CZK/€ 25.010 -0,24%

CZK/$ 22.024 -0,03%

CZK/£ 29.138 -0,29%

CZK/CHF 26.934 -0,35%

Text: Petr Zámečník

20. 03. 2011

Investice bez předplacených poplatků? Nemáme…

 


 

Zda předplatit či nepředplatit vstupní poplatek při pravidelné investici do podílového fondu by mělo být na rozhodnutí klienta. Ten, pokud má dostatek informací a alespoň základní finanční vzdělání, si pravděpodobně zvolí nepředplacený poplatek – investice se tak stává pružnější (kdykoli může přestat investovat bez ztráty utopených nákladů) a výhodnější (investuje od prvního investovaného kapitálu).

Pro poradce ovšem nepředplacený poplatek tak výhodný není. Sice se jeho provize zvýší, neboť vstupní poplatek slouží právě k úhradě nákladů na distribuci podílového fondu – tedy především na zaplacení provize, ovšem kdo by chtěl dostávat sice vyšší provizi, ale po malých částkách několik desítek let… pokud navíc klient vydrží a bude investovat.

Různí poradci si s dilematem poradí různě. Základním argumentem bývá sleva na poplatku, kdy klient místo 5 % z investované částky měsíčně zaplatí 3,5 % z investované částky za celou předpokládanou dobu investování. Sleva krásná, nepočítá však s časovou hodnotou peněz (tj. zjednodušeně s tím, že peníze dnes jsou dražší než peníze zítra). Klienti s časovou hodnotou peněz ovšem také zpravidla neumí počítat – a tak na slevu slyší.

I dnes se lze ovšem setkat i s argumentem, že investici bez předplaceného poplatku uzavřít nelze. A opět – klient, který sice ví, že nepředplacený poplatek je pro něj výhodnější, může podlehnout dojmu, že zrovna u investice, kterou mu poradce doporučil jako nejvhodnější, možnost nepředplacení poplatku není. V tomto případě se ale jedná o lživý argument podaný ze strany "poradce".

Otázka předplacených poplatků u investic je ale složitější. Pokud poradce nechce prodávat pouze investičko a chce klienty obsloužit pomocí investičních produktů, přistupuje na provize nižší. A pokud by je měl dostávat v rozmezí 20 – 40 let, pravděpodobně by se jejich vyplacení nedožil a zemřel by hlady mnohem dříve. Na trhu finančního zprostředkování by pak zbyli pouze střelci investičního životního pojištění – "takového lepšího spoření". U něj s předplácením provizí problém není, neboť klient do poplatkové struktury nemá možnost blíže nahlédnout.

REKLAMA

Jak toto dilema řešit? Nevím… Ale rozhodně ne pomocí lživých argumentů.

Loading