CZK/€ 24.315 -0,14%

CZK/$ 23.120 +0,53%

CZK/£ 28.218 -0,23%

CZK/CHF 24.624 +0,05%

Text: Veronika Hejná

16. 12. 2020

0 komentářů

Investice do soudních sporů slibují zajímavé výnosy. Jak na to?

 

Vysoké náklady a zdlouhavost soudního řízení mnohdy poškozenou stranu mohou od vedení sporu odradit, spotřebitelé často nemají na vedení sporů finanční prostředky. Do soudního sporu je však možné investovat a to pomocí tzv. litigačního financování. Jak funguje investování do soudních sporů?  

Jak litigační financování funguje

Finanční prostředky pro soudní spor poskytuje externí subjekt, pro který jde o dobře investované peníze. Může si totiž vybrat případy, u kterých je vysoká šance na úspěch. Nejprve s klientem podepíše dohodu o mlčenlivosti, na základě které předá právní dokumenty k přezkoumání odborníkům. Ti vyhodnotí pravděpodobnost úspěchu, přesvědčivost důkazů, možnou délku sporu i související náklady. Součástí posouzení je samozřejmě i to, zda žalovaný má na dost peněz na zaplacení vysouzené částky.

Náklady na spor mohou představovat až třetinu z žalované částky. Vyplývá to ze zprávy Doing Business Světové banky a tuto zkušenost potvrzují i odborníci v oboru. Problémem k přístupu spravedlnosti jsou totiž mimo nákladů na právní zastoupení i vysoké soudní poplatky.

„Pro investora do soudních sporů je důležitý minimální poměr nákladů vůči žalované částce, který je zpravidla stanoven jako 1:10. V LitFin se zaměřujeme na financování sporů s hodnotou žalované částky převyšující 4 miliony EUR, přičemž výše naší odměny se pohybuje v závislosti na typu konkrétního sporu mezi 20-30 % z ‚netto‘ vymožené částky,“ vysvětluje partner společnosti LitFin Ondřej Tyleček.

Pokud žalobce ve sporu nakonec neuspěje, náklady financujícímu subjektu nemusí platit (jde o financování bez zpětného postihu neboli na tzv. non-recourse bázi). Odměnu platí pouze v případě úspěchu ve věci.

REKLAMA

Jaké spory je možné financovat

Ideálními adepty na litigační financování jsou spory ve věcech nekalosoutěžního jednání, obchodní spory či arbitráže. Financování sporů se nemusí omezovat jen na českou jurisdikci. Například LitFin má dle Tylečkových slov klienty od Turecka po Velkou Británii, resp. od Estonska po Španělsko. Angažuje se – mimo jiné – v kauze fintechu Wirecard s nárokem poškozených přesahujícím 500 milionů eur.

„I přesto pro nás zůstává prioritní oblast střední Evropy, kde máme nejsilnější pozici na trhu. Dohromady financujeme spory o celkovém objemu přesahujícím jednu miliardu eur,“ dodává Tyleček.

Poskládání portfolia 

V zahraničí jsou investice do soudních sporů standardním druhem finančního produktu.

„Pro úplnost je třeba zmínit i rozvíjející se sekundární trh umožňující investorům profitovat v průběhu dlouhodobých sporů,“ dodává šéf Asociace pro transparentnost finančního trhu Jan Eisenreich.

REKLAMA

Příkladem uvádí Burford Capital, které se podařilo nesmírně výhodně prodat investiční podíl v rozhodčím sporu ohledně dvou argentinských leteckých společností.

Investor si může vybrat, zda chce finanční prostředky investovat do konkrétního soudního sporu nebo do portfolia sporů. „Investice do individuálního sporu je spojena s vyšším výnosem, ale také s vyšším rizikem,“ upozorňuje Tyleček. Roční výnos se může pohybovat nad 30 %.

Financováním soudních sporů se zabývá i společnost ProcesPartner. „Případné investory nevylučujeme, konkrétní podmínky by vedení naší společnosti projednalo s případným zájemcem,“ uvádí právnička Radka Šulcová z ProcesPartner. Se zapojením většího množství drobných investorů však prozatím spíše nepočítá.

Společnost LiFin umožňuje investice kvalifikovaných investorů, kteří se rozhodnou vložit minimální částku jeden milion korun. Zájemcům o investice do soudních sporů se nabízí také možnost nakoupit akcie či podíly ve společnost, které tento typ financování nabízí.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zaostřeno na dluhopis – České nanovlákno III

Představujeme další z řady dluhopisů emitovaných společností RESPILON Nanofibers, která se věnuje komercializaci nanovláken. Dluhopisy slouží k financování výroby unikátního kosmetického produktu RespiBeauty a jeho uvedení na světový trh. Emise byla vydána 1. listopadu 2022 a její celkový objem činí 24 500 000 CZK. Jmenovitá hodnota dluhopisu, který je úročen […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *