CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

Text: Daniel Mareš

09. 12. 2020

0 komentářů

Investice do cestovního ruchu v době koronakrize. Jistota nebo risk?

 

Vyplatí se v současné době investovat v oblasti cestovního ruchu? Půjdou akcie nahoru nebo se jedná o výrazně rizikovou investici?

Loading



 

Ekonom Partners Martin Mašát pro server investujeme.cz uvádí, že by lidé neměli mít obavy do tohoto sektoru investovat. „V případě jako tento, kdy se celý sektor sesune kvůli vystresovaným investorům, se pravidelně výprodejové ceny přestřelí dolů. A to mnohem více než se pohybuje fundamentální hodnota,“ podotýká odborník Partners a pokračuje: „Ne, že by firmy z cestovního ruchu měly před sebou zářivou budoucnost, ale cena, za kterou v nich lze získat podíl je nepřiměřeně nízká. S výhledem na uklidnění situace – příchod vakcíny – lze očekávat nárůst hodnoty.“

I ekonom České spořitelny (ČS) Michal Skořepa podkládá investice do cestovního ruchu – samozřejmě rozumně zvážené – za velmi perspektivní. V tuto chvíli jsou podle něj ceny aktiv a akcií v této oblasti zřetelně stlačené dolů. Lidé ale budou chtít i v budoucnu cestovat a strach z nákazy ustoupí. Jako vždy ustupuje strach z každého rizika. „Až se tedy podaří najít a plošně použít účinnou a široce dostupnou vakcínu, zájem o služby v oblasti cestovního ruchu se podle mého soudu výrazně oživí,“ vysvětluje.

Touha lidí po poznávání světa nezmizí

Makroekonomický analytik Raiffeisenbank Vít Hradil už tak optimistický není. Je podle něj bezpochyby, že se na krátkém investičním horizontu nadále jedná o vysoce rizikové odvětví. Rozhodně by jej tedy v tuto chvíli nedoporučoval lidem, kteří mají chuť si pouze zaspekulovat a po pár měsících vyklidit pozice s vidinou zisku.

„Na druhou stranu pro trpělivého investora bych zde skutečně viděl zajímavou příležitost. Osobně totiž příliš nevěřím tomu, že by pandemie trvale snížila touhu lidí po poznávání světa,“ popisuje Vít Hradil.

REKLAMA

K trvalému poklesu sice zřejmě dojde v businessovém cestování, které částečně zastoupí digitální alternativy, ovšem nikoliv v tom zážitkovém. Cestování a s ním spojené pohostinství tak podle něj čeká opětovný rozkvět, byť se momentálně nachází v příšerné kondici.

Vlna konsolidace a vyplývající potencionální riziko

Odborníci se shodnou na tom, že obecně může jít o zajímavé investice. Otázkou však podle ekonoma Petra Dufka z Československé obchodní banky (ČSOB) je objem nakumulovaných ztrát i úvěrové zatížení těchto firem, se kterým se tyto firmy budou vypořádávat po mnoho následujících let. A nejde jen o hotely a restaurace, ale i o další odvětví včetně letecké dopravy, které jsou s cestovním ruchem úzce spojeny

„Přece jen byl dopad pandemie na toto odvětví drtivý a návrat do původních kolejí se nezdá v krátké době navzdory slibným výsledkům vakcín pravděpodobný. Cestovní ruch si proto bude muset najít nový normál,“ vysvětluje Petr Dufek a pokračuje: „Takový, který bude brát v úvahu, jak změnu preferencí spotřebitelů, tak třeba i rozšíření nových technologií omezující potřebu služebních cest. Je to asi odvětví zajímavé pro dlouhodobé investice, avšak čeká ho ještě vlna konsolidace, z níž vyplývají potenciální rizika.“

EU byla v roce 2019 nejnavštěvovanějším regionem planety

Připomeňme, že pandemie v roce 2020 podle dat Evropského účetního dvora (EÚD) ohrozila přes 7 milionů pracovních míst v cestovním ruchu a řadě podniků a na ně navázaných služeb hrozí bankrot. EU v současné době podporuje cestovní ruch především tak, že se snaží vyřešit nedostatek likvidity v tomto odvětví a navrhuje harmonizovaná kritéria a postupy, jejichž cílem je návrat k bezpečnému a volnému pohybu osob bez restrikcí.

Při zkoumání toho, jak zvýšit odolnost odvětví cestovního ruchu v EU vůči hospodářským otřesům, Komise také určila dlouhodobé výzvy související s udržitelností, digitalizací a konkurenceschopností malých a středních podniků v cestovním ruchu. Cílem politiky EU v oblasti cestovního ruchu je udržet Evropu na pozici přední turistické destinace a zároveň zajistit, aby cestovní ruch co nejvíce přispíval k růstu a zaměstnanosti. A také podporovat spolupráci mezi státy EU. Evropská unie byla v roce 2019 nejnavštěvovanějším regionem světa: odhaduje se, že na cestovní ruch v ní připadá asi 10 % HDP a 12 % všech pracovních míst.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *