CZK/€ 25.350 +0,06%

CZK/$ 23.442 +0,45%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.632 +0,31%

Text: Jana Poncarová

15. 01. 2020

4 komentáře

Investujete do zlata? Na jaká rizika si dát pozor?

 

Zlato dnes můžete pořídit během chvilky. Třeba v některém z e-shopů. Investoři a poradci doporučují vnímat zlato jako doplněk portfolia a jako uchovatele hodnoty. Vývoj drahého kovu lze jen těžko předvídat. Jestli vyděláte, záleží na tom kdy, kde a za kolik nakoupíte.

Loading 

Ještě dvěma lety bylo zlato na svých několikaletých minimech a zvalo k nákupu. Například v březnu 2018 se unce zlata prodávala za 1 350 dolarů. Nyní, několik dní po událostech v Íránu, na něž trhy citlivě zareagovaly, se unce zlata prodává za 1 600 dolarů, což je sedmileté maximum. Vedle zlata zdražují i další komodity – například ropa. Důvodem je nejistota a obavy z další eskalace konfliktu. „Situace podněcuje poptávku po bezpečných investicích, nejen po zlatu,“ uvedla Margaret Yang Yanová, analytička CMC Markets, kterou citovala světová média.

Také si přečtěte: Jak koupit investiční zlato?

Jednou nahoru, podruhé dolu

Nárůst cen zlata není ve vypjatých situacích nic výjimečného. Komodity se takto prostě chovají – v dobách klidu a míru může jejich cena klesat, zatímco v době konfliktů, eskalací a narůstajících obav jdou jejich ceny nahoru. To je jedna z nevýhod zlata, s níž je třeba při rozmýšlení investice počítat.

Naopak velkou výhodou, kterou zdůrazňují investoři i poradci, je trvalost a trvanlivost zlata. Kov slouží jako prostředek uchování hodnoty peněz do budoucna. Investice do drahých kovů plní v investičním portfoliu roli pojistky proti finančním krizím, inflaci nebo třeba měnovým reformám.

REKLAMA

Názory na nákup zlata se liší. Někteří experti nedoporučují nákup fyzického zlata jako investici, která má vést ke zhodnocení volných peněz. Důvodem je takzvaný spread, tedy rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou zlata. Rozdíl mezi tím, kolik za zlato zaplatíte a za kolik ho prodáte, může být velký a ani nemusí uběhnout dlouhá doba. Spread může být 10 i 20 %. Pokud budete zlato potřebovat rychle prodat, můžete prodělat.

Pojistka na horší časy

Zlato může u menších investorů plnit funkci pojistky a sloužit k doplnění investičního portfolia. Záleží zejména na tom, kolik si investor může dovolit do zlata vložit. „O investici do zlata bych uvažoval od desítek tisíc korun. V řádu tisíců korun může být investice nevýhodná vzhledem k poplatkům, a to jak u nákupu fyzického zlata, tak u investice do ETF fondu, který zlato drží a do něhož lze investovat na burze,“ říká Pavel Ryska, analytik J&T Banky.

Do zlata je možné investovat fyzicky nebo přes burzu. Při fyzické investici si investor koupí zlaté slitky, které si buď fyzicky převezme, nebo je může bezpečně uložit za poplatek. Druhá možnost je zakoupení zlata přes burzu. V tomto případě investor zlato fyzicky nedrží. Místo toho si koupí podílový list v takzvaném ETF fondu, který už zlato fyzicky drží. Z rozdílných investic vyplývají i rozdílná rizika.

Fyzické držení zlata pak znamená poplatky, které je třeba do investice započítat. „Jsou to například poplatky za převoz, skladování, zabezpečení nebo pojištění. Takové služby poskytují i obchodníci a každý z nich má svou marži či přirážku za tyto náklady,“ popisuje investiční poradce Michal Nedbal.

