nad tím, jak většina lidí může být tak tupými ovcemi a nechat si od pojišťováků, titulujících se fiktivním souslovím finanční poradce, nastavit „spoření“, ve kterém nebudou mít ani za 20 let tolik, co vložili.

  A ještě jak můžou být tak tupí a spoléhat se, že nějaké pofidérní daňové zvýhodnění jim něco smysluplného přínese a že nebude včas zrušeno/pozměněno ke škodě právě drobných střadatelů.

  Je mi jasné, že budu popliván a diskusně pranýřován, ale někdo tu pravdu šířit musí. Pojišťovny, banky a další subjekty velmi dobře vědí, proč peníze od lidí vybrané investovat do otevřených podílových fondů. Jednoduché, bezpečné, průhledné, do týdne likvidní. Když se člověk trochu poinformuje, zjistí, že na tyto nástroje může být napojen napřímo, mít vlastní účet v Lucembursku, Lichtenštejnsku atd. a nekrmit žádné lichváře ani stát.

  Odpovědět