CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

Investice do obnovitelných zdrojů je lákavá. Fond WATT & YIELD však není pro každého

 

Česká investiční skupina Portiva před nedávnem založila fond, který se specializuje převážně na investice do obnovitelných zdrojů v České republice. Proč skupina sáhla zrovna po této oblasti, pro koho je fond WATT & YIELD určen a jak Češi slyší na investice do obnovitelných zdrojů, odpovídal Jakub Lukša, manažer fondu WATT & YIELD ze skupiny Portiva.

Loading 


WATT & YIELD je jediným českým fondem zaměřeným výhradně na investice do obnovitelných zdrojů energie nacházejících se na území ČR. Proč jste se rozhodli fond zaměřit právě takto?

Založení fondu bylo pro Portivu logickým krokem. Skupina se dlouhodobě řídí principy udržitelného investování ve všech sférách své činnosti a s obnovitelnými zdroji energie má bohaté zkušenosti. Fond byl založen na konci roku 2019, tedy v době, kdy už byly mezi českými investory investice do energetiky velmi populární, ale možnost investovat výhradně do obnovitelných zdrojů energie tu v podstatě chyběla. Portiva tak využila své mnohaleté know-how a již na úvod do fondu vložila několik elektráren, které sama vybudovala a dlouho je pečlivě spravovala a rozvíjela.

Většina investorů má navíc své portfolio složené z nemovitostních fondů, takže stabilní investice do obnovitelné energie představuje atraktivní způsob, jak diverzifikovat investiční portfolio.

Jak Češi na možnost investovat do obnovitelných zdrojů slyší?

Investice do energetiky jsou v posledních letech velkým trendem, který ještě umocnila aktuální globální energetická situace. Čím dál tím více klientů se navíc uchyluje k investování s přesahem, ať už ekologickým či společenským. A investice do lokálních obnovitelných zdrojů toto splňují. Jsou totiž ekologické a pomáhají snižovat naši závislost na dovozu fosilních paliv ze zahraničí, především pak z nedemokratických zemí.

Zájem investorů o WATT & YIELD stále roste, v druhém čtvrtletí byl rekordní. Po necelých třech letech od založení má fond stovky investorů. Tato investiční příležitost však není určena pro každého. WATT & YIELD se řadí mezi fondy kvalifikovaných investorů, což znamená, že každý potenciální investor musí na základě regulatorních požadavků projít testy vhodnosti a přiměřenosti a investovat pak minimálně jeden milion korun.

REKLAMA

Jak se investice do obnovitelných zdrojů chová v portfoliu? Jaké vlastnosti má například ve srovnání s akciemi či dluhopisy?

Investice do obnovitelných zdrojů energie jsou stabilní. Elektrická energie byla, je a bude potřeba. Nestane se, že by vyrobená elektřina nenašla odběratele. Obchodujeme za předem sjednané ceny, v rámci dlouhodobých kontraktů. Stabilitě fondu napomáhá také výhodná kombinace fotovoltaických a větrných zdrojů. V České republice postupně přibývá slunečných dnů, což zvyšuje výkonnost solárních elektráren, a ve dnech, kdy slunce nesvítí, bývá větrněji, což zase zvyšuje výkonnost větrných zdrojů. Ve srovnání s akciemi, je investice do obnovitelných zdrojů relativně předvídatelnější. Vypovídají o tom také dosavadní výsledky fondu, který od svého založení pravidelně naplňuje svůj roční výnosový cíl.

Jakého výnosu investice do OZE ve fondu WATT & YIELD dosahují?

Roční čistý cílový výnos pro investory činí 6 %. Od začátku letošního si fond zatím připsal 3,4 % a od svého založení na konci roku 2019 WATT & YIELD investorům zhodnotil prostředky o 17,68 %.

V prvním čtvrtletí fond získal většinový podíl ve fotovoltaické elektrárně Kamenice nad Lipou. Celkem tak vlastní už 3 solární a 3 větrné zdroje. Chystáte další akvizice?

REKLAMA

Do konce letošního roku plánujeme do portfolia zařadit podíl ve fotovoltaické elektrárně v jihočeské obci Roudné. Celkový instalovaný výkon 2,7 MWp zařadí tuto elektrárnu o téměř 12 tisících panelech mezi naše nejvýkonnější zdroje. Zároveň samozřejmě průběžně vyhledáváme další příležitosti a analyzujeme jednotlivé nabídky, ale vše je zatím ve fázi příprav. Naše mateřská skupina Portiva rovněž chystá výstavby dalších vlastních fotovoltaických zdrojů, které by se v budoucnu měly stát součástí portfolia fondu.

Ve druhém čtvrtletí Fond WATT & YIELD nově uzavřel spolupráci s J&T Bankou. V čem partnerství spočívá?

S J&T Bankou jsme navázali spolupráci o distribuci investičních akcií, což znamená, že investoři nyní mají možnost získat akcie fondu i prostřednictvím J&T Banky. WATT & YIELD se tak stal jedním z mála privátních nebankovních fondů v nabídce významných bank působících na českém trhu. Spolupráce nám dává perfektní smysl, vzhledem k tomu, že klienti J&T Banky mají dlouhodobě široký investiční rozhled a apetit.

Jak se na výkonnosti fondu WATT & YIELD projevila aktuální situace na trhu s energiemi? Odrazil se růst cen energií po ruské invazi na Ukrajinu už na výsledcích za druhé čtvrtletí?

Abychom zajistili dlouhodobou odolnost a stabilní výkonnost fondu v čase, snažíme se maximálně diverzifikovat riziko. U většiny našich fotovoltaických a větrných elektráren proto s obchodníky dojednáváme ceny s ročním předstihem a využíváme Zelený bonus. Očekáváme, že současné vysoké ceny elektřiny se do výkonnosti fondu začnou promítat v průběhu příštího roku.

Jaké má fond dlouhodobé cíle?

Z dlouhodobého hlediska chceme pokračovat v akvizicích zajímavých obnovitelných zdrojů v oblasti solárních, větrných a vodních elektráren., které fondu zajistí udržitelný růst a investorům požadovaný výnos. Cílem fondu je dosáhnout objemu spravovaných aktiv v hodnotě tří miliard korun.

Jakub Lukša, manažer fondu WATT & YIELD
Jakub Lukša je vystudovaný právník s mnohaletou advokátní praxí zaměřující se na finanční trhy a obchodní právo. Působil na pozicích compliance, manažera rizik a ve statutárních a dozorčích orgánech společností z oblasti kapitálových trhů. Od srpna 2021 působí jako manažer butikového fondu kvalifikovaných investorů WATT & YIELD ze skupiny Portiva.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rok poté: Jak proof-of-stake změnil Ethereum

Loni v září nahradilo Ethereum svůj konsenzuální mechanismus založený na proof-of-work blockchainu konceptem proof-of-stake. Tento dychtivě očekávaný upgrade je označovaný jako Sloučení (The Merge). V uplynulém roce došlo ke snížení počtu etherů v oběhu o téměř 300 000 a spotřeba elektřiny klesla o 99,95 %. Mezitím se však síť přiblížila možnému kritickému […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023

Poselství a nutnost 5S jsou stála aktuální

Jedna z dnes celosvětově rozšířených metod zvyšování produktivity nese označení „5S“. Jde o dobré hospodaření na pracovištích, a to se ve výsledku odráží v nákladech a rentabilitě. Tisknou-li se například zbytečné kopie, ve vytištěném jsou chyby, musí se to opravit a předělávat, stojí to peníze. Kdykoliv vznikne chyba, […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *