Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Investujeme.cz: Zdaleka ne jen pro Fincentrum

Odborný server Investujeme.cz je vydávaný finančně poradenskou společností Fincentrum. Jeho návštěvníky jsou ale finanční poradci ze všech velkých poradenských společností. Největší zájem ale mají samostatní finanční poradci. Kdo čte Investujeme.cz a jak se vyvíjí čtenářská základna v čase?

Na odborném serveru Investujeme.cz je v poslední době tématem číslo jedna regulace, zejména regulace provizí za životní pojištění, a její dopad na finančně poradenský trh. Není tak překvapující, že v anketě s otázkou „Pod jakou finančně poradenskou společností pracujete?“ volba „nejsem finanční poradce“ získala jen 9 % hlasů. Lidé, kteří nejsou finančními poradci, neměli zájem v anketě hlasovat, přestože si svá témata na Investujeme.cz našli.

Výsledky současné ankety, stejně jako předchozích, nejsou zcela reprezentativní. Nelze v ní vyloučit ani ovlivňování výsledků. Přesto přináší zajímavé a v některých bodech překvapivé závěry. Především je pozoruhodný nárůst samostatně pracujících finančních poradců, u nichž se sešla více než polovina všech obdržených hlasů. Majoritu (49 %) zaobírají hlasy pro samostatné poradce pod broker poolem.

Tabulka: Vývoj složení čtenářů Investujeme.cz

 

 Únor 2008

 Květen 2010

 Říjen 2015

Počet hlasů

383

902

1690

Broker Consulting

3%

3%

4%

Fincentrum

8%

21%

13%

OVB Allfinanz

12%

10%

6%

Partners

13%

13%

2%

Swiss Life Select (dříve AWD)

1%

3%

2%

ZFP akademie

8%

10%

5%

Jiná

20%

16%

Jiná samostatně působící společnost

 –

 –

6%

Společnost napojená na broker pool

 –

 –

2%

Pracuji samostatně – servis mi zajišťuje broker pool

 –

 –

49%

Pracuji samostatně bez broker poolu

 –

 –

2%

Žádná

5%

3%

Nejsem finanční poradce

30%

21%

9%

 

Finanční poradenství provozované pod broker poolovou, či velkou „značkovou“ společností bylo na Investujeme.cz diskutovaným a čteným tématem, které vyvrcholilo velkou debatou Petra Stuchlíka z Fincentra a Zdeňka Sluky z Broker Trustu. Rozdíly přitom nejsou tak hluboké, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Zřejmě není překvapením, že z velkých finančně poradenských společností nejvíce čtenářů přichází z Fincentra. Pokud by nedošlo k rapidnímu nárůstu počtu hlasů u samostatných finančních poradců, byl by jejich podíl přibližně stejný, jako před pěti lety.

Patrný je úbytek finančních poradců z Partners. Ti v roce 2008 byli nejčastějšími návštěvníky, nicméně vzhledem k několika mediálním projektům jejich „mateřské“ společnosti zřejmě přestávají vyhledávat informace z jiných zdrojů. Naopak přibylo finančních poradců z Broker Consulting, jejichž podíl vzrostl i navzdory růstu počtu hlasů samostatných poradců.

Pokles podílu čtenářů z OVB Allfinanz a ZFP akademie může být opět zapříčiněn především nárůstem podílu samostatných finančních poradců.

V konečném důsledku ale není důležité, z jaké finančně poradenské společnosti přicházíte a jakou formou finanční poradenství provozujete, je-li vaše práce poctivá a stavíte-li klienta na první místo. V každém případě vám děkujeme za přízeň, kterou odbornému serveru Investujeme.cz (a také odbornému serveru Hypoindex.cz a slovenskému Investujeme.sk) věnujete.

Pod jakou finančně poradenskou společností pracujete?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

2 komentáře: “Investujeme.cz: Zdaleka ne jen pro Fincentrum”

 1. Tom napsal:

  Mě překvapil obrovský pokles zájmu z řad ne-poradců. Co to vypovídá? Jaký to je signál? Jde o to, co je cílem webu.

  • zamecnik napsal:

   To může být dáno i tím, jak byla anketa koncipovaná. Tentokrát byla delší (více „poradenských“ možností odpovědí) a možnost „nejsem finanční poradce“ byla až na jejím konci. To mohlo ne-poradce odradit od hlasování.

   Navíc v poslední době je velmi diskutované, rozebírané a čtené téma regulace provizí, což na Investujeme.cz přivádí především finanční poradce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.