REKLAMA

Své nevýhody má i „papírové“ zlato, tedy kov, který nemá investor ve svém držení, ale vlastní ho například prostřednictvím burzy. „Nevýhody u tohoto typu držení zlata vyplývají už z jeho samotné podstaty – papír snese vše a když dojde na lámání chleba, může investor zjistit, že nám nic. Tomu se říká riziko protistrany,“ dodává Michal Nedbal.

Prověření obchodníka je na místě

Při nákupu fyzického i „papírového“ zlata je důležité zjistit si co nejvíce podrobností o obchodníkovi. Někteří prodejci slibují, že od vás zlato, které si pořídíte fyzicky, znovu odkoupí. Vyplatí se zjistit si dopředu, za jakou cenu (ta se pochopitelně může v čase měnit).

E-shopy obchodující se zlatem mohou lákat na nízké marže. Pokud svoji obchodní politiku neustojí a zbankrotují, investor se rázem ocitá bez partnera, který mu sliboval dlouhodobou kooperaci. Vybrat si seriózního obchodníka proto znamená vyhnout se některým problémům.

Dalším rizikovým faktorem – a netýká se to jen zlata – jsou emoce. „Investorům doporučuju sepsat si dopředu jasná pravidla, kdy budou nakupovat a kdy prodávat,“ uzavírá Michal Nedbal.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Peníze neustále pracují, pokud je neřídíte, nejspíše pracují ve váš neprospěch. Jak je pořádně „zapřáhnout“?

Konečně je kolem nás mnohem více slyšet o tom, že začíná být celkem běžné zhodnocovat své peníze. Pomohla k tomu i vysoká inflace posledních let a mediální „masáž“ kolem ní. Hlavní ale je, že jsme začali. Investování totiž není jen pro milionáře. Týká se každého, komu měsíčně zbývají […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • chk

  15 ledna, 2020

  Paní copywriterka zapomněla zmínit zajímavou alternativu s investicí do tématu zlata. Eliminuje většina nevýhod s držením zlata (spread, náklady na transfer a skladování atd.), a přesto s výhodou pravidelné dividendy. ETF na těžaře zlata (např. GDX US). Výhodou také je, že právě v době kdy cena zlata roste, chová se toto ETF jako produkt naprosto korelující s cenou zlata, dokonce s vyšší betou. Je to tím, že zisk firem roste téměř exponenciálně vůči ceně zlata kvůli nákladům firem na těžbu. Takže investor participuje výrazněji.

  Také bych od paní politoložky očekával vyšší důraz na to, že nákup fyzického zlata není investicí.

  A jedna úvaha. pro všechny, kteří touží vlastnit kus toho žlutého kujného kovu. Co myslíte, co frčí v takové Sýrii, Lybii, Íráku? Tedy státech, kde můžeme hovořit o rozvratu systému a společnosti, tedy přesně toho, kvůli čemu to zlato chceme jako poslední naději. No, zlato to není. Je to třeba barterový obchod. Ale (mimojiné) s dolary si tam koupíte téměř cokoliv.
  Už vás vidím jak jdede s uncovým slitkem pro chleba…

  Odpovědět

 • Hana Bartušková

  15 ledna, 2020

  dobrý den, máte pravdu, investice do zlatého průmyslu prostřednictvím ETF je zajímavou alternativou. s tím určitě souhlasím. (jinak si tedy myslím, že ta politoložka a copywriterka budu asi spíš já a ne paní Poncarová.)

  Odpovědět

 • Karel

  15 ledna, 2020

  Long FSM, CDE a PAAS.

  Odpovědět

 • Bezpečná investice

  17 listopadu, 2020

  Investujte s Golden Gate, lídrem na Českém trhu a jste pod ochranou většiny ze zde uvedených rizik za cenu startovací platby.
  “ Startovací platba nahrazuje dosavadní vstupní poplatek. Za startovací platbu nakupujete kredity, které můžete
  následně využít k nákupu dalších produktů. Počáteční investice do spoření se tímto, při dospoření celé cílové
  částky, v plné výši vrací. “
  Klient Adam.

  Odpovědět